Google Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanıyor Musunuz?

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanıyor Musunuz?

Web sayfanızın daha geniş kullanıcı kitlelerine ulaşabilmesi, daha fazla trafik alabilmesi ve geri dönüş oranlarının artabilmesi gibi noktalarda öncelikle Google'da üst sıralarda bulunmanız gerekir. Sayfanızın Google'da üst sıralara ulaşabilmesi açısından da öncelikle anahtar kelime araştırması yapmanız gerekecektir. 

Anahtar kelime araştırması çalışması sayesinde hedef kitlenizin tam olarak aradığı konu ile ilgili somut bir bilgi elde edebilirsiniz. İçerikleriniz açısından uygun anahtar kelimeleri pratik bir şekilde bulmak için de Google'ın sizlere ücretsiz bir şekilde sunduğu anahtar kelime planlayıcı kullanılabilir. Peki, siz Google anahtar kelime planlayıcı kullanıyor musunuz?

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Neler Sağlar?

Google'ın web sayfası sahipleri için çok pratik ve faydalı bir şekilde sunduğu Google anahtar kelime planlayıcı, birçok web sayfası sahibinin kapsamlı bir şekilde incelemediği araçlar arasında yer alır. Ancak bu araç SEO çalışması için kullanılabileceği gibi Google, bu araç ile birlikte farklı bir amaç da gütmektedir.

Google, anahtar kelime planlayıcı aracını geliştirirken, aslında Google Ads reklam platformu içerisinde bir parça olarak kullanılması açısından geliştirdi. Yani bu araç ile sadece anahtar kelime araştırması yapma işlemi değil bununla birlikte farklı anahtar kelime listelerinde analiz elde etme fırsatı da bulunmaktadır. Google search için yayınlayacağınız reklamlarda da bu anahtar kelime listeleri size faydalar sunacaktır.

Anahtar kelime planlayıcı anlatıldığı üzere search reklamları hazırlığı için bir yardımcı araçtır. Fakat bu yardımı sağlarken size sunduğu verileri SEO çalışmasında kullandığınızda da çok büyük bir katkı ortaya koymaktadır. Fakat işte bu noktada SEO açısından doğru bir şekilde kullanmanız için size önemli yardımcı bilgiler verebiliriz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanıyor Musunuz

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanımı Nasıldır?

Google hesabınızla birlikte anahtar kelime planlayıcı aracına ulaştığınızda

 • Sol tarafta “Yeni anahtar kelimeler keşfedin”
 • Sağ tarafta “Arama hacmi ve tahminleri alın” isimli sekme yer alacaktır.

Karşınıza çıkan bu iki sekmenin her biri farklı bir anlama sahiptir. Bu nedenle öncelikle bu seçeneklerin her birinin ne sağladığını ve nasıl kullanılabildiğini inceleyebiliriz.

Yeni Anahtar Kelimeler Keşfetmek

Bu sekme sayesinde kullanıcılara sunduğunuz ürün/hizmet ile alakalı olan kişilere ulaşmanız için size yardım sağlayacak anahtar kelime fikirleri elde edebilirsiniz. Yani çalıştığınız konuda yeni bir fikir elde etmek ve yeni bir niş alanı üzerinde odaklanabilmek için büyük bir artı sağlar.

Örneğin, “Samsung telefon” gibi bir arama yaptığınızda; bu arama sonucunda yaptığınız odak anahtar kelime araması ve alakalı anahtar kelimelerin hepsi için

 • Ortalama aylık arama sayısı,
 • Rekabet oranı,
 • Sayfanın üst ve alt aralıkları size detaylı şekilde gösterilir.

Ancak bu tip aramalarda aslında tek kelime yerine tek seferde 10 adede ulaşacak kadar farklı anahtar kelimeyi girerek de arama yapabilirsiniz.

Arama Hacmi Ve Tahminlerin İncelenmesi

Aracın size sunduğu ikinci seçenek olan arama hacmi ve tahminlerin sunulması seçeneğinde, bilhassa anahtar kelime ile ilgili geçmiş metriklere ve önümüzdeki süreçte nasıl bir performans ortaya koyacaklarına dair tahminler açısından size yardım sağlayacak verileri görebilirsiniz. Sunulan bilgiler özellikle içerik takvimi oluşturmanız ve strateji belirlemeniz için yardım sağlayabilir. Örnek olarak bir anahtar kelimenin mevsimsel arama hacmi görüldüğünde, doğru içerik yayınlama zamanlarını da belirleyebilirsiniz.

Örnek olarak “Samsung katlanır telefon” anahtar kelimesi için bir arama yaptığınızda, gelecek 30 gün dahilinde bu anahtar kelime açısından Google Ads’te reklam yayınlanması ile birlikte ne kadar tıklama ve gösterim alınabileceği ile ilgili bir rapor sunulur. Hatta sonuçlarda toplam ile ilgili bir tahmin, tıklama başı maliyet ve tıklama oranları için de rakamlar yer alır.

Bu seçenekte verilen sonuçlar net bir şekilde Google Ads reklam çalışmaları ile ilgilidir. Burada bir ayrıntı olarak geçmiş metrikler sekmesi içerisinde girmiş olduğunuz anahtar kelimenin son 12 aylık ortalama arama hacmini görebilirsiniz. Bu rakamlar, bir önceki seçenekte yani yeni anahtar kelime keşfetme seçeneğindeki rakamlar ile aynı olacaktır.

Aranma hacmi ve tahminler seçeneği ile yeni anahtar kelime keşfetme seçeneği arasında çok önemli bir fark yer almaktadır. Yeni anahtar kelime keşfi seçeneğinde anahtar kelime ve alakalı aramalar ile ilgili bir liste verilir. Aranma hacmi ve tahminler sekmesinde ise sadece sizin seçtiğiniz anahtar kelime ile ilgili bilgiler görülür. Aslında bu seçeneklerde anahtar kelime araştırmalarınıza göre Google reklam kampanyalarına bu anahtar kelimelerin eklenmesi için size destek sunulur.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanıyor Musunuz

Google Anahtar Kelime Planlayıcı İçin Önemli Püf Noktaları

Anahtar kelime planlayıcı açısından ayarlamaların nasıl yapılacağını, kullanım şeklini, nasıl çalıştığını ve temel özellikleri gördüğünüze göre bazı ipuçları üzerinde durabiliriz.

1- 10'un Üzerinde Terim İçin Anahtar Kelime Fikirleri Elde Edebilirsiniz

Aracı kullanırken aynı anda maksimum 10 anahtar kelime için çalışma yapılabileceğini ifade etmiştik. Fakat küçük bir püf noktası olarak her defasında sadece bir anahtar kelime sorgulaması yapabilir ve sonrasında liste üstünde yer alan “Onay” kısmına tıklama yaparak, “XXX satırın tamamını seç” seçeneği ile “Plana ekle” dediğinizde daha geniş sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bu işlemi yaptığınızda, seçmiş olduğunuz anahtar kelime ile birlikte diğer odak anahtar kelimelerin hepsi liste içine alınırken, “Geçmiş metrikler” bölümünde aslında plana eklemiş olduğunuz temel anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Bu sayede de alfabetik bir sırayla aranma hacmine ve rekabete göre sıralama yaparak anahtar kelimeleri inceleyebilirsiniz.

2-Bölgeniz İle Alakalı Anahtar Kelime Hacimlerini Görebilirsiniz

Genellikle anahtar kelime araştırma araçlarında belirli bir bölgede ne kadar kişinin bir anahtarı aradığı ifade edilmez. Çünkü sonuçlar tüm ülke için arama hacimlerini ortaya koyar. Fakat yerel SEO için bu sonuçlar katkı sağlamayacaktır.

Bayan kuaförü olarak hizmet veriyorsanız, bir arama yaptığınızda “bayan kuaförü” anahtarının önümüzdeki 30 gün için ne kadar gösterim alacağını görebilirsiniz. Fakat buradaki gösterime göre siz bayan kuaförü olarak ülke genelinde hizmet vermediğiniz için Google anahtar kelime planlayıcı içerisinde belirli bir bölge için tahmin edilen gösterimleri elde etme şansınız yer almaktır.

Yapacağınız işlem sırasında en üst noktada bulunan konum filtresi ve bir konum yazmanız gerekir. Örnek olarak, Antalya konumunu yazdığınızda, artık bayan kuaförü için Antalya bölgesinde önümüzdeki 30 gün boyunca kaç gösterim elde edebileceğinizi görebilirsiniz. Bu işlem yerel SEO için faydalı olduğu kadar belirli anahtarların hangi bölgelerde daha popüler arandığını görmek açısından da kullanılır.

3- Rakip Web Site Analizleri Yapabilirsiniz

Anahtar kelime planlayıcı sayesinde rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler ile sıralama aldığını görme fırsatınız da bulunmaktadır. Aracın ana sayfasında bir web sitesi ile başlama seçeneği yer alır. Bu sekme içerisinde herhangi bir web sitesinin adresini girdiğinizde, web sitesindeki içeriklere bağlı olarak anahtar kelime fikirleri gösterilir.

Bu işlemi yaparken seçtiğiniz siteye dikkat etmeniz önemlidir. Çünkü örnek olarak yemek ile ilgileniyorsanız ve bu alandan bir anahtar kelime seçtiyseniz, sonuçlarda buna bağlı olarak gösterilir.

4- Doğru Sorulara Yönelebilirsiniz

Alanınız ve sektörünüz ile alakalı hedef kitlenizin sorduğu soruları görebilmek açısından bu araç size fikirler verebilir. Araç içerisinde “Filtre ekle” bölümüne girerek, “Anahtar kelime metni” sekmesi altında “İçerir” adımlarını takip ederek,

 • Kim
 • Ne
 • Neden
 • Ne Zaman
 • Nerede
 • Nasıl Gibi Soru Kalıplarından Birini Girebilirsiniz.

Bu sayede içeriklerinizde kullanabileceğiniz çok avantajlı anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

5- Kullanıcıların Aramaları Hangi Cihazlarda Yaptığını Görebilirsiniz

Günümüzde internet kullanıcıları akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ya da laptop cihazları üzerinde internete girebiliyor. Bu cihazların her birinde farklı bir reklam boyutu yer alırken, web sayfanızın da tüm bu cihazlara göre optimize edilmesi gerekir. Örneğin, “sinema bileti” anahtar kelimesi açısından cihazlara göre gösterim sayıları incelenebilir. 

Anahtar kelime planlayıcıda planınıza “sinema bileti” eklemesini yaparsanız ve sonrasında “Plan genel bakış” bölümüne giderseniz, alt kısımda “Cihazlar” bölümünü görebilirsiniz. Bu bölümde akıllı telefon, tablet ve bilgisayar tipi cihazlar için her birinin gösterim oranlarını sunan kısımlar yer alacaktır. Bu kısımlarda “sinema bileti” için yapılan anahtar kelimesi aramalarında en çok hangi cihazların kullanıldığını görmeniz mümkün olacaktır.

Günümüzde genellikle aramaların birçoğu mobil cihazlarda olduğu için özellikle mobil kullanıcı deneyimi iyileştirme açısından adımlar atmanız büyük bir fayda sağlayacaktır.

Son Noktada

Anahtar kelime araştırması, SEO çalışmasındaki en önemli adımlardan birisidir. Bu nedenle hedefinize uygun bir araştırma yaptığınızdan ve içerik planlamalarınızı başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olmanız önemlidir.

Önceki YazıE-Ticaret Siteleri İçin İyi Bir Blog Say…
Sonraki YazıOrganik Tıklanma Oranlarınızı Artırmanın…
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın