Sıra Bulucu

Web sitelerin yoğunluklu olarak; haber, reklam, satış ya da blog tarzındaki işler için kullanıldığı görülüyor. Web sitesi oluşturmak ise bu alanda kalıcı olabilmek için yeterli olmuyor. Bu bağlamda sitenin Google sıralaması ve görünürlüğünün de artırılması gerekiyor. Peki, sitenize düzenli aralıklarla içerik üretmenin bu sıralama da yükselmek için yeterli olmadığını biliyor musunuz? Siz de Google sıram yükselsin diyenlerdenseniz, mutlaka anahtar kelimeleri doğru kullanmanız gerekiyor.


Sitem Kaçıncı Sırada


Günümüzün dijital dünyasında önde gelen sitelerden biri olmak ancak SEO uzmanlığı ile mümkün olabilir. Bunun için site yöneticilerinin bu alanda profesyonel ajanslardan bazı danışmanlıklar aldığı biliniyor. Hatta kurumsal olarak iş hayatına devam eden web sitelerinin, personellerini de kurumsal eğitimlerle uzmanlaştırdığı görülüyor. Oysa anahtar kelime aracı kullanarak SEO bilmeden de sitenizi üst sıralara taşımanız mümkün. Bu kapsamda size yardım edebilecek en iyi araçlardan biri de “8tag” kelime bulucu.


8tag, daha önce hiç site sıra bulucu kullanmayanlar için oldukça basit bir ara yüze sahip. Zaten uygulamada ilk kez üyelik açan kullanıcılar için 15 günlük bir deneme süresi de veriliyor. Bu süre boyunca sayılarla sınırlandırılmış olsa da sistemin nasıl çalıştığını öğrenmeniz ve sitenizin bu süre zarfındaki durumunu görmeniz mümkün. Deneme süresi bittikten sonra da kullanıcılara her bütçeye ve ihtiyaca uygun içerikteki farklı üyelik paketleri öneriliyor.
8tag, üzerinden neler yapabilirim ve bunun bana sağladığı avantajlar neler diye sorabilirsiniz. Bu bağlamda sitem üzerinden; SEO süreci gidişatını, arama sıralamasında yükselişe ve düşüşe geçen kelimelerinizi ya da bu sıralamada sabit kalan kelimelerinizi görebilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde de site içeriklerinizde doğru anahtar kelime seçimi yapıp yapamadığınız sonucuna ulaşabilirsiniz. 8tag panelinde yapabilecek tüm işlemlerse aşağıdaki gibi sıralanıyor.

 • Takip edilecek web sitesi ekleme
 • Kelime Sorgulama
 • Rakip site analizi yapma
 • Kopya Kontrol

8tag kullanıcıları, sisteme kendi sitelerini girerek bu kelime bulucuyu kullanmaya başlayabilir. Sitelerin yükselişe geçip geçmediği ana panelde anlık olarak görülebilir. Bu işlemler dışında kelime bulucuya ilave edilecek yeni özellikler de bulunuyor. Bu bağlamda backling takibi yapmak isteyenler ve rapor almak isteyenler de kıs bir süre içerisinde bu özellikleri kullanabilecekler.


Google’da Kaçıncı Sıradayım


Web sitelerinin arama motorundaki sıralama başarısı, içerik geliştirme üzerinde bir geri dönüş yapmaktadır. Buna göre, 8tag ile site takibi yapanlar hızlı ve pratik bir biçimde Google sıralama kontrol edebilirler. Bunun için kelime bulucuyu http uzantısını çıkararak sitelerinizi eklemeniz yeterli olmaktadır. Deneme boyunca kullanıcılar en fazla 2 adet site eklemesi yapabilir. Ancak paket seviyesi yükseltildikçe site sayısındaki bu limitler de değişiyor. Buna göre eklediğiniz siteler için aşağıda sıralanan SEO değerlerini ve bundan daha fazlasını görmeniz mümkün.

 • Moz Da-Pa
 • Google Index
 • Yandex Index

8tag, sitelerim bölümüne takip etmek istediğiniz siteleri girdikten sonra; ilk sayfada bulunan ve ilk 100 içerisine giren kelimeleri görmeniz mümkün olmaktadır. Bu sıralamanın yanı sıra, sitelerin başarı puanları ve yükselişe geçme durumları da sistem üzerinden görülebilir. Anahtar kelime seçme konusunda yeterli performansı gösteremediğinizi düşünüyorsanız da 8tag kelime bulucudan faydalanabilirsiniz.
Site bazlı anahtar kelime ekleme seçeneği, anahtar kelimelerinizi site bazlı olarak sınıflandırır. Bunun yanı sıra; farklı anahtar kelime önerileri, anahtar kelimelerin sıralamadaki seviye yükselişi ve düşüşleri de takip edilebilir. Ayrıca, daha önce tarama yapılmış anahtar kelimelerin geçmiş sıralamalarında da da ulaşılabilir. 8tag, anahtar kelime analizi web sitesinin Google sıralama yükselmesi için oldukça güzel bir seçenek sunmaktadır. Doğru anahtar kelime kullanımı hem site için daha geniş bir ziyaretçi portföyü oluşturmakta hem de bu sitelerin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmaktadır.


Sitem Google’da Kaçıncı Sırada


Dijital ortamda benzer işleri yapan ve aynı ürünleri satan pek çok web sitesi olduğu görülüyor. Rekabet ortamından sıyrılmak ve kendi sektöründe öncü olmak istiyorsanız mutlaka site sıralaması yapmanız gerekir. Ancak site sıralaması yapmak her zaman öğrenmek istediğiniz bilgileri size vermek. Buna göre rakiplerinizin sıralamada ne durumda olduğunu öğrenmek istiyorsanız, 8tag gelişmiş rakip analizinden faydalanabilirsiniz.
Gelişmiş rakip analizi yapmak isteyenlerin tıpkı kendi web adresini eklediği gibi rakip site adresini de 8tag paneline eklemesi gerekir. Burada eklenen tüm sitelerin de http uzantısının silinmesi gerekiyor. Rakip site bağlantısı sisteme girildiği anda hem kendi sitenizin hem de rakip sitenin seo sıra bulucu ile değerlerini görmeniz mümkün. Peki, bu analiz ne işe yarar?
Rakip site analiziyle karşıdaki siteyle kendi siteniz arasında anahtar kelime sıralaması yapabilir ve bunu karşılaştırabilirsiniz. Buradan elde edilen verilerle de, eğer varsa, eksik yönlerinizi keşfedebilir ve bunları gidermeye yönelik yeni çalışmalara yönelebilirsiniz. Bu panelde yapılan işlemler sonrasında da girdiğiniz anahtar kelimenin yükseliş performansını inceleyebileceğiniz bir veri tablosu elde edebilirsiniz. Bazı zamanlarda, yükselişin görsel olarak sunulması anlaşılma bakımından kullanıcılara daha iyi bir alternatif oluşturmaktadır.
Sıra bulucuya rakip site girmek, oldukça karmaşık bir durumdur. Bu bağlamda, rakibiniz olduğunu düşündüğünüz site sıralama sorgulama yapmak için mutlaka bir ön çalışma yapmanız gerekir. Bu sitede kullanılan anahtar kelimeleri ve SEO çalışmalarını bilerek analiz gerçekleştirmek daha fazla işinize yarayacaktır. Bunu yapmaya yetkinliğinizin olmadığını düşünüyorsanız da anahtar kelime girdikten sonra, sistem tarafından size verilecek rakip önerilerine bir göz atabilirsiniz.


Anahtar Kelime Bulucu


8tag, sorunsuz altyapısı ve kullanışlı ara yüzü ile site sıralaması ve anahtar kelime yükselişi takibi yapmak isteyenler için oldukça iyi bir uygulamadır. Uygulama ara yüzüne web sitesi eklemek isteyenlerin de farklı dil seçenekleri bulunuyor. Bu bağlamda aşağıda listelenen dil seçenekleri ile sorgulama yapmak mümkün.

 • Türkçe
 • Azerice
 • Bulgarca
 • Almanca
 • İspanyolca
 • İtalyanca
 • Fransızca
 • Rusça
 • Yunanca

Web sitesini yalnızca sınırlandırılmış yerel bir bölgede kullanıyor olabilirsiniz. Bu bağlamda Türkiye genelinde site sıralaması yapmak yerine bölgesel bir sorgulama yapmak daha doğru sonuçlar verecektir. Bunun için 8tag paneline site girişi tanımlarken, lokasyon sekmesinde bulunduğunuz şehri işaretlemeniz gerekiyor. Bu şekilde yaptığınız sorgulamalarda ülke çapındaki sisteler yerine sizinle aynı bölgede hizmet veren web siteleri karşılaştırılıyor.
Hem global hem de yerel sorgulama yapmak için anahtar kelime bulucu oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Buradan elde edilen veriler sayesinde site kaçıncı sırada öğrenebilir ve kendinizi bu doğrultuda geliştirebilirsiniz. Web sitenize ait yükseliş ve düşüşleri takip ederek; işletmenizle alakalı reklam kampanyaları almak ye da yüksek kalitedeki reklam fırsatlarından faydalanmanız mümkün olabilir.


Sitenize uygun anahtar kelimeleri eleyerek de rakiplerinizle rekabetinizi geliştirebilirsiniz ve Google sıra sorgulama yapabilirsiniz. Sıra bulucu sayesinde, çalışmalarının işe yarayıp yaramadığı konusunda net bir geri dönüş alırsınız. Bu dönüş kapsamında atacağınız yeni adımlarla da; web sitelerinizin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırabilir ve markanızı daha bilindik bir hale getirebilirsiniz. Böylece hedef müşteri kitleniz giderek büyür ve yaptığınız işten elde ettiğiniz kar payı da doğru orantılı olarak artar. Bu bağlamda hala 8tag kullanmayanlar varsa, bu uygulamaya mutlaka göz atmalı.
 

Önceki Yazıİçerik Pazarlama Ajansı
Sonraki YazıNasıl Yayıncı Olunur? (100 K Takipçi İçi…
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın