Referans Link Nasıl Oluşturulur?

Bağlantı kurma çabalarının ne kadar etkili olabileceğini hepiniz biliyorsunuz. Ancak bu zaman zaman korkutucu, sinir bozucu bir süreç ve hatta bazen bir angarya olabilmektedir. Çünkü nasıl başlayacağınızı bilmek ve bağlantı kurma pratiğine girdikten sonra bunu yapmak için tutarlı, kullanışlı bir sistemi oturtmak zaman alacaktır.

Adım 1: Hedeflerinizi, bağlantının potansiyel değerine bağlayın.

Yapılması gereken ilk şey, SEO hedeflerinizi bağlantı kurmanızın nedenlerine bağlamaktır. Yani bağlantı istemeniz için bir nedeniniz var. Nedenleriniz şunlar olabilir:
  • X anahtar kelimesi için daha yüksek bir sıralama yapın. Sitenizdeki belirli bir sayfaya işaret eden, belirli bir bağlantı metni içeren bağlantılar almaya çalışıyorsanız bunun için daha iyi sıralama yapabilirsiniz.
  • Belirli bir alan adının, web sitenizin veya belki web sitenizdeki bir alt alanın sıralama otoritesini büyütmek istiyorsunuz. Google'ın, farklı klasörler ve alt alanlar için bazı ayrı hususları vardır. Dolayısıyla, bunları büyütmeye yardımcı olmak için bu farklı bölümlere bağlantılar kazanmaya çalışıyor olabilirsiniz.
  • Sıralama sayfasından gerçek yüksek değerli trafik göndermek istiyor olabilirsiniz. Yani belki de peşinden gittiğiniz bu bağlantı bir nedenden dolayı izlenmiyor veya sıralama etkisini geçmiyor. Ancak satın alabilecek gerçek ziyaretçileri çekiyorsa sizi güçlendirir ve diğer iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.
  • Genişletme olasılığı yüksek veya yüksek değerli bir izleyici kitlesi için görünürlük elde etmek istiyor olabilirsiniz. Yani pek çok sosyal medya sitesi, birçok gönderi türü site veya Reddit gibi, bir hedef kitlenin önüne çıkmaya çalıştığınız yerler olabilir. Sonra sitenize gelebilir ve gördüklerini seviyorlarsa, daha da etkileşime girebilirler.

Adım 2: Bağlantı hedefinin, bu hedefi etkileme olasılığını tahmin edin.

Bağlantı hedefinin sitenizin sayfasına veya bölümüne değer iletme olasılığını tahmin etmelisiniz. Bu, bir dizi farklı yargıya dayanır. Bu bağlantıların ne ölçüde değerli olduğunu belirlemek oldukça önemlidir. Bu ölçümlerden bir kısmını alıp doğrudan kullanabilirsiniz. Yani etki alanı yetkisi veya kök etki alanlarını URL'ye veya sayfa yetkisine, içerik alaka düzeyine bağlamak gibi şeyler yapabilirsiniz.
Bu takip edilmeyen bir bağlantı mı yoksa takip edilen bir bağlantı mı?
Aradığım bağlantı metnini mi yoksa kontrol ettiğim ya da etkilediğim metni mi iletiyor?
Bana doğrudan trafik gönderecek mi?
Bunların cevaplarının hepsi olumlu olabilir ve yüksek otorite sağlamanıza yardımcı olur. Ancak bunun tam tersi de söz konusu olabilir. Cevaplarınız olumsuzdur ve düşük otorite söz konusudur. Ardından, bağlantı verdikleri sayfa veya web siteniz hakkında birkaç soru sormalısınız.
Sitenizdeki doğru sayfa bu mu?
Alaka düzeyi yüksek mi?
Bunun etrafında herhangi bir bağlantı riski var mı?
Bağlantı kurma profilinizde ne kadar bağlantı riski almak istediğinizi belirlemek size kalmıştır.

Adım 3: Bir öncelik belirleme e-tablosu oluşturun.

Bir öncelik belirleme e-tablosu oluşturmalısınız. Yani bu bağlantıyı elde ederek hangi hedefe ulaşabileceksiniz? Sitenizde belirli bir hedef ve sayfa var. Bu demek oluyor ki bağlantıyı kazanma şansınız var. Bu sizin tahmin ettiğiniz bir şey olacak ve zamanla bu tahminde daha iyi ve daha iyi olacaksınız. Belirli bir tablo kullanarak önceliklerinizi ve bağlantılarınızın değerlerini numaralandırabilirsiniz. Böylelikle bu bağlantıları sağladığınızda ya da sağlayamadığınızda karşınıza çıkacak olan kar-zarar hesabını kolaylıkla yapabilirsiniz.
 
Önceki YazıSEO Stratejinize Nasıl Odaklanırsınız
Sonraki YazıLong Tail Keywords Nedir? Nasıl Bulunur?
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın