İçerik Yazarlığı Ve Metin Yazarlığı Farkları

Metin yazarlığı içerik yazımı ile ilişkilidir fakat daha ilgi çekici bir şekildedir. Bu şekilde hedef kitlenin ilgisini hemen çekebilmektedir. Fakat metin yazarlığının gerçekleştirmesi gereken daha büyük bir görev bulunmaktadır çünkü bir markanın, ürünlerinin veya hizmetlerinin gerçek anlamda kelimelerini satmak anlamını taşımaktadır. Her ne kadar birbirleriyle alakalı olsalar da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı farkları bulunmaktadır.

İçerik yazarı ve metin yazarı hangi şartlarda çalışırlar?

İçerik yazarlığı ve metin yazarlığı farkları kısaca şunlardır:

- Metin yazarının işi bitirmesi gereken zaman azdır. Hatta çoğunlukla bu süre bitmeden, elindeki işi bitirip teslim etmesi istenebilir. İçerik yazarının ise araştırma yapması, farklı kaynaklardan bilgiler elde etmesi, bir plan dahilinde uzun bir metin yazması gerektiğinden daha fazla zamanı vardır ancak çevik ve atak olmaları her ikisinde de olması gereken özelliklerdendir.

- Metin yazarlarının ürünleri TV reklamları, radyo spotları, bilboard’lar, gazete ve dergi reklamları, sosyal medya gibi çeşitli yerlerde kullanılır. İçerik yazarları ise yazılarını; blog, makale, bülten, haber, video çözümleme, ürün tanıtımları gibi şekillerde yazarlar.

- Metin yazarının, izleyicisiyle duygusal bir bağ kurması gerekir. Bu yüzden içerik yazarına göre daha çok zihinsel faaliyette bulunur. Ancak içerik yazarının, derlediği bilgileri eşsiz bir biçimde bir araya getirmek, okuyucunun ilgisini kaybetmemeyi sağlamak ve içeriğin mümkün olan en geniş kitleye ulaşabilmesi için çabalamak amacıyla anahtar sözcükleri ustalıkla kullanmak için harcadığı çaba da oldukça önemlidir.
Önceki YazıHikaye Yaz Kazan
Sonraki YazıYaz Kazan Ekşi Sözlük
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın