Kaymakam Nasıl Olunur

Kaymakamlık, hem toplumsal statüsü ve saygınlığı bakımından hem de cazip çalışma koşulları nedeniyle birçok insanın hayalini süslüyor. Geçmiş yıllara oranla kaymakam olma şartlarının esnemesi ve olumlu değişikliklere gidilmesi sonucundan üniversite mezunu gençlere kaymakam olma yolu açılıyor.

İşletme, iktisat, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri mezunlarıyla birlikte yeni dönemde sosyoloji, halkla ilişkiler, psikoloji ve sosyoloji gibi bölümlerin mezunları da kaymakam olma şansına sahiptirler. Bu bölümlerden birinden mezun olmasanız bile üzülmenize gerek yok.  Yüksek lisansınızı bu bölümlerden birinde yaparsanız kaymakam olma şansınız bulunuyor.
 

Kaymakamın Görevleri Nelerdir?*Görevli olduğu ilçede kanun, tüzük ve yönetmelikleri ilan eder. Kanun ve yönetmeliklerin doğru şekilde yürütülmesinden sorumludur.   
*Valilikten gelen talimatları ve emirleri yerine getirir.
*Devlet dairelerini, müesseseleri, köy idarelerini, belediyeleri ve özel idareleri (Adli ve askeri birimler hariç) denetler.
*Kolluk alanında bireysel kararlar alabilir ve uygulayabilir, denetim sırasında görevden alma yapabilir.
*Resmi ziyaretleri kabul eder, törenlere başkanlık yapar.
*Halkın sorunlarını dinler, ihtiyaçların temini konusunda gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlar.
*İlçe genelinde şikayet makamı konumunda olduğundan, kendisine bağlı kurum/kuruluşların şikayetlerini kabul eder.
 

Kaymakam Nasıl Olunur?Her yıl Eylül ayının ilk haftasında İç İşleri Bakanlığı tarafından Kaymakamlık yazılı ve sözlü sınavı yapılır. Bakanlık sayfasında kaç adayın alınacağı, şartlar ve sınav tarihleri yayınlanır. Kaymakam olmak istiyorsanız Haziran ayından itibaren bakanlığın sayfasını takip etmelisiniz. Kaymakam olma şartları şunlardır;
1- Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden birinden mezun olmalısınız. Yurt dışından 4 yıllık bir fakülte mezunuysanız YÖK tarafından denkliği kabul edilmiş olmalıdır.
2- Sınav tarihi itibariyle 35 yaşını geçmemiş olmanız gerekiyor.
3- DMK md 48’de yer alan belirtilen şartları taşımanız gerekiyor.
4- Kaymakamlık yazılı sınavını ÖSYM yapıyor. Sınavın kapsamı, tarihi, yeri, saati ve güncellenen diğer detayları www.ösym.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Sınav başuvurusunu da aday işlemleri sayfasından yapıyorsunuz. Sözlü sınava çağrılabilmeniz için bu sınavdan en az 70 puan almanız gerekiyor.
5- Yazılı sınavı geçtikten sonra sözlü sınavı da başarıyla geçmeniz gerekiyor.
6- Yazılı ve sözlü sınavları başarıyla geçtikten sonra kaymakam adaylığı, staj, kura ve atama süreciniz gelişiyor.
 

Kaymakam Adaylığı SınavıKPSSP37 puan türünden yeterli puanı aldıktan sonra ÖSYM’nin düzenlediği “Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı’na giriyorsunuz. Bu sınavda 100 soruluk çoktan seçmeli teste tabi tutuluyorsunuz. 34 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür ile 36 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testlerine tabi tutuluyorsunuz. Sınav 150 dakika sürüyor.
 
Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi; Türkçe 14, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 4, Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı 10,  Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları 6  sorudan oluşuyor.
 
Alan Bilgisi Testi: Anayasa Hukuku 13, İdare Hukuku 18, Türkiye’nin İdari Yapısı 14, Türkiye’de Mahalli İdareler 9, Ekonomi 12 sorudan oluşuyor.
 

Kaymakamlık Mülakat SınavıYazılı sınavdan 70 ve üzeri başarılı olanlar, alımı yapılacak kaymakam adayı sayısının 4 katı kadar sözlü sınava çağrılıyorlar. 2018 Eylül’ünde 100 kaymakam adayı alımı duyurusu yapılmıştı. Buna göre en yüksek puandan aza doğru 400 aday mülakata çağrılmış oluyor. Mülakatı İç İşleri Bakanlığı yapıyor. Bu nedenle mülakat tarihi içi İç İşleri Bakanlığı sayfasını takip etmeniz gerekiyor
 
Her yıl binlerce genç kaymakamlık sınavına başvurdukları için 75 puan bile size yetmeyebilir. Alım sayısı düşük olmasına rağmen başvuran sayısı çok fazla olduğundan çok yüksek puan almanız gerekiyor.

Mülakata girdiğinizde; analitik zeka, temsil kabiliyeti, genel kültür, çağdaşlık ve benzeri konularda sorulara maruz kalıyorsunuz. Hitap yeteneğiniz, görünüşünüz ve bilginiz mülakatta başarılı olmanızda etkendir.
 

Kaymakam Adayı Olarak Göreve BaşlamaSözlü sınavı da başarıyla verdikten sonra artık siz bir kaymakam adayısınızdır. Yetiştirme planı ve staj programı dönemlerine uygun olarak gruplar halinde ve Bakanlıkça belirlenecek tarihlerde görevinize başlatılıyorsunuz. Göreve başlayabilmeniz için sizden istenen belge ve işlemleri yerine getirmeniz gerekiyor. 2018 yılı itibariyle adaylardan istenen belgeler şunlardır;
1-) 2 adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması formunu daktiloyla veya bilgisayarla doldurup, fotoğrafınızı yapıştırıyorsunuz.
2-) Adli Sicil Kaydınızın bulunmadığına dair belge
3-) Diploma veya mezun olduğunuzu gösteren belgenin fotokopisi
4-) TC kimlik fotokopisi
5-) Askerlik durumunuzu gösterir belge
6-) Y urdun her bölgesinde görev almasına engeli olmadığına dair yazılı beyan
7-) Kendi el yazınızla yazdığınız ailenizi ve kendinizi tanıtan öz geçmiş
İstenen belgeleri zamanında teslim ettikten sonra kontenjan ve boş kadrolar doğrultusunda kendinize 4 il belirliyorsunuz. Bu illerden birine atanmanız mümkün değilse Genel Müdürlükçe atamanız yapılıyor.
 

Kaymakam Adaylarının Staj SüreleriYıllık izin hakkınız saklı kalmak üzere aşağıdaki sıralama ve sürelere uygun olarak, kaymakam adaylığı stajlarına tabi tutuluyorsunuz.
-İl Merkez Stajı 2 ay
-Kaymakam Refikliği Stajı 3 ay
-Mülkiye Müfettişi Refakatinde Staj 2 ay
-Bakanlık Merkez Stajı (Dil Kursu) 4 ay
-Yurtdışı Stajı asgari 12 ay
-Kaymakam Vekilliği Stajı 9 ay
-Kaymakamlık Kursu 4 ay
Adaylık döneminizde “Kaymakamlık Tezi” hazırlamakla yükümlüsünüz. Stajınızı ve kaymakamlık kursunuzu başarıyla bitirdikten sonra kuraya giriyorsunuz ve atamanız yapılıyor.
 
 

Önceki YazıAnadolu Yakası Gezilecek Yerler
Sonraki YazıAkademisyen Nasıl Olunur
Yorumlar (10)
Gariban A.
5 Mayıs 2020 13:12 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Azimizla kuş ta tutmamiz gerekiyormu acaba

Aday
28 Haziran 2020 05:40 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Kamuda 5 yıl çalış. 35 yaşını geçme. Kamuda hiç çalışmadım 30 yaşındayım. Kamuya girmek istesem 31 i bulur girmem benden geçti yani.

Saliha
7 Temmuz 2020 10:47 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Kamu yönetimi bölümüne tibbi sekreterlik ten dgs ile geçiş yaptıktan sonra açıköğretim den mezun olduğumuz zaman da girebiliyor muyuz kaymakamlık sınavlarına

Gökhan
22 Temmuz 2020 18:12 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Merhaba bilgilendirme yazınız için teşekkürler.Sadece şu kamuda 5 yıl çalışma şartını anlayamadım.Bunu biraz daha açarmısınız, yani 5 yıllık kadrolu veya sözleşmeli olarak herhangi bir memuriyet hayatımız oldukdan sonramı kaymakam adayı olabiliriz ???

Baty
28 Ağustos 2020 11:31 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

4 sınıfta okuyan biri basvurabilir mi kamuyonetimi

Yusuf
7 Eylül 2020 07:35 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Çok fazla prosedür , insan ömrü zaten 60 tan sonra denizde bir yaprak gibi iken ve bizlerde sınav peşinde koşa koşa 30 a yaklaşmışken geriye kalan 60 bayram 30 yılbaşı ömür bitmiş kısacası memurluk vs. O kadar şevk ile peşinde koşmaya değmez. Bak Corona virüs var 3 gün sonra ölebiliriz kalkın namazımızı kılalım. Dua edelim hayırlısi.olsun

Muhammed
7 Aralık 2020 17:02 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

aday ne kadar çoksa kaymakam olma zorluğun o kadar artıyor

Kymkm.buse
31 Ocak 2021 02:23 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

arkadaşlar hesaplarıma göre 10 yil sonra devlette çalışmamı bitirip sınava gircem o yıl siz girmeyin kazanırsam sizi bi yere yerleştirecem söz kbjvucyff

Asdf
18 Mart 2021 22:20 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Arkadaşlar kamuda 5 yıl çalışma zorunluluğu diye bir şey yok . Çok siteye baktım sadece burada yazıyor bir yanlışlık olmalı

Aaabb
19 Nisan 2021 22:51 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Kamuda 5 yıl şartı kaldırıldı

Yorumunuzu Paylaşın