Savcı Nasıl Olunur?

Savcılık, saygın bir meslek olarak toplumda önemli bir yere sahiptir. Özellikle mesleğin içeriği ve filmlerdeki yansıması dolayısıyla birçok gencin hayalini süslüyor. Bu nedenle internetten en çok aranılan konulardan biri de nasıl savcı olunur oluyor. Savcı olmak için hangi okulları bitirmelisiniz, hangi aşamalardan geçmelisiniz detaylı şekilde bu yazıda bulabilirsiniz.
 
Bu popüler ve saygın meslek sayesinde birçok genç savcı sevgilisi olmak hayalini kuruyorlar. Savcılık mesleğine adım atmak istiyorsanız öncelikle liseyi bitirip, üniversite sınavından iyi puan alarak, Hukuk Fakültesini kazanmanız gerekiyor.

Savcı Nasıl Olunur?


Savcı olmak isteyenler, liseyi bitirip, üniversite sınavına girerek Hukuk Fakültesini kazanmaları gerekiyor.
Hukuk Fakültesini başarıyla bitirdikten sonra, Hakimlik-Savcılık sınavına giriliyor. Sınavdan 100 üzerinden en az 70 alınması gerekiyor. 70 ve üzeri alanlar sözlü mülakata giriyorlar. Bu mülakattan başarıyla geçerseniz adaylık süreniz başlıyor.
 
Fakülteden mezun olup da savcılık sınavını geçenlerin adaylık süreleri 2, avukatlıktan geçiş yapanların 1 yıldır. Bu süre, eğitim ve staj olmak üzere iki dönemden oluşuyor. Adaylık süresinin sonunda, adaylar yazılı ve sözlü olmak üzere sınava tabi tutuluyorlar. Yazılı sınavdan 70 alırsanız, sözlü sınava alınıyorsunuz. Adaylığınızın kaldırılması için yazılı sınav puanının %60’ı, sözlü sınav puanın %40’nın toplamı en az 70 olmalıdır.

Savcı Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler


Savcı olmak isteyen gençlerin önünde zorlu bir süreç bekliyor. Çünkü bol bol okumaları ve çalışmaları gereken bir döneme girecekler. Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra direk avukat olabiliyorlar ama savcı olamıyorlar. Savcı olabilmek için yazılı ve sözlü sınava girmeleri gerekiyor.
 
Savcılık da kendi içinde branşlara ayrılıyor. Hangi branşta savcı olmalarına çok iyi karar vermeleri gerekiyor. Örneğin Danıştay Savcısı olmak istiyorlarsa, Hukuk Fakültesi ya da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin birinden mezun olmaları gerekiyor.
 
Halkın kısaca savcı olarak bildiği “Cumhuriyet Savcısı” olmak istiyorsanız, Hukuk Fakültesini bitirip, savcılık sınavlarına girmeniz yetiyor. Askerlik ve savcılığı birleştirmek istiyorsanız Askeri Savcı olabilirsiniz. Bunun için Hukuk Fakültesinden mezun olup, askerliğinizi yedek subay olarak yaparken, Askeriyenin açtığı “Askeri Savcılık ve Hakimlik" sınavına katılabilirsiniz.
 
Filmlerdeki sahnelerden etkilenen gençlerin aklında savcı olmak tehlikeli mi endişesi oluşabiliyor. Savcılığın herhangi bir tehlikesi bulunmuyor. Bunun dışında Cumhuriyet savcıları 24 saat görevli sayılıyor. Günün herhangi bir saatinde cinayet/olay/kaza mahalline veya adliyeye gidebilirsiniz. Bunun dışında adliyenin idari amiri olduğunuz için adliyedeki sorunlarla da ilgilenmeniz gerekiyor.

Savcı Olmak İçin Gerekenler

Savcı olmak için öncelikle 4 yıllık Hukuk Fakültesi veya İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (Danıştay Savcısı olmak için) mezunu olunması gerekiyor. Hâkim ve Savcılar Kanunu, türkiyede savcı olmak isteyen gençlerin hangi şartları taşımaları gerektiğini açıkça belirtiyor. Bu kanunu incelediğiniz zaman savcı olabilmek için şartları taşıyıp, taşımadığınızı öğrenebilirsiniz.

Savcı Olmak Şartları

1-Türk vatandaşı olmak
2-35 yaşını doldurmamış olmak
3-Adli yargı adayları Hukuk Fakültesinden mezun olmaları gerekiyor. Yabancı bir ülkede Hukuk Fakültesinden mezun olunduysa, Türkiye’deki Hukuk Fakülteleri programlarına göre eksik derslerin sınavlarını başarıyla geçmek   
4-Kamu haklarından yasaklı olmamak
5- Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı veya İdari Yargı Ön Sınavında başarılı olmak
6-Askerlikle ilişkinin bulunmaması gerekiyor.
7- Yurdun her yerinde görev yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı/ engelliliğin olmaması gerekiyor.
8-Yazılı ve sözlü sınavları başarıyla geçmek
 
Savcı olmak isteyen birinin adli sicilinin temiz olması gerekiyor. Kişinin dışında savcı olmak için aile sicili kontrol edilmiyor. Yazılı sınavı kazanan adaylar, mülakattan en az 7 gün önce tam teşekküllü bir devlet hastanesinden savcı olmak için sağlık raporu almaları gerekiyor.

Savcı Olmak Zor mu?

Savcı olma hayali kuranların akıllarına takılan hakim ve savcı olmak zor mu sorusudur. Hukuk Fakültesi bitirildikten sonra direk savcı olunmuyor. Bunun için hem yazılı hem de sözlü sınavları başarıyla geçmeleri gerekiyor. Ayrıca savcı olmak için taban puanları olan en 70 ve üstü almaları gerekiyor.
 
Yazılı ve sözlü savcılık sınavı kazanıldıktan sonra adaylık süreci başlıyor. Bu süreç eğitim ve staj olmak üzere iki dönemden oluşuyor. Süreç sonunda yine yazılı ve sözlü sınava giriyorsunuz. Yazılı sınavı geçemezseniz sözlü sınavlara giremiyorsunuz.
 
Savcı olarak göreve başlayabilmeniz için iki kademeli yazılı ve sözlü sınavları geçmeniz gerekiyor. Sınavlar, mesleki yeterlilik ve davranış psikolojisi gibi alanlardan yapılıyor.
 
Savcı olma şartları erkek ve kadınlar için aynıdır. Genç kızların aklına bayan savcı olmak zor mu sorusu gelebilir. Kadınların da savcı olmaları yolu açıktır. Sadece istemeleri ve sınavlara çok iyi çalışmaları gerekiyor.

Savcı Olmak İstiyorum

Savcı olma hayali kuran bir genç savcı olmak için hangi fakülte okuması gerektiğini bilmelidir. Daha sonra lisede bölümünü seçmelidir. Hukuk Fakültesi, eşit ağırlık puanına göre öğrenci alıyor. Buna göre lisede eşit ağırlık bölümüne geçmeniz gerekiyor.
 
Hukuk Fakültesi okuyup da savcı olmak isteyenlere tavsiyeler olarak hangi branşta savcı olmalarına iyi karar vermeleri gerekiyor. Cumhuriyet, Danıştay veya Askeri Savcı branşlarından hangisini seçeceklerini iyi belirlemeleri gerekiyor.

Savcı Nasıl Olunuyor?

Savcı olunabilmesi için Hâkim ve Savcı Kanunu’nda belirtilen savci olmak şartları taşımak gerekiyor. Bu şartları taşıyorsanız, Hukuk Fakültesini bitirmeniz gerekiyor. Fakülteden mezun olduktan sonra, Adalet Bakanlığı’nın açtığı Hâkim ve Savcılık Sınavına girmeniz gerekiyor.
 
Sınavdan 70 ve üzeri aldıktan sonra sözlü mülakata giriyorsunuz. Bunda da başarılı olduktan adaylık süreci başlıyor. Bir yıllık savcı olmak için eğitim süreci geçtikten sonra, bir yıl da staj dönemi geçiriyorsunuz. Staj döneminin sonunda da yine yazılı ve sözlü sınavlara giriyorsunuz. Bu sınavları başarıyla geçerseniz, Adalet Bakanlığının açacağı kontenjanlara başvuruyorsunuz.

Savcı Olmak İçin Ne Yapılır?

Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra avukatlık yerine savcılık mesleği seçilmek istenebilir. Bu durumda öğrenci mezun olmadan Hâkim ve Savcılık Sınavı konularına çok iyi çalışmalıdır. Yazılı sınav konuları şöyledir;
 
Genel Yetenek-Kültür Konuları; Türkçe, matematik, Türk kültür ve medeniyetleri, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi ve temel yurttaşlık
 
Adli Yargı Konuları; anayasa hukuku, medenî hukuk, borçlar hukuku, hukuk yargılama usulü, ticaret hukuku, iş hukuku, icra ve iflâs hukuku, ceza hukuku, ceza yargılama usulü, idarî yargılama usulü ve idare hukuku
 
Sözlü Sınav (Mülakat) Konuları;
a) Muhakeme gücü,
b) Bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade yeteneği,
c) Genel ve fiziki görünümün, davranış ve tepkilerin mesleğe uygunluğu ve liyakati,
d) Yetenek ve kültür,
e) Çağdaş bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklık tespit ediliyor.

Savcı Olmak İçin Avukatlık Yapmak Şart mı?

Savcı olma hayalini kuranların sordukları bir soru da savcı olmak için avukatlık yapmanın zorunlu olup olmadığıdır. Savcı olmak için avukatlık yapma şartı bulunmuyor. Fakülteden mezun olduktan sonra yıl içinde açılan savcılık sınavına girilebilir.
 
Avukatlık mesleğini seçip de daha sonra savcılığa geçmek isteyenler olabilir. Avukatlık yapanlar da savcılığa geçiş yapabilirler. Savcılık sınavına girebilmeleri için belirli şartları taşımaları gerekiyor. Avukatlık mesleğini fiili olarak en az 3 yıl yapmış olmaları gerekiyor. Bununla birlikte 45 yaşını doldurmamış olmalılar. Bu şartları taşıyorsanız savcılık sınavına girebiliyorsunuz.

Savcı Olmak İsteyenlerin Okuması Gereken Kitaplar

Savcı olmak isteyenler anayasa, ceza, medeni, borçlar, ticaret hukuku gibi ders kitaplarının dışında kaynaklardan da yararlanmaları gerekiyor. Kendilerini geliştirebilmeleri için bol bol kitap okumaları gerekiyor. Bunun için hukukçuların tavsiye ettiği kitaplar bulunuyor.
1-Bir İdam Mahkumunun Son Günü (Victor Hugo)
2-Dava (Franz Kafka)
3-Suç ve Ceza (Dostoyevski)
4-Adalet (Michael Sande)
5-Anayasa Teorisi (Prof. Dr. İlyas Doğan)
6-Pratik Hukukta Metot (Ernst Hirsch)
7-Suç-1/Suç-2 (Ferdinand von Schirach)
8-Beş Cinayetin Anatomisi (Namık Kemal Behramoğlu)
9- Adalet Kitabı (Halil İnalcık)
10- Nietzsche Ağladığında (İrvin D. Yalom)

Savcı Olmak İçin Adımlar

Savcı olmak isteyen bir gencin atacağı adımları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;
1-Liseyi başarıyla bitirmek.  
2- Üniversite sınavında 4 yıllık bir Hukuk Fakültesi kazanmak.
3- Hukuk Fakültesini başarıyla bitirdikten sonra yıl içinde açılacak Savcılık sınavına girmek.
4- Savcılık yazılı sınavından 70 veya üzeri bir puan almak.
5- Sözlü sınavı başarıyla geçmek.
6-Adaylık sürecini başarıyla tamamlayıp, yazılı ve sözlü sınavları başarıyla geçmek.

Savcı Olmak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Savcı olmak için belirli bir yaş sınırı bulunuyor. Bu mesleği düşünenler için savcı olmak için üst yaş sınırı
35’dir. Eğer avukatlıktan savcılığa geçmek istiyorsanız bu yaş sınırı 45’dir.

Savcı Olmak İçin Gereken Fiziksel Özellikler

Hâkim ve Savcı Kanunu’nun 8. Maddesinin g bendinde, adayların fiziksel özellikleri belirtilmiştir. Bu maddeye göre; yurdun her bölgesinde görev yapmaya engel herhangi bir akıl ve fiziki engelinizin olmaması gerekiyor. Bununla birlikte çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma bozukluğu ve organların hareketini kontrol edememe gibi engellerin de olmaması gerekiyor.

Savcı Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Savcı olmak isteyenlerin okumaları bölüm 4 yıllık Hukuk Fakültesidir. Danıştay Savcısı olmak isteyenler Hukuk Fakültesi yerine İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini okuyabilirler.

Savcı Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Savcı adayı olabilmek için Hâkim ve Savcı Yazılı Sınavından en az 70 alınması gerekiyor. Bazı durumlarda bu 70 puan da yetmiyor. Çünkü Adalet Bakanlığı yıl içinde belirli bir kontenjan açıyor. En yüksek puandan aşağı doğru kontenjan dolduruluyor.

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Savcı olmanın yolu Hukuk Fakültesini kazanmak ve mezun olmaktan geçiyor. Bunun için de lisede; Matematik, Türkçe, Edebiyat, Tarih ve Coğrafya derslerinin çok iyi olması gerekiyor.

Savcı Olmak İçin Hangi Liseye Gidilir?

Savcı olmak için gidilmesi gereken özel bir lise bulunmuyor. Örgün veya açık lise mezunu her öğrenci üniversite sınavına girerek, Hukuk Fakültesini kazanabilir.

Savcı Olmak İçin Lisede Hangi Bölümü Seçmek gerekir

Savcı olmak isteyen bir öğrenci, 11. sınıfın sonunda bölümünü belirlemesi gerekiyor. Savcı olmak için eşit ağırlık (TM) bölümünü seçmelisiniz.

Savcı Olmak İçin Hangi Üniversiteye Gitmek Gerekir?

Savcı olmak isteyenler, üniversite sınavında Hukuk Fakültesini kazanmaları gerekiyor. Türkiye’de Hukuk Fakültesi bölümü bulunan birçok üniversite bulunuyor. Bu konuda gençler, savcı olmak için en iyi üniversite hangisi olduğunu merak ediyorlar.
 
Hâkim ve Savcılar Sınavı sonuçlarına göre en başarılı üniversite Hacettepe’dir. Hacettepe’den sonra Ankara Üniversitesi geliyor.

Savcı Olmak İçin Kaç Yıl Üniversite Okunur?

Savcı olmak isteyenler 4 yıllık Hukuk Fakültesini okumaları gerekiyor. Okulu uzatma ihtimali de göz önünde bulundurulacak olursa en az 4 yıl okunması gerekiyor. Savcılık sınavı da kazanıldığı düşünülürse iki yıl da adaylık süreci bulunuyor.
 
Sözün özü, savcı olma hayali kuran kişilerin ilk yapmaları gereken lise yıllarında çok iyi çalışmalarıdır. İyi bir Hukuk Fakültesine gidip, ders kitaplarının yanı sıra kendilerini geliştirecek kitapları okumalıdırlar. Savcılık sınavına çok iyi hazırlanıp, yazılı ve sözlü sınavları başarıyla geçmelidirler. Adaylık sürecinde kendinizi çok iyi hazırlarsanız süreç sonunda yazılı ve sözlü sınavları çok rahat geçersiniz.
 
Savcılık konusuyla ilgili aklınıza takılan soru ve düşüncelerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Bu yazıyı faydalı bulduysanız, çevrenizle paylaşabilirsiniz.
  kpss ders notları pdf
Önceki YazıBir Kızla Nasıl Konuşulur Diyalog
Sonraki YazıEfes Antik Kenti
Yorumlar (34)
Yağmur
12 Aralık 2020 17:30 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Ben çok programlı Anadolu lisesi öğrencisiyim yani meslek lisesi öğrencisiyim meslek lisesinden de savcı olabilirmiyim?

Özge
20 Aralık 2020 11:27 tarihinde gönderildi.

okuduğun lisenin hiçbir önemi yok istersen açık liseden mezun ol hukuk fakültesini kazanman yeterli

Kaan
21 Aralık 2020 13:53 tarihinde gönderildi.

Makalede belirtildiği gibi savcılık için özel bir lise şartı bulunmuyor.

Zehra
4 Ocak 2021 18:37 tarihinde gönderildi.

tabiiki evet sadece yks ye çalışıp iyi bir puan alman yeterli

Kardelen
18 Mayıs 2021 14:08 tarihinde gönderildi.

nirşey soracaktım 11. sınıfta eşit ağırlık seçmez isem de savcı olabilir miyim

Merve
19 Aralık 2020 22:06 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

olabilirsin hangi lisede okuduğun önemli değil. önemli olan üniversite seçimin ve başarın

Esranur
24 Aralık 2020 00:12 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Neden olmasın ki yapanların tek fazlası düzenli ve planlı bir şekilde çabalaması. İnsan yeter ki istikrarlı bir şekilde çalışsın. Cefası bizden sefası Allahtan. ????????

...
3 Ocak 2021 13:39 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Neden olmasın, çalışırsan her şey olur.

Rnk
4 Ocak 2021 22:27 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Evet olabilirsin. Hangi lisede okuduğun, liseyi açıktan mı örgün mü okuduğun hatta burada inatla belirtilmiş ama TM/ MF/ Dil ya da meslek lisesinde bir branşta mı eğitim aldığın resmiyetle ilgili kesinlikle bir engel konusu değil, bu konuda bir kural yok. Bu yazıda lisede 11'den itibaren seçilen alanlar içinden eşit ağırlık (TM) bölümü okunmalı denilmesinin sebebi AYT yani ikinci basamak sınavında Edebiyat-sosyal ve Matematik testlerini çözüyor olduğundan öğrenciye kolaylık sağlamak ve sorumlu olduğu derslerden eğitim almasını sağlamak amacı. Yani yapmanız gereken sadece ilk basamak sınavında tüm sınavda, ikinci basamak sınavında da Edebiyat- Sosyal Bilimler ve Matematik testlerinden en güzel sonucu almak için çalışmak.

Hamdullah H.
6 Ocak 2021 21:37 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

şuan hk 3. sınıfım bakalım savcı olabilecek miyim? bu burda dursun bakalım.

Kevser
28 Ocak 2021 14:15 tarihinde gönderildi.

Umarım hayalleriniz gerçekleşir. Aile sicil kontrolü yapılmadığı kesin mi? Yardımcı olursanız mutlu olurum.

Aysun
15 Ocak 2021 01:48 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Savci olamk için bir program hazirlarmisiniz arıyorum program ama bulamıyorum

Alya
15 Ocak 2021 01:51 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Hukuk 1.sınıfım umarım savcı olucam... Burda kalsın...

Mr. H.
15 Ocak 2021 04:43 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Abi bende 11'im eğer Ankara Hukuğu kazanırsam yazacam buraya bakalım o zamana kadar hayat bizi nerelere getirecek ????

Merve
16 Ocak 2021 14:31 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Ben 12. Sınıfım ve sayısal okuyorum. Aklımda bir kaç meslek var. Ama kesin olarak bir fikir sahibi değilim. Bu aralar savcılık ilgimi çekti. Ama dediğim gibi sayısalım. Hiç sayısaldan geçme olasılığı yok mudur? Şuan bölüm değiştiremiyorum çünkü?

Adel
17 Nisan 2021 21:55 tarihinde gönderildi.

eğer ayt türkçr yapabilirsen kazanabilirsi ben bu yıl 11.sınıf olucam sayısal üzerinden hukuk kazanmak itiyorum o yüzden ayt türkçe ve mattan iyi bir puan çıkarırsan kazanabilirsin

Gülten
21 Ocak 2021 01:39 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Hukuk kelimesi dilimize yabancı dillerden geçtiği için ünsüz yumuşamasına uğramaz. Yani hukuğu yazımı yanlış. YKS'de çıkarsa yanlış yapmanızı istemem.

Ali̇
21 Ocak 2021 15:19 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

4 5 aya üni sınavı varmış bırak çalışmayı bunu şimdi öğrendim bide savcı olma hayali kuruyorum elbet bir gün

Hukukçu A.
22 Ocak 2021 17:35 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

. Sayısal da olsan eşit ağırlık derslerinin sorularını çözüp puanını hesaplat ve tercihini yap ister sayısaldan ister eşit ağırlıktan seç

Ni̇sa
28 Ocak 2021 19:32 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

ortaokul son sınıfım savcı olmak istiyorum ama fen dersim çok kötü anlamıyorum fen dersini sizce savcı olabilirmiyim

Betül
2 Şubat 2021 12:04 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Savcı olmak için aileden kaçıncı kuşağa kadar sicile bakılıyor

Buse
3 Şubat 2021 00:01 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Merhaba Merve. Sayısal mezunu olsan da savcı olabilirsin. Ben de sayısal okudum son bir ayda savcı olmak istediğime karar verdim ve şu an hukuk fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Bunun için yapman gereken şey TYT’de netlerini bütün derslerden olabildiğince yüksek tutmak. Sayısal olman ilk oturum açısından sana avantaj sağlar. Eşit ağırlık öğrencilerinin önünde matematik ve fen netlerinle geçebilirsin. İkinci oturumda ise eğer sayısal derslerin çok çok iyi ise edebiyat alanından çözmene gerek bile kalmadan hukuk fakültesine gidebiliyorsun... Örneğin sayısalda 3 bine giren arkadaşım edebiyat çözmeden eşit ağırlıkta da 7 bine girmişti. Ama her koşulda edebiyat çözmeni tavsiye ederim. Yapman gereken yaklaşık netlere yök atlastan ulaşabilirsin. Ancak şunu belirtmeliyim ki, tercih döneminde bir bölüm ile hukuk arasında kalırsan diğer bölümü seç. Hukuk fakültesi asla istek ve hedef olmadan okunabilecek bir bölüm değil. araştırmayı öğrenmeyi ve özellikle okumayı çok seviyorsan seçmelisin aksi taktirde hayal kırıklığına uğrayabilirsin. Sınavında başarılar dilerim.

Kübra
4 Şubat 2021 16:57 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

İnş bi gün hukuk fakültesini tutturdugumda tekrar gelirim buda burda kalsın.

Azra
25 Şubat 2021 17:26 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Ben pek tarih de iyi değilim yine de çalışsam başarabilirim değil mi? Biraz endişeleniyorum da

Ömer
1 Mart 2021 12:13 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Matematiğim kötü ama diğer derslerim iyi 9.sınıfım sizce savcı olabilir miyim

Berkan
11 Mart 2021 21:35 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Çok zor çünkü savcılık için hukuk fakültesini kazanman lazım bunun için matematiğin orta-ust arası olmalıdır

Yaso
21 Mart 2021 19:21 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Savcı olmak için hukuk fakultesi fark etmez dimi ?

Şahmur
23 Mart 2021 02:00 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Bende 12. sınıf sayısal öğrencisiyim ve benimde henüz aklımda kesinleşmiş bir meslek yokken savcılık ilgimi çekti.. Neyse soruna gelelim evet sayısaldan sınava gireceğiz fakat EA puanımız da hesaplanacak yani hukuk seçebilirsin ama sınava sayısaldan gireceğimiz için EA puanı düşük olacaktır. Kısacası ücretsiz ya da burslu bir şekilde okumak istiyorsak en az 480 yerleştirme puanı kasmalıyız sayısaldan ki 390-400 olsun EA puanı....

Alp
1 Mayıs 2021 20:27 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Kollarimda ve vucudumda cok sayida dovme var fakat gomlek veya takim elbise giydigim vakit gozukmuyor bir sikinti teskil eder mi acaba

Selahattin
12 Mayıs 2021 18:28 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Bilen cevaplarsa sevinirim hukuk fakültesini bitirdim savcı olmak istedim ama olamadım avukat olabilir miyim ya da avukat olmak istedim olamadım savcı olabilir miyim yani biri olmayınca diğerine yönelebilir miyim ?

Anime L.
18 Mayıs 2021 09:40 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Ciddi misin? Bilmiyordum,çok

Kimse
1 Haziran 2021 10:19 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

ben sözel okumak istiyorum peki sözel okuyarak savcı olabilirmiyim matematikte 85 in üstünü alamıyorum 7.sınıfım

Yasin
11 Ekim 2021 00:56 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Ben 11 sınıf öğrencisiyim savcı olmak istiyorum fakat aile sicili çok yüksek oranda bozukda acaba bana engel olurmu net bir cevap verebilirmisiniz

Aybüke
29 Kasım 2021 20:30 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Verdiğiniz bilgiler çok değerli ve bana çok yararı dokundu şuan. Bu mesleğe olan ilgim ve sevgim daha da arttı, ama sıkıntı şu ki ben EA değil de Sözel öğrencisiyim ve çok ama çok istiyorum bu mesleği ama bolümüm buna pek el verişli değil. Bu durum da ne yapa bilirim, bana biraz akıl verin lütfen.

Yorumunuzu Paylaşın