Long Tail Keywords Nedir? Nasıl Bulunur?

Çevrimiçi dünyada yer alan web sitelerinin en büyük hedefi, aramalarda en üstte görünebilmektir. Rekabetin yoğun yaşandığı bu dünyada rekabet oranı yüksek anahtar kelimeleri kullanarak üst sıralara çıkmak sonu gelmeyen bir yarıştır. Birçok web sitesi düşük arama hacmine ve rekabet oranına sahip olduğundan long tail (uzun kuyruklu) anahtar kelimeleri tercih etmiyorlar. Aslında nasıl bir yanlışın içinde olduklarının farkında değiller. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanarak site trafiğinizi inanılmaz şekilde artırabilirsiniz.
 
Long tailler, ziyaretçilerin belirli bir amaca veya satın alma aşamasında kullandıkları, uzun fakat spesifik anahtar kelime öbekleridir. Bir araştırmada 306 milyon anahtar kelime analiz edilmiş, tüm arama sorgularının %91.8'ini long  tail keywordlerin oluşturduğu görülmüştür. Buna rağmen bu anahtar kelimeler toplam arama hacminin %3.3'ünü oluşturmaktadır.

Long Tail Keyword (Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime) Nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimenin ne olduğunu açıklamadan önce, anahtar kelimenin ne olduğunu hatırlatalım. Bir metin içindeki konuyu en net şekilde anlatan, kısaca özetleyen kelime veya kelime öbeğine anahtar kelime denilmektedir. Uzun kuyruklu anahtar kelime de, anahtar kelimelerin daha spesifik ve uzun kelime öbeğini teşkil etmektedir. Bir yerde "nokta atışı" yapmak isteyen kullanıcıların tercihi olarak kendini gösteriyor.
 
İnternet kullanıcıları arama motorları aracılığıyla aradıkları içeriklere ulaşılıyorlar. İçeriklere ulaşmada belirli kelimeleri kullanıyorlar. Bu kelimeler bir yerde anahtar kelimeleri oluşturmaktadır. Web siteleri de aramalarda en üst sıralarda görünmek için en çok aranan kelimeleri içeriklerinde kullanıyorlar. İşte burada uzun kuyruklu anahtar kelimelerin önemi ortaya çıkıyor.
 
Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri şu maddelerle daha iyi tanımlayabiliriz;
1- Üç veya daha fazla kelime (genellikle 5 oluyor) arasında oluşan kelime öbeğidir.
2- Kısa kuyruklu (short tail) kelimelerden daha spesifik ve niş bir gruba hitap ediyorlar.
3- Spesifik bir hedef kitleye doğrudan ulaşmada etkin rol oynuyorlar.
4- Belli bir gruba hitap ettiğinden kısa anahtar kelimelerden daha az rekabetçidir.
5- Belirli bir konu hakkında yapılan detaylı aramaları kapsamaktadır.
6- Uzun kuyruklu anahtar kelimelerle siteye gelen ziyaretçilerin sitede aradıklarını bulma, kalma oranı yüksektir.
7- Web sitesini diğer site ve rakiplerden ayırmaktadır.
8- Web sitelerin SEO puanını yükseltmektedir. Sağladığı trafik daha fazladır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

İnternet kullanıcı profilinin değişmesiyle birlikte Google başta olmak üzere arama motorları da yeni düzenlemelere gitmeye başladılar. Geçmişte anahtar kelimelerin dağılım ve yoğunluğuna göre sıralama yapılıyordu. Günümüzde ise kullanıcının ne deneyim yaşadığı daha fazla önemseniyor. Meta tag, anahtar kelime veya başlık odaklı taramalarla birlikte paragraf bazlı taramalar da gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte SEO kriterlerini de uygulamayı unutmamanız gerekiyor.
 
Long tail anahtar kelimelerin en büyük özelliği direk hedef kitleye hitap etmesidir. Örneğin "abiye elbise" anahtar kelimesi, geniş bir hedef kitleyi kapsamaktadır. Bu anahtar kelimeyle üst sıralara yükselmek için daha fazla zaman ve bütçe harcamanız gerekiyor. Bunun yerine anahtar kelimeyi daha da geliştirerek "abiye elbise modelleri 2022 tesettür" uzun kuyruklu bir anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Böylece nokta atışı bir kitle belirlemiş olursunuz. Hem daha az bütçe harcarsınız hem de doğrudan hedef kitleyi sitenize çekersiniz.
 
Başka bir örnekle açıklayacak olursak; spor ayakkabı sattığınız bir web sitesi sahibisiniz. İçeriğinizde anahtar kelimeyi "ayakkabı" olarak belirlerseniz, çok geniş kapsama alanına sahip bir anahtar kelime kullanmış olursunuz. Çünkü her çeşit ayakkabı arayan kullanıcıları sitenize yönelebilmektedir. Sadece spor ayakkabı satıldığını görünce, hızlıca çıkacaklardır. Bu da size ekstra maliyet, olumsuz site profili, düşük puan, aramalarda çok gerilerde kalma olarak yansıyacaktır.
 
Anahtar kelimelerinizi daha spesifik şekilde örneğin "spor ayakkabı", "bağcıklı spor ayakkabı", "hangi kombine hangi spor ayakkabı", "spor ayakkabı 2022 model" şeklinde uzun kuyruklu olarak seçerseniz direk hedef kitlenize seslenmiş olursunuz.

Long Tail Keywords Neden ‘’Uzun Kuyruklu’’ Olarak Adlandırılıyor?

Uzun kuyruklu da olsa sonuçta bu kelime öbekleri de anahtar kelimeleri ifade etmektedir. Peki neden uzun kuyruklu olarak tanımlanıyorlar? İnternette arama hacimleri kullanılan kelime sayısına göre değişebilmektedir. İstisnalar dışında genellikle bir-iki kelimeden oluşan anahtar kelimeler short tail (kısa kuyruklu) olarak nitelendiriliyorlar. Bu anahtar kelimelerin aranma hacimleri oldukça yüksektir.
 
Üç veya daha fazla kelime öbeğinden oluşan anahtar kelimelere long tail (uzun kuyruklu) denilmektedir. Bu kelimelerin de arama hacimleri düşüktür. Fakat uzun kuyruklu anahtar kelimelerin aranma hacimleri düşük olsa da Google sorgularının büyük bir bölümünü oluşturdukları görülmektedir.

Long Tail Anahtar Kelimelerle Çalışmak Mantıklı mı?

Son dönemde özellikle soru kalıplarından oluşan long tail anahtar kelimeler yoğun şekilde kullanılıyorlar. Google, feattured snipped olarak arama motoru sonuç sayfasında, web sitenizde işe yarar olarak gördüğü yanıtı direk kullanıcıya gösteriyor. Böylece kullanıcı sitenizi tıklamadan aradığını bulmuş oluyor. İçeriklerinizde uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullandığınızda gerçekte şunları gerçekleştirmiş oluyorsunuz;
1- Rekabet oranı daha düşük olan anahtar kelimelere yatırım yapıyorsunuz.
2- Bu yatırım sayesinde  daha az bütçe ve zaman ile daha hızlı başarı elde ediyorsunuz.
3- Siteye gelen kullanıcının tam olarak ‘’hizmet sunmaya hazır’’ olduğunuz kullanıcı olduğundan emin oluyorsunuz.
4- Daha yüksek etkileşim – dönüşüm oranıyla web site trafiğinizi arttırıp, hemen çıkma oranlarını (bounce rate) azaltıyorsunuz.
 
Bu faydalar karşısında uzun kuyruklu kelimelerle çalışmanın mantıklı olup olmadığına karar verebilirsiniz. Fakat bu kısa anahtar kelimelerle çalışmayı bırakmayı gerektirmemektedir. Anahtar kelime tercihinizi bütçeniz ve zamanınıza göre en realist şekilde ayarlayabilirsiniz. Yine de SEO süreci ile ilgili ayırdığı bütçesi ve zamanı kısıtlı olan işletmeler için long tail anahtar kelimeler kurtarıcı rolünü üstlenmektedir.
 
Long Tail Anahtar Kelimelerle Yarışa Girmeden Kazanıyorsunuz
New York’ta SaaS şirketinin yaptığı araştırma uzun kuyruklu anahtar kelimelerin önemini bir daha ortaya koyuyor. Araştırmada arama motorlarındaki anahtar kelime sıralamasının neye göre belirlendiği araştırılıyordu. Ortaya çıkan sonuç oldukça ilgi çekici; buna göre sayfa içi SEO işlemlerinde uzun kuyruklu anahtar kelimeler tek kelimelik olanlardan daha etkili olabilmektedir. Hem de çok daha az bütçe gereksinimi olmasına rağmen!

New Trend Long Tail Keywords

Long tail keywords arama motoru optimizasyonu için doğru adrestir. Çünkü bu kelimeler, gerçek  kullanıcıların arama motorunu gerçek kullanma sebebini yansıtıyor. Kullanıcılar artık aramalarında "SEO" yazmıyorlar. Bunun yerine direk hedefine odaklanıp, ‘’2022 SEO trendleri nelerdir?’’ gibi kelimeleri kullanıyor.
 
Yeni düzenlemelerle birlikte Google artık parça parça "anahtar kelime taraması" yerine bağlama odaklanıyor. Son resmi açıklamalar da Google'ın "paragraf tarama" yaptığını gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, içeriğinizin hedef kitlenize hızlı ve düşük bütçeyle ulaşmasını istiyorsanız uzun kuyruklu anahtar kelimelere yöneleceksiniz.
 
Uzun kuyruklu anahtar kelimelerle içeriğiniz "anlam" kazanacak, Google'ın dilinden konuşmuş olacaksınız. Ayrıca botlara bu paragraflarda tam olarak ne söylendiğini nokta atışı şekilde anlatmış olacaksınız. Doğal olarak da doğrudan sıralamanızı etkileyecek güçlü bir strateji belirlemiş oluyorsunuz.

Long Tail Keywordsle Dönüşüm Oranlarına Oynayın

SEO dünyasında dönüşüm oranlarıyla ilgili yapılan çalışmalar büyük ilgi görüyor. Her ne kadar web sitesi trafiğini artırmanın ipuçları belli bir oranda yakalansa da bu trafiği dönüşüme çevirme yolunu yakalamak hala çok zordur. WordStream web sayfalarının landing pagelerinin %10'unun ancak %11.45'lik bir dönüşüm sağladığını ortaya koyuyor.
Bütçe ve çaba gerektiren landing page alanında dönüşüm %11.45 olmasına rağmen uzun kuyruklu anahtar kelimeleri için ortalama dönüşüm %36'dır. Bu mükemmel farkı web sitenizde yansıtmak istiyorsanız uzun kuyruklu anahtar kelimeleri Google yapılandırılmış veri ile bir araya getirmelisiniz.
 
Google Yapılandırılmış Veri Nedir?

Yapılandırılmış veriler, sitenizde hangi içeriğin hangi kategoride bilgiyi sunduğunuzu  Google’a söyleme şeklinizi ifade ediyor. Kısaca arama motorlarının anlayabileceği şekilde yazılmış, belirli bir biçime sahip koddur. Arama motorları kodu okuyarak, arama sonuçlarını belirli ve daha zengin bir şekilde görüntülemek için kullanıyor. Bu kod parçasını kolayca web sitenize koyabilirsiniz.
 
Örneğin yemek tarifi sitesi gibi çok fazla tarif içeren bir web sitesine sahipsiniz. Tarifli bir sayfaya yapısal veri (yemeğin kalorisi, pişirme süresi, aldığı puanı gibi) eklerseniz, arama motorlarındaki sonucunuz değişebilir.
 
Long Tail Keywords  SEO İçin Neden önemlidir?

Kısa kuyruklu olarak adlandırılan bir veya iki kelimelik anahtar kelimelerle e-ticaret siteleri SEO uyumlu hale getirilmeleri, arama motorlarında ön sıralarda olmaları muhtemeldir. Burada önemli olan ziyaretçi trafiğini artırmakla birlikte organik bir trafik oluşturmaktır. Yani ziyaretçinin beklentilerini karşılayan, uzun süre kalmasını ve satın almasını sağlayan anahtar kelimeleri kullanmaktır. Burada uzun kuyruklu anahtar kelimelerin SEO açısından önemi ortaya çıkıyor.
 
Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, içerikle ilgili tam bilgi verilmesini sağlıyor. Nokta atış sağladığından ziyaretçilerin aradığını bulmasını sağlamakla kalmıyor, dönüşüm oranlarını da artırıyor. Hemen çıkma oranları düşük, dönüşüm oranları yüksek olduğunda sitenin SEO skoru bakımından eli güçleniyor. Bir nevi SERP'te yükselmenin "kaçak yolu"nu kullanmış oluyorsunuz. Hem düşük bütçeyle üst sıralarda yer alıyorsunuz hem de hedeflediğiniz kitleyi yakalıyorsunuz.
 
Kullanıcılar aramalarında doğal bir dil kullanmaktadır. Kelime öbekleri devrik olabilmektedir. Arama motorları da bu türe kelime öbeklerini kaydederek referans olarak sunabilmektedir. İçeriklerinizde uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullandığınızda SEO çalışmalarınıza şu yararları olacaktır;
- Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, içeriğinizi daha belirgin hale getirir. Böylece hedef kitleniz aradığına direk ulaşır.
-  Arama motorlarında üst sıralarda yer alırsınız.
- Hedef kitleyle, potansiyel müşteriyle etkili bir iletişim sağlarsınız. İçeriğiniz ve web siteniz hedef kitleye direk ulaşır.
- İçeriklerinizle daha uyumlu trafik alırsınız.
- Yeni müşteriler edinme, satış grafiğini yükseltme imkanı buluyorsunuz.
- Kaliteli hizmet ve marka sadakati konusunda daha şanslı oluyorsunuz.

 Long Tail Keywords Nasıl Bulunur?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanıcıların arama motorlarını kullanma alışkanlıklarının en açık yansımasıdır. Durum böyle olunca da bu anahtar kelimeleri arama motorunda aramak en pratik yoludur. Arama yöntemlerini ve nasıl arayacağınızı geniş şekilde açıklayalım.
 
Google Otomatik Tamamlama; Google algoritması kullanıcıların benzer aramalarına göre kendini geliştiriyor. Arama çubuğuna bir kelime yazdığınızda otomatik olarak yazdığınız kelimeyle alakalı önerilerde bulunuyor. Örneğin halı yıkama işletmeniz bulunuyor. İçeriklerinizde sadece halı veya halı yıkama olduğunda çok geniş bir kitleye hitap etmiş oluyorsunuz. Arama motoruna halı yıkama yazdığınızda çıkan önerilerden size hitap eden önerileri anahtar kelime olarak kullanabilirsiniz.
 
Başka bir örnekle açıklayacak olursak "dilekçe yazma" gibi bir SEO çalışması ile genele hitap etme yerine ’nasıl dilekçe yazılır örnekleri’’ kelime öbeği için SEO yapabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan daha az bütçeyle yüksek dönüşüm oranını sağlayabilirsiniz.
 
Google İlgili Aramalar;
Google'da arama yaptığınızda SERP'ın sonunda ’searches related-ilgili aramalar’’ kısmını gösteriyor. Bu kısım, sizin gibi arama yapanların kullandıkları uzun kuyruklu anahtar kelimelerin gösterildiği alandır. Bu alana bakarak ihtiyacınız olan anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz.
 
Google Kullanıcılar Bunları da Sordu; Arama çubuğunda arama yaptığınızda ekrana gelen listenin ortasında "kullanıcılar bunları da sordu" listesi de yer alıyor. Halı yıkama örneğinden devam edelim! Arama sonucunda kullanıcılar bunları da sordu listesinde; halı yıkama işlemi nasıl yapılır, yeni halı yıkamaya verilir mi gibi alternatif sorgu seçenekleri gösteriliyor. Bu listeye de bakarak nokta atışı anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz.
 
Anahtar Kelime Araçları; Google, anahtar kelime analizinin iyi yapılabilmesi için; Google Trends, Analytics, Search Console, Google Ads Anahtar Planlayıcısı gibi araçlar geliştirdi. Bu araçlar aynı zamanda SEO      araçları olarak da biliniyor. Bu araçları kullanarak araçlar uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.
 
Google Ads Anahtar Planlayıcısı’nda aramak istediğiniz kelime/kelime öbeğini yazdığınızda; önerilen sonuçları, aylık ortalama tıklanma sayıları, tıklama başına en düşük ve yüksek maliyetleri görebiliyorsunuz. Bu sayede hangi anahtar kelimenin daha etkili olabileceğini de öğrenmiş oluyorsunuz.
 
Youtube genellikle video izleme aracı olarak kullanıldığından birçok özel ve tüzel kişinin aklına burada anahtar kelime aramak gelmez. Halbuki Youtube Search Box (Youtube Arama Kutusu) kullandığınızda anahtar kelime olarak kullanabileceğiniz birçok seçenekle karşılaşıyorsunuz.
 
Vikipedi ansiklopedik bilgiler verse de anahtar kelime keşfetmede uygun bir araç olabilmektedir. İçeriğinizle ilgili bir araştırma yaptığınızda "Türler" başlığı altında çeşitli kelime öbekleri sıralanmaktadır. İçeriğinize uygun veya yakın olanları araştırıp, daha detaylı  sonuçlar elde edebilirsiniz.
 
Ahrefs sitesi de Google Ads Anahtar Planlayıcısıyla aynı mantıkla hizmet vermektedir. Sadece bu sitede gün içinde kelime arama sayısı sınırlıdır. Buna dikkat ederek arama yapmalısınız. Site url'si girerek organik anahtar kelimelerin hacmini görebilirsiniz. Site, konunuzla ilgili benzer sorguları da size göstererek farklı kelimeleri görmenizi sağlıyor. Site analizi, anahtar kelime gezgini, site denetimi, sıralama izleyici, içerik gezgini gibi araçları hizmetinize sunuyor.
 
Answer The Public, yabancı dilde anahtar kelime bulma aracıdır. Site uzun kuyruklu anahtar kelime bulmada oldukça başarılı olsa da Türke arama yapmak isteyenlere hitap etmiyor. Buna rağmen yabancı dil  hizmeti sunan siteniz bulunuyorsa anahtar kelimeleri soru odaklı bulmaya yaraması bakımından oldukça işinize yarayacaktır.
 
Alışveriş Siteleri, Haber Sayfaları, Forumlar; Bu tarz siteleri takip ederek, bölümlerini inceleyebilirsiniz. İnsanların neleri sevdiklerini, şikayet ettiklerini görebilir, buna göre strateji geliştirebilirsiniz. Yorumlarda kullanılan kelimelere göre uzun kuyruklu anahtar kelime fikirleri edinebilirsiniz.
 

Analizleriniz Üzerinden Yeniden Optimizasyon Yapın

Hali hazırda web sitenizde kullandığınız anahtar kelime ve içerikler, size hangilerinin yüksek oranda trafik ve dönüşüm çektiğini söylemektedir. Sizin yapmanız gereken, yüksek trafik ve dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri çeşitlendirmektir. Onları uzun kuyruklu hale getirerek, yeniden kullanabilirsiniz. Sonucu gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız!
 
Örneğin "nemlendirici krem" anahtar kelimeniz olsun. Web sitenize ise en çok hit getiren kelime de "kavanoz nemlendirici krem" olsun. Hit kelime öbeğini ‘’kavanoz nemlendirici krem çok kuru ciltler’’ olarak detaylandırın. Bir süre bu gibi çeşitlemelerle SEO yapın. Çalışmalar için ipucunu Google aramalarda bulabilirsiniz. Bulduğunuz sonuçları Google Analytcs aracıyla ücretsiz şekilde analiz edebilirsiniz.

Long Tail Keywords Nasıl Kullanılır?

Sitenize kullanıcı çekmek istiyorsanız uzun kuyruklu anahtar kelimeler büyük kolaylık  sağlayacaktır. Daha önce uzun kuyruklu anahtar kelime kullanmadıysanız veya içerik yazmada zorlanıyorsanız, anahtar kelimenizi arama motorunda arattırabilirsiniz. Konunuzla ilgili içerikler oluşturmuş siteleri inceleyebilir, içeriğinize dair kafanızda bir taslak oluşturabilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelime belirlemede ve kullanmada önünüzde üç farklı yol bulunuyor.
 
Birincisi hedef uzun kuyruklu anahtar kelimeye göre optimize edilmiş bir içerik oluşturmalısınız. Hedef anahtar kelime için yeni bir içerik yazabilir veya mevcut içeriklerde uzun kuyruklu anahtar kelimeyi kullanabilirsiniz. Bunun için hedef anahtar kelimeyi Google'da aratıp, ilk sıralarda çıkan içerikleri inceleyin. Şayet aradığınız terimi başlıkta göremezseniz, o içeriklerin neyi anlattığına bakabilirsiniz. O konularda içerik üretip, hedef anahtar kelimenizi ara başlık olarak kullanabilirsiniz.
 
İkinci yol uzun kuyruklu anahtar kelimeleri birbirleriyle destekleyebilirsiniz. İçeriğinizi oluştururken veya düzenlerken uzun kuyruklu anahtar kelimelerin birbirleriyle aralarındaki ilişkiye dikkat etmeniz gerekiyor. İçerikte birbiriyle ilişkili uzun kuyruklu anahtar kelimeleri birlikte hedeflemelisiniz.
 
Üçüncü yol ise; Voice Search (Sesli Arama)'dır. Günümüzde internet kullanıcıları uzun kelime öbeklerini yazmak yerine sesli aramayı kullanıyorlar. Sesli arama istatistiklerine göre tüm aramaların neredeyse yarısı sesli olarak yapılıyor. Hedef kitlenizin sesli aramayı kullanacağını hesaplayarak uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi sesli aramaya göre ayarlamalısınız. Bunun için de sesli aramaları destekleyen bir içerik oluşturup, kullanıcıların sesli sorabileceği sorulara yanıt vermeniz yeterli olacaktır.
 
Özetleyecek olursak web siteniz veya içeriğiniz neyle ilgili olursa olsun anahtar kelimeler stratejik öneme sahiptir. Bununla birlikte hangi yöntemi kullanırsanız kullanın elde ettiğiniz ilişkili anahtar kelimeleri içeriğinize düzenli ve anlamlı bir şekilde dahil etmelisiniz. Rakiplerinizin önüne geçmek, onlardan daha iyi olduğunuzu göstermek için hedef kullanıcıları belirleyip, anahtar kelimelerinizi uzun kuyruklu olarak geliştirmelisiniz. Bu sayede gereksiz tıklanmanın oluşturduğu maliyeti azaltmış olur, organik müşteri oranını artırabilirsiniz.
Önceki YazıReferans Link Nasıl Oluşturulur?
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın