Yazılımcı Nasıl Olunur

Bilgisiyar kullanmaya meraklıysanız, bilgisayar ve web uygulamaları geliştirmek hayalinizse yazılımcı olarak hayata atılabilirsiniz. Bunun için önünüzde iki farklı yol bulunuyor. Birincisi çekirdekten yetişerek, kendinizi geliştirip, programlar ve eğitimler aracılığıyla yazılım bilginizi ve yeteneğinizi geliştirmenizdir.
 
İkinci yol ise akademik olarak ortaöğretim ve yüksek öğretim okumanızdır. Üniversitelerin bilgisayar ve programcılık bölümlerinden yazılım mühendisi olarak mezun olarak, bir şirkette çalışabilir ya da kendi işinizi kurabilirsiniz.
 

Alaylı Olarak Yazılımcı Nasıl Olunur?


Bilgisayar hayatınızda önemli yer tutuyorsa, algoritma yeteneğiniz varsa ve kısa yoldan yazılımcı olmak istiyorsanız en azından ortaöğretiminizi bitirmenizde yarar vardır. Meslek liselerinin bilişim bölümünde okuyarak en azından programlamaya adım atmış olursunuz.
 
Okula devam ederken aynı zamanda da evde internetten yazılım ve programa videolarını izleyip,  eğitimlerine katılabilirsiniz. Lisenin son sınıfında size staj görevi verilecek. Siz bununla yetinmeyip, hafta sonları, tatillerde bir bilgisayar firmasında gönüllü olarak çalışabilirsiniz.
 
Halk Eğitim Merkezleri ve eğitim kurumlarında bilgisayar sertifika eğitimlerine katılıp, hem kendinizi geliştirirsiniz hem de bolca sertifikanız olur. İnternette bulunan eğitim programlarını da takip etmeyi unutmayın. Bu konuda size faydalı olacak birkaç site şunlardır; acikakademi.com (Microsoft'un ücretsiz eğitim programıdır), csharpnedir.com (C# eğitimi veriyor), webmastersitesi.com (Web geliştirici), r10.net (Web geliştirici), ceviz.net (faydalı programları bulacağınız bir site), aspogren.net (ASP eğitimleri bulunuyor)
 
Kodlama Kamplarına Katılın
Fatih Projesi kapsamında 11-17 yaş arası çocuklara yazılım geliştirme kodlama kampları düzenleniyor. Bu kamplara katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz.  Kamplara katılmak için herhangi bir ön şart bulunmuyor. Sadece belirli seviye üzeri çocuklar alındığı için yazılım konusunda biraz kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. 

Kamplar duruma göre 1 ay veya 8-10 hafta sürebiliyor. Günlük 8-10 saatlik eğitim size zor gelebilir ama zorluk çekmeden öğrenilmeyeceğini bilmelisiniz.
 
Okullu Olarak Yazılımcı Olmak
Meslek lisesini okuduktan sonra yüksek öğreniminizi bilgisayar bölümü olan bir üniversite yaparak, kendinizi daha da geliştirmiş olursunuz. Ayrıca diploma sahibi olarak üst düzey şirketlerde çalışabilirsiniz. İki yıllık üniversitelerin “Bilgisayar Programcılığı” bölümünü okuyarak ön lisans mezunu olabilirsiniz.

4 yıllık fakültelerin “Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği” bölümünü okuyup, yazılım mühendisi olarak iş hayatına atılabilirsiniz. İsterseniz kendi işinizi kurup, kendi yazılımlarınızı piyasaya sürebilirsiniz.
 

Yazılımcının Özellikleri


1-Mesleğe gönül vermiştir.
2-Sabırlı ve yılmayan özelliğe sahiptir.
3-Hazırcı bir kişiliğe sahip değildir. Sürekli araştırır, mevcut kodları inceler ve kendi kodunu üretir.
4- Sürekli okuyan, araştıran ve yenilikçi bir özelliğe sahiptir.
5-Algoritma kurma yeteneği kuvvetlidir. Matematiksel düşünce gücü iyi olanlar iyi birer yazılımcıdırlar.
6-Zamanlarını çok iyi değerlendirir ve planlarlar. Yazılımcıların diğer çalışanlar gibi belirli çalışma saatleri yoktur. Yazılımlardaki problemlerin çözülmesi, tıkanılan noktaların aşılması, güvenlik açıklarının kapatılması, güncellemeler, bakım ve destek gibi konular çalışma sürelerini etkilemektedir.
7-Teknoloji dili İngilizce olduğundan, yazılımcının İngilizcesinin iyi olması şarttır.
 

İyi Bir Yazılımcı Olmanın Yolları


Yazılımcı demek sadece kod yazmak demek değildir. Kendinizi geliştirmeli, gelişmeleri takip etmeli ve hemen ayak uydurabilmelisiniz. Öncelikle hangi alanda kendinizi geliştireceğinize karar vermelisiniz. Web platformu ve masaüstü programlama alanlarını bilmelisiniz. Bunlardan birinde branşlaşma yoluna gitmelisiniz.
 

Yazılım Dilleri


Masaüstü programlamada kullanılan popüler diller;
C#; Microsoft'un kullandığı ve gözdesidir.
Java; Yılların eskitemediği ve birçok yazılımcının kullandığı dildir.
Python; Gelecekte popüler olacak dildir.
 
Web uygulama dilleri; ASP.NET, C#.NET, Python, Ruby, Java’dır.
 
Sürekli Öğrenin; Yazılım sektöründe sınır yoktur. Yazılım sürekli gelişen ve sonu gözükmeyen bir sektördür. Genel olarak bütün işletim sistemlerini öğrenin. Yazılım geliştirdiğiniz işletim sisteminiyse çok iyi öğrenin. Eğitim ve seminer fırsatlarını kaçırmayın, sürekli takip edin ve katılın.
 
 TCP/IP ve popüler iletişim protokollerini (FTP, HTTP vb) iyi bilin, nasıl çalıştıklarını öğrenin. Ağ bağlantısı kullanmayan yazılım günümüzde olmadığı için esinlikle yeniden kullanılabilir kodlar geliştirin. Olabildiği kadar basit çözümler üretin ve kodlar geliştirin. Kodlarınızın kolay okunabilir ve temiz olmasına dikkat edin.
 
Yazılım firmaları genellikle Microsoft tabanlı programlar kullanıyorlar. Bir yazılım firmasında çalışmak istiyorsanız veya bir şirkete program yazmak istiyorsanız Microsoft yazılım sertifikasına sahip olmalısınız. CSS, JavaScript, Linux, Android, İOS gibi güncel açık kaynaklı ve güncel yazılım dillerine hakim olmalısınız.
 
İyi Bir Gözlemci Olun; İşinin ehli ve profesyonel olan yazılımcıları takip edin ve onlardan örnekler alın. Onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanın. Steve Jobs (Apple’nın kurucusu) ve Mark Zuckerberg (Facebbok kurucusu) gibi ünlü yazılımcıları idolünüz olarak alabilirsiniz. Sosyal medyada bilişim gruplarına katılarak sosyalleşin.
 
Mutlaka Bir Projeniz Olsun; Kendinizi bir yazılımcı olarak görmek istiyorsanız, bunu bir projeyle kanıtlamalısınız. Müşterilere veya piyasaya sunacağınız bir projeniz olmalıdır.
 
Disiplinli ve Prensip Sahibi Olun; Program ve projelerinizi belirli bir plan ve disiplin içinde yapmaya önem verin. Günü geçiştirmek veya işinizi ertelemek, meslek saygınlığınızı ve itibarınızı zedeler. Meslek bilgisinin yanı sıra iş ahlakı da önemli yer tutar. Planınızı iyi yapıp, iş ciddiyetinizi yüksek tutmalısınız.
 
Kendinizi Geliştirmeden Maddiyatı Öne Almayın; Yazılımcıların yüksek kazançları sizi yanıltmasın. Kısa yoldan çok para kazanmanın yoluna gitmeyin. Öncelikle kariyer ve kendinizi geliştirme basamaklarını tırmanmalısınız. İyi bir yazılımcı olduğunuzda zaten başarı ve yüksek kazançlar da gelecektir.
 
Önceki YazıMuhasebeci Nasıl Olunur
Sonraki YazıSEO
Yorumlar (1)
Burak S.
28 Temmuz 2020 11:20 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Teşekkürler Daha içerikli olsa insanlar için daha yararlı olur hemen hemen birkaç sitede bu şekilde yazılar yazıyor.

Yorumunuzu Paylaşın