Muhtar Nasıl Olunur

Hayalinizde mahalle veya köy muhtarı olmak varsa, bunun için herhangi bir okul bitirmenize ve parti bağlantınızın olmasına gerek yoktur. Mahallenin sevilen, sayılan kişisi olmanız ve belirli şartları taşıyor olmanız yeterlidir. Muhtarların özlük haklarının iyileştirilmesinden sonra, muhtarlığa ilgi son yıllarda oldukça artmıştır. Bu nedenle hayalinizde muhtarlık varsa, 2024’daki muhtarlık seçimlerine iyi hazırlanmalısınız.
 

Muhtar Olma Şartları Nelerdir?


Şehir ve ilçelerdeki mahalle muhtarları ile köy muhtarlıkları için istenen şartlar “Şehir ve Kasabalardaki Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyeti Tüzüğü’” ile “ Köy Kanunu”nda açıkça belirtilmiştir.
-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız.
-Seçilmek istediğiniz mahallede en az 1 yıl ikamet ediyor olmalısınız.
-25 yaşını bitirmiş olmalısınız.
-Hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik ve sahte kağıtları, inancı bilerek kullanmak gibi yüz kızartıcı suçlardan,ağır hapis cezasıyla hükümlü veya kamu hizmetlerinden yasaklı olmamanız gerekiyor.
-Türkçe okur-yazar olmanız gerekiyor.

Muhtarlık Seçimleri Nasıl Yapılıyor?


Anayasamızın 127. maddesine göre muhtarlık seçimleri her 5 yılda bir belediye seçimleriyle birlikte yapılır. “2972 Sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyeti Seçimi Hakkında Kanun" muhtarlık seçimlerinin nasıl yapılacağını düzenliyor.
 
 Seçim takvimi açıklandıktan sonra bulunduğunuz mahalle için muhtarlık adaylığınızı koyabiliyorsunuz. Bunun için herhangi bir partiye üye olmanıza ya da partiden aday gösterilmeniz gerekmiyor. Mahalle sakinlerinin de sizi aday göstermesine gerek yoktur. İlgili kanunun 31. maddesine göre; muhtarlık seçimlerinde adaylık usulü yoktur. Seçim günü bastırdığınız pusulaları oy verme kabinine koymanız yeterlidir. Sizi muhtar olarak görmek isteyenler pusulanızı oy zarfına koyup, sandığa atıyorlar. Bununla birlikte adaylık sürecinde mahalle sakinlerini adaylığınız ve icraatınız konusunda bilgilendirmeyi unutmayın.
 
Mahalle seçim bölgesi içindeki oy verme işlemi bittikten sonra, sandık kurulu tarafından zarflar tek tek açılıp, sayılıyor. Hangi muhtar adayı daha fazla oy almışsa, mahallenin muhtarı o oluyor.
 
Muhtarlık Seçimi Sürecinde Neler Yapabilirsiniz?
Mahallenizde muhtar olmak istiyorsanız, mahalle sakinleriyle iletişiminiz ve bağlantınız iyi olmalıdır. Çünkü muhtarlık maaşlarının iyileştirilmesi, iş yüklerinin azaltılması ve seçilmiş kişi olmaları nedeniyle, birçok kişinin hayalini süslemeye başladı. Bu nedenle işiniz göründüğünden daha zordur.
 
Seçim gününe kadar, ev, kahve ve işyeri toplantı ve ziyaretlerini düzenli olarak yapınız. Akılcı ve yapılabilir icraatlarınızla ilgili konuşunuz. Seçmen sizden neler yapacağınızı ve mahalleye neler kazandıracağınızı duymak ister.  

Oy Pusulasını Nasıl Hazırlayacaksınız?


A4 kağıdı yani fotokopi kağıdı oy pusulası hazırlamak için yeterlidir. Burada önemli olan pusulanın beyaz olmasıdır. Renkli kağıtlarla hazırlanan oy pusulaları YSK tarafından geçersiz sayılıyor. Fotokopi kağıdını, yarım veya dörde bölerek de kullanabilirsiniz.
 
Pusula başlığı olarak “…………….. köy/mahallesi muhtar adayı” altına da adınızı ve soyadınızı yazıyorsunuz. Alt tarafa da liste halinde ihtiyar heyeti/meclisi üyelerini yazıyorsunuz. Oyu pusulalarını matbaada bastırabileceğiniz gibi fotokopi olarak da çoğaltabilirsiniz. Elle yazmaya kalkmayın, hem zorlanırsınız hem de ciddiyetten uzak olarak kabul edilirsiniz.
 
