Rakipleri Geride Bırakmak için SEO Dostu Makale Yazmak

Rakipleri Geride Bırakmak için SEO Dostu Makale Yazmak

Web sitesi içeriğini ziyaretçiler için uygun şekilde üretmek ve aynı zamanda SEO kriterlerine yönelik hazırlamak sadece yazar olmaktan biraz daha fazlası olabilir. SEO uzmanları ve yazarlar arasında genellikle ortaya çıkan tartışmaların ana nedeni “SEO uyumlu olarak hazırlanmış bir web sitesi içeriğinin kullanıcıya yönelik olamayacağı” düşüncesidir. Oysaki Kullanıcıya faydalı bir web sitesinin ikisine de ihtiyacı vardır.

SEO Dostu Makale Yazmak

Makalemizde hem Kullanıcılara yönelik hem de SEO uyumlu bir içeriğin nasıl hazırlanması gerektiği konusuna değineceğiz.

Hedef Kitlenizi Belirlediniz mi?

Şayet makale siparişi verip profesyonel bir makale yazarı ile anlaşmadıysanız öncelikli düşünmeniz gereken hedef kitlenizin ne istediğidir.
İnsanlar web sitenize neden gelir ya da gelmeliler? Hizmetleriniz hakkında bilgi almak mı istiyorlar yoksa hizmetlerinizi satın almak mı istiyorlar? Bununla birlikte sizin kullanıcılardan istediğiniz nedir?
Web sitesi içeriğiniz potansiyel kullanıcıların arama hedefleri için ne kadar uygun? Bu sorunun cevabı web sitesi içeriğinizin SEO dostu olup olmadığını belirleyebilir. Yine bu sorunun cevabı, markanızın gücünü ve kullanıcı nezdinde ne kadar güvenilir olduğunuzu da büyük oranda etkileyebilir.

Web sitesi içeriğiniz SEO açısından ne kadar güçlü olursa olsun, kullanıcı için yetersiz olduğu takdirde, kullanıcı web sitenizde yeterli zaman geçirmeyecek ve hatta belki de bir daha sitenize girmeyecektir. Google gözünde bir web sitesinin “hemen çıkma oranları” ne kadar düşükse, içerik te kullanıcı için o kadar yetersiz görülmektedir. Bu yüzden makalenin başında da belirttiğimiz gibi, kullanıcı odaklı ve aynı zamanda SEO uyumlu bir içerik, web sitesi için can damarıdır.  

SEO Dostu Makale Yazmak için Güçlü Anahtar Kelime Araştırmasına İhtiyacınız Var

Web sitesi içeriğine göre makale yazarken öncelik her zaman araştırma yapmaktır. Araştırma süreciniz;

  • Araştıracağınız konunun yoğunluğuna
  • Web sitenizde bu konuda daha önce neler paylaştığınıza
  • Kullanıcıların genel yönelimine ve arama sorgularına bağlı olarak değişecektir.

Fakat SEO uyumlu makale yazma konusunda hangi SEO uzmanına sorarsanız sorun, araştırmanın temelinin konu ve anahtar kelime araştırması olduğunu söyleyecektir.
Araştırmanızda “kullanıcılar tarafından değişmeyen ve sürekli kullanılan” anahtar kelimelerle, “belirli dönemler trend olan” anahtar kelimelerin ayrımını yapmalısınız. Her zaman kullanılan anahtar kelimeler makale için uzun süre etkili olacağından site içeriğinizin genelinde (ortalama %75’inde) bunları kullanmalısınız. Kalan %25’lik kısmında da site ve makale içeriğinize uyduğu sürece o dönemde trend olan anahtar kelimeleri kullanmanız, SEO çalışması için etkili bir seçim olacaktır.
Bu size karmaşık geldiyse içerik siparişi vererek hem SEO hem de içerik üretme konusunda uzman makale yazarı ile anlaşabilir ve içeriğin gücünün keyfini çıkarabilirsiniz.

Makale Başlığını Hafife Almayın

Makale başlığı SEO uyumlu içerik açısından en az içeriğin zenginliği kadar önemlidir. Makale başlığınız makalenizin ne ile ilgili olduğunu anlatmalıdır ve bu da kullanıcıya bu makaleye zaman ayırıp ayırmaması gerektiği hakkında fikir verir.
Başlık alanı çok kısıtlı bir alandır ve burada gerçek anlamda profesyonelliğin konuşturulması gerekir. Kısa bir kelime grubunda makalenizin amacını belirtirken, odak anahtar kelimenize ve hatta varyasyonuna yer vermeniz gerekebilir ve aynı zamanda anlamlı ve bütünsel olması önemlidir.

Makalenizin Yapısını Optimize Edin

Hiçbir kullanıcı internet üzerinde bilgi aradığında uzun paragraflarla dolu, başlıksız, görsel bilgilendirmelerin olmadığı salt makaleleri sevmez. Ne kadar bilgi verici ve doygun bir içeriğe sahip olursa olsun, kullanıcıyı yoracağı ve dinlenmesine izin vermeyeceği için uzak durmanız gereken bir makale yapısıdır.

Örneğin SEO uyumlu makale satın al sorgusunu kullanarak bir siteye giriş yaptınız. Amacınızın içerik satın almak olduğu aşikar iken, size o sayfada satırlarca makale sunuluyor ve satın alma işleminin nereden yapılacağı tam olarak vurgulanmıyorsa o sitede daha fazla zaman geçirmezsiniz.

İçeriğinizin kullanıcı tarafından sevilmesini ve ilgi duyulmasını sağlamak istiyorsanız:

  • Paragraflarınızı kısa tutun
  • Mümkün olduğu kadar kısa ve net cümlelere yer verin.
  • Kullanıcıların sorabileceği sorulara cevaplar veren alt başlıklar kullanmaya çalışın
  • Makaleye inografik veya görseller ekleyin
  • Mümkünse videolar ekleyin

Tüm bunlar, kullanıcılar için durak noktaları işlevi görecek ve makaleden sıkılmalarını önleyecektir. Böylece hem aradıklarını bulacaklar hem de bir sonraki arama da sitenizi gördüklerinde çekinmeden gireceklerdir.

Makalenizde Doğru Uzunluğu Belirleyin

Google arama motorunun web sitelerinden istediği aslında çok kısa ve net bir şey var, “Kullanıcıya faydalı olmak.” Bu bağlamda da web sitesi içeriği hala SEO kriterleri açısından en önemli unsurdur.
Google’ın sevdiği web siteleri, uzun ve özgün makale üreten, içeriğinde kullanıcıların soru ve sorunlarına yanıt veren ve belirli bir konu hakkında detaylı olarak bilgi sunan web siteleridir.
Fakat makale uzunluğu her alanda ve sektörde aynı olmayabilir. Bir e-ticaret sitesinde yer alan ürünün açıklama uzunluğu ile bir blog gönderisinin uzunluğu aynı olmayacaktır. Bu yüzden makale uzunluğunu ayarlamak zamandan tasarruf etmenizi de sağlayacaktır.

Makalenizi Görselleştirin

Web sitesi makale içeriğine görsel eklemek kullanıcıya iletmek istediğiniz mesajı daha net verir. Ayrıca kullanıcının da mola vermesine ve sıkılmadan makaleyi okumasına imkan tanır.  Görsel, video, inografik gibi medya biçimleri içeriğinizi zenginleştirir ve hem SEO uyumlu makale hem de kullanıcı odaklı içerik çerçevesine uyum sağlar.

Doğru Kelimelere Dahili Bağlantılar Verin

SEO açısından site içi linklemenin gücünü duymuşsunuzdur. Makalelerinizde sitenizde yer alan diğer makaleler için dahili bağlantılar oluşturun. Bu bir kelime veya cümle olabilir.
Bağlantı vereceğiniz kelimenin hedef sayfa ile alakalı olduğundan emin olun. Ayrıca bağlantı vereceğiniz kelimenin, bağlantı verdiğiniz sayfanın odak anahtar kelimesi ile aynı olması, SEO açısından güçlü bir dahili bağlantı olacaktır.

SEO Uyumlu Makale Yazmak

Şuna emin olabilirsiniz ki kullanıcılar sayfanızda yayınladığınız makaleyi okumak için can atıyor. Google’da, yandex’te, sosyal medya da veya bir forum sitesinde bağlantınızı gördüler ve sitenize veya makalenizin olduğu sayfaya girdiler. Makalenizle ilgili merakları var ve bu meraklarını gidermek istiyorlar.
Bu yüzden onlara anlamlı, doygun bir içerik sunmaya özen gösterin. Kafalarındaki soruların yanıtlandığı zengin bir makale sunun. Makalenizin kendi içerisinde tutarlı ve paragraflarınızın birbirleri ile bağlantılı olduğundan emin olun.
Arama motorlarını ve okuyucularınızı sitenize çekmek ve sürekli kullanıcılar haline getirmek için kat etmeniz gereken birçok adım olsa da sizi hedefe götürecek olan sistem bu şekilde işlemektedir.
Ya da siz de bir kullanıcı haline gelin ve Google da aramalara başlayın. “SEO uyumlu makale satın al, Makale yazarları, Makale satan siteler” gibi birçok farklı varyasyonu kullanarak, bir uzman ile anlaşın ve tüm bu yorucu sürecin sadece keyfini çıkarın.

Önceki Yazıİçerik Yazarlığı Nedir? Nasıl Yapılır? İ…
Sonraki YazıNasıl Bir SEO Uzmanı İle Çalışmalısınız?
Yorumlar (3)
Orhan P.
27 Ekim 2022 08:15 tarihinde gönderildi.

Makale yazmak biraz kabiliyet öz güven vede kafa rahatlığı en basiti yaşanmışlık gerektirir

Mahmut
27 Ekim 2022 08:33 tarihinde gönderildi.

Seo etkisi üzerine çok faydalanacağımız bir blog yazı oldu elinize emeğinize sağlık

Cemile
18 Kasım 2022 23:00 tarihinde gönderildi.

Teşekkürler, önemli ve bilgilendirici makale için, emeğinize sağlık

Yorumunuzu Paylaşın