Etkileyici Bir Hakkımızda Sayfası Nasıl Hazırlanır?

Etkileyici Bir Hakkımızda Sayfası Nasıl Hazırlanır?

Bir web sayfasının en önemli bölümlerinden birini hakkımızda sayfası oluşturur. Çünkü bu bölüm, markanın kimliğini, hedef kitleye istediğiniz dil ile anlatmanızı sağlar. Ayrıca hakkımızda sayfası ile birlikte firma, marka veya kişi hakkında en ayrıntılı şekilde bilgiler verilir. Ziyaretçiler sayfada hakkımızda metni ile ilk ağızdan kim olduğunuzu öğrenebilir.

Bazı sayfalarda hakkımızda bölümü için gerekli ihtimam gösterilmeden es geçildiği de görülebilir. Genellikle bu durumun arkasında;

 • Üstünkörü yazılmış bir metin ve zayıf bir içerik yer alması,
 • Web sayfa tasarımının marka ile uyumlu bir yapısının bulunmaması,
 • Hakkımızda bölümü içerisinde bulunan metnin, marka dili ile uyumlu olmaması,
 • Genel olarak sitenin marka ile uygun materyalleri bulundurmaması yer alır.

Öte yandan samimiyeti bulunmayan ve sadece bilgi sunmayı amaçlayan hakkımızda sayfaları nedeniyle de istenilen etki elde edilemeyebilir. Oysaki iyi bir hakkımızda bölümünün gücü yabana atılamayacak kadar yüksektir. Zira hakkımızda sayfası için yazılan metin güçlü bir şekilde hazırlanmış olursa, sayfaya daha fazla dönüş alınabilir. Bu nedenle hakkımızda bölümüne özen gösterilerek, titiz bir içerik hazırlanmalı ve aranan belli başlı soruların cevapları bu içeriğe eklenmelidir. Bu anlamda hakkımızda sayfası içerisinde;

 • Firma, kişi, kurum veya markanın ne işle iştigal ettiği
 • Yapılan iş konusunda önem verilen noktaların neler olduğu
 • Yine kişi, kurum, firma veya markanın kim olduğu
 • İş yapma şeklinin nasıl olduğu bulunmalıdır.

Bir web sayfası için hakkımızda sayfası çok büyük bir önem sağlar. Çünkü ziyaretçiler markaya daha fazla güven duyar ve markayı içselleştirebilir. Bu sayede her adımda ziyaretçilerin dönüşüm hedeflerine ulaşması daha kolay sağlanabilir. Bununla birlikte hakkımızda bölümü içerisinde ziyaretçilerin dönüşüm yolculuğundaki adımları da gözden geçirilebilir.

 • Ürün ve hizmetler açısından daha fazla bilgi talep edebilirler.
 • Sitenizde yer alan kaynakları indirmeyi veya kullanmayı seçebilirler.
 • Sitenizde bülten veya e-mail aboneliği gerçekleştirebilirler.
 • Sunduğunuz ürün veya hizmetleri satın alabilirler.
 • Sunduğunuz bilgiler üzerinden direk sizinle iletişim kurabilirler.

Bu noktaya kadar anlatılanların hepsi güçlü bir hakkımızda bölümü açısından atmanız gereken adımları ifade eder. Görüldüğü kadarıyla sayfa içerisinde iyi bir içerik yer almalı ve bu içerik kendini iyi ifade ederek etkileyici olmalıdır.

Güçlü Ve Etkileyici Bir Hakkımızda Metni Nasıl Yazılır?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki hakkımızda bölümünde sadece marka veya ürün/hizmet bilgilerini içeren bir yapı yer almamalıdır. Hedef kitlenin marka veya firmayla duygusal bir bağ kurması üzerinde durulmalıdır. Bu sayede marka veya firma müşteri istek ve ihtiyaçlarını karşılayarak, bir güven ve hissiyat sağlayabilir.

Amaca hizmet edecek bir hakkımızda sayfası ile birlikte potansiyel müşterinin sadık müşteriye dönüşmesi ve bununla beraber markanın daha bilinir bir hale gelmesi mümkündür. Bu nedenle bir hakkımızda sayfasında mutlaka belirli soruların cevabı yer almalıdır. Özellikle markalar açısından düşünülürse;

 • Markanızın kendine has özelliklerinin neler olduğu,
 • Potansiyel müşterilerin markanızı neden tercih etmesi gerektiği,
 • Markanızın kısa kuruluş öyküsü,
 • Markanızın farklı yaptığı şeylerin neler olduğu,
 • Markanızın inanç ve değerlerinin neler olduğu hakkımızda sayfasında bulunmalıdır.

Bu 5 temel sorunun cevabına göre de ayrı bölümler ile daha pratik cevaplar üzerinde durabiliriz.

Markanın Kendine Has Özellikleri

Sahip olduğunuz her özellikle birlikte etkileyici bir şekilde müşterilerinize markanızı anlatmaya çalışırken, size has özelliklerinizi ayrıca ifade etmeniz gerekir. Örnek olarak tamamen doğaya uygun bir şekilde üretim yapmayı seçiyor olabilirsiniz. Belki de sadece çocukları düşünerek, çocuklara güç katacak hizmetler veriyor olabilirsiniz.

Potansiyel Müşterilerin Markanızı Neden Tercih Etmesi Gerektiği

Hakkımızda sayfasında mutlaka potansiyel müşterilere anlatacak şekilde neden sizi tercih etmeleri gerektiğini ifade etmeniz önemlidir. Aslında bu noktada etkileyici bir hakkımızda metninin ne kadar önemli olduğunu net olarak görebilirsiniz. Kullandığınız hakkımızda içeriğinde bu sorunun cevaplarını dikkatlice incelemeniz gerekir. Eğer cevap net olarak bulunmuyorsa, bu sorunun yanıtını etkileyici bir şekilde müşterilere anlatmanın yolunu bulmalısınız. 

Bazı durumlarda hakkımızda içeriği içerisine bu sorunun cevabını birkaç cümle ile özel olarak ekleyebilirsiniz. Yani müşterilerinize markanızı çok daha iyi bir şekilde anlama fırsatı sağlayabilirsiniz.

Markanızın Kısa Kuruluş Öyküsü

Müşterilerinizin markanıza bağlılık hissetmesi ve bir bağ kurabilmesi için hikayenizi bilmesi ve bu hikayenin anlatış tarzının da etkileyici olması önemlidir. Bu çerçevede markanızı insanlara anlatırken, bir samimiyet yakalamanız, sıcak olmanız ve aynı zamanda da profesyonel bir tarzınız bulunması gerekir. Hatta bu noktalar etkileyici bir hakkımızda metni için temel ayrıntılardır.

Öte yandan hakkımızda içeriği  içerisinde ve hakkımızda sayfasında markanın kısa bir kuruluş öyküsünün bulunması markaya güven duyulmasına yardımcı olur. Ziyaretçiler bu kuruluş öyküsü içerisinde markanın ne kadar büyük bir emek ve değer ile yer aldığını gördüğünde, daha güçlü bir bağ kurma imkanı elde eder.

Örneğin, bazı markalar hakkımızda metinlerinde çok uzun bir şekilde kuruluş öykülerini anlatmayı tercih eder. Hatta tecrübeleri ile birlikte elde ettiği artıları, geldiği noktayı ve kazanımlarını ziyaretçilerine aktarmayı tercih eder. Bu sayede sadık bir müşteri kitlesinin oluşmasına büyük bir katkı sunar. 

Markanın Farklı Yaptığı Şeyler

Bazen bir şeyleri rakip firmalardan veya sektördeki diğer markalardan daha farklı yapıyor olabilirsiniz. Örneğin, ürünlerinizdeki kullandığınız ambalaj diğer tüm markalardan farklı olabilir ya da sektöre göre çok daha farklı bir şekilde sürdürülebilirlik açısından önem verdiğiniz çalışmalar yer alabilir. Bunları doğru ve özenli anlatmanız ziyaretçilerde güçlü bir etki bırakabilir.

Markanızın İnanç Ve Değerleri

Her markanın bir noktaya ulaşmak ya da bir şeyleri başarmak gibi belirli inançları yer alır. Bununla birlikte birçok noktaya değer vererek, bu değerlerden ve etik çizgisinden asla vazgeçmez. İnançlar ve değerler ile oluşan etik, potansiyel müşteri için de markaya bağlılık hissetmeyi sağlar. Hatta bazı müşteriler marka ile kendi arasında ayrılmaz bir ilişki kurmayı başarır.

Hakkımızda sayfasında sahip olduğunuz değerleri ve inançlarınızı net bir şekilde ifade edebilirsiniz. Bu sayede markanız çok sağlam bir duruş elde ederken, kimliğiniz net bir şekilde ifade edilebilir. Hatta çok kurumsal yapılı bir firma, misyon ve vizyon içeriklerini de sayfasına ekleyerek, bu bölümler içerisinde değer ve inançlarını da anlatmayı seçebilir.

Etkileyici Hakkımızda Metni İçin Ek Noktalar

Etkileyici bir hakkımızda metni oluşturmak için içerikte bulunması gereken ve dikkat edilmesi gereken kurallar dışında hakkımızda sayfasına eklenebilecek başka bölümler üzerinde de durabiliriz. Bu bölümlerden ayrı ayrı bahsetmek gerekirse, bir liste şeklinde incelemeyi tercih edebiliriz. 

 • İletişim bilgilerinizin eklenmesi hakkımızda sayfasında insanların size daha rahat ulaşabileceği ve dönüş sağlayabileceği bilgileri almasını sağlar. Firma merkezine, müşteri departmanlarına veya önemli belirli departmanlara ulaşmaları için ziyaretçilere gereken bilgileri vermeniz iyi bir intiba elde etmenizi sağlar. Örneğin, dijital markalar iletişim bilgileri ile daha detaylı bilgi alabilmeleri için ziyaretçilere fırsat sağlar.
 • Tasarıma dikkat etmek web sayfalarında yazı puntosundan renklere kadar her ayrıntıyı içerir. Hassas ve keyifli bir tasarım, ziyaretçilerin web sayfasında daha fazla vakit geçirmesini sağlar. Ayrıca sayfaya dönüş oranı artarken, hakkımızda bölümü için de ideal bir tasarım daha büyük bir artı sunar. Hakkımızda sayfası için kullanıcı dostu bir tasarım bulunması da önemlidir. Sayfa tasarımının kimliğine uygun olması ve müşterilerin yapısına hitap edebilmesi açısından logo, renk ve kurucu imzaları gibi her ayrıntıya dikkat edilmelidir.
 • Ekibinizi eklemek vasıtasıyla hakkımızda bölümünde güvenilir bir marka imajı elde edebilirsiniz. Potansiyel ziyaretçiler ve müşteriler emek veren grubu ve markanız ile uyum içinde çalışan kişileri gördükçe markanıza daha fazla güven duyar. Ekibinizi özellikle gülümseyen fotoğrafları ve samimiyeti ile hakkımızda sayfasına pozitif bir izlenim için ekleyebilirsiniz.
 • Doğru hitap dili kullanmak sayesinde de marka kimliği elde edilirken, her markanın kendisine uygun bir hitap tarzı belirlemesi de önemlidir. Yani çocuklara hitap eden bir marka ile bilim insanlarına hitap eden bir markanın hitap dili birbirinden farklı olmalıdır.
 • Üretim veya hizmetlerin görselleştirilmesi ayrıntısı da ziyaretçilerin verdiğiniz hizmet veya ürünü daha kolay anlamasını sağlar. Bu durumda çizgisel veya döngüsel bir şablon kullanımı vasıtasıyla ürün/hizmet süreçlerini bir görsel haline getirebilirsiniz. Hatta bu görsel şablonu kuruluş hikayenizden başlatarak, bugünkü üretim sisteminize kadar ulaştırmanız sayesinde bir zaman çizelgesi de oluşturulabilir.

Metni hazırlığı sırasında hakkımızda sayfası, bahsedilen bu noktalara özen gösterilmesi ile birlikte güçlü bir içerik yapısı da yer aldığında, marka çok daha yüksek bir güvenilirlik elde edebilir. Sayfa içerisinde çok başarılı bir hakkımızda metni bulunması da marka bilinirliği konusunda size büyük bir avantaj sağlar. Sizi doğru şekilde tanıyan potansiyel müşteriler, markanız ile bir bağ kurmayı başarabilir ve sadık bir müşteri kitlesi edinebilirsiniz. Bu sayede de satış ve hizmet sunumunda çok daha yüksek noktalara ulaşabilirsiniz.

Önceki YazıAnahtar Kelime Analizini Nasıl Yapabilir…
Sonraki YazıKaliteli İçerikler İçin Püf Noktalar
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın