Kadın Polis Nasıl Olunur

Ülkemizde en erkekler kadar kadınlarda polislik mesleğine karşı ilgi duyuyorlar. Fiziksel yatkınlık, kolluk kuvvetleri olarak vatan hizmeti yapmak isteyenler, yüksek maaşlı çalışmak isteyip gereken tüm yeterlilikte olduklarını düşünen kadınlar, erkekler gibi kolayca polislik başvurusu yapabilmektedirler. Peki, kadınların polis olabilmek için izlemeleri gereken yollar hangileridir? Bunun yanında hangi özelliklere sahip olan kadınlar polis olarak görev yapabilirler?

Ülkemizde polis olabilmek için üç çeşit bulunmaktadır. Kadınlar polis olmak istedikleri zaman bu polis okullarından dilediklerine başvurarak mesleklerini icra etmeye başlayabilirler. 

1- POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi)Türkiye'de en çok polis alımı yapan kuruma POMEM denilmektedir. Türkiye'de 30'a yakın POMEM merkezi bulunsa da sayıları günden güne artış göstermektedir. Yıllık olarak 20 ile 30 in arasında öğrenci ataması yapılmaktadır. Bu kadar polis alımın yapıldığı POMEM'den mezun olan kişiler, polis olarak mesleklerini icra etmeye başlayabilirler. POMEM okulu için genel alım şartları şu şekilde sıralanmaktadır.

- Kadın polis olmak isteyen kişinin en az ön lisans veya lisans mezunu olması,

- 30 yaşına girmemiş olması gerekmektedir,

- Kadın polis olabilmek için en önemli kural, 162 santim ve fazlası olmak gerekir,

- Vücut kitle endeksinin gerekli yeterlilikte olması,

- Sağlık şartlarının yerinde bulunması aranan diğer önemli şarttır,

Yukarıda belirtildiği üzere POMEM yüksek öğrenim sağlıyor. Bu nedenle başvuru sahiplerinin en az ön lisans veya lisans mezunu olması şartı aranmaktadır. Dolayısıyla diğer şartları yerine getirdiği halde lise veya ilkokul mezunu olan kişiler POMEM' başvuru yapamazlar. Kadın polis olmak için başvuruda bulunan kişiler 4 ile 6 ay arasında eğitim görürler. Bu eğitimi başarıyla tamamlayanlar polis memuru olarak görevlerine başlayabilirler. Özel Harekata başvuru yapmak isteyenler de POMEM'e başvuru yapabilirler.

2- Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO)PMYO en eski poli alımı yapılan teşkilattır. Türkiye'de 5 tane PMYO bulunsa bile sayıları günden güne azalış göstermektedir. Senelik olarak yapılan alımlarda genellikle 2 bin öğrenci ataması yapılmaktadır. Kadın polis olmak isteyenler buraya başvuru yaparak, eğitim alabilir ve sonrasında görevlerine başlayabilirler. PYMO'ya başvuru yapabilmek için gereken şartlar şu şekildedir.

- Kadın polis olabilmek için en az lise mezunu olanlar veya lise son sınıfta bulunanlar PMYO'ya başvuruda bulunabilirler.

- 26 yaşından küçük olmak. 26 yaşın üzerinde olan kişiler, buraya başvuru yapamazlar.

- Kadın polis olmak için yapılacak başvuruda en az 162 santim boy sahibi olmak gerekiyor.

- Vücut kitle endeksinin istenen şartlarda olması yine başvuru için istenen şartlar arasında bulunuyor.

- Sağlık şartlarını tam anlamıyla yerine getirmek başvuru şartları arasında bulunuyor.

Yukarıda belirttiğimiz üzere PMYO ön lisans eğitimi vermektedir. Dolayısıyla lise mezunlarının olduğu gibi ön lisans ve lisans mezunları gerekli şartları yerine getiriyorlarsa başvuruda bulunabilirler. Eğitim süresi 2 yıldır. Bu süreyi başarılı bir biçimde tamamlamış olanlar, polis memuru olarak görevlerine başlayabilmektedirler. 

3- Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM)PAEM, Emniyet Genel Müdürlüğünün talimatları doğrultusunda amir ihtiyaçlarını karşılayan kuruma verilen isimdir. Türkiye'de sadece 1 tane PAEM bulunduğundan, meslekten veya meslek dışından komiser yardımcısı alımı yapmak için atama yapmaktadırlar. Bu okuldan mezun olan olan kişiler direkt amir olarak çalışma hayatlarına başlayabilirler. PAEM'e başvuruda bulunmak için gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanmaktadır.

- 30 yaşından gün alınmamış olunması,

- Lisans eğitimini tamamlamış olmak,

-,Kadın polis başvurusunda en az 162 boya sahip olmak,

- Sağlık şartlarının tamamının yerine getirilmiş olması,

- Vücut kitle endeksinin belirlenen miktarlarda olması,

Yukarıda belirttiğimiz gibi PAEM Yüksek Lisans Eğitimi vermektedir. Bu yüzden sadece lisans mezunu olanlar başvuruda bulunabilirler. Diğer gurupta kalan kadınlar, PMYO veya POMEM'e başvuruda bulunmalıdırlar. PAEM için gerekli şartlar yerine getirildikten sonra başvuru işlemleri başlatılabilir. Yaklaşık olarak 11 ay eğitim alındıktan sonra komiser yardımcısı olarak mesleğe başlanabilir. Belirttiğimiz bu üç okulu okuyan kadınlar, tıpkı erkekler gibi polis mesleğine rahatlıkla başlayabilirler. 

Kadın Polis Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olunmalı?Ülkemizde kadınların polis olma oranlarına bakıldığında, son zamanlarda ciddi artışlar görülmüştür. Yapı ve duygusal olarak bu mesleğe uygun olduğunu düşünen kadınlar kolay bir şekilde polislik başvurusunda bulunabilirler. Gerekli şartlar yerine getirildikten başvurulardan sonra alınacak eğitimle, polislik mesleği icra edilmeye başlanabilir. Peki, kadınlar polis olabilmek için hangi özellikler sahip olmalıdır?

- Polis olmak isteyen kadınlar, duygusal olarak bu mesleği yapabilme özelliklerine sahip olmalıdırlar. Yine fiziksel bakımdan yeterli beslenme ve spor kadınların polis olmasını kolaylaştıracaktır.

- Kadın polis olmak isteyenler, ekip olarak çalışmaya yatkın olmalıdırlar. Polislikte emir komuta zinciri söz konusu olduğundan, yapılan işler bu doğrultuda gerçekleşir.

- Kadınlar mental olarak erkeklerden geride değildirler. Spor yapma, duygusal kontroller erkek olup polis olmak isteyenler için de geçerlidir. Dolayısıyla erkekler için hangi şartlar aranıyorsa, kilo ve boy hariç  kadınlar için de aranmaktadır. 
 
Önceki YazıMuhtar Nasıl Olunur
Sonraki YazıNasıl Dedektif Olunur
Yorumlar (13)
Zehra
11 Aralık 2020 15:13 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Ben 10 sınıf imam hatip öğrencisiyim ben üniversitede polislik okumak istesem benim için kolaylasirmi yoksa zorlasirmi

Cemile
22 Şubat 2021 13:45 tarihinde gönderildi.

Tabiki yeterli kilo ve boyda olduğun sürece kapalı olman engel olmaz:)

Melek
20 Şubat 2021 19:59 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Tabikide olabilirsin kapalılık hiç bir şeye engel değil bende polis okucam ve kapalıyım mülakatlara hazırlanıyorum herşeye alışıyorsun binada alışıyosun istersen yapamican hiç bir şey yok hatta mülakatlarda benimle beraber parkur çalışan kapalı arkadaşlarım bile var inşallah herşey gönlüne göre olur...

Zehra
1 Mart 2021 12:37 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Peki lise son öğrencisi nasıl başvuru yapabilir?

Duğse
13 Mart 2021 11:27 tarihinde gönderildi.

Bende polis olacagim

Rümeysa
5 Mart 2021 11:12 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Bende senin gibi 10 sınıf imam-hatip öğrencisiyim bende polis olmak istiyorum çevremde bazı kişilere danıştım ve bir sıkıntı olacağını demediler istersen yaparsın. Sadece boyunu ve kilona dikkat et ve eminim ki güzel biyerlere geleceksin

Dursuna
10 Mart 2021 13:46 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Ben 9.sınıfım ben de polıs olmak ıstıyorum PMYO da okum yı hedefliyorum acaba orayı bıtırdıkten sonra astsubay lıgı Okuyabılır mıyım

Zeynep
28 Mart 2021 16:35 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Bende10. sınıfım ve polis olmak istiyorum polis olmak için üniversite okumak zorunlu mu veya lise mezunu olmamız yetiyomu polis olmak icin

Dursuna
31 Mart 2021 12:54 tarihinde gönderildi.

Lıseden. Sonra polis olabılıyorsun PMYO okuluna gıdrrek ben oraya gutmek ıstıyorum PMYO yu arastır ıstersen

Zeynep
7 Nisan 2021 22:07 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Vallahi bende polis olmak istiyorum Allah polis olmak isteyen herkese polis olmayı nasip etsin Bende dahil

Medine
11 Nisan 2021 15:57 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Bende polis olacağım

Gül
4 Mayıs 2021 23:56 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Tyt sınavından 250 taban puan alırsanız Pomem'e müracat eder sözlü ve yazılı olmak şartı ile iki mülakatı başarılı bir şekilde geçerseniz iki yıllık bir eğitim sonunda polis olabilirsiniz.

Nazlı
16 Mayıs 2021 12:22 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Bende liseye gidiyor um polis olmak istiyorum bunun için ne yapmalıyım ne yapim

Yorumunuzu Paylaşın