Muhtarlık Görevine Nasıl Başlıyorsunuz?
Seçim sonuçlandıktan sonra oy fazlalığıyla muhtarlığı kazandığınızda hemen göreve başlayamıyorsunuz. Çünkü 48 saat içinde seçime itiraz edilme hakkı bulunuyor. Rakibiniz ya da rakipleriniz bu süre içinde seçime itiraz edebilirler. Bununla birlikte seçilmezseniz bu hak sizin için de geçerlidir. Usulsüzlük veya yanlış sayım nedeniyle İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunabilirsiniz.
 
İki günün sonunda itirazlar incelenip, usulsüzlük tespit edilmezse bağlı bulunduğunuz İlçe Seçim Kurulu’ndan mazbatanızı (görev belgesi) alıyorsunuz. Mazbatanızı aldıktan sonra bulunduğunuz yere göre valiliğe veya kaymakamlığa başvuruyorsunuz.
 

Muhtarlığınızın İptal Edilme Durumu


Seçimi başarıyla kazansanız, mazbatanızı alsanız bile hakkınızda yapılan tahkikat ve inceleme sonucunda kusurlu görünüp göreviniz elinizden alınabiliyor. 2972 sayılı Kanunun 33. maddesine göre;
1.Kısıtlı veya kamu hizmetlerinden yasaklıysanız,
2. İzinsiz olarak yabancı devlet resmi hizmetlerinde bulunuyorsanız,
3. Ağır hapis cezasını gerektiren bir suçtan dolayı kesin olarak hüküm giyiyorsanız,
4. Taksirli suçlar hariç olmak üzere 5 yıldan fazla hapis cezasıyla kesin olarak hükümlüyseniz,
5. Zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, hileli iflas gibi yüz kızartıcı suçlardan biri ile kesin olarak hüküm giymişseniz,
6. Devletin, katma bütçeli idarelerin, özel idare ve belediyelerin, köylerin, İktisadi Devlet Teşekküllerinin veya bunlara bağlı daire ve müesseselerle ortaklarının ve imtiyazlı şirketlerin memur ve müstahdemiyseniz,
7. Cumhuriyet Senatosu üyesi, milletvekili, il genel meclisi üyesi, belediye meclisi üyesi veya belediye başkanı göreviniz bulunuyorsa,
8. Köy içlerinin müteahhidi, bu işlerle ilgili kimselerin kefili veya ortağıysanız ve bu cihetlerden köye borçluysanız görevden çıkartılıyorsunuz.
 

Muhtar Seçildikten Sonra Yapacağınız Görevler


Muhtar seçildikten sonra mahallenizin veya köyünüzün nüfusuna bağlı olara 4 ile 10 kişi arasında ihtiyar heyeti/meclisi üyeleriyle birlikte mahallenizi/köyünüzü yönetiyorsunuz. Mahallenizde devletin temsilcisi oluyorsunuz. Mahallenizin bütün sorunları, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında çalışmalar yapıyorsunuz. Bunların dışında;
1-Mahalle sakinleri için ilmühaber ve nüfus kağıt işlemlerini düzenliyorsunuz.
2-Cadde, sokak, park gibi ortak alanlardaki levhaların, kamu mallarının korunması ve kullanımından sorumlusunuz. Kırılma, bozulma, çalınma gibi durumlarda belediyeye haber veriyorsunuz.
3-Salgın, bulaşıcı hastalıkla ve ilaçlama gibi durumları gerekli kuruluşlara bildiriyorsunuz.
4-Askerlik çağı ve yoklaması gelmiş kişilere gerekli duyuruyu yapıp, muhtarlık duvarına asıyorsunuz.
5-Yardıma muhtaç kişileri belirleyip, yoksulluk belgesi veriyorsunuz. Yeşil kart verilmesi hususunda ilgili mercilerle iletişime geçiyorsunuz.
6-Seçim döneminde Sandık seçim listesini askıya asıyorsunuz. Seçim kağıtlarının dağıtımını yapıyorsunuz.
Önceki YazıAkademisyen Nasıl Olunur
Sonraki YazıKadın Polis Nasıl Olunur
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın