Savcı Nasıl Olunur?

Savcılık, saygın bir meslek olarak toplumda önemli bir yere sahiptir. Özellikle mesleğin içeriği ve filmlerdeki yansıması dolayısıyla birçok gencin hayalini süslüyor. Bu nedenle internetten en çok aranılan konulardan biri de nasıl savcı olunur oluyor. Savcı olmak için hangi okulları bitirmelisiniz, hangi aşamalardan geçmelisiniz detaylı şekilde bu yazıda bulabilirsiniz.
 
Bu popüler ve saygın meslek sayesinde birçok genç savcı sevgilisi olmak hayalini kuruyorlar. Savcılık mesleğine adım atmak istiyorsanız öncelikle liseyi bitirip, üniversite sınavından iyi puan alarak, Hukuk Fakültesini kazanmanız gerekiyor.

Savcı Nasıl Olunur?


Savcı olmak isteyenler, liseyi bitirip, üniversite sınavına girerek Hukuk Fakültesini kazanmaları gerekiyor.
Hukuk Fakültesini başarıyla bitirdikten sonra, Hakimlik-Savcılık sınavına giriliyor. Sınavdan 100 üzerinden en az 70 alınması gerekiyor. 70 ve üzeri alanlar sözlü mülakata giriyorlar. Bu mülakattan başarıyla geçerseniz adaylık süreniz başlıyor.
 
Fakülteden mezun olup da savcılık sınavını geçenlerin adaylık süreleri 2, avukatlıktan geçiş yapanların 1 yıldır. Bu süre, eğitim ve staj olmak üzere iki dönemden oluşuyor. Adaylık süresinin sonunda, adaylar yazılı ve sözlü olmak üzere sınava tabi tutuluyorlar. Yazılı sınavdan 70 alırsanız, sözlü sınava alınıyorsunuz. Adaylığınızın kaldırılması için yazılı sınav puanının %60’ı, sözlü sınav puanın %40’nın toplamı en az 70 olmalıdır.

Savcı Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler


Savcı olmak isteyen gençlerin önünde zorlu bir süreç bekliyor. Çünkü bol bol okumaları ve çalışmaları gereken bir döneme girecekler. Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra direk avukat olabiliyorlar ama savcı olamıyorlar. Savcı olabilmek için yazılı ve sözlü sınava girmeleri gerekiyor.
 
Savcılık da kendi içinde branşlara ayrılıyor. Hangi branşta savcı olmalarına çok iyi karar vermeleri gerekiyor. Örneğin Danıştay Savcısı olmak istiyorlarsa, Hukuk Fakültesi ya da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin birinden mezun olmaları gerekiyor.
 
Halkın kısaca savcı olarak bildiği “Cumhuriyet Savcısı” olmak istiyorsanız, Hukuk Fakültesini bitirip, savcılık sınavlarına girmeniz yetiyor. Askerlik ve savcılığı birleştirmek istiyorsanız Askeri Savcı olabilirsiniz. Bunun için Hukuk Fakültesinden mezun olup, askerliğinizi yedek subay olarak yaparken, Askeriyenin açtığı “Askeri Savcılık ve Hakimlik" sınavına katılabilirsiniz.
 
Filmlerdeki sahnelerden etkilenen gençlerin aklında savcı olmak tehlikeli mi endişesi oluşabiliyor. Savcılığın herhangi bir tehlikesi bulunmuyor. Bunun dışında Cumhuriyet savcıları 24 saat görevli sayılıyor. Günün herhangi bir saatinde cinayet/olay/kaza mahalline veya adliyeye gidebilirsiniz. Bunun dışında adliyenin idari amiri olduğunuz için adliyedeki sorunlarla da ilgilenmeniz gerekiyor.

Savcı Olmak İçin Gerekenler

Savcı olmak için öncelikle 4 yıllık Hukuk Fakültesi veya İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (Danıştay Savcısı olmak için) mezunu olunması gerekiyor. Hâkim ve Savcılar Kanunu, türkiyede savcı olmak isteyen gençlerin hangi şartları taşımaları gerektiğini açıkça belirtiyor. Bu kanunu incelediğiniz zaman savcı olabilmek için şartları taşıyıp, taşımadığınızı öğrenebilirsiniz.

Savcı Olmak Şartları

1-Türk vatandaşı olmak
2-35 yaşını doldurmamış olmak
3-Adli yargı adayları Hukuk Fakültesinden mezun olmaları gerekiyor. Yabancı bir ülkede Hukuk Fakültesinden mezun olunduysa, Türkiye’deki Hukuk Fakülteleri programlarına göre eksik derslerin sınavlarını başarıyla geçmek   
4-Kamu haklarından yasaklı olmamak
5- Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı veya İdari Yargı Ön Sınavında başarılı olmak
6-Askerlikle ilişkinin bulunmaması gerekiyor.
7- Yurdun her yerinde görev yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı/ engelliliğin olmaması gerekiyor.
8-Yazılı ve sözlü sınavları başarıyla geçmek
 
Savcı olmak isteyen birinin adli sicilinin temiz olması gerekiyor. Kişinin dışında savcı olmak için aile sicili kontrol edilmiyor. Yazılı sınavı kazanan adaylar, mülakattan en az 7 gün önce tam teşekküllü bir devlet hastanesinden savcı olmak için sağlık raporu almaları gerekiyor.

Savcı Olmak Zor mu?

Savcı olma hayali kuranların akıllarına takılan hakim ve savcı olmak zor mu sorusudur. Hukuk Fakültesi bitirildikten sonra direk savcı olunmuyor. Bunun için hem yazılı hem de sözlü sınavları başarıyla geçmeleri gerekiyor. Ayrıca savcı olmak için taban puanları olan en 70 ve üstü almaları gerekiyor.
 
Yazılı ve sözlü savcılık sınavı kazanıldıktan sonra adaylık süreci başlıyor. Bu süreç eğitim ve staj olmak üzere iki dönemden oluşuyor. Süreç sonunda yine yazılı ve sözlü sınava giriyorsunuz. Yazılı sınavı geçemezseniz sözlü sınavlara giremiyorsunuz.
 
Savcı olarak göreve başlayabilmeniz için iki kademeli yazılı ve sözlü sınavları geçmeniz gerekiyor. Sınavlar, mesleki yeterlilik ve davranış psikolojisi gibi alanlardan yapılıyor.
 
Savcı olma şartları erkek ve kadınlar için aynıdır. Genç kızların aklına bayan savcı olmak zor mu sorusu gelebilir. Kadınların da savcı olmaları yolu açıktır. Sadece istemeleri ve sınavlara çok iyi çalışmaları gerekiyor.

Savcı Olmak İstiyorum

Savcı olma hayali kuran bir genç savcı olmak için hangi fakülte okuması gerektiğini bilmelidir. Daha sonra lisede bölümünü seçmelidir. Hukuk Fakültesi, eşit ağırlık puanına göre öğrenci alıyor. Buna göre lisede eşit ağırlık bölümüne geçmeniz gerekiyor.
 
Hukuk Fakültesi okuyup da savcı olmak isteyenlere tavsiyeler olarak hangi branşta savcı olmalarına iyi karar vermeleri gerekiyor. Cumhuriyet, Danıştay veya Askeri Savcı branşlarından hangisini seçeceklerini iyi belirlemeleri gerekiyor.

Savcı Nasıl Olunuyor?

Savcı olunabilmesi için Hâkim ve Savcı Kanunu’nda belirtilen savci olmak şartları taşımak gerekiyor. Bu şartları taşıyorsanız, Hukuk Fakültesini bitirmeniz gerekiyor. Fakülteden mezun olduktan sonra, Adalet Bakanlığı’nın açtığı Hâkim ve Savcılık Sınavına girmeniz gerekiyor.
 
Sınavdan 70 ve üzeri aldıktan sonra sözlü mülakata giriyorsunuz. Bunda da başarılı olduktan adaylık süreci başlıyor. Bir yıllık savcı olmak için eğitim süreci geçtikten sonra, bir yıl da staj dönemi geçiriyorsunuz. Staj döneminin sonunda da yine yazılı ve sözlü sınavlara giriyorsunuz. Bu sınavları başarıyla geçerseniz, Adalet Bakanlığının açacağı kontenjanlara başvuruyorsunuz.

Savcı Olmak İçin Ne Yapılır?

Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra avukatlık yerine savcılık mesleği seçilmek istenebilir. Bu durumda öğrenci mezun olmadan Hâkim ve Savcılık Sınavı konularına çok iyi çalışmalıdır. Yazılı sınav konuları şöyledir;
 
Genel Yetenek-Kültür Konuları; Türkçe, matematik, Türk kültür ve medeniyetleri, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi ve temel yurttaşlık
 
Adli Yargı Konuları; anayasa hukuku, medenî hukuk, borçlar hukuku, hukuk yargılama usulü, ticaret hukuku, iş hukuku, icra ve iflâs hukuku, ceza hukuku, ceza yargılama usulü, idarî yargılama usulü ve idare hukuku
 
Sözlü Sınav (Mülakat) Konuları;
a) Muhakeme gücü,
b) Bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade yeteneği,
c) Genel ve fiziki görünümün, davranış ve tepkilerin mesleğe uygunluğu ve liyakati,
d) Yetenek ve kültür,
e) Çağdaş bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklık tespit ediliyor.

Savcı Olmak İçin Avukatlık Yapmak Şart mı?

Savcı olma hayalini kuranların sordukları bir soru da savcı olmak için avukatlık yapmanın zorunlu olup olmadığıdır. Savcı olmak için avukatlık yapma şartı bulunmuyor. Fakülteden mezun olduktan sonra yıl içinde açılan savcılık sınavına girilebilir.
 
Avukatlık mesleğini seçip de daha sonra savcılığa geçmek isteyenler olabilir. Avukatlık yapanlar da savcılığa geçiş yapabilirler. Savcılık sınavına girebilmeleri için belirli şartları taşımaları gerekiyor. Avukatlık mesleğini fiili olarak en az 3 yıl yapmış olmaları gerekiyor. Bununla birlikte 45 yaşını doldurmamış olmalılar. Bu şartları taşıyorsanız savcılık sınavına girebiliyorsunuz.

Savcı Olmak İsteyenlerin Okuması Gereken Kitaplar

Savcı olmak isteyenler anayasa, ceza, medeni, borçlar, ticaret hukuku gibi ders kitaplarının dışında kaynaklardan da yararlanmaları gerekiyor. Kendilerini geliştirebilmeleri için bol bol kitap okumaları gerekiyor. Bunun için hukukçuların tavsiye ettiği kitaplar bulunuyor.
1-Bir İdam Mahkumunun Son Günü (Victor Hugo)
2-Dava (Franz Kafka)
3-Suç ve Ceza (Dostoyevski)
4-Adalet (Michael Sande)
5-Anayasa Teorisi (Prof. Dr. İlyas Doğan)
6-Pratik Hukukta Metot (Ernst Hirsch)
7-Suç-1/Suç-2 (Ferdinand von Schirach)
8-Beş Cinayetin Anatomisi (Namık Kemal Behramoğlu)
9- Adalet Kitabı (Halil İnalcık)
10- Nietzsche Ağladığında (İrvin D. Yalom)

Savcı Olmak İçin Adımlar

Savcı olmak isteyen bir gencin atacağı adımları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;
1-Liseyi başarıyla bitirmek.  
2- Üniversite sınavında 4 yıllık bir Hukuk Fakültesi kazanmak.
3- Hukuk Fakültesini başarıyla bitirdikten sonra yıl içinde açılacak Savcılık sınavına girmek.
4- Savcılık yazılı sınavından 70 veya üzeri bir puan almak.
5- Sözlü sınavı başarıyla geçmek.
6-Adaylık sürecini başarıyla tamamlayıp, yazılı ve sözlü sınavları başarıyla geçmek.

Savcı Olmak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Savcı olmak için belirli bir yaş sınırı bulunuyor. Bu mesleği düşünenler için savcı olmak için üst yaş sınırı
35’dir. Eğer avukatlıktan savcılığa geçmek istiyorsanız bu yaş sınırı 45’dir.

Savcı Olmak İçin Gereken Fiziksel Özellikler

Hâkim ve Savcı Kanunu’nun 8. Maddesinin g bendinde, adayların fiziksel özellikleri belirtilmiştir. Bu maddeye göre; yurdun her bölgesinde görev yapmaya engel herhangi bir akıl ve fiziki engelinizin olmaması gerekiyor. Bununla birlikte çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma bozukluğu ve organların hareketini kontrol edememe gibi engellerin de olmaması gerekiyor.

Savcı Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Savcı olmak isteyenlerin okumaları bölüm 4 yıllık Hukuk Fakültesidir. Danıştay Savcısı olmak isteyenler Hukuk Fakültesi yerine İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini okuyabilirler.

Savcı Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Savcı adayı olabilmek için Hâkim ve Savcı Yazılı Sınavından en az 70 alınması gerekiyor. Bazı durumlarda bu 70 puan da yetmiyor. Çünkü Adalet Bakanlığı yıl içinde belirli bir kontenjan açıyor. En yüksek puandan aşağı doğru kontenjan dolduruluyor.

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Savcı olmanın yolu Hukuk Fakültesini kazanmak ve mezun olmaktan geçiyor. Bunun için de lisede; Matematik, Türkçe, Edebiyat, Tarih ve Coğrafya derslerinin çok iyi olması gerekiyor.

Savcı Olmak İçin Hangi Liseye Gidilir?

Savcı olmak için gidilmesi gereken özel bir lise bulunmuyor. Örgün veya açık lise mezunu her öğrenci üniversite sınavına girerek, Hukuk Fakültesini kazanabilir.

Savcı Olmak İçin Lisede Hangi Bölümü Seçmek gerekir

Savcı olmak isteyen bir öğrenci, 11. sınıfın sonunda bölümünü belirlemesi gerekiyor. Savcı olmak için eşit ağırlık (TM) bölümünü seçmelisiniz.

Savcı Olmak İçin Hangi Üniversiteye Gitmek Gerekir?

Savcı olmak isteyenler, üniversite sınavında Hukuk Fakültesini kazanmaları gerekiyor. Türkiye’de Hukuk Fakültesi bölümü bulunan birçok üniversite bulunuyor. Bu konuda gençler, savcı olmak için en iyi üniversite hangisi olduğunu merak ediyorlar.
 
Hâkim ve Savcılar Sınavı sonuçlarına göre en başarılı üniversite Hacettepe’dir. Hacettepe’den sonra Ankara Üniversitesi geliyor.

Savcı Olmak İçin Kaç Yıl Üniversite Okunur?

Savcı olmak isteyenler 4 yıllık Hukuk Fakültesini okumaları gerekiyor. Okulu uzatma ihtimali de göz önünde bulundurulacak olursa en az 4 yıl okunması gerekiyor. Savcılık sınavı da kazanıldığı düşünülürse iki yıl da adaylık süreci bulunuyor.
 
Sözün özü, savcı olma hayali kuran kişilerin ilk yapmaları gereken lise yıllarında çok iyi çalışmalarıdır. İyi bir Hukuk Fakültesine gidip, ders kitaplarının yanı sıra kendilerini geliştirecek kitapları okumalıdırlar. Savcılık sınavına çok iyi hazırlanıp, yazılı ve sözlü sınavları başarıyla geçmelidirler. Adaylık sürecinde kendinizi çok iyi hazırlarsanız süreç sonunda yazılı ve sözlü sınavları çok rahat geçersiniz.
 
Savcılık konusuyla ilgili aklınıza takılan soru ve düşüncelerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Bu yazıyı faydalı bulduysanız, çevrenizle paylaşabilirsiniz.
 
Önceki YazıBir Kızla Nasıl Konuşulur Diyalog
Sonraki YazıEfes Antik Kenti
Yorumlar (9)
Yağmur
12 Aralık 2020 17:30 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Ben çok programlı Anadolu lisesi öğrencisiyim yani meslek lisesi öğrencisiyim meslek lisesinden de savcı olabilirmiyim?

Özge
20 Aralık 2020 11:27 tarihinde gönderildi.

okuduğun lisenin hiçbir önemi yok istersen açık liseden mezun ol hukuk fakültesini kazanman yeterli

Kaan
21 Aralık 2020 13:53 tarihinde gönderildi.

Makalede belirtildiği gibi savcılık için özel bir lise şartı bulunmuyor.

Zehra
4 Ocak 2021 18:37 tarihinde gönderildi.

tabiiki evet sadece yks ye çalışıp iyi bir puan alman yeterli

Merve
19 Aralık 2020 22:06 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

olabilirsin hangi lisede okuduğun önemli değil. önemli olan üniversite seçimin ve başarın

Esranur
24 Aralık 2020 00:12 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Neden olmasın ki yapanların tek fazlası düzenli ve planlı bir şekilde çabalaması. İnsan yeter ki istikrarlı bir şekilde çalışsın. Cefası bizden sefası Allahtan. ????????

...
3 Ocak 2021 13:39 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Neden olmasın, çalışırsan her şey olur.

Rnk
4 Ocak 2021 22:27 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Evet olabilirsin. Hangi lisede okuduğun, liseyi açıktan mı örgün mü okuduğun hatta burada inatla belirtilmiş ama TM/ MF/ Dil ya da meslek lisesinde bir branşta mı eğitim aldığın resmiyetle ilgili kesinlikle bir engel konusu değil, bu konuda bir kural yok. Bu yazıda lisede 11'den itibaren seçilen alanlar içinden eşit ağırlık (TM) bölümü okunmalı denilmesinin sebebi AYT yani ikinci basamak sınavında Edebiyat-sosyal ve Matematik testlerini çözüyor olduğundan öğrenciye kolaylık sağlamak ve sorumlu olduğu derslerden eğitim almasını sağlamak amacı. Yani yapmanız gereken sadece ilk basamak sınavında tüm sınavda, ikinci basamak sınavında da Edebiyat- Sosyal Bilimler ve Matematik testlerinden en güzel sonucu almak için çalışmak.

Hamdullah H.
6 Ocak 2021 21:37 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

şuan hk 3. sınıfım bakalım savcı olabilecek miyim? bu burda dursun bakalım.

Yorumunuzu Paylaşın