SEO İçin Anahtar Kelime Araştırma Süreci

Anahtar kelime araştırması oldukça önemlidir. Çünkü hepinizin neyi sıralamak istediğinize dair bir fikriniz var, ancak anahtar kelime araştırmasını kullandığınızda, var olduğunu bile bilmediğiniz fırsatları ve sürprizleri bulmak için verileri kullanabilirsiniz. Pek çok insan bunun doğru aracı bulmakla ilgili olduğunu düşünüyor. Yani anahtar kelimeyi bir araca giriyorsunuz ve bir liste alıyorsunuz. Teknik olarak, bu anahtar kelime araştırması iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ama bu araçla ilgili değil, bir süreçle ilgilidir. Web sitenizin tamamı için bir strateji oluşturma ve sıralayabileceğiniz kazanan anahtar kelimeleri bulma ve işinizle alakalı bunlardan trafik alma süreciyle ilgilidir. Yani bu bir araçtan çok daha fazlasıdır.

1. Temel anahtar kelimeler

Muhtemelen aşina olduğunuz bir kavram, tohum anahtar kelimeleri fikridir. Bunlara tohum deniliyor çünkü anahtar kelime listenizi büyütmeye ve genişletmeye yardımcı oluyorlar. Temel anahtar kelimeler insanların düşündüğünden daha önemlidir.
Ne için sıralamak istiyorum?
Zaten hali hazırda ne için sıralama yapıyorum?
Rakiplerim ne için sıralanıyor?
Bu üç sorunun cevabıyla birlikte temel anahtar kelimelerinizi bulmaya başlayacaksınız ve listenizin temelini bu noktada oluşturacaksınız.

2. Liste oluşturma

Şimdi listenizi oluşturmaya başlayacaksınız. Temel anahtar kelimeler liste oluşturmaya taşınır. Sağlam bir anahtar kelime araştırma aracı veya ne isterseniz onu kullanmak istediğiniz yer burasıdır. Tohum anahtar kelimelerinizi araca girdiğinizde alaka düzeyine ve hacme göre sıralanmış bir anahtar kelime listesi alacaksınız. Artık anahtar kelime araştırmasında anahtar kelime zorluğu, tıklama oranı, önem ve bunun gibi şeyler gibi birçok ölçüm var. Şimdilik, sadece alaka düzeyi ve hacim ölçümleriyle ilgilenmeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Sıralarken ve filtrelerken daha sonra diğer ölçümlerle ilgilenebilirsiniz. Ancak şu anda, daha fazla temel anahtar kelime bulmak istiyorsunuz. Bu süreçteki en önemli fark budur. Sadece alakalı anahtar kelimeler bulmuyorsunuz. Daha fazla temel anahtar kelime buluyorsunuz.
Süreç bu şekilde işlemektedir. Sadece alakalı anahtar kelimelerin bir listesini almakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla tohum bulursunuz. Daha fazla tohum bulduğunuzda, bunlar sitenizin yeni sayfaları veya yeni bir içerik bölümü haline gelir. Buradaki fikir, mümkün olduğunca çok tohum bulmak istemenizdir.

3. Rakip analizi 

Bu tohumları aldığınızda, onları tekrar yerleştirmelisiniz. Ama aynı zamanda birçok insanın unuttuğu veya fark etmediği son bir adımı da atmalısınız ve bu rekabetçi analizdir. Anahtar kelime aracı çok şey bulacak. Anahtar Kelime Gezgini'ne, siteye veya URL'ye göre anahtar kelimeler koyabilirsiniz. Bu sayfanın veya sitenin sıralandığı diğer tüm anahtar kelimeleri alın. Çünkü şüphesiz çok fazla içerik denediniz. Neyin işe yaradığını, neyin işe yaramadığını biliyorlar. Bu şekilde yeni tohumlar bulabilirsiniz. Bunları alıp süreci yeniden başlatabilirsiniz ve bunu her sayfa, akla gelebilecek her sıralama konumu için eksiksiz bir anahtar kelime kümesine sahip olana kadar tekrar tekrar yaparak bir strateji oluşturmaya başlayabilirsiniz.
 
Önceki YazıBaşarı Ölçütü: Sektörünüz İçerik Pazarla…
Sonraki YazıCovid-19 Sırasında B2B Okuyucuları Ne İs…
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın