Hangi AI Detection Araçları En Sık Kullanılıyor?

Hangi AI Detection Araçları En Sık Kullanılıyor?

Son dönemlerde gündemin en popüler konuları arasında, yapay zeka tarafından üretilen içerikler yer alıyor. Yapay zeka, son yılların en ilgi çekici teknolojilerinden biri olmakla birlikte sadece görsellerde, yazılımlarda veya teknolojilerin geliştirilmesinde değil insanlar tarafından yazılmış gibi olan edebi metinlerde dahi görülebiliyor. Bu içeriğimizde sizin için AI Detection araçlarını inceleyerek, hangilerinin en sık kullanıldığını, avantajlarını ve nasıl kullanım özelliklerine sahip olduklarını anlatacağız.

Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş orijinal metinler gibi içerikleri sadece birkaç saniyede oluşturan yapay zeka, etkileyici bir yapı sunabiliyor. Fakat öte yandan yapay zeka tarafından üretilen içerikler hem etik açıdan hem de performans noktasında bazı endişeleri de ortaya çıkarıyor. İşte bu noktada AI Detection (Yapay Zeka Tespit Araçları) gerçek bir kullanıcıya, karşılaştığı içeriğin yapay zeka tarafından üretilip üretilmemiş olduğuna dair incelemesinde yardımcı oluyor.

SEO Açısından Yapay Zeka İçerikleri (AI Content)

Yapay zeka içerikleri giderek daha fazla kullanılmaya başlanırken, özellikle birçok kullanıcı birkaç saniyede içerik elde etme şansı elde ediyor. AI Content(yapay zeka içerikleri) açık kaynak kodlu ve ücretsiz platformlarda rahatlıkla kullanılırken, etkili içeriklerin sayısı da aynı oranda azalmaya da başlıyor. Çünkü birçok noktada yapay zeka içerikleri kontrolsüz bir şekilde kullanılırken, teknoloji dünyasında negatif tepkiler ile karşılaşmaya başladı. Google ve diğer arama motorları AI Content kullanımlarında atıf bulunmaması, bilgilerin yanıltıcı olması ya da kaliteyi istendiği oranda ortaya koymaması gibi sorunları sıklıkla dile getiriyor.

Özellikle Google, yapay zeka içeriklerini arama sonuçlarında çok fazla ön plana çıkarmazken bu noktada da yapay zeka içeriklerini tespit açısından başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Google bu tip içeriklerin kullanıcıya özgün olmayan ve niteliksiz içerikler sunduğunu ifade ederek, web sitelerinde bu tür içerikler bulunduğunda arama sonuçlarında üst sırada yer almalarına dahi engel oluyor. Yani web sayfalarında yapay zeka içeriklerini bulunduran kullanıcıların daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Google her gerçekleştirdiği güncelleme ile daha sıkı kontroller ortaya koyarken, NLP ve yapay zeka açısından çalışmalarında daha kapsamlı bilgiler elde ederken; yapay zekanın geleceği konusunda da etik kullanım verileri toplamayı sürdürüyor. Aslında bu konuda yapay zeka içeriklerinin düşman olduğunu ifade etmek elbette mümkün değildir. Çünkü AI içerikler bireylerin yaratıcılık ve becerilerini desteklerken, doğru kullanıldığında çok iyi sonuçlar ortaya çıkarabilir ve ilerleyen süreçte Google ve diğer arama motorları tarafından da kabul edilebilir.

​​​​

En Sık Kullanılan Yapay Zeka Tespit (AI Detection) Araçları

AI Content kullanımı açısından endişelere bakılırsa, bu noktada tespit gerçekleştirebilen ve AI Detector olarak adlandırılan araçlar giderek artarak kullanılmaya başlandı. Aslında bu noktada yapay zeka içeriklerinin tespit edilmesi için yine yapay zekadan yararlanılması komik gibi görünse de yapay zekanın hayatın her alanında ne kadar faydalı sonuçlar ortaya çıkardığını da görmek mümkün oluyor. Bugün internet dünyasında birçok ücretli veya ücretsiz AI Detection aracı bulmanız mümkün olurken, yapay zeka içeriklerini tespit etmek için bu araçları ayrı ayrı inceleyebiliriz.

Originality AI

Platform ücretli bir kullanım sağlamakla birlikte yapay zeka içeriklerinin tespiti için çok başarılı bir performansa sahip platformlar arasında görülebilir. Originality AI platformunda ücretsiz deneme gibi avantajlar bulunmasa da düşük ücretler ile kullanılabilen bu platformda bir içeriğin yapay zeka tarafından oluşturulup oluşturulmadığını inceleyebiliyorsunuz. Platformun avantajlı görülebilecek özelliklerine bakıldığında ise yaklaşık %95 doğruluk oranı ve NLP modellerinin tamamında destek noktasından bahsedilebilir.

Platformda çoklu kullanıcı avantajı, intihal kontrolü imkanı ve sitelerde tam tarama için ardışık düzenli tarama özelliği de yer alıyor. Ayrıca api ve entegrasyon açısından destek verirken, tüm gelişmiş ve en sık kullanılan yapay zeka modelleri için GPT 3.5 dahil tespit sağlaması gibi avantajlar yer alıyor. 

Writer AI Content Detector

 Writer firması, ajanslar ve içerik yazarları için birçok önemli araç sunmak ile birlikte AI Content tespiti açısından da sunduğu bu araç ile gayet yüksek doğruluk oranlarına ulaşan sonuçlar sağlayabiliyor. Platformun kullanımında dil ve yazım kılavuzu araçları da yer alırken, Sigma ve Google platformlarıyla da entegrasyon bulunuyor. Aslında Writer yapay zeka destekli içerik üretimleri açısından da CoWrite isimli bir araç ile kullanım sunuyor. Doğruluk oranı çok yüksek olmakla birlikte dahili içerik planlama araçları, çok yönlü bir kullanım avantajı, birçok kullanışlı araç ve popüler birçok platform ile de entegrasyon gibi avantajlar yer alıyor.

SEO içeriklerinde kontrol ve düzenleme için Kazan SEO çok önemli araçlar sunarken, arama motoru optimizasyonu açısından birçok farklı araca da erişim imkanı sunuyor. Kullanımı biraz karmaşık gibi görünse de aslında Kazan SEO, sahip olduğu araçlar ile içeriklerde kontrol oluşturmak yanında SEO performansı belirlemek ve optimizasyon için birçok avantajla kullanılabilir. Çünkü Kazan SEO kullanılırken; SEO optimizasyon araçlarından yararlanılabilir ve işlevsel arayüzden faydalanarak, çoklu URL taraması yapılabilir ve GPT 3 gibi gelişmiş yapay zeka modellerinde tespit sağlanabilir. Hatta içerisinde metin çıkarıcı ve anahtar kelime küme oluşturucu gibi önemli araçlar da yer alırken, SERP çakışması incelemeleri de yapılabilir. 

Copyleaks

Aslında intihal kontrolü için kullanılan Copyleaks yapay zeka tespiti açısından da performanslı bir araca sahiptir. Zira GPT 3 gibi gelişmiş yapay zeka modellerinde de tespit yapabilmesi ile birlikte %90 üzerinde bir doğruluk oranı sağlamaktadır. Bu açıdan etkili tespit araçlarının üst sıralarında yer alırken, Chrome uzantısı sayesinde de içeriklerde sadece yapay zeka tespiti değil intihal denetimi de yapılabilecek ideal bir araçtır. 

Content At Scale

Günümüzde en sık kullanılan AI Content tespit araçları arasında bulunurken, bu yazılım ücretsiz bir şekilde de kullanılabilir. Doğruluk oranı çok yüksek olmakla birlikte ayrıca içerik iyileştirme gibi özellikler de sağlar ve sorgulamada 2500 karaktere kadar işlem yapılabilir. Platform GPT 3 ve diğer yapay zeka türlerinde tespit avantajı sağlarken, çoklu NLP model kullanımıyla daha doğru tespit sonuçları ortaya çıkarabilmektedir.

GLTR (Gigantic Language Test Room)

GLTR, ara yüzü ile karmaşık bir kullanım sağlayarak, sadece GPT 2 içeriklerinde kontrol imkanı sunar. Fakat buna rağmen metin kontrolü açısından yüksek doğruluk oranı sağlarken, çok iyi bir performansı bulunur. Açılımı Gigantic Language Test Room olan GLTR, MIT-IBM Watson AI Laboratuvarı Harvard NLP birleşimi sayesinde geliştirilirken, profesyoneller açısından sunulmuş bir AI Detection aracı olarak görülebilir. Bilhassa bilimsel makalelerde karmaşık bir metin yer alsa da yüksek doğruluk oranı sağlarken, GRE metinlerinde karmaşık kelimelerde dahi tarama yapabilir ve GPT 2 metinlerinde yüksek doğruluk ile tespit oluşturabilir. 

Hugging Face

Hugging Face, ücretsiz yapısı ile birlikte OpenAI tarafından kullanıma sunulmuştur. Çok profesyonel bir yapısı bulmasa da açık kaynak kodlu ve ücretsiz olduğu için avantajlı görülmektedir. Aslında GLTR gibi GPT 2 içeriklerinde tespit için kullanılmakla birlikte yeni nesil yapay zeka araçlarının oluşturduğu içeriklerde yeterli bir tespit oranına sahip değildir. 

Crossplag

Çok kullanışlı olması ile birlikte basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olarak yapay zeka tespitinde Crossplag, rahatlıkla herkes tarafından kullanılabilecek bir araçtır. İçeriğinde dikkatinizi dağıtacak eklentiler ve araçlar bulunmamak ile birlikte metinlerde hızlı bir şekilde kontrol için 100 dilde sorgulama yapabilirsiniz. Araç; eğitim, SEO ve benzeri alanlarda destek oluşturmak ile birlikte hem bireysel kullanıcı hem profesyonel kullanıcı için etkili bir şekilde tercih edilerek kullanılabilir.

Sapling AI

İçerik yazarları ve ajanslar için çok keyifli bir kullanımı bulunan bu araç; Google Docs, Microsoft Word, Outlook ve Chrome gibi birçok platform ile entegrasyona sahiptir. GPT 3 ve bazı gelişmiş modellerde tespit yeteneği sağlamakla birlikte bilhassa büyük ölçekli şirketler tarafından profesyonel yapay zeka tespiti için çok sıklıkla kullanılmaktadır. Platformda inceleme için çok basit bir şekilde kopyala yapıştır yöntemini kullanabilirsiniz ve kelime sınırı bulunmadığı için de rahatlıkla inceleme yapabilirsiniz. 

Yapay Zeka Tespit Araçları Nasıl Kullanılır?

Yapay zeka tespit (AI Detection) araçlarında çalışma sistemi, aslında yapay zeka içeriklerinin oluşturulması ile benzer bir yapıya sahiptir. Yapay zeka, Doğal Dil İşleme(NLP) teknolojisini kullanırken, insan dilini kavrar ve bu konuda geliştiği için metin ve konuşma senaryolarında gayet etkileyici içerikler ortaya çıkarır. Günümüzde ChatGPT gibi popüler AI platformları kullanılırken, gelişen teknoloji ile birlikte daha iyi metinler ortaya çıksa da halen gerçek insan anlatımı ve yazım becerisini ortaya koymakta da zorlanmaya devam etmektedir. İşte bu noktada AI Detection araçları metinlerdeki bu eksiklikten yararlanarak, tarama yapar ve şüpheli bölümleri inceledikten sonra dil ve anlatım bozuklukları üzerinde durarak bu içeriğin yapay zeka tarafından oluşturulduğunu ortaya çıkarabilir. Yapay zekanın gelişimi de göz önünde bulundurulduğunda, tespit araçları da tıpkı yapay zeka gibi %95 gibi oranlarda tespitler sağlayabilir.

İçeriklerde tespit gerçekleştirilirken, doğal dil kalıplarının kullanılması da tespitin en önemli noktalarından birisidir. Çünkü gerçek yazarlar dili doğal ve rahat bir şekilde kullanırken, yapay zeka duygusal içeriğe sahip olmadığı için bazen yetersiz veya çok ruhsuz bir dil kullanabilir. Fakat GPT 3 gelişmiş bir model olduğu için yapay zekanı daha üst versiyonu olarak bu noktada da başarılar elde etmeye başlamıştır. Bu açıdan da devam eden başarısıyla birlikte önümüzdeki yıllarda yapay zeka tıpkı insan gibi duygusal ve etkileyici metinler de oluşturabilir. Buna karşılık olarak da kontrol araçlarında gelişme elde edilmesi ve yeni yöntemlerin ortaya çıkması da elbette beklenebilir.

Önceki YazıSite İçi SEO Nasıl Uygulanır?
Sonraki YazıAnahtar Kelime Analizini Nasıl Yapabilir…
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın