Spiker Nasıl Olunur

Teknolojinin günden güne hayatımızın her yanına giriş yapması sonucu, medya sektöründe spiker ihtiyacının artmasına neden olmuştur. Ayrıca radyodan veya televizyon ekranlarından insanların hayatının içerisine girmek, medya yüzü olmak bu mesleği çekici hale getiriyor. Bu yazımızda sizlere spikerlik mesleğiyle ilgili aklınıza takılan tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz, spiker olmanın yolları.

Nasıl Spiker Olunur?Spiker, televizyon, radyo, eğlence programları, özel etkinliklerde yerine göre sunuculuk yapıp, yerine göre yorumlayabilen kişilerdir. Kısacası aklımızda kalıplaşmış olan 'haber okuyan' görevinin dışında medya sektöründe pek çok işleve sahip olanlara deniliyor. Sizde spiker olmak istiyor ve bu konuda neler yapmanız gerektiğini, hangi özelliklerinizin olmasını öğrenmek istiyorsanız, tam yerindesiniz. Genel hatlarıyla spiker olmak için kurallar ve bu kurallar dahilinde diğer gereklilikler şu şekilde sıralanabilir.

Eğitim Gerekiyor

Sadece spikerlik üzerine bölümler mevcut olmasa bile, ilgili üniversitelerin iletişim bölümlerinden mezun olma şartı aranıyor. Daha önceleri spikerlik alımlarında sadece kurslar yeterli olabiliyorken, günümüzde üniversite okumanız gerekiyor. Ancak sadece üniversite mezunu olmakla spiker olunması pek mümkün olmuyor. Kim tarafından eğitim aldığınız, daha önce nerelerde çalıştığınız, önemli şirketlerde çalışmanız için şartlar arasında yer alıyor. 

Konuşma Düzeyi Çok İyi Olmalı

Spikerlerin yaptıkları işler birbirlerinden farklı olsa da genel anlamda onlara konuşmacılar denilebilir. Bu yüzden spiker olmaya gönül veren kişinin, dilini iyi bilmesi, en önemlisi akıcı konuşabilmesi şart. Bunun yanında beden dili konusunda kendini geliştirmiş olması, spikerlik için arananlar arasında bulunuyor. Başarılı bir spiker olmak istiyorsanız, konuşma kabiliyetinizi geliştirmeli, beden dili konusunda ekstra eğitimler almalısınız.

Seçim Yapmalısınız

Spiker olmak isteyenlerin bilmeleri gereken ilk öncelik, hangi alanlarda çalışmak istediklerini belirlemektir. Kişi televizyonda mı çalışmak istiyor, yoksa radyo alanında mı? Ayrıca çalışmak istediği yerde eğlence programı spikeri mi olacak, yoksa haber spikerliği mi yapacak? Spiker olmak istiyorsanız, bu sorularınıza mutlaka cevap bulmalısınız. Önemsiz gibi görülse de bunlar sizin spikerlik kariyeriniz için yapı taşı haline gelecektir. 

Çalışma Uyumunuz Olmalı

Spikerlik kolayca elde edilebilen ancak uygulamada zorlukları olan bir meslektir. Pratik anlamda muhabirlik yapmanız gerektiğini bilmeli, staj ve asistanlık yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer hedefiniz direkt olarak televizyonda spiker olmaksa, medya alanında tanıdıklarınızın mutlaka olması gerekiyor. Her şeye rağmen, kamer önünde bulunmak sanıldığı kadar basit olmadığından, en iyi üniversiteden mezun olmuş olsanız bile, pratik yeteneklerinizin olması gerekiyor. Söz konusu bu pratik yetenekler; koşturma, haber arama, insanlarla akış sağlayabilmek adına sağlam ilişkiler kurma olarak sıralanmaktadır.

Bunlara ek olarak;

- Özellikle mesleğin ilk yıllarında koşuşturmaca olduğunu unutmamalı, esnek çalışma saatlerine uyumlu olabilmelisiniz. 

- Spikerlik demek sadece güzel konuşma yeteneklerinizin olması, beden dilinizi aktif olarak kullanabilme özelliklerinizin bulunması demek değildir. Bunların dışında ekrana yakışmak için kişisel bakımınızı yapmayı unutmamalısınız. 

- Spikerlikte samimiyet olmazsa olmazdır. İster ekran başında olun, ister haber peşinde koşun, samimi olmak zorundasınız. Ancak söz konusu bu samimiyet bilinen samimiyetten çok daha farklıdır. Yani kısaca belirtmek gerekirse, profesyonel bir biçimde samimiyet kurma yeteneklerinizin bulunması şart. 

- Alçak gönüllülük her meslekte olmazsa olmaz bir faktördür. Fakat spikerlikte bu faktör olmaktan daha çok kesin olması gereken bir özelliktir. Yeri geldiğinde alçak gönüllü olmayı başaranlar, spikerlikte çok daha başarılı olabiliyorlar. 

- Öğrenmeye hevesli olmalısınız. Mesleğinizde gereken tüm aşamalara gerektiği gibi önem vermelisiniz. Unutmayın yapacağınız iş oldukça ciddiyet isteyen, yorucu ama bir o kadar zevklidir. 

Spiker Olmak İçin İzlenmesi Gereken AdımlarSpiker olmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir.

- İlk olarak mesleğinizin gerekliliği olan tüm eğitimlerinizi tamamlamalısınız. Spikerlik için ek bir bölüm olmadığından, üniversitelerin Radyo-Televizyon bölümlerinde okumanız gerekiyor. Bu bölüm iletişim fakültesi alanında yer alıyor. 

- Söz konusu bölümü okuyabilmek adına ilk olarak üniversiteye giriş sınavlarına girerek, fakültelerin istediği puanlarını çıkarmanız gerekiyor. Puanınız yeterli olursa bölümü tercih ederek, okulunuzu okuyabilirsiniz.

- Spiker olabilmek için okulu okuduğunuz esnada veya bitirdikten sonra gereken tüm staj işlemlerinizi tamamlamalısınız. Ancak staj yapacağınız yeri iyi seçmeniz, mümkünse yıllardır bu meslekte yer alan kişilerden eğitim sağlamanız yerinde olacaktır. 

- Spikerlikte oturarak program, haber veya magazin sunmak sanıldığı gibi kolayca erişilen bir rütbe değildir. Bunun için koşturmayı, yorulmayı, hiyerarşiye uyum sağlamayı bilmelisiniz. Bilmiyorsanız da bunları zamanla öğrenebilirsiniz. 

Sonuç Olarak Spikerlik

Spikerlik, özünde kolay gibi görülür. Çünkü radyoda, televizyonda gördüğümüz insanların başkalarının hayatına anında temas edebildiklerini sanırız. Oysa ki tanıdıkları olmayıp, oralara gelen kişilerin hangi zorlukları çektiklerinden habersiziz. O yüzden bu mesleği düz memuriyet sanmamalı, çalışmalıyız. Peki, bu spikerlik bu kadar zor mu, hiç mi kolaylığı yok diyorsanız size şunu söyleyebiliriz. Spiker ruhunuz varsa tüm zorlukları kolayca aşabilirsiniz. Ayrıca işinizi gerçekten iyi yaparsanız, devlet memurlarından onlarca kat yüksek paralar kazanmanız, ülke genelinde tanınmanız içten bile değil. 
 
Önceki YazıNasıl Dedektif Olunur
Sonraki YazıMuhasebeci Nasıl Olunur
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın