Nasıl Dedektif Olunur

Dedektiflik, ülkemizde iki kola ayrılır. Bunlar özel olarak çalışan dedektifler ve resmi olarak devlete bağlı çalışmalar yürüten kişilerdir. Dünya genelinde özel dedektiflik yaygın olsa bile, ülkemizde son yıllarda özel dedektifliğe karşı ilgi artmıştır. Peki, genel olarak dedektif olmak için gereklilikler nelerdir? Dedektif olabilmek için hangi özelliklerinizin olması gerekiyor? Bu sorulara yazımız içerisinde cevap bulabilirsiniz.

Nasıl Dedektif Olunur?Resmi dedektiflerin polis olmaları gerekiyor. Basit gibi görülen bu meslekte, bazı yeteneklerin olması, gereken tüm eğitimlerin alınması ve şartların yerine getirilmiş olması zorunludur. (Polis olmak sadece resmi dedektiflik için gereklidir.) Resmi dedektif olarak çalışan kişilere, gizli polis sıfatı yakıştırması yapılabilir. Resmi gizli polisler, bazı gereklilikleri yerine getirdikten sonra kurumlara başvuru yaparak dedektif olarak çalışabilirler. 

Resmi Dedektif Olmak İçin Gereklilikler- Resmi dedektif olmanın ilk koşulu, en az iki yıl polis olarak çalışma şartıdır. Bu süre minimum süredir. Daha fazla çalışanlar da dedektiflik için başvuruda bulunabilirler.

- Dedektiflik için özel olarak yapılan mülakatlarda başarılı olmak gerekiyor. Ancak sıkça karıştırılan dedektiflik ve ajanlık birbirlerinden tamamen farklıdır.

- Yazılı ve sözlü olarak gereken ihtiyaç ve talimatları istenen süre içerisinde yerine getirebilme becerisi gerekmektedir. 

- Doğru soruşturma yapabilmek için gereken planlama beceresinin bulunması yine aranan özellikler arasında bulunuyor.

- Kanıtları en doğru şekilde araştırma, yorumlama ve sıralama becerilerine sahip olmak gerekiyor. 

- Zor olarak adlandırılan duygusal durumlarda mantıksal düşünebilme yeteneklerine sahip olma. Bir diğer deyişle duygu kontrolü yapabilme becerisinin bulunması gerekiyor.

- Kanıtların analizinden sonra karar aşaması için gerekli yeteneklere sahip olma ve kararlı bir yapıda olma.

- Görme seviyesinin normal seviyede olması ve fiziksel olarak bu işe yeterli olmak diğer arananlar arasında bulunuyor. 

- Sorumlu olarak davranabilmek için kişiliğin doğru bir şekilde gelişmiş olması gerekiyor. 

Resmi dedektif olmak isteyenler bu özelliklere sahip bulunuyorsa, başvuru yapabilirler. Resmi dedektiflerin çalışma alanları ise şu şekilde sıralanabilir;

- Polis Teşkilatı

- MİT

- Emniyet Müdürlüğü

- Jandarma Kuvvetleri

- TSK

- Savunma Bakanlığı

Resmi dedektiflerin maaş miktarları iş başlangıcına göre 3 bin TL ile 8 bin TL arasında değişebilmektedir. Bu maaşlar çalışma şekli, zamanı gibi kavramlara göre değişebilir.

Özel Dedektiflik Nedir?Özel dedektiflik, resmi dedektiflikten yapısal olarak farklıdır. Bu kişiler genellikle kişilere hizmet sağlayabilmektedirler. Kesin çözüm bulabilmek için kapsamlı araştırma yapabilen ve bunları kısa sürede değerlendirme yeteneklerine sahip olanlar özel dedektif olarak isimlendirilir. Türkiye'de her ne kadar özel dedektiflik yasası bulunmasa bile, ilerleyen dönemlerde çok daha popüler bir hale gelecektir. Özel dedektif olabilmek için gerekli şartlar ise şöyle sıralanmaktadır;

- Üniversitelerin herhangi bir bölümünden (en az 4 yıl) mezun olmak gerekiyor.

- Yetkili özel dedektiflik şirketlerinden özel dedektiflik sertifikası sahibi olmak.

- Dedektif olmak isteyen kişinin ve aile bireylerinin herhangi bir sabıka kaydının bulunmaması, özel dedektiflik için gerekliliktir.

- Ruhsal ve fiziksel olarak herhangi bir engelin bulunmaması, özel dedektif olabilmek için istenen şartlar arasında bulunuyor.

- Türkiye'nin yasaları hakkında genel anlamda bilgi sahibi olmak.

- Türkiye'deki örf ve geleneklere iyi derecede hakim olabilmek.

- Türkiye'nin coğrafyası hakkında genel anlamda bilgi sahibi olmak.

- İnsanlarla ilişki kurabilme konusunda yetenekli ve becerili olabilmek gerekiyor.

- Ülkedeki güncel tüm konularda yeterli bilgi sahibi olabilme. 

- Teknolojik aletler; video kamera, fotoğraf makinesi, ses kayıt cihazlarını üst seviyede kullanabilme becerisine sahip olabilmek. 

- Detaycı, analitik ve sabırlı bir biçimde düşünebilme yeteneğine sahip olabilmek. 

Özel Dedektiflik Sertifikası Nasıl Alınabilir?Türkiye sınırları içerisinde birçok özel dedektiflik kursu hizmetleri sunan şirket bulunmaktadır. Sertifika sahibi olabilmek için bunlara başvuru yapılmalıdır. Bu kursları başarıyla tamamlayanlar, özel beceri sahibi olanlar, belli şirketlerde kolayca iş alabilirler. 

Özel Dedektif Maaşları Ne Kadar?Özel dedektifler, şirkete bağlı çalışıyorsa bir ay içerisinde aldıkları işlerin toplamından kendi paylarına düşeni alırlar. Bu miktarlar şirketin kendi payını alması, vergilerin düşürülmesinden sonra belirlenir. Kişi kendi başına mesleğini icra ediyorsa, yaptığı iş için sadece kendisi ücret alacaktır. (Vergiler hariç)
Yani miktarlar tamamen değişiklik gösterir. Miktarlar 2 bin TL ile 100 bin TL arasında değişebilir. Bu miktarlar alınan işin zorluğu, acil oluşu gibi kavramlar sonucunda değişiklik gösterebilir. 

Türkiye'de Dedektiflik MesleğiBaşta Amerika olmak üzere birçok gelişmiş ülkede yaygın bir meslek kolu olarak icra edilen dedektiflik, Türkiye'de son zamanlarda popüler olmaya başlamıştır. Artan suç oranları, hayat içerisindeki ihtiyaçların artması dedektiflik mesleğine talepleri artırmıştır. Ancak talebin artması bile dedektiflik mesleğinin tam olarak anlaşılabilmesini sağlayamamıştır.

İlerleyen dönemlerde dedektiflik mesleğinin bilinirliğinin artması, ihtiyaç boyutlarının fazlalaşması nasıl dedektif olunur sorusunun daha çok sorulmasına neden olacaktır. Yazımı içerisinde resmi ve özel dedektif olabilmek için gereken tüm koşulları anlattık. Sizde dedektif olmak istiyorsanız, anlattığımız kuralları yerine getirerek işinize başlayabilirsiniz. 
 
Önceki YazıKadın Polis Nasıl Olunur
Sonraki YazıSpiker Nasıl Olunur
Yorumlar (1)
Mesellllllla
15 Aralık 2020 15:15 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

ben kadın dedektif olcam yapabilirmiyim

Yorumunuzu Paylaşın