Evergreen İçerikler Nedir Ve Nasıl Hazırlanır?

Evergreen İçerikler Nedir Ve Nasıl Hazırlanır?

İçerik stratejisi iyi planlanırsa, sayfanıza iyi bir geri dönüş elde edebilir ve hedef kitleniz ile çok iyi bir etkileşim sağlayarak, yüksek bir trafik sağlayabilirsiniz. Hatta bu modelde web sayfanızın yapısı, marka kimliğiniz ve amacınıza uyacak şekilde binlerce içerik fikri de değerlendirilebilir. Bu fikirlerin gerçeğe dönüşmesi sayesinde de insanların sizinle etkileşimi sürekli hale getireceği bir hedef kitle ulaşımı elde edebilirsiniz.

Bahsedilen yapıda binlerce içerik çeşidi içerisinde bazı içerikler size çok büyük bir fayda sağlayabilir ve zamanla eskimeden web sitenizde unutulup gitmeyecek bir yapı elde edebilir. Bu içeriğimizde de sizin için adının hakkını verebilecek şekilde bahsedilen bu içeriklerin ne olduğunu ve nasıl doğru kullanılmaları gerektiğini inceledik.

Evergreen İçerik Ne Demektir?

İçerik dünyasında popüler bir tanım olan evergreen içerik üzerinden çok uzun bir süre geçmiş olsa da önemini yitirmeyen konular hakkında yazılmış ve internet kullanıcılarının daima ulaşarak okumayı isteyeceği bilgileri sunan içerik çeşididir. Evergreen kelimesi İngilizcede “daima yeşil kalan” anlamına gelir. Bu çerçevede evergreen içerik, eskimeyen konular sayesinde kalıcılığını yitirmeyen ve sürekli okunabilen içeriktir.

Evergreen içerikler, bulundukları sayfalarda eskimemeleri sayesinde birçok avantaj sağlar. Örneğin, sayfanın düzenli bir trafik elde etmesini, arama motoru sıralamalarında her zaman üst noktalarda bulunmasını, web sayfasını ziyaret eden kişilerin kaliteli ve faydalı içeriklere sürekli ulaşabilmesini sağlar. Örnek olarak blog sayfaları için her zaman yeni içerikler hazırlama ihtiyacı duyulmadan yüksek trafiğin devamlı bir hale gelmesine yardımcı olur.

Evergreen İçerikler Neden Kullanılır?

Bu tip içerikler güncelliğini kaybetmeyen konuları içerdikleri için bir web sayfasında bulunması ile birlikte ne zaman yayınlandığı değişmeden bağımsız bir yapıyla her zaman güncel bir trafik akışı sağlar. Bu tip içeriklerde temel bilgiler yer alır ve zaman geçse de cevaplar neredeyse hiç değişmez ve bu bağlamda da her markaya ya da sayfaya uygun evergreen içerik fikirleri bulunabilir.

Evergreen içerikler için seçilen konular SEO uyumlu bir hale de getirilebilir. Bu sayede de sayfanızda trafiğin artması ve arama motoru sıralaması elde etmeniz için çok uygun bir yapı sağlar. SEO kuralları gözetilerek, kitleleri cezbeden ve en çok araştırılan konular üzerinde durulması ile hazırlanan içerikler çok hızlı bir şekilde fark edilebilir.

Evergreen içerikler için seçilebilecek konu ve formatlar çok yüksek sayılara ulaşır. Bu sayede de web sayfanızda içerik zenginliği elde edebilir ve marka kimliğinize de yansıtabileceğiniz iyi içerikler ile güçlü bir sayfa oluşturabilirsiniz. Eğer sayfanızda kalıcı konular ve formatlar ile içerikler bulundurmak istiyorsanız, bu zamansız içeriklerden yararlanabilirsiniz.

Evergreen İçerikler Nelerdir?

Bir içeriğin evergreen içerik yapısına sahip olduğunu anlayabilmek açısından öncelikle bu tip içeriklere uygun konuların hangi formatlarda olduğuna bakmamız gerekir. Çünkü içeriğe bu etiketi verebilmemiz için temel düzeyde bilgi bulundurması, bu bilgilerin herhangi bir zamanda değişmeyecek olması ve konunun sorulara doğru yanıtları verebilmesi gerekir. Özellikle hitap ettiği kitlenin konu ile ilgili bir bilgi sahibi olmadığı ve giriş mertebesinde bulunduğu hesaba katılmalıdır.

İnternette çok sık aratılan konulara ve temel bilgilere değinen evergreen içerikleri sayfanızda bulundurmanız, bu tip konular için binlerce kaynaktan biri olarak internette bulunmanıza neden olur. Bu nedenle hedef kitlenizin en çok alakadar olduğu konuları göz önünde bulundurarak, içerik üretmeniz gerekir. Çünkü bu sayede diğer kaynaklardan farklı olarak daha fazla ziyaretçi elde edebilirsiniz. Üstelik içeriğiniz daha ilgi çekici bir hale geldiğinde de kalıcı olması açısından daha büyük bir avantaj da elde eder. Bu normalde daima kalıcı ve güncel içerik formatları için bir sıralama gerçekleştirebiliriz.

1- Liste İçerikler

En fazla okunan ve potansiyeli çok yüksek olan liste içerikler genellikle zamanla değişim göstermeyen bilgileri bulunduracak bir format sağlar. Özellikle “En” sıfatıyla başlayan bu tip içerikler, formatın en sık karşılaşılan çeşitleridir. Eğer okuyucu konuyla ilgili ilk defa fikir sahibi olacak ise maddeler ile listelenmiş ve anlaşılır bir içerik evergreen içerik amacını karşılayabilir. Örneğin, “en faydalı bitki çayları” gibi içerikler güncelliğini çok zor bir ihtimal ile kaybedebilir.

2- Püf Noktaları Ve Tavsiyeler Hakkında İçerikler

İnsanların aklından geçebilecek birçok farklı bilgi üzerinde durularak, püf noktaları ve tavsiyeleri içerisinde bulunduran içerikler sayesinde de bu konuda bilgi arayan kişilere her an okunabilecek bir format sağlayabilirsiniz. Bu tip içerikler ilgi çekici yapılarıyla ziyaretçilere bilgi sunmaları yanında püf noktaları ve tavsiyeler sayesinde de akılda daha kolay kalabilir.

Öncelikle hedef kitlenin ne tip sorunlar yaşadığını veya yaşayabileceğini belirlemeniz ve sonrasında bu sorunlar için çözümleri sunan içerikler sağlayarak trafiği arttırmanız mümkündür. Örneğin, “mutfakta kireç lekesini çözmenin yolları” gibi içerikler hiçbir zaman eskimeyen bir yapı sağlar.

3- Tanıtım İçerikleri

Zamansız içerik formatı için sahip olduğunuz bir ürün veya hizmetin tanıtımını gerçekleştirmeniz en avantajlı noktadır. Bu sayede marka bilinirliği elde edebildiğiniz gibi insanlara da aradıkları bilgi konusunda pratiklik sağlayabilirsiniz. Zira bu içerikler, ziyaretçi soruları için direk cevap sunar ve ürün/hizmet tanıtımlarıyla markanız için etkileşim sağlar. 

Özellikle yeni yayına alınan ürün ve hizmetlere dair duyurular gerçekleştirmeniz vasıtasıyla tanıtım içerikleri sayesinde bu konuda alakadar olan insanlara daha hızlı ulaşabilirsiniz. Hatta insanların markanız hakkında daha iyi bir fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

4- “Nedir?” Sualini Cevaplayan Tanım İçerikleri

İnsanlar tanımadıkları, bilmedikleri ve daha önce görmedikleri bir şeyi öğrenmek için internette “nedir?” sualini içeren aramalar gerçekleştirir. Örneğin, “avokado nedir” veya “bluetooth yazıcı nedir” gibi sorular arama motorlarında en çok aranan sorulardır. Bu tip arama oranı hiç azalmayan konular ile ilgili içerikler evergreen içerik imkanı sağlar.

5- Rehber İçerikler

Rehber içerikler özel bir format olarak genellikle sayfa, marka, ürün veya hizmetleriniz ile ilgili değişen konular ile alakadar olarak bilgilendirme sağlar. Aslında yine sadece sizinle ilgili içerikler olmaları ile birlikte evergreen içerik formatı oluştururken, ziyaretçinin sıklıkla yeniden okumak isteyeceği konular ile ilgilidir. Örneğin, bir kuruyemiş markasının leblebinin kavurma işlemine dair bir rehber içerik hazırlaması, hem markasını ilgilendiren hem de evergreen format sağlayan bir içerik oluşturmasına yardımcı olur.

6- “Nasıl?” Sualini Cevaplayan İçerikler

İnternet kullanımında ne ve nedir sorusundan sonra “nasıl?” sorusu en sık kullanılan sorulardan birisidir. Bu soruyla başlık oluşturan içerikler de evergreen içerik formatı için en yararlı içerikler arasında kabul edilir. Nasıl sualini cevaplayacak şekilde hazırladığınız içerikler sayesinde en sık karşılaşılan sorunlar için cevaplar oluşturmanız ile birlikte binlerce kişinin sayfanızı ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

Nasıl suali ile başlayan sorular, akla gelemeyecek kadar fazla konunun elde edilmesini sağlar. Bu anlamda bilhassa uzmanlığa sahip olduğunuz alanlarda bu sorulara cevap vererek içerikler oluşturabilirsiniz. Örneğin, yıllardır et ürünleri üzerinde uzmanlık alanınız bulunuyorsa, “sucuk nasıl az tuzlu hazırlanır?” gibi bir soru için içerik oluşturabilirsiniz.

Evergreen Olmayan İçerikler Nelerdir?

Hangi içeriklerin kalıcı olmadığını anlarsanız, evergreen içerik formatına girmediğini de kolaylıkla anlayabilirsiniz. İlk olarak sayfanızda yayınlandığı tarihten kısa bir süre sonrasında dahi yüksek trafik çekmeyen ve zamansız bir konuya sahip olmayan içerikler göz önünde bulundurulabilir. Bu tip içerikler daha çok belirli bir sezona veya popüler oldukları döneme hitap eden içeriklerdir. Bu nedenle değişmeyecek daimi bilgileri değil de genellikle kişisel fikirleri bulundurdukları için evergreen içerik yapısı ile uyumlu değillerdir.

Bu açıdan Google Trends gibi bir anahtar kelime arama inceleme sistemini kullanarak, bir anahtar kelimenin aranma hacimlerini incelediğinizde, sadece belirli dönemlerde yani belirli sezonlarda popülerlik kazandığını görebilirsiniz. Örneğin, “en iyi sevgililer günü hediyesi” bu konuda doğru bir örnek olacaktır. Çünkü bu anahtar her yıl Şubat ayında daha fazla aranma gösterirken, yılın diğer aylarında neredeyse hiç aranmayan bir anahtardır.

Genellikle web sayfalarında son dakika haberleri, özel günler için hazırlanmış içerikler, trend konular ile ilgili yazılar ya da düzenli okunma ihtiyacı göstermeyen içerikler evergreen olmayan içerik olarak kabul edilir. Bu tip içerikler bir sayfanın anlık olarak yüksek sayıda ziyaretçi çekmesi için hazırlanır. Bu nedenle sayfaya çok sık bir şekilde içerik girilmesi ve sık sık güncelleme yapılması gerekir. Ancak bu durum evergreen içerik mantığı için çok zıt bir çerçeve oluşturur.

Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

Evergreen içerik yazımı için sadece akılda kalıcı ve güncelliğini yitirmeyen bir konuyu doğru formata dahil ederek yazımı tamamlamak yeterli olmayacaktır. Bununla birlikte sayfanızın ya da markanızın hedef kitlesini iyi tanımanız ve bu yolda ilerleyişinizi doğru seçerek, konumunuzu da hesaba katıp çalışma yapmanız gerekir.

Zamansız içerikler için ilk adımda, içerik yapısı herkese hitap edecek bir yapıda olmalıdır. Seçtiğiniz konu hakkında fikir almak isteyen okuyucuların içeriği çok iyi bir şekilde anlayabilmesi önemlidir. Yani içerik sade, sıklıkla tanımlama içeren, örnekleri bol olan ve bahsedilen formatlar için özellikleri bulunduran bir yapıya sahip olursa kalıcı olabilir. Çok eski bir zamanda yayınlanmış olsa dahi sitenizin sık sık ziyaret edilmesini sağlarken, hedef kitlenin daima ulaşabileceğini aklınızda tutarak anlaşılır olması üzerinde durmalısınız.

İçeriğin sade ve anlaşılır olması ile birlikte özgün ve güncel olarak kalmaya devam etmesi de gerekir. Çünkü belirtildiği üzere evergreen içerik zamansızdır ve çok genel konular hakkında olmadan sıradanlıktan uzaktır. Bu anlamda hazırlayacağınız içeriğin benzer içeriklerden farklı detaylar bulundurması gerekir. Örneğin; markanız hakkındaki detaylar, daha önce duyulmamış örnekler ve yaratıcı formatlar ile anlatım gibi ayrıntılar ilgi çekici olmasını sağlayabilir.

Farklı bir noktada içerik tamamlanarak yayına girdikten sonra artık değişmeyecek olmasını düşünmemelisiniz. Çünkü çok temel bir konuyu baz almış olsanız dahi bu konuyla ilgili gelişmeler ve bazı değişen durumlar oluşabilir. Bazen seçtiğiniz içerik formatı evergreen içerik için çok doğru görünse de güncelleme alması gerekebilir. Örneğin, son yıllarda düşünürseniz, “NATO üyesi ülkeler” başlığıyla bir içerik hazırladığınızda yakın süreçte bu içerikte güncellemeler yapılması gerekliliği akılda tutulmalıdır.

Son noktada evergreen içerik yapısı hazırlanırken, markanızın hedef kitle ile ilişkisini akılda tutmanız önemlidir. Çünkü hazırladığınız içeriğin bir maksadı olmalıdır ve bu maksat ile size bir getiri sağlayabilmelidir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların amacının ne olduğunu ve merak ettikleri konuların en çok ne olduğunu bilmeniz vasıtasıyla etkili ve daha fazla kişiye ulaşan içerikler hazırlayabilirsiniz. Bu sayede sunduğunuz içerikler ziyaretçi profiline hitap ederken, onlara araştırdıkları cevabı sunabilir ve bunun yanında organik trafiğinizde artış sağlarken, doğru bir içerik stratejisi sayesinde de marka tanınabilirliği elde edilebilir.

Önceki Yazıİçeriklerde Okunabilirlik Nedir? Okunabi…
Sonraki YazıAmerika'da Ev Almak ve Golden Visa Fırsa…
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın