İçeriklerinizi Kişiselleştirmenin 6 Yolu

İçerik oluştururken konu belirlemek ve belirlediğiniz konuyla ilgili yazınızı tamamlayabilmek dönem dönem sizi zorluyor olabilir. Özellikle belli bir grup insan için yazı yazıyor olmak ve bakış açınızı net bir şekilde ifade edebilmek çok kolay olmayabilir. İçeriklerinizi kişiselleştirmek ve kendinize özgü bir tarz belirlemeniz bu noktada oldukça önemlidir. Ancak bunu yaparken kişisel ve özgün bir tarz sahibi olmak ile kendini beğenmiş olmak arasındaki ince çizgiyi fark edebilmelisiniz. Hedef kitlenizin dikkatini dağıtmadan içerik pazarlamanızı kişiselleştirebilmek için 6 önemli noktayı göz önünde bulundurmalısınız.

1- Okuyucularınızdan ilham alın

İçerik planlamalarınızı hedef kitlenize göre yapın. Burada amacınız, topluluğunuzun bir parçası olmasını istediğiniz kişilere doğru yerde olduklarına dair bir mesaj verebilmektir. Kitlenizin arzularını, kaprislerini ve hangi konularda iştahlı olduğunu fark ederseniz, içeriklerinize kişisel bir dokunuş yapmanız kolaylaşacaktır.

2- Kendi yolcuğunuzu ortaya çıkarın

İnsanlar geçmiş hikâyeleri severler. Örneğin, bir film yıldızının ünlü olmadan önceki hayatını anlatan röportajlar her zaman dikkat çekici olmuştur. Hedef kitlenize bağlı kalarak kendi yolculuğunuzla ilgili eklenecek ufak bir detay, kendileri hakkında ortaya çıkarabilecekleri bir bilgi anlamına gelmektedir. Bugün bulunduğunuz noktaya nasıl geldiğinizi ve bunu başkalarıyla paylaşmak için motivasyonunuzun ne olduğunu belirtmeniz oldukça önemlidir. Öğrendiklerinizi neden başkalarına öğretmek istiyorsunuz? Bu noktada narsistik bir biçimde kendinizden bahsetmeniz değil, içeriğinizdeki kişisel bir dokunuşu ön plana çıkarmanız gerekmektedir.

3- Belirli bir noktaya değinin

İçeriğinizi oluştururken belirli bir noktaya değinin. Kitlenize, içeriğin amacını net bir şekilde iletmek sizin görevinizdir. Yaptığınız her şey amacınıza bağlı olmalıdır. Hedef kitlenizi, ellerinde bir GPS olmadan içeriğe bırakırsanız, kaybolurlar. Hâlbuki amacınız, yaratılan içerikte kendilerini güvende hissetmeleri olmalıdır. Belirli bir çıkış noktanız olmazsa, yazdıklarınız başıboş görünecektir.

4- Sınırları belirleyin

Belirlediğiniz konu dâhilinde nelerden bahsedeceğinizi, neleri vurgulayacağınızı da net bir şekilde planlayın. Yazı yazarken konu konuyu açabilir ve dağılabilirsiniz. İçerik oluştururken bazı sınırlar organik olarak ortaya çıkarken, bazı zamanlarda kendinize “Bundan bahsetmeme gerek var mı?” diye sormanız gerekecektir. Unutmayın, kontrollü olmak yazarların işinin ayrılmaz bir parçasıdır.

5- Belirli bir dil seçin

İçeriklerinizi oluştururken belirli bir söylem dili oluşturmanız önemlidir. Yani içeriğin bir bölümünde ‘sen’ dili kullanarak daha samimi bir hava yaratırken başka bir bölümünde ‘siz’ dili ile ifadenizi resmileştirmemelisiniz. Bütün içerik boyunca aynı ifade dilini kullanarak metinde bütünlük sağlamanız daha şık görünecektir.

6- Aşırı övgü ve kötü söylemlerden kaçının

Özellikle belirli markalar ile birlikte çalışırken, içeriğinizde aşırı övgüden kaçınmalısınız. Aksi takdirde yazdıklarınız gerçekçi görünmeyecektir. Aşırı övgüler, içeriğinizde kendi bakış açınızdan saptığınızı ve ısrarcı bir yönlendirme içerisinde olduğunuzu düşündürecektir. Bunun yerine 1-2 cümle sınırını aşmayan, hedef kitleyi aradığını belirtilen markada bulabileceğine dair harekete geçirecek söylemler tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, içeriğinizin odağında birlikte çalıştığınız marka olmalıdır. Başka markalar ile kıyaslamak ya da diğerleri hakkında kötü söylemlerde bulunmak oldukça itici görünecektir.
 
Önceki YazıCovid-19: Geleneksel Eğitim Yöntemleri Y…
Sonraki YazıCovid-19 Sonrası E-Ticaret Sitenizde Mut…
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın