Muhasebeci Nasıl Olunur

Muhasebecilik, günümüzde gözde mesleklerden biridir. Şirketlerin, bünyelerinde muhasebe bölümü bulundurmaları zorunluluğu dolayısıyla iş alanınız oldukça geniştir. Özel veya resmi kurumların ekonomik olarak tüm defter kayıtlarını tutup, bilanço, kar-zarar ve beyannamelerle ilgili tüm işlerini muhasebeci olarak siz yerine getiriyorsunuz.
 
Bir şirketin muhasebe departmanında çalışabileceğiniz gibi serbest muhasebeci olarak kendi iş yerinizi açıp, şirketlerin defterlerini tutabiliyorsunuz. Serbest muhasebeci olmak için farklı sertifikalar ve eğitimden geçmeniz gerekiyor.
 
1989 yılında çıkarılan " Serbest Muhasebeci Malî Müşavirlik ve Yeminli Malî Müşavirlik Kanunu" Türkiye’de muhasebecilik mesleğinin şartlarını ve çalışma konularını belirliyor. Yeni çıkan bir kanunla Serbest Muhasebecilik unvanı kaldırılmıştır. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ile Yeminli Malî Müşavir unvanlarından birine sahip olabiliyorsunuz.
 

Muhasebeci Olmanın Genel Şartları


İlgili kanunun 4. Maddesinde meslek mensubu olabilmeniz için genel şartlar sıralanmıştır. Buna göre;
1-TC vatandaşı,
2- Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip,
3-Kamu haklarından mahrum olmamanız,
4- Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına çarptırılmamış olmanız, TCK.’nın 53. Maddesine göre affedilmiş olsanız bile; devletin güvenliğine, Anayasal düzene veya  bu düzenin işleyişine karşı suçlardan mahkum olmamanız,
5- Ceza veya disiplin soruşturması sonucunda memuriyetten çıkarılmamış olmamanız,
6- Meslek şeref ve haysiyetine uymayan durumlarınızın bulunmaması gerekiyor.
 

Muhasebeci Olmanın Özel Şartları


1- Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun olmalısınız.  YÖK tarafından denkliği tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde diplomanız da kabul ediliyor. Başka bir dalda lisans mezunuysanız, yukarıda sayılan fakulte bölümlerinden birinde yüksek lisans yapmanız halinde muhasebeci olma yolunuz açıktır.
 
2-Mezun olduktan sonra en az 3 yıl staj yapmış olmanız gerekiyor.
 
3- Serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavını kazanmanız gerekiyor.
 
4- Serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatını almış olmanız gerekiyor.
 

Muhasebeciliğin Gerektirdiği Özellikler


Genel ve özel şartları taşımanızın yanı sıra mesleği rahatlıkla ve zorlanmadan icra edebilmeniz için bazı özellikleri taşımanız önemlidir.
-Sayılarla işlem yapabilme yeteneğine sahip olmalısınız.
-Ayrıntılara dikkat edebilmelisiniz.
-Gün içinde kapalı büro ortamında ve oturarak çalışmaya alışkın olmalısınız.
-Düzenli, sorumlu, sabırlı ve dikkatli olmalısınız.
 

Staj Yoluyla Mesleği Öğreniyorsunuz


Muhasebe mesleğini gerçek anlamda staj yoluyla öğreniyorsunuz. Stajınızı, yeminli mali müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir yanında yapıyorsunuz. Ön lisans mezunuysanız staj süresiniz 4 yıl, ticaret veya maliye meslek lisesi mezunuysanız bu süre 6 yıldır. Staj konularınız, çalışma programlarınız ve staja ilişkin zorunlu eğitim programlarınız Temel Eğitim ve Staj Merkezi (TESMER) tarafından hazırlanıyor.
 
Bu merkezlerin şubeleri ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları; staj konuları, çalışma programları ve zorunlu eğitim programlarını adaylara duyurup, uygulanmasını denetliyorlar. İki yılda bir yazılı staj ara dönem değerlendirmeleri ve stajın sonunda staj bitirme değerlendirmesine tabi tutuluyorsunuz. Stajınızı başarıyla tamamlayabilmeniz için ara dönem ve staj bitirme değerlendirmesinde 100 üzerinden en az 60 puan almanız gerekiyor. Bunun dışında staj yaptığınız işyerinden olumlu tezkiye (iş sahibinin sizin hakkınızdaki görüşlerinin yer aldığı belge) almanız gerekiyor.
 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Yeterlilik Sınavı


Eğitim ve staj döneminizi başarıyla bitirdikten sonra önünüzdeki son engel SMMM Yeterlilik Sınavıdır. Sınava 8 konudan giriyorsunuz.
1) Finansal Muhasebe
2) Finansal Tablolar ve Analizi
3) Maliyet Muhasebesi
4) Muhasebe Denetimi
5) Vergi Mevzuatı ve Uygulaması
6) Hukuk; Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İş Hukuku, SSK ve Bağ-Kur Mevzuatı, İdari Yargılama Hukuku
7) Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik Meslek Hukuku
8) Sermaye Piyasası Mevzuatı
Sınavı başarıyla geçebilmeniz için her konudan en az 50 almanız ve aritmetik ortalamanızın 60 ve üzeri olması gerekiyor.
 

Muhasebe Kursları


Meslek lisesi veya üniversite mezunu olarak alanınızda uzmanlaşmak ve bilgi alanınızı genişletmek istiyorsanız eğitim kurslarına katılabilirsiniz. Başta Halk Eğitim Merkezleri (HEM)i olmak üzere İsmek, Komek, Kaymek, Gasmek gibi eğitim kurumlarını ücretsiz olarak muhasebe kursları veriyorlar. Bunların dışında özel eğitim kurumlarından ücretli olarak kurslara da katılabilirsiniz.
 
Temel Muhasebe; Okuldan mezun olmanıza rağmen muhasebe bilginiz yetersizse muhasebeye başlangıç eğitimine katılabilirsiniz. Eğitim 168 saat sürüyor. Bu süre içinde; bilanço, muhasebe defterleri mizan ve büyük defterleri yakından tanıyıp, mali kurallara uygun şekilde doldurmayı öğreneceksiniz. Bununla birlikte,  varlık ve kaynak hesapları ile gelir tablosu düzenleme konusunda bilgi edineceksiniz.
 
Ön Muhasebe; Temel muhasebe bilgisine sahipseniz, 296 saatlik bu kursa başlayabilirsiniz. Kurs süresince bilgisayarlı muhasebe eğitimi alıyorsunuz. Eğitim sonunda; Cari hesap, çek senet işlemleri ve entegrasyon gibi eğitimleri aldığınız için ön muhasebeci olarak iş hayatına başlıyorsunuz. Çalıştığınız iş yerlerinin günlük nakit akış bilgisi, ürün stok takibi ve müşterilerin çek senet gibi ödeme araçlarını takip edebiliyorsunuz.  Aynı şekilde haftalık ödeme işlemleri ve kasa defterinin nasıl doldurulduğunu öğreniyorsunuz.
 
Bilgisayarlı Muhasebe; Bilgisayarın iş hayatına da etkin olarak girmesinden dolayı defterler ve kayıtlar artık bilgisayar üzerinden programlar (ETASQLV8, LOGO GO ve MIKRO 12) sayesinde tutuluyor. 304 saatlik eğitim sürecinin içeriği ön muhasebe kursuyla aynıdır. Burada sadece bütün işlemleri bilgisayar üzerinden yapıyorsunuz.
Eğitim sürecinde; Ticari defterler ve belgeler, fatura ve irsaliyeler, fatura yerine geçen belgeler, işletme defteri, bilanço, yevmiye defteri, büyük defter, mizan ve işlem tanımları konu başlıklarını detaylı şekilde göreceksiniz.
 
 
Önceki YazıSpiker Nasıl Olunur
Sonraki YazıYazılımcı Nasıl Olunur
Yorumlar (9)
Armağan Ü.
20 Kasım 2019 16:51 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Merhaba, Yazınız genel anlamda güzel. Ancak, muhasebeci olmanın genel şartları diye bir şey yoktur. Bahsetmiş olduğunuz Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Mesleğidir. Muhasebeci diye bir şey yoktur. Muhasebe elemanı vardır. Bir muhasebe elemanı 3568 sayılı yasa ile belirtilen kriterleri sağlar, staj ve sınavlardan başarı ile çıkarsa Mali Müşavir olur. Yazınızın başlığını "MALİ MÜŞAVİR NASIL OLUNUR" şeklinde değiştirmeniz konunun sağlıklı algılanmasını sağlayacaktır. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Özge
12 Şubat 2020 09:06 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Merhaba. Lise ve ya üniversite de muhasebe ile ilgili Bir bölüm de okumadan sadece kurs ile de muhasebeci olunur mu

Muhammed
10 Aralık 2020 20:05 tarihinde gönderildi.

Ben Satso lisesinde muhasebe okuyorum ve bence muhasebeci kursla olunmaz dünya kadar konu var ve matamatik vs lise okursun veya üniveriste veua kursa katil da kimse bittirdin diye şirletine işe alir seni bilmiyorum

Melisa
19 Haziran 2020 19:45 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

İyi günler ben sağlık lisesi ebe yardımcısı olarak mezun oldum herhangi bir kurs ile muhasebe olabilir miyim cevaplarsaniz sevinirim

Ahmet E.
4 Kasım 2020 21:09 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Ben muhasebe vergi uygulamaları önlisans mezunuyum. Serbest muhasebeci sınavına girebilir miyim. Staj yapıpmı sınava girebilirim. Yoksa direkt sınava girebilir miyim. Teşekkürler

İ̇nanc
4 Şubat 2021 23:41 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Ben de lise sondaym muhasebe bölümünde olmak istiyorum hayırlısı diyelim..

Merxlıs
7 Temmuz 2021 13:21 tarihinde gönderildi.

İnşallh Allah yolunu açık etsin, istediğin yerlerde olmayı nasip etsin

Maxmud
3 Mayıs 2021 14:45 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Ben Uzbekistanliyim burda muhasebeci kurslarina varib TC da muhasebeci olabilirimmi

Emre B.
5 Temmuz 2021 11:16 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

ön lisans mezunuyum abc grubuna girebilirmiyim

Yorumunuzu Paylaşın