SEO Stratejinize Nasıl Odaklanırsınız

İşletmelerin müşterilerine öncelikle çevrimiçi hizmet vermek için harekete geçmesiyle ve fiziksel mağazalardaki müşterilerin önemli ölçüde azalmasıyla, SEO'nun değeri yeniden keşfedildi. İşletmeler artık çevrimiçi deneyimlerine ve internette nasıl rekabet edebileceklerine daha çok dikkat ediyorlar. Bu içerik, işletmelerin karşılaşabilecekleri sorunlara bazı SEO çözümleri sunarak organik erişimlerini ve trafiklerini artırmaları için bir rehber özelliği taşımaktadır. Daha önce bir SEO ile ilgilenmemiş işletmelerin yanı sıra bu konuda daha fazla deneyime sahip olanlar için uygun bilgiler içermektedir. Amaç, daha fazla trafik elde etmek ve dönüşümleri arttırmaktır.

Senaryo 1: Hangi anahtar kelimeler için sıralama yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz.

Doğru anahtar kelimeleri hedeflemek, SEO'dan getiri elde etmek için çok önemlidir. Ürününüz / hizmetiniz için en değerli ve alakalı anahtar kelimeleri hedeflemek çok önemlidir. Değerli bir kitleyi hedefleyecek kadar büyük bir arama hacmine sahip olmalıdırlar. Ülkeye, ürününüzün/hizmetinizin ne kadar spesifik olduğuna ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Sektörünüz ve pazarınız hakkındaki bilginiz ve işletmenizle alakalı arama talebi ile doğru anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.
Anahtar kelime araştırmanızı yürütmek için kullanabileceğiniz ücretsiz araçlar şunlardır:
Google Trends, belirli bir anahtar kelime grubu için arama trendine bakmanıza izin veren bir platformdur. Anahtar kelimeleri birbirleriyle karşılaştırabilir ve konuyla ilgili aylık arama trendlerini inceleyebilirsiniz. Bu eğilimlere bakmak, yanlış anahtar kelimeleri hedeflemekten kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Bazen, bazı anahtar kelimeler diğerine kıyasla daha yüksek bir ortalama aylık arama hacmine sahiptir. Ancak diğer anahtar kelime, yükselen bir eğilim nedeniyle aniden yüksek bir arama ilgisine sahip olabilir.
Google Arama Konsolu, web sitenizin organik arama sonuçlarındaki performansını izlemenize yardımcı olur ve SEO söz konusu olduğunda mükemmel bir kaynaktır. Web sitenizin şu anda hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptığını ve belirli bir süre içinde hangi anahtar kelimelerin daha iyi / kötü performans gösterdiğini keşfetmek için kullanılabilir.
Tüm bunlardan sonra, hedeflemek istediğiniz alakalı anahtar kelimeleri bir listede tutmak için anahtar kelimelerinizi birleştirebilir ve uygun şekilde filtreleyebilirsiniz. Anahtar kelime listenizi aldıktan sonra web sitenizi onları içerecek şekilde optimize edin.

Senaryo 2: Sıralamanız düştü.

Web sitenizin birkaç temel terim için arama sonuçlarından düştüğünü fark ettiniz, ancak bunun nedenini tam olarak bilmiyorsunuz. Bunun birçok sebebi olabilir. Ancak işleri basitleştirmek ve kontrol edebilmek için uygulayabileceğiniz birkaç seçenek vardır.
Nokta kontrolü ile web sitenizdeki iyi sıralandığını bildiğiniz anahtar kelimeler birden sitenizi aynı konumda sıralamadığını keşfedebilirsiniz.
Google Arama Konsolundaki "Ortalama konum" ölçümü ile çeşitli anahtar kelime sıralarını gösteren bir tabloya sahip olmanın yanı sıra, bir bütün olarak web sitenizin ortalama konum sıralamasını görebilirsiniz.
Derece izleyici araçlar, birkaç gün boyunca izlemek için "çalıştırdığınız" bir anahtar kelime listesine girmenizi sağlar. İzlemeyi tamamladıktan sonra, anahtar kelimelerin nasıl sıralandığına, hangi sayfalara ilişkin güncel bilgilere ve performansı çevreleyen birden çok rapora erişebilirsiniz. Bu, hangi anahtar kelimelerin sıralamada düştüğünü veya arttığını görmek için harika bir yoldur.

Senaryo 3: Kullanıcı deneyiminiz kötü.

Kullanıcı deneyimi her zamankinden daha önemli hale geldi. Web sitenizin tüm önemli anahtar kelimeler için birinci sırada yer alıp almadığına bakılmaksızın, kullanıcıların sitenize geldikten sonra sitenizle nasıl etkileşim kuracaklarını bilmemeleri bir fark yaratmayacaktır. Onlar düşecek ve rakibinize gideceklerdir. Başarılı bir SEO için web sitenizde iyi geliştirilmiş bir kullanıcı yolculuğuna ve kullanılabilirliğe sahip olmanızı sağlamak çok önemlidir.
Maalesef sitenizin kötü bir kullanıcı deneyimi sunup sunmadığını size söyleyecek bir araç bulunmadığından, bu sizin kararınıza bağlı bir şeydir. Genel olarak, kendi sitenizi kullanırken sinirlenirseniz veya diğer web sitelerinde gezinirken sizi rahatsız eden bazı şeyler varsa, buna kötü kullanıcı deneyimi diyoruz.
 
Önceki YazıYetkin İçeriğin Potansiyel Ölçüleri
Sonraki YazıReferans Link Nasıl Oluşturulur?
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın