Yetkin İçeriğin Potansiyel Ölçüleri

SEO'daki her fikir, bir sayfayı diğerine göre sıralamak için kullanılan bir dizi ölçüm olarak anlaşılabilir. Ve bu, içeriğinizin güvenilirliği gibi bir kavramı ölçmek söz konusu olduğunda, onu iyileştirmek için analiz edebileceğiniz ve ince ayarlamalar yapabileceğiniz neredeyse kesin faktörler olduğu anlamına gelir.

Google, uzmanlığın, otoritenin ve güvenilirliğin kalite değerlendirici yönergelerinin çok önemli parçaları olduğunu oldukça açık bir şekilde belirtmiştir. Ancak bilgiler, algoritmanın tam olarak hangi bölümünün bu tür içeriği belirlemeye yardımcı olduğu konusunda oldukça zayıf olmakla birlikte; kalite değerlendirici standartları, aslında bu standartları karşılamayan algoritma değişikliklerini reddetmek için kullanıyorlar.
İçerik otoritesini ölçmeye nasıl başlayabilirsiniz? Sonuçta, arama motoru optimizasyonunda bahsedilen her türlü fikir, bir sayfayı diğerinin üzerinde sıralamak için kullanılan bir dizi ölçüm için bir şekilde özetlenmeli, şekillendirilmeli veya biçimlendirilmelidir.

Bilgi yoğunluğu

Çoğu zaman içerik yazarken, özellikle konuya aşina olmadığınızda, çok fazla detay yazabilirsiniz. Sayfadaki kelimelerin sayısının, sıralamaya girip girmeyeceğini gerçekten belirlemediğini derinlemesine bilseniz de, sözleşmenin beklediği kelime uzunluğunu karşılamak için kelimeleri oraya yerleştirmeye devam edebilirsiniz. Dolayısıyla, bir içerik parçasının gerçekten değerli olup olmadığından emin olmanın veya en azından önemli bilgi sağlamanın yollarından biri, bilgiyi çıkarmak için doğal dil programları kullanmaktır.
Bu ölçüme sahip olsaydınız, yalnızca uzun olması için yazılmış içeriği gerçekten bilgi açısından zengin olan içeriğe göre kolayca ayırt edebilirdiniz. Bilimsel bir makale hayal ettiğinizde, üretilen blog içeriklerine göre oradaki bilgilerin ne kadar yoğun olduğunu kolaylıkla fark edebilirsiniz.

İçerik stili

İçerik stili gerçekten kolay bir ölçüdür. Wikipedia'nın yaptığı satır içi alıntıların kullanımını hatırlıyor musunuz? O noktada bir gerçeği belirttikten sonra, tıpkı bir makale yazarken yapacağınız gibi, size alıntıyı gösteren sayfanın alt kısmına bağlantı verirler. Bu yöntem daha güvenilir site türlerinin daha sık kullandığı oldukça basit bir ölçüm yöntemidir. Bu sayede Google'a ürettiğiniz içeriğin oldukça yetkin olduğuna dair ipuçları verebilir.

Yazma kalitesi

Yazmakta olduğunuz içeriğin hiç kimsenin anlayamayacağı kadar zor bir seviyede yazılmadığından veya kesinlikle kapsamlı ve yetkili olmayacak kadar düşük bir seviyede yazılmadığından emin olduğunuzda yazma kalitesini kontrol edebilir hale gelmiş olacaksınız. Bununla birlikte yazma kalitesinin içerisinde okunabilirlik, içeriğin benzersizliği ve ayrıca kelime kullanımı ile ilgilenen cümle uzunluğu gibi şeyler de vardır. Bu oldukça basittir. Google'ın sayfanızda kullandığınız kelimelere baktığını hayal edin. Belki de veri biliminden bahseden tüm sitelere bakmak yerine, Google yalnızca eğitim sitelerine bakar veya yalnızca yayınlanmış makalelere bakar ve ardından oradaki dil kullanımını karşılaştırır. Bu, Google'ın tüketiciler için olan ve tüketiciler için olmayan bir içeriği tanımlaması için oldukça kolay bir yol olacaktır.

Erişilebilirlik

Son olarak erişilebilirlik önemlidir. Erişilebilirliğin içeriği yetkili kılmadığını biliyoruz, ancak bu sitenin ve sayfanın ayrıntılarına ne kadar önem verildiğiyle ilgili bir şeyler söyler. Bu konuyla ilgili oldukça ünlü bir hikaye var. Bir müzik grubu sözleşmelerine, her konser için bir kase bonibon olması gerektiğini ve tüm kahverengi bonibonların o kaseden çıkarılmasını beklediklerini ekliyorlar. Bunun nedeni ise kahverengi bonibonlar ile ilgili bir problemleri olması ya da bonibonu gerçekten çok sevmeleri değildi. Sadece sözleşmeyi okuduklarından emin olmak içindi. Erişilebilirlik, okuyucularınızın ayrıntılara önem verip vermediğinizi anlayabilecekleri şeylerden biridir.
 
Önceki YazıCovid-19 Sırasında B2B Okuyucuları Ne İs…
Sonraki YazıSEO Stratejinize Nasıl Odaklanırsınız
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın