Makarna Çeşitleri

Türk mutfağında olduğu kadar dünya mutfağında da geniş yer bulan İtalyan makarna çeşitleri, eşsiz lezzeti ile damaklarda unutulmaz tat bırakıyor. Zengin çeşitlere sahip olması ise farklı tatlara açık olanlar için pek çok alternatif sunuyor. Geçmişten günümüze pek çok çeşitli makarna tarifleri üretilmiştir. Kalın spagetti, ince spagetti, farklı şekillere sahip makarnalar piyasada en güzel makarna çeşitleri olarak yer alıyor. Uluslararası makarna çeşitleri hakkında bilgiler de verelim.

Şekillerine göre makarna türleri şu şekilde uzun makarna, kısa makarna ve dolgulu makarna olmak üzere makarna şekilleri 3’e ayrılmaktadır.  Kısa makarna çeşitlerini kalem makarna olarak da duymuş olabilirsiniz. Makarna İtalyanca kelime karşılığı “pasta” kelimesidir.  

Özellikle çeşitli soslar ile lezzetlendirilen ve farklı özellikle sahip soslu makarna çeşitleri, makarnanın ayrı bir yemek kültürü olarak değerlendirilmesine zemin hazırlıyor. Ayrıca makarna ile yapılabilecek yemekler arasında makarna salatası çeşitleri olarak ayrı bir kulvarda da yer buluyor. Şimdi sizlere bilmediğiniz makarna isimleri ile kendi evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz değişik makarna tarifleri sunacağız.


Capellini Nedir? Nasıl Yapılır?


Listemize öncelikle İtalyan makarna çeşitleri ile başlayalım. Uzun yapısı ile spagettiye benziyor olsa da Capellini makarna, 0.85 ile 0.92 mm arasında değişen çapı ile oldukça incedir. Melek saçı anlamına da gelen makarna İngilizler tarafından "Angel Hair" olarak biliniyor. Gerçek İtalyan makarnası olmakla birlikte hızlı bir biçimde hazırlanıyor olması da pek çok makarna sever için artı özellikleri arasında yer alıyor.

Kaynayan suda 3 dakika pişen Capellini Pasta Barilla makarna, domates sosu ya da sadece zeytin yağı ile lezzetlendirilebilir. 3 dakikadan uzun süre ocakta tutmanız makarnanın hamurlaşmasına neden olabilir. Çünkü oldukça ince bir yapısı bulunuyor. Daha sert sevenler ise makarnayı, 2 dakika kaynayan suda pişirmeleri yeterlidir. Bu sayede kolay makarna tarifleri arasında ilk sırada yerini almaktadır.


Fettucine Nedir? Nasıl Yapılır?


Roma mutfağından günümüze kadar gelmiş olan Fettucine makarna, düz ve kalın şerit biçimindeki görüntüsü ile iştahları kabartıyor. Geleneksel İtalyan makarna çeşitlerinden biri olan Fettucine, İtalyan kültürünün ilk makarnalarından biri olduğu için erişteye benzer şekliyle dikkat çekiyor. Yapılışı ise oldukça kolaydır. Genellikle “Fettucine” doğru olan isim fettucini makarna tarifi olarak aratılmaktadır.

Lezzetli bir tat elde edebileceğiniz Fettucine Alfredo tarifi için öncelikle içine bir tutam tuz attığınız suyu kaynatmalısınız. Makarna haşlandıktan sonra suyundan bir çay bardağı kenara alarak kalan suyu süzün. Bir kenarda haşlanmış ve doğranmış tavuk ile mantarları kavurun. Kenara ayırdığınız makarna suyunu krema ile birlikte karışıma ekleyin. Kısa bir süre daha pişirdikten sonra ocaktan aldığınız harcı makarna ile karıştırın. 

Linguine Nedir? Nasıl Yapılır?


Şimdi sizlere İtalyan usulü makarna tarifleri arasında misafirlerinizi şaşırtacağınız bir tarif vereceğiz. Fettucine makarna çeşidine benzemekle birlikte onun kadar geniş olmayan Linguine makarna, İtalyanca'da "Küçük Dil" anlamına geliyor. Spagetti uzunluğunda olan Linguine, deniz mahsulleri ile birleştirildiğinde ana yemek olarak da yemek sofralarını süsleyebiliyor. Halk arasında kelime evrim geçirerek fettucini makarna olarak da kullanılmaktadır.

Tadı damağınızda kalacak Linguine tarifi ile misafirlerinize de unutulmaz bir lezzet şöleni yaşatabilirsiniz. Bir paket makarnayı, paketin üzerindeki talimatlara göre haşladıktan sonra yarım su bardağı makarna suyu ayırın. Yarım kilo mantarı mutfak robotundan geçirip sarımsak ve sıvı yağ ile kavurun. Bir paket krema ve ayırdığınız makara suyunu da karışıma ekleyip birkaç dakika ocakta tutun. Karışımı makarna ile harmanladıktan sonra dilerseniz üzerine iri fındık kırıntıları ekleyebilirsiniz. 


 

İpucu: Makarna malzemeleri genellikle kaynar su, tuz be yağdan oluşmaktadır. En iyi makarna tarifi için malzemeler değişkenlik gösterebilmektedir. Makarna üreticileri her makarna için özel soslar üretmişlerdir. Makarna içeriği bakımından zengin karbonhidrat değerlere sahiptir.


Mafaldine Nedir? Nasıl Yapılır?


İtalyan mutfağında önemli bir yere sahip olan makarna çeşitleri oldukça fazladır. Makarna tutkunları ise son dönemlerde Mafaldine makarna çeşidine ilgi göstermeye başladı. Peki Mafaldine makarna nedir, talep gördüğü kadar lezzetli midir? 1 cm genişliği olan ve dalgalı bir yapısı bulunan Mafaldine, bu özelliği sayesinde sosu çok daha rahat bir biçimde bünyesine alabiliyor. Bu da lezzetin katmerlenmesine yardımcı oluyor. 

Klasik bir pişirme işlemi sonrasında Mafaldine makarna sosu ile makarnanın gerçek lezzetini ortaya çıkarabilirsiniz. Özellikle zeytinyağı, roka, parmesan ve dolmalık fıstığı blendırdan çekerek elde edeceğiniz pesto sos Mafeldine'ye en çok yakışan makarna soslarından biridir. 


 

Pappardelle Makarna Nedir? Nasıl Yapılır?Kalınlıkları düşük tutulan ve şeritler halinde kesilen Pappardelle makarna, Fettucine makarnaya benzer. Fakat Fettucine makarnaya nazaran daha şeriklerin genişliği fazladır ve uç kısımları verevli biçimde bırakılmaktadır. Pek çok makarna çeşidi gibi Pappardelle hamuru da durum buğdayı ve yumurta ile elde ediliyor. Fakat diğer çeşitlere nazaran bu makarnada yumurta biraz daha fazla kullanılıyor. Peki Pappardelle nasıl yapılıyor, makarna ile uyumlu soslar nelerdir?

Kolay ve hızlı bir Papperdelle tarifi için makarnanın yanı sıra kemiksiz ve iyi pişmiş piliç pirzolaya ihtiyacınız olacak. Papperdelle'yı yeterince pişirdikten sonra haşlanmış ve ince doğranmış pilici az yağda kavurmalısınız. Bir tutam maydanoz ve sarımsak ekleyerek ocağı kapatabilirsiniz. Harç sıcakken biraz tereyağ ile tatlandırarak makarna ile harmanlayabilirsiniz. 


 
İpucu: Fırında makarna çeşitleri için genellikle spagetti türünde uzun makarnalar tercih edilmektedir. Barilla makarna çeşitleri lezzet açısından ideal olacaktır. Dilerseniz barilla resmi sitesinden İtalyan makarna isimleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca her başlık İtalyan makarna çeşitleri isimleri ile oluşturulmuştur.
 

Spagetti Nedir? Nasıl Yapılır?Geleneksel İtalyan mutfağının en tanınan makarna çeşitlerinden olan Spagetti Napolitan, öğütülmüş buğday ve saf su ile yapılırken İtalyan Spagettisinde ise makarnalık irmik kullanılıyor. Orta kalınlığa sahip Spagetti Bolognese, uzun ve silindirik yapısı ile dünya genelinde en çok tanınan, tercih edilen çeşitler arasında bulunuyor. 

Kaynamış ve biraz tuz ile tatlandırılmış suya büyün halinde bırakılan Spagetti yaklaşık 6 dakika içerisinde yumuşamaya başlıyor. Fakat spagetti müdavimleri bu makarnayı çok pişirmekten yana değildir. Piştikten sonra biraz tereyağ ile kavurup üzerine çeşit çeşit peynir ekleyerek muazzam bir tat yakalayabilirsiniz. 


 
İpucu: Makarna yapma kolay bir iş gibi görülebilir. Fakat İtalya’da sadece makarna pişirme, servis ve sunum için eğitimler alınmaktadır. En lezzetli makarna tarifi için 6 aydan başlayan kurslar bulunmaktadır. En güzel makarna sosu ise o makarna içeriği incelenerek ideal uyum yakalayacak lezzetler ile belirlenmektedir.
 

Tagliattelle Nedir? Nasıl Yapılır?


İtalya'nın özellikle Marche bölgesine özgü geleneksel bir tür olan Tagliattelle makarnanın namı eşsiz tadı sayesinde bölge sınırları dışına da çıkmıştır. Hamurunda yumurta olan makarna çeşitlerinden biri olan Tagliattelle, 6.5 mm ile 10 mm kalınlıkta şeritler halinde kesiliyor. Fettucini makarnaya benzese de daha geniş şeritlere sahip olması onun ayırıcı özelliğidir. Peki Taglialle nedir nasıl yapılır? 

O zaman Tagliatelle makarna tarifi sizin için başlasın! Siz de pratik bir Taglialle yapımı için bir paket makarnayı pişirerek ise başlayabilirsiniz. Paket üzerindeki sürelere sadık kalmak durumunda değilsiniz. Damak tadınıza göre makarnanın yumuşaklığını belirlemek sizin elinizde. İnce kıyılmış ve kavrulmuş bir kuru soğanın üzerine krema ve parmesan peynir ekleyerek sosun içine makarnayı atarak harmanlamanız yeterli olacaktır. Patik olmakla birlikte Taglialle fiyat bakımından da ekonomiktir. 


 

Casarecce Nedir? Nasıl Yapılır?


Klasik makarnalara nazaran daha dikkat çeken bir şekle sahip olan Casarecce Barilla makarna lezzeti ile de akıllarda yer ediniyor. Erişte biçiminde kesilmiş fakat kurutma aşamasında kenarlarından kıvrıldığı için estetik bir hal alan makarna, Güney İtalya'da sıklıkla tüketiliyor. Lezzeti kadar telaffuzu da merak konusu olan makarnanın müdavimleri Casarecce nasıl okunur sorusuna da yanıt arıyor. Gastronomi sözlüklerinde kelime "Kasereççe" şeklinde telaffuz ediliyor. 

Kısa zamanda hazır olan Casarecce makarna tarifi ile siz de damaklarda lezzet şöleni sağlayabilirsiniz. Makarna kıvrımlı bir şekle sahip olduğu için diğerlerine nazaran biraz daha geç pişebiliyor. Pişirdikten sonra domates, fesleğen ve zeytinyağı ile hazırladığınız sosu makarnanın üzerinde gezdirmeniz yeterli olacaktır. Üzerini çam fıstığı ile süsleyebilirsiniz.


 
İpucu: Makarna çeşitleri nelerdir merak ediyorsanız paket makarna çeşitleri ülkemizde burgu, kelebek, spagetti, boru, dirsek, midye, mantı makarna paket makarna çeşitleri olarak söylenebilir. Hazır makarna markaları ise Filiz, Ankara, Barilla, Pastavilla en çok bilinenler arasındadır.
 

Castellane Nedir? Nasıl Yapılır?


Bu zamana dek bildiğiniz makarnaları aklınızdan silecek görüntüsü ile dikkat toplayan Castellane makarna, ağız kısmı açık alta doğru daralan koza biçimde üretiliyor. Ağız kısmının geniş olması sayesinde makarna farklı biçimlerde hazırlanabiliyor. 

Yapım aşamasında dilersiniz ayrı bir yerde kıymalı ve domatesli bir sos hazırlayabilirsiniz. Bu sosu makarnanın üzerine dökerek mükemmel bir ana yemek elde edebilirsiniz. Uğraşmayı seviyorsanız Castellane Pasta makarna ile görsel bakımından da lezzetli tatlar elde edebilirsiniz. Bunun için makarnayı hafif sert kalacak biçimde suda haşlamalısınız. Ayrı yerde kıyma, domates ve soğan ile hazırladığınız harcı tek tek makarnanın içine yerleştirebilirsiniz. Üzerine ise teryağı ve pul biber gezdirebilirsiniz. 


 

Conchiglie Rigate Nedir? Nasıl Yapılır?


Deniz kabuğu biçimindeki görüntüsünün yanı sıra farklı soslar ile zengin alternatifleri ile de öne çıkan Conchiglie Rigate Pasta makarna, özellikle çocuklar tarafından çok seviliyor. Mini midye olarak da kabul gören makarna şeklinden dolayı sosu içerisine rahatlıkla alabiliyor. Yaklaşık 8 dakikalık pişme süresi sayesinde dar zamanda zengin lezzetleri elde etme imkanına sahipsiniz. Makarnalık öğütülen buğday unundan yapılan Conchiglie Rigate'in  yapımında yumurta kullanılmıyor. 

15 dakikada hazırlayabileceğiniz Conchiglie Rigate tarifi için öncelikle makarnayı tuzlu suda haşlamalısınız. Haşlanan makarnayı süzdükten sonra soğuk sudan geçirin. Salça taze kekik ve taze biber ile hazırlanan sosu makarna ile buluşturun. Conchiglie Rigate pratik makarna tarifleri arasında küçük makarna olarak yerini almıştır.


 
İpucu: Makarna adları zor olsa da İtalyan makarnası çeşitleri ile leziz makarna tarifleri ortaya çıkmaktadır. Makarna çeşitleri İtalyanca kökenlidir. Örneğin İtalyan peynirli makarna dendiğinde parmesan peyniri olduğunu biliniz.
 

Farfalle Nedir? Nasıl Yapılır?


Papyona benzeyen şekli nedeniyle papyon makarna olarak da bilinen Farfalle Pasta makarna, kelebek makarna olarak da anılmaktadır. İtalyan Modena şehrinden çıkarak ünü tüm dünyada duyulan makarna sadece yemeklerde değil böreklerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Sebze sevenler için ise ideal bir seçenektir. Çünkü sebze ile Farfalle makarnanın mükemmel bir uyumu bulunuyor.

Makarna severler Farfalle nedir sorusu kadar makarnanın hazırlanışını da merak ediyor. Hızlı bir pişirme sürecinden sonra daha fazla zaman kaybetmek istemiyorsanız hazır Farfalle makarna sosları iyi bir alternatif olabilir. Dilerseniz pişmiş kremaya tuz ve karabiber ekleyerek de pratik bir seçenek elde edebilirsiniz. Diyet makarna tarifleri için tam buğday farfalle makarna kullanılmalıdır. Aslında Diyet makarna çeşitleri arasından tam buğday içeriğe sahip olan tüm modeller tercih edilebilir.

İtalyan makarna çeşitleri isimleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. İsimlerin yumuşak ve soft bir söylenişi olması da makarnanın popülerliğini arttırdığı söylenebilir. Sizde makarna isimlerinin nasıl okunduğunu ve telaffuz edildiğini bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.  


 

Farfalla Tonde Nedir? Nasıl Hazırlanır?


Farfalla makarnanın kenarların tam bir kelebek kanadını andırırken Farfalla Tonde Pasta için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Her iki makarna da birbirinden kanatlarındaki biçim sayesinde ayrılıyor. 
Farfalle Tonde makarnanın kenarları daha yuvarlak ve kısa tutulmuştur.

Türk mutfaklarında fiyonk makarna olarak da bilinen Farfalle Tonda en hızlı pişen makarna türlerinden biri arasında yerini alıyor. Haşlanmış makarnanın üzerine kuru domates ve ton balığı ile yaptığınız harcı dökerek farklı bir lezzet elde etmiş olursunuz. Elbette yoğurtlu sos da bu makarna için en iyi seçeneklerden biridir. 


 
İpucu: Cafe makarna çeşitleri için bazı kafeler orijinal isimler kullanırken bazıları kendi tarzına uygun isimler üretebilir. İkramlık makarna tarifleri menüde yer alan resimlerinden hangi makarna olduğunu anlayabilirsiniz.
 

Fillini Vermicelles Nedir? Nasıl Yapılır?


Spagettiden daha ince bir çapa sahip olan Fillini Vermicelles Pasta, kısa çubuklar halinde kesilmektedir. Klasik makarna buğdayından üretilen bu tür, sadece makarna yapımı için değil çorbalarda da sıklıkla tercih ediliyor. Tel şehriye formunda olan Fellini Vermicelles Barilla makarna, spagettiden daha kısa süre içerisinde pişiyor. 

Tercihi hafif makarna çeşitlerinden yana olanlar için rahatlıkla tüketilebilecek seçeneklerden biridir. Dilediğiniz bir sosla ya da peynir çeşitleri ile tüketebileceğiniz gibi bu makarna ile tavuk suyuna çorba da yapabilirsiniz. Soğan, havuç, patates ve domatesi küp küp doğrayıp az yağda kavurun ve salça ekleyin. Üzerine tavuk suyunu ekleyin ve kaynatın. Kaynayan suya Fellini Vermicelles makarnayı atarak 5 dakika daha pişirin. 


 
İpucu: Uzun makarna çeşitleri için özellikle barilla ve pastavilla gibi İtalyan markası isimleri İtalyan kültürüne daha yakın standartlarda üretilmektedir. Aslında kolay makarna yoktur, sossuz makarna vardır. J Makarna çeşitleri ve tarifleri eğer sos ile birlikte yapılıyor ise bir makarnanın servise hazır hale gelmesi 20-25 dk. sürebilir. Makarnalar ve sosları tamamlayacak içecekler arasında su, sprite, kola ve fanta yer almaktadır.
 

Fusilli Nedir? Nasıl Yapılır?


Türk mutfağında bilinen ve sık sık tüketilen seçeneklerden biri olan Fusilli makarna, trbişön şeklini andırıyor. Türk mutfağındaki karşılığı burgu makarna tarifi olan Fusilli Pasta, ince şeritler halinde kesilerek bir çubuğun etrafında döndürülerek kurutulması ile hazırlanıyor. Geleneksel yöntemler ile hazırlanan ve tam durum buğdayından üretilen makarna, beşemal soslu mantar ile lezzetli bir uyum yakalıyor. 

Hızlı bir yemek seçeneklerini değerlendirenler için ise Fusilli tarifi de bulunuyor. Makarnayı yeterince haşladıktan sonra suya tutup sıvı yağda biraz kavurabilirsiniz. Dilerseniz salça, kekik ve pul biber de ekleyerek hızlı ve leziz bir sonuç elde edebilirsiniz. Dilerseniz de haşladıktan sonra sadece yoğurtla da servis edebilirsiniz. 


 
İpucu: Spagetti çeşitleri makarna üretimi yöntemine göre değişkenlik gösteriyor. İnce ve kalın olarak ikiye ayrılıyor. Fırın makarna ve lazanya için kalın spagetti tercih edilirken, haşlama makarna için ince spagetti tercih ediliyor. Kalın spagetti modelleri halk arasında kalın çubuk makarna olarak da bilinmektedir.
 

Ditalini Rigati Nedir? Nasıl Hazırlanır?


2 ile 3 cm uzunlukta ve içi boş halka biçiminde olan Ditalini Rigati Pasta, özel bir karışım ile üretiliyor. İçerisinde sarı mısır, beyaz mısır ve pirinç unu bulunuyor. Glutensiz özelliği ile öne çıkan Ditalini Rigati Barilla makarna, lezzetli olmasının yanı sıra sağlıklı yapısı ile de dikkat çekiyor. Klasik bir makarnadan alacağınız lezzeti vaat eden Ditalini Rigati makarnanın besleyicilik özelliği de oldukça yüksektir. 

Bir paket makarna için yaklaşık olarak 1 litre su kullanmanız yeterli olacaktır. Suyun içerisine bir miktar tuz atarsanız daha lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz. Özellikle haşlanmış bezelye, havuç ve patates garnitürü ve mayonez ile servis edebilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuca inanamayacaksınız.


 

Gnoccehetti Nedir? Nasıl Hazırlanır?


Birkaç santimlik ve tombul görüntüsü ile makarna ustalarının hayal gücünün bir ürünü olan Gnoccehetti makarna, farklı makarna lezzetlerini tatmak isteyenlere hitap ediyor. Ev yapımı tadında olan Gnoccehetti tarifi için domates, sarımsak ve fesleğen yeterli olacaktır. Makarnanın üretim aşamasında yumurta kullanılması ona yeterince lezzet kattığından sosunda çok fazla malzeme kullanmanıza da gerek bulunmayacaktır. 

Domates soslu Gnoccehetti makarna tarifi için öncelikle domatesi ve sarımsağı az yağda kavurmalısınız. Son aşamada karabiber ve fesleğen ekleyerek makarnanın lezzetini ikiye katlamış olursunuz. 10 dakika gibi kısa bir sürede piştiği için davetsiz misafirlere özel bir menü hazırlayabilirsiniz. 


 
İpucu: Piyasada sunulan sebzeli makarna çeşitleri doğal olmayan katkı maddeleri içermektedir. En güzel makarna ve en iyi makarna katkı maddesi en az olan makarna türüdür.
 

Lazanya Nedir? Nasıl Yapılı?


İtalyan asıllı bir makarna olmakla birlikte lazanya, önceleri bir pişirme kabının adı olarak kullanılırken zamanla makarnaya adını vermiştir. Klasik makarnalardan ziyade kağıt biçimde üretilen Lazanya hamuru, kurutma aşamasında da küçük parçalara bölünmüyor. Böylece rahatlıkla tepsiye yerleştirilerek pişiriliyor. diğer makarnalara nazaran farklı bir pişirme biçimi bulunuyor. 

Siz de marketlerde kolaylıkla bulacağınız lazanya malzemeleri ile ana yemek tadında bir lezzete erişebilirsiniz. Soğanı ve kıymayı bir kenarda kavurarak üzerine domates, tuz, karabiber ekleyerek bir harç yaparak işe başlamalısınız. Yağlı fırın tepsisine bir kat lazanya koyup üzerine beşamal sos ve harçtan yaymalısınız. Aynı işlemi son lazanyaya kadar yaparak son kata kaşar peynir ekleyebilirsiniz. 45 dk pişirme süresi yeterli olacaktır. 


 

Orecchiette Nedir? Nasıl Yapılır?


Et ve makarnayı bir arada sevenler için ideal makarna seçeneklerinden biri olan Orecchiette Barilla makarna, Güney İtalya'da evlerde de yapılan bir makarnadır. Yuvarlak kesime sahip olan makarnaya içi çukurlaştırılarak kurutma işlemi uygulanır. Böylece yaklaşık 3 cm çapına sahip eğlenceli bir şekil ortaya çıkar. Küçük bir düğme biçiminde olan Orecchiette yapımı ile de zamandan kazanmak isteyenlerin gönlünde yer ediliyor. İnce ve küçük formu sayesinde hızlı bir şekilde pişirilebiliyor. 

Peki, Orecchitte nasıl pişirilir? Tuz ekleyerek kaynattığınız suda makarnayı 5 dk kadar pişirin. Çok fazla yumuşatmanıza gerek yok. Brokoli, haşlanmış bezelye ve kapya biberi sıvıyağda hafif kavurun. Üzerine yarın çay bardağı sebze suyu ekleyerek makarnayı da harca ilave edin.

Eğer uğraşmak istemiyorsanız barilla makarna sosu çeşitlerinden hazır alarak kullanabilirsiniz.


 

Mezze Penne Tricolore Nedir? Nasıl Yapılır?


Renkli makarna denince akıllara gelen Mezze Penne Tricolore makarna, üç farklı lezzeti bir araya getiriyor. En popüler makarna çeşitlerinden olan bu makarnanın içerisinde klasik makarnanın yanı sıra kırmızı ve yeşil renklerdeki makarnalarda bulunuyor. Ispanak püresi ile yeşil rengini ve domates püresi ile de kırmızı rengini alan makarna besin değeri açısından oldukça güçlüdür. Ayrıca ülkemizde en çok tercih edilen penne makarna tarifi ve türüdür.

Uzun ve içi boş çubuklar biçiminde üretilen makarna, görsel açıdan da sofraya şıklık kazandırıyor. Klasik bir makarna pişirir gibi pişen Mezze Penne Tricolore sade hali ile de oldukça lezzetlidir. Bu neden ile dilerseniz sadece zeytinyağı ve baharatlar ile biraz daha lezzetlendirerek servis edebilirsiniz. 


 
İpucu: Ansızın yemeğe misafirleriniz geldi. Ne yapardınız? Hemen pratik değişik makarna tarifleri ile misafirlerinizi etkileyebilirsiniz. Makarnanın 5 dakikada sosun ise 15 dakikada hazırlandığını düşünürsek kolay lezzetli makarna tarifleri ile günü etkili bir şekilde kurtarabilirsiniz. Özel olarak hazırlanmış İtalyan makarnası tarifi rehberimizden herhangi bir tarifi hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.
 

Penne Rigate Nedir? Nasıl Yapılır?


Şekil olarak tam anlamı ile Mezze Penne Tricolore makarnaya benzemektedir. Fakat Penne Rigate Barilla makarnanın ayırt edici özelliği klasik makarna renginde olmasından kaynaklanıyor. Fakat hamurunda kullanılan makarna unu bakımından ise Mezze Penne Tricoloreden bir farkı bulunmuyor. Kalem makarna olarak Türk mutfağında yer edinen Penne Rigate Pasta, özellikle fırında makarna tarifleri için ideal makarna çeşitlerinden sadece biridir. Ayrıca küçük makarna tarifleri arayanlar için idealdir.

Şimdi makarnanız için kolay makarna sosu yapalım. Beşemal sos ya da krema kullanılarak yapılan harç haşlanmış makarna ile buluşturulur. Bu şekilde de kusursuz bir tat yakalamak mümkün. Fakat dilerseniz soslar ile harmanladığınız makarnayı fırına atarak kısa süre üzerinin pembeleşmesini sağlayabilirsiniz. 


 

Pipette Nedir? Nasıl Yapılır?


Kuzey İtalya çıkışlı olmakla birlikte daha çok Amerikan makarnası olarak da bilinen Pipette makarna, makarnayı kaşık kaşık yemekten keyif alanlar için hazırlandı. İnce yarım halka formuna sahip olan makarna içi boş ve kısa ölçülere sahip. Böylece makarnayı kaşıklayarak yiyebilirsiniz. Kuzey ve orta İtalya bölgesinde sıklıkla tüketilen Pipette Barilla makarna genellikle çorbaları lezzetlendiriyor. 

Siz de tel şehriye gibi Pipette makarnayı rahatlıkla çorbalarınızda deneyebilirsiniz. Fakat dilerseniz klasik pişirme yöntemlerini kullanarak damak tadınıza hitap eden soslar ile harmanlayarak sevdiklerinize servis edebilirsiniz. Yüksek kaliteye sahip durum buğdayından üretildiği için her kaşıkta maksimum lezzete ulaşırsınız. 


 
İpucu: Kepekli makarna tarifi yapmak için değişik makarna çeşidi bulamıyorsanız Barilla markasının tam buğday ve glütensiz modellerine yönelebilirsiniz.
 

Risoni Nedir? Nasıl Yapılır?


Arpa şehriyeye benzeyen bir yapısı olması nedeni ile formu sayesinde makarna türleri arasında farkını hemen belli ediyor. Arpa şehriyeye benzemekle birlikte ondan kısmen daha küçük bir yapıya sahiptir. Bu neden ile Risoni makarna, pişirim bakımından da diğer makarna çeşitlerinin çoğundan farklıdır. 

Pirinç pilavının içerisinde lezzet ve renk vermesi için kullanılan Risoni Pastayı çorbalarda da kullanabilirsiniz. Ayrıca lezzet karması Risoni makarna tarifi ile de özellikle salatalarda kullanabilirsiniz. Salatalarda kullanmak için Risoniyi haşlamalı ve soğuk sudan geçirmelisiniz. Ayrı bir yerde ince ince doğradığınız maydanoz, dereotu, nane, yeşil soğan gibi yeşillikleri limonlu sos ile harmanlayın. İçerisine Risoni ve mısır ekleyin. Mevsimine göre nar taneleri de koyabilirsiniz. 


 
İpucu: Makarna pişirme çeşitleri düdüklüde, fırında, demleme yöntemi ve kızartma yöntemi ile uygulanmaktadır. Özel makarna tarifleri için riske girmemek adına bildiğiniz yöntemi uygulamanızı tavsiye ederiz.
 

Sedani Rigati Nedir? Nasıl Yapılır?


Klasik kalem makarnanın uçları verev biçiminde bırakılır. Kalem makarnaya benzeyen Sedani Rigati Barilla makarnayı ise kalem makarnadan ayıran özellik uç kısmının aynı tutulmasıdır. Ayrıca kalem makarnaya nazaran çapı biraz daha küçük tutuluyor. 

Her çeşit sos ile rahatlıkla uyarlanabilen Sedani Rigati makarna tarifi, kolay olması nedeni ile genellikle hızlı sonuç almak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Doyurucu ve kısa sürede servise hazır olması bu makarnanın kurtarıcı niteliğini öne çıkarıyor. Hafif makarna sevenler için sebzeli makarna ile uyum sağlarken protein ihtiyacını karşılamak isteyenler için kıymalı olanı da denenmeye değerdir. Sonuçta İtalyan makarna tarifleri her damağa uygun bir lezzet barındırıyor.


 
İpucu: İçeriği bakımından hafif makarna tarifi hazımsızlık gibi sorunları ortadan kaldırarak daha kolay bir sindirim imkanı sağlamaktadır. Makarna yemek tarifleri
 

Tortiglioni Nedir? Nasıl Yapılır?


Sedani Rigati makarnayı andıran Tortiglioni makarna, dış kısmındaki tırtıklı yapısı ile hoş bir görüntü sağlıyor. Lezzetin yanı sıra görüntüye de önem verenler için tercih edilebilir olan Tortiglioni Rossa kalın olması nedeni ile fırında makarna yapmak için alternatif arayanların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. İtalyanca'da bükülmek anlamına gelen Tortiglioni dikey çıkıntıları sayesinde karakteristik bir hava kazanmıştır. 

Durum buğdayından elde edilen makarna, tat olarak da besleyicilik olarak üst düzeydedir. Hızlıca pişirebileceğiniz makarnaya ev yapımı bir parça salça ve tereyağ ekleyerek leziz bir akşam yemeği elde edebilirsiniz. Bir miktar parmesan peyniri de Tortiglioni'ye oldukça yakışıyor. Fırında yapacaksanız krema kullanarak üstüne kaşar peynir ekleyebilirsiniz. Sonunda peynirli makarna yemeğiniz hazır! Siz de kolay yapılan Tortiglioni tarifi ile makarnaya bakış açınızı değiştirin. Ayrıca ilginç makarna tarifleri arasında da gösterilebilir.


 
İpucu: Değişik makarna çeşitleri arıyorsanız daha önceden görmediğiniz İtalyan makarna hamuru ile özel olarak üretilmiş conchiglie rigate, casarecce ve gnocchetti çeşitlerini tercih edebilirsiniz.
 

Trofie Nedir? Nasıl Yapılır?


Çubuk biçiminde 6 cm boyunda kesilen hamurun döndürülerek kurutulması ile hazırlanan Trofie makarna, sofistik yemek masaları hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Mutfağında farklı makarna çeşitlerini denemekten keyif alanlar arasındaysanız özellikle fesleğen sosu ile hazırlanan Trofie tam da damak tadınıza hitap edecek zenginliktedir. Zevkinize göre Tortallini makarna tarifi seçeneklerini kendinize göre yeniden yorumlayabilirsiniz. 

İtalya'da Liguria bölgesi halkı için vazgeçilmeyen lezzetlerden olmakla birlikte romantik masalarında kurtarıcı tatları içerisinde kendine yer buluyor. Sade durum buğdayı ve saf su ile üretildiği için üzerine eklediğiniz hiçbir sosun lezzetini değiştirmiyor. Bunun yanı sıra sosu kendi bünyesine rahatlıkla aldığı için lezzeti maksimize ediyor. 10 ile 12 dakika kadar kısa bir süre içerisinde pişebiliyor. Bu süre içerisinde dilerseniz bir makarna sosu hazırlayabilir dilerseniz hazır soslardan yararlanabilirsiniz. 


 
İpucu: Çocuklar için makarna tavsiyemiz ise genellikle dolgulu ve kalem makarna türleridir. Spagetti çeşitleri ve tarifleri, uzun makarnalar güzel makarna olmasına rağmen çocuğunuz için yedirmesi zor bir şekildedir. Çocuklar için özel hazırlanmış barilla makarna tarifleri araştırabilirsiniz. Kalın makarna tarifleri yerine ince ve küçük makarnalar daha iyi olacaktır.
 

Tortellini Formaggi Nedir? Nasıl Yapılır?


Şerit biçiminde kesilen makarnanın yuvarlanarak küçük halka formu kazandırılması ile elde edilen Tortellini makarna görüntü bakımından olduğu kadar lezzet bakımından da fark yaratıyor. Piştikten sonra yarım ay formunu alan makarna kremalı soslar ile harmanlandığında mükemmel bir ahenk kazanıyor. Tortellini makarna tarifi özellikle beyaz şarap ile yapıldığında dünyanın en lezzetli makarna tarifleri arasına girebilir.
 
İpucu: Güzel makarna tarifleri arıyorsanız ve tuzlu tatlar hoşunuza gidiyorsa tercihinizi peynirli makarna çeşitleri arasından yapabilirsiniz. Makarna yemek çeşitleri mi yoksa ara sıcak olarak mı kabul görüyor derseniz her ülkede makarna farklı bir sınıfta yer alıyor. Makarna çeşitleri İtalyan mutfağında ara sıcak kabul edilirken, ülkemizde ana öğün olarak servis edilmektedir.

Dilerseniz kremalı Tortellini Formaggi makarna gibi birden fazla peynir ile de lezzet seçeneklerini artırabilirsiniz. Tortellini fesleğen sosunun yakıştığı bir başka makarna çeşitlerinden biridir. Özellikle fesleğen soslu Tortellini yaparken makarnayı haşladıktan sonra mutlaka soğuk su ile soğutun. Aksi halde yapışkan bir görüntüye neden olabilirsiniz. Bir demet taze fesleğeni ince ince doğradıktan sonra kızgın yağda birkaç dakika tutun. Dilediğiniz baharatlar ile sosu zenginleştirin ve makarnanın üzerine dökün. Birçok kişi tarafından fesleğenli makarna olarak bilinse de fesleğen sadece sosunda yer almaktadır. O yüzden fesleğen soslu makarna tabiri daha doğru olacaktır. Böylelikle fesleğenli makarna tarifi sonuna geldik.Siz de makarnadan vazgeçemeyenlerdenseniz bugüne kadar denemediğiniz makarna markaları ile de tanışmalısınız. Artık bir ortamda makarna nasıl pişirilir gibi bir konu açıldığında farklı makarna tarifleri hakkında söyleyecek çok sözünüz var demektir. Bildiklerinizi döktürme zamanı J Şimdi ise makarna çeşitleri isimleri ve markaların fiyat politikalarına göz atalım.

Ülkemizde En Çok Tercih Edilen İtalyan Makarna ve Türk Makarna Fiyatları

Barilla Makarna:
2,00 – 15,00 TL
  • Filiz Makarna Çeşitleri: 2,00 – 6,00 TL
  • Pastavilla Makarna: 3,00 – 7,00 TL
  • Nuhun Ankara Makarna: 2,00 – 3,50 TL
  • Arbella Makarna: 1,55 – 7,00 TL
  • Selva Makarna: 3,00 – 8,00 TL
  • Ayrıca İtalyan makarnaları için tamamlayıcı olan İtalyan makarna sosları içeriğimize de göz atmak isteyebilirsiniz.
Bu yazı seomakale nickli yazar tarafından referans makale olarak hazırlanmıştır. 
Önceki YazıAdıyaman Kervansaray Kahvesi
Sonraki YazıMakarna Sosları
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın