• Giriş
  • Kayıt Ol

Makale Siparişi Nasıl Verilir? (Örnek Sipariş)

Makale siparişi verirken nelere dikkat edilmeli tüm detayları ile!

Web siteleri görünür ve ilk sıralarda olmak adına kaliteli içerik üretme zorunluluğu duyuyorlar. Web sitelerinde yer alan bütün metinler içerik, diğer adıyla makale olarak adlandırılıyor. Site sahipleri de makale ihtiyaçlarını, sektörde yer alan makale yazarları sayesinde sağlıyorlar. Makale siparişinin ne olduğunu, nasıl verildiğini, nelere dikkat etmeniz gerektiğini detayları ile derledik.  

Makale Siparişi Nedir?

Bir web sitesinin ihtiyacı olan içeriklerin oluşturulması için kadrolu veya freelance olarak çalışan yazarlara iş verilmesine makale siparişi denilmektedir. Makale siparişini sadece satış veya pazarlama yapan web siteleri değil, blog ve tanıtım hizmeti veren siteler de vermektedir.

Neden Makale Siparişi Vermeliyim?

İnternetin hayatın her alanında etkin şekilde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte web sitelerinin önemi daha da ortaya çıktı. Tüketici ve kullanıcılar, birçok işlerini internet üzerinden yapmaya başladılar. Öyle ki, oturduğunuz yerden internet sayesinde hem alışverişinizi yapabiliyor hem de istediğiniz bilgiye anında ulaşabiliyorsunuz. Web sitesi sahipleri de pazarda yer edinmek, rakiplerinin önünde olmak adına sitelerini en doğru şekilde donatmaları gerekiyor. Bunu sağlamanın en etkin ve kısa yolu da makale sipariş vermekten geçiyor. Neden makale siparişi vermeniz gerektiğini maddeler halinde sıralayalım.
 
#  Zamandan kazanırsınız. Makale yazmak için zaman harcamıyorsunuz.
#  Maliyetten kazanırsınız. Makale yazmak için bir personelin maliyetini göz önünde bulundurduğunuzda, makale satılan siteler üzerinden sipariş vermenin daha avantajlı olduğunu görürsünüz.
#  Kaliteli ve zengin içeriğe sahip olursunuz. Profesyonel ve uzman kişilerce üretilen içeriklerle sayfanız daha kaliteli hale gelecektir.
Siteniz sürekli güncel kalacaktır. Siteniz sürekli takipte olacağından, analiz ve raporlamalarla, site içeriğiniz güncellenecektir.
Sitenizin görünme oranı artacaktır. SEO uyumlu ve hedef kitleye yönelik, özgün ve kaliteli içerikler ilk sıralarda görünmenizi sağlayacaktır.
Satış, tanıtım ve pazarlama gücünüz artacaktır. Hedef kitleye yönelik içerikler, site trafiğini artıracak, potansiyel müşterileri siteye çekecektir.
Kendi işinize odaklanırsınız. İçerik üretmekle ve takibini yapmakla harcayacağınız zamanı, işinizi geliştirmede kullanıyorsunuz.

Makale Siparişi Nasıl Verilir?

Makale siparişi vermeden önce makale başlığı ve anahtar kelimelerinizi belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer SEO ve anahtar kelime metriklerinin analizi konusunda deneyimli bir yazarınız yok ise bunu sizin yapmanız daha iyi olacaktır. Bundan sonraki süreçte başlık ve anahtar kelimelerinizin belirlendiğini varsayarak devam ediyoruz. 

Taslak Adı:  Birden fazla sipariş yöneteceğinizi düşünürseniz bu siparişleri site adı, özellik veya kullanım amaçlarına göre isimlendirerek sınıflandırabilirsiniz. Bu sayede tüm projelerinizin içerik yönetimini karıştırmamış olursunuz. Taslak adı genellikle siteadresi.com şeklinde verilebilir. 

Tür:  Vereceğiniz siparişin türünü seçenekler arasından seçerek amacına uygun bir yazı hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Seçeceğiniz tür direkt olarak yazar ile paylaşılacağı için yazar içeriğin ne amaçla istendiğini bilerek ona uygun şekilde hazırlayacaktır. 

Kategori:  Seçeceğiniz kategori hangi yazarların ilgi alanına giriyor ise o yazarlar bir sonraki aşamada size sunulacaktır. O nedenle makale siparişiniz için doğru kategoriyi seçmeniz büyük önem arz etmektedir. 

Anlatım:  Anlatım seçimi içerik ile yazar uyumunu sağlayacak bir diğer önemli faktördür. Siz kurumsal bir hizmet sayfası için eğlenceli bir anlatım dili seçerseniz bu kurumsal yapıya pek uygun olmayacaktır.

Sipariş Notu:  Makale siparişi verirken belki de en çok dikkat etmeniz gereken kriter sipariş notu kısmıdır.

Not: Unutmayın ki "Yazar sizin verdiğiniz bilgiler ile sınırlıdır." Siz ne kadar çok detay ve bilgi verirseniz yazar sizi daha iyi anlayacak. Bu da doğrudan içeriğin kalitesine yansıyacaktır. 

"Şu hizmeti veriyoruz bu anlatılsın." Yerine "Firmamızın ismi xxxx, sitemiz siteadresim.com, Şu hizmeti veriyoruz, diğerlerinden farkımız bunlar, ekstra olarak bunu yapıyoruz, bu teknolojileri kullanıyoruz, bu ihtiyaca cevap veriyoruz, şu süreçler ile hizmeti veriyoruz, şu garantileri sunuyoruz." diyerek açıklamak inanın daha iyi olacaktır. 

Örnek Makale/ Link:  Örnek makale veya link iletmeniz yazarın kafasında isteklerinizin daha net oturmasını sağlayacaktır. Bu örnek makaleler rakiplerinizin sitelerinden oluşabilir.

Adet / Kelime Sayısı:  Belirlediğiniz konu başlıkları ve anahtar kelimeler hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşündüğümüzde o konunun ortalama kaç kelimede anlatıldığını tahmin etmek sizin için kolay olacaktır. Sipariş formunda adet ve kelime sayısı kombinasyonları oluşturarak detayları gireceğiniz alanın açılmasını sağlayabilirsiniz. 

Örnek Makale Siparişi

Makale Yazım Fiyatları

Vereceğiniz işin mahiyetine, içeriğin kalitesine ve yazarın fiyat tarifesine göre makale yazım fiyatları değişmektedir. Makale yazarlığı sektöründe fiyatlar 100 kelime üzerinden ücretlendiriliyor. Her aracı sitenin ve yazarın belirlediği bir fiyat tarifesi bulunuyor. Bu fiyatlar, ürettikleri içeriğin kalitesi, çalışma şekilleri ve piyasada tanınırlıklarına göre değişiyor. Yazar ve iş verenleri buluşturan r10 makale siparişi fiyatlarındaki farklılıklar bunun en büyük göstergesidir. Burada iş ilanı oluşturan yazarlar kendi standartlarına ve ürettikleri içeriğin mahiyetine göre fiyat belirliyorlar.
 
Sektörün gün geçtikçe önemini ortaya koyması, herkes tarafından yapılabilecek bir iş gibi lanse edilmesi, yeni yazar adaylarının sektöre girmesine yol açıyor. Durum böyle olunca da düşük ücretlerle ortaya çıkabiliyor. Fakat bununla birlikte kalitesiz işler de müşterilerin başını ağrıtmaya başlıyor. Bu nedenle sektörde kendini kanıtlamış, kaliteli ve özgün işlere imza atan site ve yazarlar standart bir fiyat belirlemişlerdir. Genel olarak bir makalenin 100 kelimesini 3 TL ile 10 TL arasında yazıyorlar.
 
 

Whatsapp Destek - icerik.net