Seo İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Unsur

Yeni bir web sitesi açmak veya hazırdaki web sitesini yenileyerek revize yapmak her zaman heyecan verici olmuştur. Göz kamaştırıcı ve içerik olarak etkileyici bir web sitesi ziyaretçileri her zaman çok daha fazla etkileyeceğinden ziyaretçi trafiğinin fazla olduğu bir site olacaktır. Bu da web sitesinin hedef müşteri kitlesini yakalaması, sadık müşterilerinin etkileşimini arttırması ve hedef satışları yakalaması demektir.
 

Arama motoru optimizasyonu olan Seo için dikkate edilmesi gereken unsurlar bulunur. Arama motorlarında ilk sayfalarda yer almak için bu özelliklere dikkat etmek ise önemlidir. Şimdi bunlardan birkaçını ve ne derece etkili olduklarını inceleyelim.

 Site Hızı Ölçmek

Site hızından kasıt sitenin açılma hızıdır. Bir kullanıcı için sitenin kısa sürede açılması önemlidir. Çabuk açılmayan bir sitenin ziyaretçi almasını beklemek hayaldir. Çünkü hemen açılmayan site adresinden kullanıcı sıkılıp hemen çıkacaktır. Bu nedenle site yüklenme hızı Google tarafından onaylanmış bir sitenin rakiplerine fark atması kaçınılmazdır.

Site hızını ölçmek için birkaç araçtan biri kullanılabilir. En basit araç olan Google’ın PageSpeed Insights aracı bunlardan biridir. Eğer siteniz yavaşsa bu araçla kontrol edebilir, yavaş olmasının nedenini öğrenebilirsiniz. Ücretli veya ücretsiz birçok kontrol aracından biri ile sitenizi test ederek neden yavaş olduğunu öğrenebilirsiniz.

Site hızının kontrolünde birkaç kriter bulunur. Bunlar sayfa boyutu, sıkıştırılmamış görseller, sunucunun sayfa boyutu, sitedeki yönlendirme miktarı ve diğer kaynaklar site hızını etkileyen kriterlerdir. Site hızının ontrolünde en ideal kontrol tüm bu kriterlerde iyileştirme yapmaya yönelik olmalıdır.

8 adımda iyileştirme yapabilir, site hızını arttırabilirsiniz.
 1. Sunucunun yüklenme süresini azaltmak için ortam dosyalarını CDN üzerinde saklayabilirsiniz.
 2. HTML, CSS ve JavaScript kaynaklarını küçültebilirsiniz.
 3. Daha hızlı bir sunucu için sunucu hizmeti sunan farklı firmalardan yardım alabilirsiniz.
 4. WordPress tabanlı sitelerde W3 Total Cache ve WP Super Cache eklentilerini kullanarak çözüm üretebilirsiniz.
 5. Header kodlarında düzenleme yaparak site hızını arttırabilirsiniz.
 6. Sıkıştırma yöntemini aktive ederek daha büyük dosyaları Gzip gibi araçları kullanarak sıkıştırabilirsiniz.
 7. JPEG veya PNG kullanarak görselleri iyileştirebilirsiniz.
 8. Gereksiz yönlendirmeleri minimize ederek site hızını olumsuz etkilenmesini önleyebilirsiniz.
 

Mobil Cihazlarla Uyumluluk


Akıllı cihaz kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde mobil cihazlarla uyumlu bir web sitesinin her geçen gün ziyaretçi sayısını arttırması kaçınılmazdır. Mobil cihazlarla uyumluluk son derece önemli olup artık web siteleri mobil cihazlı tasarlanıyor. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse bir an önce web sitenizin mobil cihazlarda düzgün açılacak şekilde düzenlemesini yaptırmalısınız. Mobil dostu bir site demek web sitenizin 7/24 ziyaretçi alması, site ziyareti için bilgisayar ortamı aranmaması demektir. Artık herkes ürün ve hizmet araştırmasını ilk olarak mobil cihazlardan yapıyor. Google’ın Search Console aracını kullanarak sitenizin mobil dostu bir site olup olmadığını hemen kontrol edebilirsiniz.
AMP kullanarak web sitelerinin mobil cihazlarda hızlı açılmasını sağlamak ta mümkündür. Esnek tasarımlı bir web sitesi mobil trafiği bakımından her zaman avantajlı bir sitedir. İlk kez web sitesi yaptıracaksanız web sitenizin esnek tasarımlı olmasını talep edin. Mobil uyumlu bir web sitesinde;
 • Harekete geçirici mesajlar göz önündedir.
 • Menüler kısa ve akıcıdır.
 • Menülere ulaşmak son derece hızlı ve kolaydır.
 • Web sitesi açıldığında yakınlaştırmaya gerek kalmadan net görüntü alınır.
 • Ürün görselleri büyütülebilir yapıdadır.
 

Google Dostu Site ve Url


Bir web sitesinin Google dostu olması demek siteye ait Url adreslerinin temiz bir yapıda olması demektir. Dinamik ya da çok uzun Url adresleri Google dostu değildir. Bu nedenle google dostu site ve url önemli olup arama motorlarında sayfa sıralamasını etkiler. Google dostu sitelerde Seo çalışması yapılmış olup motor tarayıcılarının siteye kolay ulaşması sağlanmıştır. Search Console hesabı kontrol edilerek Url adresleri gözden geçirilmeli, kopya içerik ve kopya sayfalar kullanılmamalıdır. Özellikle kopya içerikler Google için önemli bir kriterdir. Kopyalanmış içeriklerden sakınmak, kopya meta etiketler kullanmamak gerekir. Siteye ait verilere ulaşmada Google Analytics izleme kodunun eklenmesi önemlidir. Bu eklemeyi yaparken mutlaka çalışılan ofisin IP adresleri takip listesinden çıkartılmalıdır. Dönüşümler için hedef belirlemek, Google Analytics hesabına giriş yaptıktan sonra dönüşümler modülüne geçmek gerekir. Böylece dönüşüm sayfalarına ihtiyaç duyulan veriler kolayca girilebilir.
 

Anahtar Kelime Tespiti


Anahtar kelimeler Seo çalışmalarının en temel çalışmasıdır. Kullanıcı, ihtiyacı olan ürün veya hizmet araştırmasında anahtar kelimelerle arama yapmakta, anahtar kelimeleri arama motorunda yazdığında ilk sayfalarda çıkan web sitelerine giriş yapmaktadır. Bu süreçte bir web sitesinin anahtar kelime haritası oluşturması işini son derece kolaylaştıracaktır. Bu çalışma en önemli sayfaları anahtar kelimelerle eşleştirecek ve ziyaretçi almayı sağlayacaktır.
Anahtar kelime araştırması web sitesinin ürün ve hizmetlerine çabuk ulaşmayı sağlayacak tarzda doğru kelimeler olmalıdır. Böylece anahtar kelimeleri uygun açılış sayfaları ile eşleştirmek mümkündür. Basit bir çalışma taslağı ile pratik yapıp anahtar kelime ve açılış sayfaları eşleştirmesi yapılabilir.

Bu işi uzmanlara yaptırmayı ve profesyonel bir seo çalışması için ücretli anahtar kelime araçlarından faydalanmayı da tercih edebilirsiniz. Anahtar kelime tespiti ve profesyonel bir seo çalışması için web tasarım firmalarından yardım almak etkileyici ve arama motorlarında ilk sayfalarda yer alan bir web sitesi için doğru bir karar olacaktır.

Anahtar kelime haritasını çıkartmak ne işe yarar?
- Site içi optimizasyon çalışmalarının akışını iyileştirir.
- En gerekli sayfalar için anahtar kelimeler belirlemeye yardımcı olur.
- Site içerik üreticileri ve editörlerin işini kolaylaştırır.

Doğru anahtar kelimeleri seçmek reklamları, ürün ve hizmetleri doğru müşterilere en kısa yoldan göstermeyi sağlamaktadır. Anahtar kelimeler her zaman potansiyel müşterilerin ürün ve hizmetleri bulmaları için kullanacakları terimlerle eşleşmelidir. Belirli müşteriler için spesifik anahtar kelimeler seçilebildiği gibi genel müşteri kitlesi için genel anahtar kelimeler seçilebilir. Doğru sayıda anahtar kelime seçimi ve hatasız yazımı çok önemlidir.
 

Schema org Nasıl Kullanılır?


Arama motorlarına verilerin ne anlama geldiğini anlatan schema, özel mikro veri dillerinden faydalanarak arama motorlarına site içerikleri hakkında bilgi vermeyi sağlar. Schema biçimlendirmeleri ile web siteleri arama motorlarında kullanıcı dostu bir formatta gözükür. Schema biçimlendirmesi kullanan sitelere her zaman ön plana çıkmakta ve rakiplerine fark atarak çok daha fazla ziyaretçi almaktadır. Öne çıkmış bir web sitesi ile arama motorlarında ilk sayfalarda yer almak ve ilk sayfalarda iki kez web site görüntüsü elde ederek fark yaratmak bir web sitesi için hedef müşteri kitlesine ulaşma bakımından çok önemlidir. Schema org nasıl kullanılır ve ne işe yarar kısaca ilgi verelim.

Web sitelerinin yapılandırılmış veri ihtiyaçlarını karşılayan schema.org, ürün ve hizmetleri, yorumları, etkinlikleri ve menü içeriklerini biçimlendirmek için kullanılmaktadır. Yapılandırılmış veriler her zaman arama motorlarının web sitelerini iyi anlamasını sağlar.

Schema.org kullanmak için schema.org sitesini açmak ve sol üst köşedeki http://schema.org/docs/schemas.html linkine tıklamak gerekir. Sayfa İngilizce olduğunda çeviri programı kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Web sitenizin ürün ve hizmet çeşidine göre seçeceğiniz kategorilerle dilediğiniz bölümde iyileştirme yapabilir, site teması ve dosyalarına ulaşarak işe başlayabilirsiniz. Dosyalara erişim saylayarak gerekli düzenlemeleri yapabilir, web sitenizi arama motorlarında ön plana çıkarmayı sağlayabilirsiniz.
 
Önceki Yazı2018 İçin 4 Önemli Seo Trendleri
Sonraki YazıWeb Sitesi Seo Ayarları Nasıl Yapılır?
Yorumlar (3)
Emrecan
11 Temmuz 2018 01:49 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

daha önce bu kadar ayrıntılı bir bilgiyle karşılaşmamıştım teşeşkkür ederim

Köpek İ.
8 Haziran 2019 23:03 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Emeğinize sağlık

Munise D.
8 Kasım 2019 15:34 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

SEO uyumlu makale yazariyim. Bana üye panelinden ulasabilirsiniz.

Yorumunuzu Paylaşın