Long Tail Keyword Neden Önemlidir? Nasıl Kullanılır?

Long Tail Keyword Neden Önemlidir? Nasıl Kullanılır?

Web sitelerinizdeki içerikler için yüksek rekabet oranına sahip olan anahtar kelimeleri kullanmaya çalıştığınızda, sürekli bir şekilde yeni içerikler oluşturmanız gerekir. Ayrıca bununla birlikte arama sonuçlarında yükselmeye çalışmanız uzun bir süreç ister. 

Bu zor ve yorucu süreç neredeyse sonu olmayan bir yapıya sahip olmak ile birlikte aslında çok daha pratik bir stratejiden de yararlanabilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler yani long tail keywords kullanımı sayesinde site trafiğinizin hiç beklenmedik şekilde artmasını sağlayabilir ve rekabet avantajı elde edebilirsiniz.

Long Tail Keyword Nedir?

Uzun kuyruklu(long tail) anahtar, en temel özelliği ile hem aranma hacmi hem de rekabet oranı düşük anahtar kelimedir. Bu nedenle birçok içerik yazarı ve sayfa sahibi bu anahtar kelimeleri tercih etmemektedir. Fakat bilgi eksikliğinden dolayı yapılan bu yanlış tercih nedeni ile büyük bir kayıp yaşanabilir. Zira long tail keyword internet kullanıcısının özellikle belirli bir amacı bulunduğunda ve bilhassa satın alma aşamasında bulunduğunda kullandığı anahtar kelimedir. Bu nedenle daha uzundur ve spesifik bir kelime öbeği oluşturur. İçeriklerde bu anahtar kelimeler kullanıldığında, spesifik arama sonuçlarında siteniz daha fazla ön plana çıkar ve daha yüksek bir trafik elde edebilir.

100 milyonlarca anahtar kelime ile gerçekleştirilen bir anahtar kelime analizi sonuçları bağlamında internette yapılan bütün arama sorguları içerisinde %91,8 gibi bir oran ile uzun anahtar kelimeler sorgulanmaktadır. Bunun yanında aslında bu anahtar kelimeler toplam aranma hacmi içerisinde ise %3,3 gibi küçük bir yüzdeliğe sahip olarak görülüyor.

Rakamlar bir örnek ile pekiştirilmek istenirse, örneğin “ev yapımı peynir” satışı yapan bir firma olduğunuzu düşünebiliriz. Bu anlamda web sayfanız genellikle organik bir şekilde yapılan “peynir” aramalarında üst sıralarda görülmeyecektir. Çünkü direkt olarak kullanılan “peynir”https://www.8tag.com/ anahtar kelimesi çok yüksek bir rekabet oranına sahiptir. Fakat web sayfanızdaki içerikler için “doğal ev yapımı peynir” gibi bir uzun kuyruklu anahtar kelime kullanırsanız ve eğer bir tüketici tam olarak bu ürünü arıyorsa, hiç zorlanmadan ve güvenilir bir şekilde size ulaşır.

Long tail keyword, yüksek arama hacmine sahip olan anahtar kelimelere göre düşük bir trafik çekme imkanı sağlar. Ancak sunduğu trafik direkt olarak satın alma amacı ile ortaya çıktığı için saf ve kullanıcı için özel bir yapı ortaya koyduğundan bu anahtar sayesinde daha yüksek bir dönüşüm elde edilebilir.

Long Tail Keyword Nasıl Bulunur?

Günümüzde uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulabilmeniz için kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem bulunmaktadır.

  • SEO aracı olarak da kullandığınız anahtar kelime bulma araçları uzun kuyruklu anahtar kelime bulmak için de kullanılabilir. Bulduğunuz anahtar kelimelerin aranma hacmi düşük olsa da içlerinde amacınıza uygun olanları seçebilirsiniz. Google tarafından sunulan Google Ads anahtar kelime planlayıcı, Google Search Console veya Google Trends gibi araçlardan yararlanabilirsiniz.
  • Google sorgulamalarında gördüğünüz “Kullanıcılar bunları da sordu” bölümü sayesinde diğer kullanıcıların merak ettikleri sorular sizin için bir uzun kuyruklu anahtar kelime oluşturabilir.
  • Google Autocomplete bir Google algoritması olmak ile birlikte Türkçede otomatik tamamlama arama önerisi olarak da bilinir. Kullanıcı Google'da bir sorgu yaptığında bu sorgu için en alakalı önerileri de kullanıcıya gösterir. Eğer bir anahtar kelime için Google arama çubuğunda yazım yaparsanız, Google Autocomplete sayesinde otomatik tamamlanan şekilde uzun kuyruklu anahtar kelime önerilerini de görebilirsiniz.
  • Alışveriş sayfaları, haber sayfaları ve forum sayfaları üzerinde de sektörünüz ile ilgili insanların fikirlerini ve tartışmalarını inceleyerek araştırma gerçekleştirebilirsiniz. Bu tip noktalardaki konu başlıkları, tartışma konuları, yorumlar gibi kısımlarda eleştiriler ve istekler sayesinde uzun kuyruklu anahtar kelimeler için fikir elde edebilirsiniz.
  • Google arama sorguları sonucunda sayfanın en alt bölümlerine indiğinizde de ilgili aramalar bölümü ile karşılaşırsınız. Bu bölümde de aradığınız uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılır?

İçeriklerinizde uzun kuyruklu anahtar kelime kullanarak, daha yüksek bir trafik elde etmek ve net bir şekilde sitenize aksiyon içerisindeki kullanıcıyı çekmek istiyorsanız, üç farklı yöntemden yararlanabilirsiniz.

1- Sesli Aramaların Kullanılması

Günümüzde internet kullanımı için mobil cihazlar daha fazla tercih edilmeye başlanırken, artık insanlar aradıkları şeyleri adres satırına veya arama çubuğuna yazmak yerine konuşma vasıtası ile Google'a ya da diğer arama motorlarına soruyorlar. Bu durumda aranan kelime veya kelime öbekleri 3 ya da daha fazla kelimeden oluşabiliyor. 

Sesli arama konusundaki araştırmalara göre aramalar neredeyse yarı yarıya sesli olarak yapılıyor. Bu durumda hedefinizde bulunan kitlenin sesli arama ile araştırabileceği kelimeler sizin için birer uzun kuyruklu anahtar oluşturabilir. Google'da sesli aramalar ile sonuca ulaşabilecek içerikler oluşturmak açısından da kullanıcıların sesli sorabileceği soruları tahmin ederek yanıtlar oluşturabilirsiniz.

2- Hedef Long Tail Keyword Üzerinden Düzenlenmiş Bir İçerik Yazılması

Bir odak uzun kuyruklu anahtar kelime belirlerseniz, bu anahtar kelimeyi kullanarak bir içerik oluşturabilirsiniz. Hatta mevcut içeriklerde aynı anahtar kelimeyi ekleyerek güncellemeler yapabilirsiniz. Bu açıdan öncelikle hedef anahtar kelimeyi Google'da arayarak ilk sıralarda bulunan içerikleri inceleyebilirsiniz.

Örnek olarak “yağsız patates kızartması nasıl yapılır” gibi bir aramada ilk sıralardaki içeriklerin direkt olarak bu konuyu anlattığını göreceksiniz. Aradığınız terim başlıkta yer almıyorsa dahi bu içeriklerin anlattığı konular incelenerek, siz de uzun kuyruklu anahtar kelimeniz ile içerikler üretip, bu anahtar kelimeyi ara başlıklarda kullanmayı tercih edebilirsiniz.

3- Birbirini Destekleyen Long Tail Keyword Kullanımı Sağlamak

Bir içerik yazarken ya da bir içeriği düzenlerken long tail keyword öbekleri arasında oluşacak ilişkiler üzerinde durabilirsiniz. Yani birbiriyle alakası olan uzun kuyruklu anahtarları bir arada odak anahtar haline getirmeniz gerekir.

Seçtiğiniz bir odak anahtar kelime bulunsa dahi farklı araçlar sayesinde ulaştığınız sıklıkla kullanılan 3 veya daha fazla kelimeli anahtar kelime öbeklerini kullanmayı seçebilirsiniz. Bu uzun kuyruklu anahtarları içeriğinize anlamlı şekilde eklerseniz, içerik zenginliği daha yüksek olacaktır. Üstelik kullandığınız bu anahtar kelime öbekleri yüksek bir trafik çekmek ile birlikte içerisinde odak anahtar kelimeleri de bulundurduğundan dolayı ustaca kullanılmış bu kelime öbekleri içeriğinize güç kazandıracaktır.

Son Noktada…

Görüldüğü üzere farklı yöntemler kullanılarak uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tespit etmek ve bu anahtar kelimeleri yine farklı yöntemler ile birlikte içeriklerde kullanmak mümkün olmaktadır. Önemli olan ayrıntı, temin ettiğiniz bu alakalı anahtar kelimeleri içerik içerisinde düzenli ve anlamlı bir şekilde kullanmaktır. Bu sayede kullanıcı sayfanızdaki içeriğe ulaştığında, bu içeriğin kendisi için faydalı olduğunu ve aradığı ürün, hizmet ya da bilgiye ulaşabileceğini görecektir. Bu sayede de sayfanız hem daha yüksek trafik alabilecek hem de daha iyi bir sıralama elde edebilecektir.

Önceki YazıAmerika'da Ev Almak ve Golden Visa Fırsa…
Sonraki YazıWeb Siteniz için Kopya İçerik Sorgulama
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın