Makale Yazarlığı

Birçok insan ek iş olarak veya tek iş olarak makale yazarlığı yapıyor ve kazanç sağlıyor. Hatta öğrenci, ev hanımı ve diğer çalışmayan kesimden de makale yazarlığı yaparak iyi para kazananlar var. Kendine güvenen, araştırmacı ve yazmaktan keyif alan herkesin yapabileceği freelance bir iş olarak internetten para kazanma yöntemleri içinde ilk sırada yer alan makale yazarlığı, özgün makale üretimi yapan herkes için yazdıkça kazandıran bir iştir.


Makale Yazarı Nasıl Olunur?


Geçim şartlarının giderek zorlaştığı günümüzde ek iş yaparak aile bütçesine katkıda bulunmak isteyenler ilk etapta evden çıkmadan hangi işi yaparak ek gelir elde edebilir onun araştırmasını yapıyor. İnternet ortamında nasıl para kazanılır, hangi işler gerçekten kazandırır, riskleri nelerdir gibi konularda arama yaparak ek gelir elde etmenin yollarını arıyor. Makale yazarı olmak, bu işi severek ve istikrarlı bir şekilde yapan biri için evden çıkmadan kazanç elde edilebileceği en etkili yöntemdir. Peki, makale yazarı nasıl olunur, bunun için istenen şartlar nelerdir, belli bir eğitim gerektirir mi bakalım.
 

İCERİK.NET FREELANCER YAZAR BAŞVURULARI YENİDEN AÇILDI!
YAZAR BAŞVURUNU YAP HEMEN KAZANMAYA BAŞLA!

Makale yazarı olmak için ne yapmalı?

Makale yazarı olmak için veya makale yazarı arayan sitelerde çalışmak için herhangi bir eğitim şartı aranmaz. Kompozisyon tarzında yazı yazmayı bilen ve istenen konularda içerikler üretebilen herkes makale yazarı olabilir. Yazılan makalelerde aranan nitelikler; makalenin özgün olması, istenen konuyla ilgili bilgi verici olması,  gramer kurallarına göre düzgün ve hatasız olması, bilgilendirici ve akıcı anlatımda olmasıdır. Bu tür makaleler yazmayı bilen veya zamanla kendini geliştirerek istenilen kalitede makaleler üreten herkes makale yazarı olabilir.

İlk adım

Makale yazarlığının ilk adımı deneme makalesi yazmaktır. Çünkü bazı insanlarda yazma kabiliyeti doğuştan gelir. Eğer kişinin böyle bir yeteneği varsa kısa sürede aranan yazarlar arasına girmesi mümkündür. Yazma yeteneği geliştirilebilen bir yetenek olduğundan doğuştan yetenekli olmayanlar için de sorun yok. Zamanla kaliteli makale ve içerikler üretebilir ve makale yazarlığı yaparak ek gelir elde edebilir.
 
Makale yazarlığı kanalı bulmak

İkinci adım makale yazarlığı yapılacak bir adres bulmaktır. Tecrübesiz ve ilk kez makale yazacak olanlar için forum siteleri ilk etapta doğru bir karar olacaktır. Çünkü bu tür siteler istedikleri makaleler için fazla kriter aramayan ve yazar seviyesine bakmayan sitelerdir.

Ajanslar veya seçkin makale siteleri ile daha kaliteli işlere imza atmak ve sadık müşteriler kazanmak mümkündür. Araştırmacı, yenilikçi ve başarılı makale yazarları için son derece iyi kazançların elde edildiği bu sitelerde yazar hiçbir zaman işsiz kalmaz. Güvenilir ve ücreti yüksek siteler olarak kaliteli makaleler talep eden adreslerdir. Çünkü müşterileri elit kesim olup, özgün, etkileyici ve web sitelerini arama motorlarında üst seviyelere çıkaracak seo uyumlu makaleler isterler.
 
Müşteri ne istiyor?

Makale yazarlığı yeteneğini geliştirmek isteyen biri bol-bol makale okuyabilir, hangi konularda, hangi kategorilerde ne tür içerikler üretildiğini inceleyebilir. Önemli olan müşterinin ne istediğini anlamaktır. Müşteri ürün veya hizmet tanıtımı mı, hakkımızda yazısı mı, ilk ağızdan veya üçüncü ağızdan tanıtım veya haber niteliğinde bir yazı mı istiyor iyi anlamak ve ihtiyacı karşılayacak doğru makaleyi yazmak gerekir. Ürün ve hizmetler için internette araştırma yapılabilir, incelenen yazılar yazar tarafından yorumlanarak özgün bir makale haline getirilebilir.
 
Makale yazarlığının avantajları göz ardı edilemez

Yazdıkça kazandıran ve giderek daha çok kazandıran freelance yazarlık, yazarın istediği zaman makale yazarak ve istediği kadar yazarak ek gelir elde ettiği bir iştir. Yani başında bekleyen bir amiri veya patronu yoktur. Çalışma zamanlarını kendisi belirler. İstediği konularda dilediği kadar yazar. İstediği saatte de yazmayı bırakır. Bu şekilde çalışmanın keyfine ve konforuna alışan biri için makale yazarlığı son derece popüler bir meslektir.
 

Makale Yazarlığı Siteleri


Makale yazarak ya da makale satışı yaparak para kazanmak isteyenlerin ücretli makale yazarlığı veya makale yazarı aranıyor başlıklı internet araştırmalarında birçok web sitesi karşılarına çıkıyor. Yazar adayları hangi sitelerin güvenilir olduğunu araştırarak en doğru seçimi yapmak ve haklı olarak emeğinin karşılığını almak istiyor. Önemli olan güvenilir sitelere üye olmak ve sitenin belirlediği ödeme planı çerçevesinde makale yazarlığının karşılığını almaktır.

Günümüzde teknoloji insanlara birçok imkânlar sunarken bunu sahtekârlık ve dolandırıcılık olarak kullanıp haksız kazanç elde etmek isteyenlere de kapı aralıyor. Bu nedenle her makale yazarı aranıyor ilanını ciddiye alıp söz konusu siteye üye olmak doğru bir karar değildir. Sitenin güvenilirliğini araştırmadan bu tür sitelerde makale yazarlığı yapanlar çoğu kez hayal kırıklığına uğruyor. Emeğinin karşılığını alamadığı gibi gerçekten makale yazarlığı yaparak para kazanabileceği sitelere de güven duymakta sorun yaşıyor. Bu yüzden makale yazarlığı siteleri araştırırken ve yazar kadrosuna dâhil olacak siteyi seçerken güvenilirliği ve kalitesini ispatlamış web sitelerini seçmek çok önemlidir.
 

Makale Yazarlığı Yapılan Güvenilir Siteler


Makale yazarak para kazanmak ve düzenli ödemelerle ek gelir elde etmenin keyfini yaşamak istiyorsanız vereceğimiz adreslere bir göz atabilir, kaliteli ve güvenilir sitelere üye olarak düzenli bir ek iş sahibi olabilirsiniz.
 
İcerik.net
Bireysel bir yazar iseniz mutlaka yer edinmeniz gereken bir pazaryeridir. Yazar profilinizi oluşturuyorsunuz makale siparişi alabiliyorsunuz. Ayrıca hazır makale ekleyerek hazır makalelerinizi de satabiliyorsunuz. Sistemin ayrıca en önemli yanı ise kazandığınız tutar ertesi gün hesabınıza aktarılıyor. İcerik.net üzerinden yazarlık yaptığınızda 100 kelime başına istediğiniz tutarı kendiniz belirleyebiliyorsunuz. 
 

Her bir sitenin kendine göre çalışma prensipleri bulunsa da hepsi de özgün, etkileyici ve kaliteli makaleler istiyor. Çünkü seçkin makale sitelerinin müşterileri de seçkin oluyor. Kopya içeriklerin faydadan çok zarar getirdiği düşünüldüğünde çok ta haksız değiller. Bu nedenle kopya makale hazırlayan, gramer kurallarına göre kaliteli bir içerik hazırlamayan, konu ile alakasız makaleler yazan veya yeterince bilgilendirici bir içeriğe sahip olmayan makalelerin kabul edilip kazanca dönmesini bekleyenler için en popüler yazarlık siteleri bile onlar için ek kazanç kapısı olamıyor. Çünkü yazılan makaleler site yönetimi tarafından haklı olarak onaylanmıyor.

İCERİK.NET FREELANCER YAZAR BAŞVURULARI YENİDEN AÇILDI!
YAZAR BAŞVURUNU YAP HEMEN KAZANMAYA BAŞLA!


Makale Yazarlığı Ne Kadar Kazandırır?


Makale yazarak nasıl para kazanılır, ne kadar kazanılır tüm bu soruların cevabını bulacağınız yazımızda sanırım en çok merak ettiğiniz konu makale yazarlığı ne kadar kazandırır konusudur. Aslında sorunun cevabı çok basit; ne kadar yazarsanız o kadar kazanırsınız. Biz burada ücretlerle ilgili bilgi vermek ve ortalama günlük yazılan kelime adedince ayda ne kadar para kazanılabilir bunu göstermek istiyoruz.

Yazar seviyesine göre değişen ücretler

Günümüzde makale yazarlığı yapanların yazarlık seviyeleri standart, uzman ve elit yazar olarak farklı değerlendiriliyor. Tabi her yazarın kelime başına aldığı ücret de farklı oluyor. Mesela standart yazar 100 kelimelik bir makale karşılığı 50 kuruş alarak işe başlıyor. Günde 2.000 kelime yazan bir standart yazarın günlük kazancı 10 TL’nin altına düşmüyor. 4.000 kelime yazarsa 20 TL kazanıyor ki bu da ayda 600 TL demektir.

Uzman bir yazar 100 kelimeye 1 TL ücret alarak bu kazancı 2’ye katlıyor. Yani ayda 600 TL değil 1.200 TL para kazanabiliyor.
Elit yazarlarda ise durum daha farklı. Elit yazarlar 100 kelime karşılığı 1,5 TL civarı bir ücret alarak diğer yazarlara göre çok daha iyi kazanıyor. Yeri geldiğinde uzman makaleler de hazırlayarak sitedeki makale trafiğinin rahatlamasına yardımcı oluyor. Günde 2.000 kelime yazan bir elit yazar ayda 900 TL rahat kazanırken 4.000 kelime yazdığında bu rakam 1.800 TL’yi aşabiliyor. Yani makale yazarlığı ile para kazanmak aslında çok keyifli ve kazançlı bir iş.
 
Ücretleri katlayan bonuslar

Makale sitelerinin bir uygulaması da yarışmalardır. Haftalık veya aylık olarak verilen hedefleri gerçekleştirenler yazdıkları kelime sayısının tekabül ettiği miktarlarda 200 TL’ye kadar varan bonuslar kazanıyor. Bu da yazarak kazanılan ücrete 200 TL ilave ücret demek olup aylık kazancın artması demektir. Hem motive eden hem de bonus vererek ek gelir elde edilmesini sağlayan yarışmalarla hem yazar hem de web sitesi kazanmış oluyor.
 
Gelir ortaklığı

Makale sitesine üye olup yazarlık yapmaya başlayanlar için bazı sitelerde gelir ortaklığı adı altında bir uygulama mevcut. Yazarlar arkadaşlarını ve yakın çevresindekileri, hatta sosyal medya hesapları üzerinden makale sitesinin kendilerine verdiği linkle tanımadıkları kişileri web sitesine üye yaparak onların da yazdıklarından komisyon alabiliyor. Bu durumda yazmadan üyelerinin yazdıkları ile kazancını katlamış oluyor.
 
İnternetten para kazanmanın en kolay yolu

İnternetten para kazanmak isteyenler için makale ve içerik yazarlığı en kolay para kazanma yoludur. Günde birkaç saatinizi ayırarak ilgi duyduğunuz kategorilerde makale yazabilir, her geçen gün kendinizi geliştirerek yazarlık seviyenizi yükseltip kazancınızı katlayabilirsiniz. Hatta yarışmalara katılarak kazandığınız bonuslarla gelirinizi hızla yükseltebilir, yakın çevrenizi de üye yaparak gelir ortaklığından da kazanç sağlayabilirsiniz. Bu durumda makale yazarak kazanılacak parayı artık siz düşünün.

Gördüğünüz gibi kalemine güvenen biri için makale yazarlığı oldukça kazançlı bir freelance iştir. Dilediğiniz zaman yazacağınız, canınızın istemediği zamanlarda yazmayacağınız ve kendi kendinizin patronu olacağınız bir işle yazdıkça kazanacak ve ufkunuzu genişleteceksiniz. Çünkü makale yazarlığı yaptığınız sürece sürekli araştırmacı olacak ve bilmediğiniz birçok konuda fikir sahibi olacaksınız.

Makale Yazarlığı Başvuru

 
Makale yazarak evde para kazanmak isteyenlerin makale sitelerinde yazar başvurusu yapmaları, uygun görüldüğü takdirde yazar kadrosuna alındıktan sonra yazmaya başlamaları bu sürecin aşamalarıdır. Makale yazarlığı yapmak istiyorum diyen birinden genelde bir deneme makalesi istenir. Makale konusu site tarafından verildiği gibi yazara da bırakılabilir. Verilen anahtar kelimeler düzgün cümlelerle kullanılarak bold yapılır ve konuyla bütünleşmiş, etkili ve akıcı bir makale yazması istenir. Makale onaylandıktan sonra bireyin yazarlık talebi onaylanır. Makale yazarlığı başvuru işleminde site tarafından hazırlanan sözleşme iyi okunmalı, güvenilir makale siteleri ile çalışılmalıdır. Her bir makale emek işi olup her yazar emeğinin karşılığını almak ister. Düzenli ödemeleri olan, saygın ve popüler sitelerde yazarak düzenli bir gelir elde etmek bu yolla son derece kolaydır.
 
Deneyimli deneyimsiz tüm yazarlar başvuru yapabilir

Makale yazarlığı öyle bir iş ki herhangi bir eğitim veya tecrübe aranmıyor. Yeteneğine, araştırma gücüne ve kalemine güvenen herkese kazanç kapısı aralıyor. Ev hanımı, öğrenci hatta çalışanlar bile müsait zamanlarında makale yazarlığı yaparak ciddi paralar kazanıyor. Günümüzde geliri yetmeyen veya evde boş vaktinin çok olduğunu düşünen hatta internette çok vakit geçirenler için bu zamanları kazanca dönüştüren siteler sayesinde milyonlarca insan ek gelir elde ederek bütçelerine ciddi katkı sağlıyor.
 
Makale başvuru sonrası süreç

Her makale sitesinin kendine göre bir çalışma prensibi olsa da genel hatları ile aynıdır. Alınan için bir teslim süresi bulunur. Sistemde yer alan makale siparişlerinden ilgi alanına göre biri seçilir ve gerekli araştırmalardan sonra istenen kelime sayısınca ve anahtar kelimelerle makale yazılır. Süre yetmediğinde ilave süre istenebilmekte, yazara makalesini tamamlayabilmesi için yeterince zaman verilmektedir.

Standart ve uzman yazarlar bu şekilde çalışırken elit yazarlarda proje bazlı makale yazarlığı da söz konusudur. Elit yazarlar site yöneticileri ile direk temasa geçebilen seçkin yazarlardır. Standart yazarlıkla başlayan biri zamanla kendini geliştirerek uzman ve elit yazarlığa kadar yükselebilir. Elit yazarların makalelerini beğenen ve aynı yazarla çalışmak isteyen müşterileri olabilir. Bu durumda site yönetimi elit yazara özel siparişlerle yazarın daha çok kazanmasını sağlar.
 
Özgün içerik önemlidir

İster standart, ister uzman veya elit yazar olsun her yazardan beklenen özgün içerik üretimidir. Özgün makaleler, makalenin kullanılacağı web sitelerini arama motorlarında ilk sıralara taşır. Kopya içeriklerse firma ve marka imajını zedeler. Bu nedenle makale siteleri yazarlarından öncelikle özgün yani eşi benzeri olmayan makaleler bekler. Yazılan makalenin özgünlük kontrolünün yapıldığı birçok internet adresinde bulunmakta olup yazılan makale kaydedilmeden bu sitelerden herhangi birinde özgünlük kontrolü yapılarak istenen kalitede bir makale elde edilebilir.
 
Makale kurallarına dikkat edilmelidir

Yazarlık başvurusu kabul edilen bir yazar için bundan sonraki aşama makale kurallarına uyarak istenen kalitede içerikler üretmek olacaktır. Makale kuralları, konuyu tam olarak ifade eden etkili bir başlık, gramer ve dilbilgisi kurallarına dikkat etmek, istenen uzunlukta bir makale yazmak, anahtar kelimeleri yerinde ve istenen sayıda kullanmak ve içerik olarak doyurucu bir metin hazırlamaktan ibarettir. Güncel içerikli, alt başlıklı ve bilgilendirici makalelerin akıcı bir dille yazılması son derece etkilidir. Bu tür makaleler makale sitesi ve müşteriler tarafından her zaman beğenilen ve sadık müşteriler elde edilmesini sağlayan makalelerdir. Yazarın kaliteli içerikler üretmesi makale sitesinin yeni ve sadık müşteriler kazanmasını, yazarın da sürekli tercih edilen bir yazar olarak daha fazla kazanmasını sağlar. Her ne kadar kolay gibi görünmese de aslında son derece kolay olan makale yazarlığı, keyifli ve rahat ev ortamında çalışarak ek gelir elde edilebilecek popüler bir meslektir.
 

İCERİK.NET FREELANCER YAZAR BAŞVURULARI YENİDEN AÇILDI!
YAZAR BAŞVURUNU YAP HEMEN KAZANMAYA BAŞLA!

Önceki Yazıİçerik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?
Sonraki Yazı2018 İçin 4 Önemli Seo Trendleri
Yorumlar (10)
Mustafa
3 Temmuz 2018 11:48 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Merhaba. Makale yazarlığına yeni başlayacağım. Lise öğrencisiyim. Benim gibi acemilerin yazarlık yapması için önerdiğiniz forum sitesi var mıdır?

Makalemsin
17 Eylül 2018 12:50 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Açıklayıcı yazınızı sıkılmadan okudum çokda faydalı oldu teşekkür ederim.

Behi̇ce K.
2 Ocak 2019 16:33 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Merhaba . Yazınız gayet anlaşılır ve faydalı olmuş. Bilgileriniz için teşekkür ederim. Makale yazarlığı yapmak istiyorum ama internette araştırma yapmama rağmen güvenilir firmalara ulaşamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hulya E.
23 Mart 2019 17:17 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

meraba yazılarınız çok açıklayıcı olmuş tesekür ederim bende bu işi yapmak istiyorum nasıl başlamam gerek tam olarak bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

Nil
10 Temmuz 2019 20:29 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Öncelikle Türkçe'nizi düzeltmek için bir kursa yazılmanız gerekiyor. "meraba" değil "Merhaba" şeklinde, cümleye büyük harfle başlanır ve kelime doğru yazılır. "yazılarınız" değil "Yazdıklarınız" şeklinde, cümleye büyük harfle başlanılır ve doğru kelime kullanılır. "olmuş" kelimesinden sonra virgül koyarak teşekkür eklenir ve sonuna nokta koyup cümle bitirilir. "bende" değil "Ben de" şeklinde cümleye büyük harfle başlanılır ve dahi anlamındaki -de ayrı yazılır. "istiyorum" kelimesinden sonra virgül koyarak cumleye devam etmeliydiniz. "bilmiyorum" kelimesinden sonra nokta ile cümleniz bitmeliydi. "lütfen" değil "Lütfen" şeklinde cümleye büyük harfle başlamalıydınız. "olurmusunuz" değil "olur musunuz?" şeklinde "musunuz" ayrı yazılır ve cümle soru işareti ile biter. Bu Türkçe gramer ve noktalama probleminizle bu işe hiç bulaşmayın.

Fatmanur
13 Eylül 2019 23:07 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Merhaba ben lise öğrencisiyim. Yazmaya merakım var ve aynı zamanda yazdıklarım başkaları tarafından da okunsun istiyorum. Güvenilir site bulma da bana destek olursanız sevinirim

Onur
20 Ocak 2021 23:43 tarihinde gönderildi.

makale yazmak için ulaşırsanız.

Munise D.
8 Kasım 2019 15:05 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Makale yazdırmak isteyenlere, yardımcı olabilirim. Özgün içerikli, SEO uyumlu, imla kurallarina uygun her çeşit makale yazabilmekteyim. 10 parmak ileri derece hızlı klavye kullandığım için, siparişlerinizi en kısa zamanda size ulastirabilirim. Dilerseniz üye panelimi inceleyebilir ve bana msj yoluyla ulasabilirsiniz.

Melek
25 Ocak 2020 01:46 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Merhaba, her konuda yazabilirim profösyönel blog yazarıyım. Bir çok kitap teklifi almış biriyim, en son kendim kitap teklifi götürdüm tanınmış bir yayın evine ücretsiz basılacaktı sözleşme şartlsrından bir maddeden çekmek zorunda kaldım. Abdurrahim karakoçun şiir kitabında şiirlerimin yayınlanması için teklif aldım bazı nedenlerden dolayı kabul etmedim. Hayatım sürekli red etmekle geçti artık para kazanmak ve yazdıklarımın okunmasını istiyorum bende bu yetenek varken her konuyu yazabilirim bana yardımcı olun lütfen teşekkür ederim şimdiden saygılar.

Gökhan K.
18 Ağustos 2020 16:18 tarihinde gönderildi.

Profesyonel

Yorumunuzu Paylaşın