İçerik Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlaması hedef kitleyi etkilemek ve satışları arttırarak sürdürülebilir bir müşteri etkileşimi yakalamak için içerik üretmek ve dağıtmak adına yapılan tüm çalışmalardır.

Amaç müşteri davranışını değiştirmek ve onlarla sürdürülebilir bir bağ kurarak sadık müşteriler kazanmaktır. İçerik pazarlaması nedir denildiğinde kısaca satış yapmadan önce sadık müşteriler ve müşteri adayları ile iletişim kurma sanatı denilebilir.
 

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?


Dijital pazarlama stratejisini güçlendiren içerik pazarlaması nasıl yapılır, hedef kitleye hitap eden ve bilgi değeri taşıyan içerikler nasıl hazırlanır incelerek görelim.
Web siteleri sadık müşterilerinin siteye olan ilgisini sürekli canlı tutmak ve yeni müşteriler kazanmak için sürekli içerik yaratarak müşteri hareketlerini kontrol etmeye çalışır. Artık geleneksel pazarlama yöntemleri eskisi kadar ilgi uyandırmıyor. İnternet çağı günümüzde müşteriler bilgilendirici, faydalı, ilgi çeken ve onlarla yakından ilgilenen markaları takip ediyor. İçerik pazarlaması ile tüketicilerin ilgi alanlarında değerli ve sürekli içerikler hazırlanarak müşterilerin her zaman aktif olması sağlanıyor.

İçerik pazarlaması yapmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. En çok kullanılan içerik pazarlama yöntemleri:
 
 • Sosyal medya içerikleri
 • Örnek olaylar
 • Bloglar
 • E-bültenler
 • Organizasyonlar
 • Makaleler
 • Videolar
 • Fotoğraflar
 • Detaylı raporlar
 • İnfografikler
 • Web seminerleri
 • Sunumlar
 


Tüm bu yöntemlerle firmaların ürün ve hizmet tanıtımları en etkili şekilde yapılmakta, markaların tercih edilen markalar arasına girmesi sağlanmaktadır. Amaç hem güvenilir hem de isabetli içerikler yaratmak ve doğru zamanda doğru kanallarda bu içerikleri kullanarak web sitelerini rakiplerinden sıyırıp aranan siteler arasına sokmaktır. İçerik pazarlamasında doğru içerik, bulunabilirlik ve hızlı erişim önemlidir. Pazarlama mesajlarının her geçen gün arttığı günümüzde içeriklerin bağışıklık kazanmasına engel olmak için etkileyici pazarlama metotları ile ilgi çekmek ve farkındalık yaratmak gerekir. Çarpıcı ve geri dönüşümlü etkileyici bir pazarlama stratejisi ise uzmanlık gerektirir.


Doğru bir içerik pazarlaması için;

 1. Hedef kitle iyi belirlenmeli,
 2. Hedef kitleye en uygun iletişim yöntemi tespit edilmeli,
 3. İçerik tipi belirlenmeli,
 4. Rakip analizi yapılmalı,
 5. Hedef kitleye hitap eden doyurucu içerikler hazırlanmalı,
 6. Hedef kitle ile daima iletişim halinde olunmalı,
 7. İçerik doğru kanallarda yayımlanmalı
 8. Ve içeriğin başta arama motorları olmak üzere sosyal medya ve bloglarda paylaşılması sağlanmalıdır.
 

Başarılı İçerik Pazarlaması Örnekleri

Güçlü firmalar her zaman markalarını başarılı içeriklerle hayatımıza dâhil ediyor. Klasik reklamların artık nerdeyse rafa kalktığı günümüzde video, müzik, makale ve mikro siteler kanalı ile markaları sık-sık okuyor ve izliyoruz. İçerik üretimi ve başarılı içerik pazarlaması örnekleri denildiğinde ilk akla gelen markaları sıralayarak farklarını ortaya koyalım.
 
Coca Cola: Makale, video ve müziklerle oluşturulmuş Coca-Cola markalı içerikler en başarılı içerik örnekleri içinde ilk akla gelenlerdir. Coca-Cola Journey adındaki online dergi bunun en güzel örneği.
Red Bull: Red Bull markasının içerik pazarlama stratejisi ise birçok pazarlama profesyonelini kıskandıracak derece kaliteli bir yöntemdir. The Red Bulletin sitesinde içerik pazarlama bilgilerini bulmak mümkün.
Michael Kors markası lüks bir marka olarak dikkat çekiyor. Marka ile ilgili trend yazılar, Michael Kors giyen ünlülerin fotoğrafları, röportajlar ve daha birçok içerik çeşidi ile çok başarılı bir pazarlama örneğidir.
General Electric: The World In Motion,  General Electric’in hikâyesini inovatif ve interaktif şekilde anlatan ve bölgelere göre içeriklerle başarılı bir makale ve görsel içerik pazarlaması yapan popüler bir mikro sitedir.
Google: Bir teknoloji devi olan Google, Think with Google sitesi ile pazarlamacılar için adeta bir içerik güç merkezi haline gelmiş. Sitede her konuda özgün araştırma ve inceleme makalesi bulmak mümkün. Üstelik kullanıcılar için en kolay ve en ilginç formatlarda hazırlanmış.
Disney: Disney markasını dünyada tanımayan yoktur diye düşünüyoruz. Farklı yaş gruplarına hitap eden birkaç bloğu bulunan Disney, Oh My Disney bloğu ile diğerlerinden ayrılmış durumadır. Şakacı ve nükteli tonu ile hitabı, eğlenceli ve duygulara hitap eden içerikleri ile en başarılı içerik pazarlaması örnekleri arasında yer alıyor.
 
Favori markaların içeriklerinde görsellik, insan veya bir hikâye görüyoruz. Yaşamımızda adeta kök salan ünlü markalarda görsel içerik pazarlaması ve bilgilendirici, merak uyandırıcı içerikler dikkat çekiyor. Her bir içerik daha ilk saniyelerden itibaren tüketiciyi etkisi altına alarak hedefine ulaşıyor. IBM City One, Ford, İntel ve Pegasus ise diğer başarılı içerik pazarlama örneklerindendir. Kullanıcıları etkisi altına alarak hemen paylaşılmak istenen viral içeriklerde, ürün ve hizmet tanıtımında verilmek istenen mesaj en doğru ve en ucuz yolla verilerek adeta virüs misali yayılır. Başarılı içerik pazarlama örneklerinde viral içerik pazarlaması ve etkilerini çok daha iyi görüyoruz.
 

İçerik Pazarlaması Hataları 

İçerik pazarlamasında amaç müşterileri etkilemek ve sürdürülebilir bir etkileşim yakalamak demiştik. Dijital içerik pazarlaması çalışmalarında bazen yapılan hatalar yüzünden hazırlanan içerik faydadan çok zarar veriyor. İçerik pazarlamasının dinamikleri iyi anlaşılmazsa içerik pazarlaması hataları yapılarak hedeflenen etki yakalanamadığı gibi marka saygınlığı da zedelenebiliyor. Şimdi en sık yapılan içerik pazarlama hatalarından başlayarak bu gibi durumlarda düzeltme adına neler yapılabilir bakalım.


Gönderilerin Düzenli Olmaması

Gönderi sıklığının belli bir standarda oturtulmaması ve gönderi sıklığının tutarsız olması tüketici gözünde konu ile ilgili yeterli çabanın gösterilmediği imajını uyandırır. Bunun için bir içerik takviminin oluşturulması gerekir. İçeriklerin oluşturulma zamanı ve içeriğe ait ayrıntıların olduğu bir takvim okuyucunun ilgisini çekecek ve firmaya olan saygınlığı zedelenmeyecektir.


İçeriklerle Hedeflerin Tutarsızlığı

İçeriklerin ürün ve hizmet satışını sağlamaya yönelik olması, içeriklerle iş hedeflerinin birbirini tutması çok önemlidir. Hedefler göz ardı edilmemeli, içerikler okuyucu ile bağ kurmayı sağlayan ve güven veren niteliklerde olmalıdır.
 

Sürekli Ürün / Hizmetten Bahsetmek

Hazırlanan içeriklerde ve bu içeriklerin kullanıldığı kanallarda sürekli ürün ve hizmetlerden veya şirketten bahsetmek sıkıcılık bakımından yapılan en büyük hatadır. Bir içeriğin sıkıcı olması demek okunmadan bırakılması ve o siteden kullanıcının ayrılması demektir. Faydalı ve değerli bilgiler bulmayı uman tüketici için bu durum marka hakkında pek de iyi şeyler düşündürmeyecektir. Faaliyet alanı ile ilgili oluşturulacak olan, ihtiyaçlara cevap veren değerli içerikler ise okuyucunun ilgisini çekmeyi başaracaktır.


İletişimin Tek Taraflı Olması

Teknoloji ve iletişim çağı günümüzde artık tüketiciler takip ettikleri markalarda karşılıklı iletişim arıyor. Etkili içerik pazarlaması dinamiklerinden olan iletişim, okuyucunun sorularına cevap verilmesi, yorumlarının beğenilmesi ve değer katan içeriklerin diyaloğa dönüştürülmesidir.


Okuyucuya Cevap Vermemek

Okuyucunun istek ve ihtiyaçlarını dikkate alıp onların gerçekte neye ihtiyacı olduğunu öğrenmemek içerik pazarlamasında yapılan en önemli hatalardandır. Konu ile ilgili anket yapılabilir, diyaloglar sosyal medyada takip edilebilir, rakipler yakından takip edilebilir ve farklı içerikler denenerek sonuca bakılabilir.

 
Önceki Yazıİçerik Çalınmasını Engelleme
Sonraki Yazıİçerik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın