SEO’da 15. Yıl Kutlandı!

Teknolojik gelişmeler hayatımızda pek çok şeyi değiştirdiği gibi, bilgiye ulaşma alışkanlıklarımızı da değiştirdi. 15-20 yıl gibi bir zaman dilimi, bu tarz değişimler için aslında oldukça kısa bir süreçtir. Sektördeki trendler incelendiğinde bu süre zarfında nelerin değiştiğini gözlemlemek mümkündür. Peki, bu süreç nasıl ilerledi?


Web siteleri oluşturulmaya başlandı. Şu anda inanmak zor, ancak bu sürecin ilk günlerinde pek çok insanın işlerini çevrimiçi ortama taşımak için ikna edilmesi gerekiyordu. Sonrasında ise anahtar sözcükler kullanılmaya başlandı. Web yöneticileri, sistemi anahtar kelimelerle doldurarak, gizli metin ve daha fazlasıyla oynayabileceklerini fark ettikçe, temel bilgi erişimi üzerindeki kontrolleri artmaya başladı. Bağlantılar oluşturuldu. Web ölçeği kullanıcı tarafından seçilen dizinlerin ötesinde büyüdükçe, arama için bağlantı tabanlı algoritmalar hâkim olmaya başladı.

Ancak bağlantı tabanlı algoritmalar, web yöneticileri web grafiğindeki bağlantıları değiştirdikçe, satın aldıkça ve manipüle ettikçe rakip bağlantı tabanlı algoritmalara yol açmaya başladı. Daha sonra uzun kuyruk içerikleri oluşturuldu. Bu süreçte uzun kuyruğun uzunluğu hem web yöneticileri hem de Google tarafından daha iyi anlaşılmaya başlandı ve büyük miktarlarda içerik oluşturma fikri her iki tarafın da yararınaydı. Ancak tahmin edilebileceği gibi arama sonuçlarında döndürülen içeriklerin ortalama kalitesi önemli ölçüde düşüş başladı. Bu nedenle kaliteyi değerlendirmek için ilk makine öğrenimleri sağlandı. Bu noktadan sonra makine öğrenimleri ve yapay zekâ maceraları başladı.

SEO’da Google’ın rolü

Nisan 2003'te Google, Applied Semantics adlı bir şirketi satın aldı. Applied Semantics teknolojisi, AdSense'e dönüşen şeyi oluşturmak için kendi bağlamsal reklam teknolojileriyle entegre edildi. AdSense'ten elde edilen gelir her zaman AdWords (artık sadece "Google Ads") tarafından küçümsenmiş olsa da, SEO tarihindeki önemini hafife almak zordur.


İnternetteki içeriklerin paraya çevrilmesini ve herkesin içerik oluşturduğu için para kazanmasını sağlayarak, büyük miktarlarda içerik oluşturulmasını finanse etti. Uzun kuyruk aramaları için mükemmel sonuçlar sunma becerisinde bir arama motorunun varlığı olmasaydı, bu aramalar inanılmaz derecede seyrek olsa veya daha önce hiç görülmemiş olsa bile, bu içeriklerin çoğu asla görülmezdi. Bu şekilde, Google'ın arama motoru, AdSense ile birlikte güçlü bir çark oluşturdu. Bununla birlikte Google'dan algoritma güncellemeleri ile ilgili resmi iletişimlerde makine öğreniminden gittikçe daha fazla bahsedildi. Tarihsel olarak, insan mühendislerinin sonuçları açıklamasını engellemesi nedeniyle çekirdek algoritmada makine öğrenimine yönelim sağlandı.


Uzunca bir süre arama sonuçları Google Dance lakaplı bir süreçte düzenli olarak karıştırılırdı. O zamandan beri çoğu şey daha gerçek zamanlı olarak hareket ediyor. Ancak son temel güncellemeler, değişikliklerin web sitelerinin zaman çizelgelerine dayanmak yerine Google'ın programına uygun bir şekilde gerçekleştiği bu dinamiği geri getirmiş görünüyor. Bunun temel güncellemelerin gerçekten Google'ın o sırada internetin şekline göre oldukça özelleştirilmiş ve devasa bir öğrenme modelini yeniden eğitmesinden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Yani, geniş temel güncellemeler birkaç ayda bir gerçekleşir. Birinden etkilenen bir içerik, bir sonraki geniş çekirdek güncellemesi yayınlanana kadar (iyileştirmeler yapıldığı varsayılarak) kurtarılamayabilir.
 

Önceki YazıCovid-19 Sonrası E-Ticaret Sitenizde Mut…
Sonraki Yazıİçerik Pazarlama ve Dijital PR’ın Kısa v…
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın