Kuşadası Plajları

Ege tatili denilince akla ilk gelen Kuşadaşı plajları olmaktadır. Çünkü Kuşadası'nda plajlar muhteşem bir güzellik barındırır. Her biri tatilinizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bir atmosfer sunar. Sizin için Kuşadası ücretli plajlar ayrı bir seçenek olabilir. Bir tercih yaparken Kuşadası Plajları yorumları size yol gösterici olacaktır. 

Denize girilecek yerler iyi bir deniz tatili için önemlidir. Kuşadasında denize girilecek yerler konusunda araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Kafanızda, Kuşadasında denize nerede girilir gibi pek çok soru oluşabilir.  Kuşadasında denize girilebilecek yerler merak edilen bir konudur. Kuşadası denizi nasıldır şeklindeki pek çok sorunun cevabı bu makalede. Kuşadası'nın en güzel plajlarını keşfetmeye şimdi başlayabilirsiniz.

Kuşadası Nerede?

Muhteşem plajları ile ünlü olan Kuşadası, Aydın ilinin bir ilçesidir. Her ne kadar İzmir iliyle anılıyor olsa da Aydın'a bağlıdır. Turistik acıdın büyük bir öneme sahiptir. Kuşadasında nerede denize girilir şeklindeki sorunun pek çok cevabı vardır. Kuşadası ünlü plajları olan bir tatil cennetidir. Deniz keyfi için doğru yerdir.


Kadınlar Denizi Plajı


Kuşadası kent merkezine çok yakın bir konumda yer almaktadır. Kuşadası en güzel plajı denildiğinde ilk akla gelen yerlerdendir. Kuşadasında denize girilecek en güzel yer olarak değerlendirilebilir.   Mavi bayraklı Kadınlar Plajı 1 km uzunluğa sahiptir. Temiz denizi ile turistlerin en önemli uğrak noktasıdır.  Plajda hasır şemsiye, soyunma kabini, duş ve tuvalet bulunmaktadır. İsteyen kendi şezlong ve getirebilme olanağına sahiptir.
 
Ayrıca şezlong ve şemsiye kiralama imkânı da bulunmaktadır.  Kadınlar denizi plajının üst tarafında Alışveriş yerleri bulunur. Ayrıca Restoran, Kafe, Pansiyon ve Oteller ’de bulunmaktadır. Kadınlar denizi plajı, Kuşadası merkeze 20 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Dilerseniz minibüs ve ya aracınızla ulaşabilirsiniz.


Long Beach Plajı


Kuşadası denizi güzel mi sorusunun cevabını bu plajda bulabilirsiniz. Kuşadası plajların arasındaki en büyük plaj, Long Beach Plajı denilebilir.  Adından da anlaşılacağı gibi çok uzun bir plajdır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Kuşadası’nda yaşayan yerel halk tarafından da tercih edilen bir plajdır. Sahip olduğu uzunluğu sebebiyle yaz sezonunda yer bulma imkân sağlar.
 
Bu noktada çok sayıda Villa, Otel, Pansiyon yer alır. Kuşadasına yakın plajlar arasındadır.  Plaja, Kuşadası merkezden 15 dakikada bir minibüsler ile ulaşım sağlayabilmektedir. İsteyen kendi aracıyla da gidebilir. Hasır şezlong, duş, tuvalet, kafe, restoran bulunur. Parasailing ve jet ski gibi su sporları hizmetleri bulunur.


Kuştur Halk Plajı


Kuşadası merkez plajları arasındadır. Kuşadası’nın Kuzeyinde bulunan Kuştur Plajı, Kuşadası’nda çok popülerdir.  Çevresinde çok sayıda Otel, Tatil Köyü, Villa bulunur. Kuşadası en temiz deniz olma özelliği barındırır. Kuştur Halk Plajı bölgenin en temiz yeridir.  Bundan dolayı yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.  Plaja kendi aracınız ile giriş yapabilirsiniz.

İsteyen plajın hemen yanında kolaylıkla park alanı bulabilir. Kuşadası merkeze 10 dakika mesafededir.  Plaja minibüs ile ulaşım sağlanabilmektedir. Alışveriş yerleri, Restoranlar ve Kafeler bulunur. Hasır şemsiye, duş ve tuvalet bulunmaktadır. Su kayağı ve jet ski gibi su sporları imkânı bulunan plajlardandır. Ücret karşılığında su sporu aktiviteleri sunan çok sayıda işletme bulunmaktadır.


Şehiriçi Plajı


Kuşadası ücretli plajlar yerine ücretsiz olanları tercih edenler için uygundur. Kuşadasında plajlar önemli bir yer tutmaktadır. Şehiriçi plajı ilçe merkezinde yer alır. Marinada yer almakta olan plaj, Kuşadası sakin plajlar arasındadır.

Halka açık olan plajda ayrıca engelliler için güneşlenme alanı bulunuyor. Tekerlekli araçlarıyla plaj içine kadar giriş yolları bulunmaktadır. Şehiriçi plajı daha çok etrafındaki otellerin müşterileri tarafından kullanılmaktadır. Plajda şezlong ve şemsiye ücretli olarak sunulmaktadır.

Kuşadası denizi dalgalı mı endişesi olanlar için idealdir. Denizi sığ ve sakin olup kum plajı bulunmaktadır. Plaj çevresinde restoran, kafeterya ve oteller bulunuyor. Kuşadası merkezde yer alan plajlardan güneşlenme alanı en büyük olanıdır.


Papaz Plajı


Kuşadasında denize nerelerde girilir  şeklindeki arayışlar için en güzel seçeneklerdendir. Plaj, Yılan Adası koyu ve Güvercinadası girişinde yer alır. Mayısta Kuşadasında deniz girilir mi sorusuna cevap arayanlar için idealdir. Kuşadası merkezine çok yakın kayalıklı bir plaj alanıdır.  Yılancı Burnu Adası, Güvercinsdası’nın gerisinde kalan küçük bir yarımadadır.
 
Papaz plajı, Kuşadasında denize girilecek en güzel yer seçeneklerindendir. Kent merkezine yalnızca 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Kuşadasında denize girilebilecek yerler arasındadır.
 
Plajda şezlong, güneş şemsiyesi, restoran ve kafe bulunmaktadır. Kuş adasının en iyi denizi arayışı olanlar için idealdir. Kuşadası denizi nasıldır yönündeki merakınıza cevap bulabileceğiniz bir seçenektir. Sakin plajlar arasında bulunmaktadır.


Sevgi Plajı


Plaj, Davutlar’dan başlar ve Güzelçamlı‘da biter. Kuşadası denize girilecek yerler arasında ilk sıralarda yerini alır. Plajın girişindeki balıkçı teknelerinin yakınında yıl boyunca açık restoranlar vardır. Ayrıca büfe/kafelerin yanı sıra  küçük bir yat limanı bulunuyor.
 
Piknik alanında barındıran plaj, çok sakin ve sessizdir. Samos’a ve Dilek Milli Parkı’nın muhteşem tepelerini plajda görmek mümkündür. Yaz dönemlerinde kamp ve piknik yapmak isteyenlerin uğrak noktasıdır.  Eğer plaja aracınızla girmek isterseniz ücretlidir.
 
Hafta sonları genellikle çok yoğun olan bir plajdır. Sakinliği sevenler için plaja sabah erken saatlerde gidilmesi yararlı olacaktır. Kuşadası en iyi deniz keyfi yaşanacak yerlerdendir. Kuşadasında denize girilebilecek en güzel yer.


Pamucak Plajı


Pamucak Plajı, günü birlik tatilciler ve piknikçiler tarafından tercih edilmektedir. Plaj yaklaşık olarak 100m genişliğe sahiptir. 3 kilometreyi aşan kum sahili ile çok ünlü bir plajdır. Selçuk ilçesi sınırları içinde olan bir plajdır. Hafta sonları ailelerin kamp çadırı kurmak için ziyaret ettiği yerlerdendir.
 Plajda tamamı kum kaplı yerlerde deniz genellikle sığ durumdadır.

Kuşadasında denize girilebilecek yerlerdendir. Berrak ve son derece temiz Mavi Bayraklı bir plajdır.
Pamucak Plajı, halka açık olan ücretsiz bir plajdır. Plaj etrafında restoran ve kafeteryalar yer almaktadır. Duş ve tuvaletler ise Dereli tesislerinin olduğu alanda yer alır.  Plajın etrafında oteller ve Aqua park yer almaktadır.  
 


Kuşadası Kadınlara Özel Plaj


Kuşadası kadınlara özel plaj alanı bulunmamaktadır.  Bölgede bulunan Kadınlar Denizi plajı ise karma bir plajdır. Yani sadece kadınlara özel olan bir plaj değildir. Kadınlar Denizi plajına giriş ücretsiz olmaktadır. Ancak şemsiye ve şezlong kullanımı için ücret ödenmektedir. 2017 sezonunda Kuşadası plajlarının tamamı ücretsiz olarak hizmete açılmıştır.


Kuşadası Kalınacak Yerler


Kuşadası’nda tatil yapmak isteyen herkes için uygun konaklama yerleri bulunmaktadır. Aydın’a bağlı olan ilçede her bütçeye uygun konaklama mümkün olmaktadır. Ekonomik konaklama tercih edenler için çok fazla seçenek söz konusudur. Bu seçenekler arasında ise butik oteller ve pansiyonlar yer alır.
Lüks konaklamak isteyenler için 5 yıldızlı oteller/tatil köyleri bulunmaktadır.  İlçede Farklı beğeni ve ihtiyaçlara uygun konaklama seçeneği oldukça fazladır. Bu bakımdan farklı bütçeden her insanın tatil yapabileceği bir yerdir.
 
Kuşadası’nda denize nerede girilir nerede konaklanır endişesi yaşanmayan bir ilçedir. Otel ve pansiyonların yanı sıra kamp alanları da bulunmaktadır. Kuşadası’nda otellerde konaklama yapılabileceği gibi kamp alanlarından da kolaylıkla yararlanılabilmektedir.  
 
Muhteşem bir konaklama deneyimi yaşamak isteyenler için çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Kuşadası’nda, deniz ve konaklama keyfi en yüksek düzeyde yaşanabilmektedir. Ailece tatil kalınabilecek yer arayanlar için çok fazla seçenek barındırır. Bu sayede ailece tatil yapmak isteyenleri önemli uğrak noktası olmaktadır. Yaz sezonunda da kolaylıkla uygun fiyatlı kalınacak yer bulunabilecek destinasyondur.
 

Kuşadası Tarihi Yerler


Kuşadası tarihi yerleriyle önemli bir turizm potansiyeli barındırmaktadır. Gezilip görülmeye değer pek çok tarihi yere ev sahipliği yapar. Kuşadası tarihi yerleri;
 
Tarihi Camiler;
Kaleiçi Camii ve İsabey Camii görülmeye değer yapılardır. Kuşadası’nın önemli tarihi mekânları arasında yerlerini alırlar. İsabey Camii Selçuk ilçesinde bulunuyor. Bölgedeki Anadolu Beylikleri döneminin en görkemli eserlerinden olma özelliğine sahiptir.
Tarihi Kaleiçi Camii ise, Kuşadası’nın en eski camisi olarak biliniyor. 1.800 m² alan üzerine kesme taş kullanılarak inşa edilmiş bir yapıdır.
 
Antik Kentler;
Kuşadası’na yolunuz düştüğünde ziyaret edebileceğiniz antik kentler bulunmaktadır. Bunlar; Didyma Antik Kenti ve Efes Antik Kenti’dir. Didyma Antik kenti Aydın’ın Söke ilçesinde bulunuyor. Antik şehirde Apollon Tapınağı, hamam kompleksi ve su sarnıcı bulunuyor. 

Efes antik kenti ise Selçuk ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Kent, Cilalı Taş Devri’ne dayanan bir tarihi geçmişe sahip. Tarihte tamamen mermerden yapılan ilk kent olma özelliği barındırıyor. Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi ve Yedi Uyurlar dikkat çeken mekanlardandır.
 
Tarihi Kervansaraylar;

Çeşitli tarihi yapılara kucak açan Kuşadası’nda ziyaret edebileceğiniz yapılar arasındadırlar. Öküz Mehmet Paşa Kervan Sarayı bu anlamda liste başında bulunur. Tamamen taş malzeme kullanılarak inşa edilmiştir. İçerisinde hediyelik eşya mağazaları ve bir de otel bulunur. Tarihi yapı, Kuşadası İskelesi yakınında yer alıyor.
 
Tarihi Kaleler;
Kuşadası’nda ziyaret edebileceğiniz tarihi Andız Kalesi bulunuyor. Kuşadası’nı ziyarete giden herkesin görmesi gereken tarihi yapılardan biridir. Küçükada Kalesi görülmesi gereken bir diğer önemli yapıdır.
 
Tarihi Manastırlar;
 
Aya Yorgi Manastırı ve Hagios Antonios Manastırı ziyaret edilebilecek yerlerdendir. Her biri geçmişten günümüze ayakta kalmayı başarmış ilgi çekici yapılardır. Görülmeden geçilmemesi gereken ilgi çekici tarihi yapılardandırlar. Yapacağınız küçük ziyaretlerle Kuşadası'nda sizi tarihte keyifli bir yolculuğa çıkarırlar.
 
Önceki YazıÖzel Numara Nasıl Öğrenilir?
Sonraki YazıYazılım Testi
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın