İçerik Pazarlama ve Dijital PR’ın Kısa ve Uzun Vadeli Sonuçları

En kaliteli bağlantılar elde etmenin en iyi yollarından biri; kendi çalışmalarınızı, anketlerinizi ve raporlarınızı oluşturmak ve bunları çevrimiçi yayıncılara sunmaktır. Çünkü içerik pazarlama sektöründe organik büyümeyi arttırmanın tecrübe edilmiş ve en doğru bir yolu budur.

Yıllar boyunca, içerik pazarlaması sektöründe ne tür sonuçlar beklenmesi gerektiğiyle ilgili birçok soru işareti vardı. Elbette, herkes şimdi bağlantı istiyor, ancak gerçek büyüme nerede devreye giriyor ve ne kadar sürüyor? Ve her iki durumda da insanlar, kısa vadede bile üstlerine bildirebilecekleri kazançları bilmek istiyor. İçerik pazarlaması ve dijital PR kombinasyonunun firmalar ve işletmeler için pek çok faydası bulunuyor. Peki, bu kombinasyondan gerçekçi bir şekilde neler bekleyebilirsiniz?

Kısa Vadeli Sonuçlar

İçerik pazarlamasının bir yatırım olduğu doğrudur. Ancak kesinlikle kutlayabileceğiniz ve hakkında rapor verebileceğiniz kısa vadeli kazançlar vardır ve bu, işinizi olumlu yönde etkileyebilir. Nasıl mı? Öncelikle, içeriklerde markanızdan bahsediliyor. Markanızdan her bahsedildiğinde, marka bilinirliğinizi artırmış olursunuz. Aynı şekilde bağlantı kalitesini içerik pazarlama sektöründe mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Daha fazla bağlantı, daha yüksek yönlendirme trafiği olasılığı anlamına gelir. Örneğin; sitenin 90 etki alanı yetkisi varsa, bu onu çok yüksek değerli kazanılmış bir bağlantı yapar. Aynı zamanda hedef kitle alaka düzeyini belirleyebilirsiniz. Örneğin, bahçe mobilyaları ile ilgili bir projenin ev dekorasyon içerikleriyle ilgilenen kitleyle büyük ölçüde örtüşebileceği bilinmektedir. Son olarak yayın okuyucuları saptayabilirsiniz. Potansiyel erişime sahip olmanızı sağlayacak şeylerin başında yayının istatistiksel verileri gelmektedir.

Belirlenen kategoride kaçıncı sırada olduğunuz ve aylık tahmini kaç kullanıcıya hitap ettiğinizi belirleyebilirsiniz. Dolayısıyla ortalama performans gösteren bir projede bile yüksek oranda bağlantı ve marka teşhiri elde edebilirsiniz.
Kısa vadede daha büyük kazançlar sağlamak için ise kapsama miktarını arttırabilirsiniz. Kapsam arttıkça daha yüksek kaliteli bağlantılar ve daha geniş bir kitle dâhil olmak üzeri önemli ölçüde daha fazla marka etkileşimi sağlanmaktadır. Bununla birlikte markanızdan nasıl bahsedildiği de oldukça önemlidir. Markanız tam olarak nerede konumlanıyor ve nasıl anılıyor? Yani yalnızca markanın adından bahsetmek değil aynı zamanda ne yaptığınızı da açıklamak gerekmektedir. Bu tür çalışmalarda çok sayıda kısa vadeli kazanç bulunmaktadır. Ancak büyük olasılıkla markanız için sürekli büyüme arıyorsunuzdur ve bu noktada uzun vadeli sonuçlar devreye girer.

Uzun Vadeli Sonuçlar

Google sitenizi daha fazla otorite olarak gördüğü için, site dışı SEO için yetkili bağlantılar oluşturmak çok önemlidir. Bu da daha sonra site içeriğinizin daha üst sıralarda yer alacağı anlamına gelir. Ve insanlar, bu ilginç çalışmaları tamamladığınız için medyada markanızdan bahsedildiğini gördüklerinde, size aşina oldukları için içeriğinizi daha sonra gördüklerinde tıklama olasılıkları daha yüksek olur ve bu da kaliteli içeriğinizin olduğunu gösterir.

Bir içerik pazarlaması ve dijital PR yatırımının uzun vadeli etkisini gerçekten değerlendirmek için öncelikle backlink portföy sağlığını incelemelisiniz. Yüksek kaliteli ve alakalı bağlantılar daha eski olsalar bile her zaman değerli olacaktır. Ancak daha yeni bağlantılar, Google'a aktif kaldığınızı ve kitlelere aktif olarak değer sağlamaya devam ettiğinizi işaret edebilir. Markanızın adı sürekli olarak medyada yer alıyorsa, insanların kim olduğunuzu bilme şansları artar. Markalı aramalarınız artıyor mu? İnsanlar markanızla ilgili ne arıyor? İçerikte daha sık organik olarak mı görünüyorsunuz? Organik trafik sağlamak oldukça önemlidir. Bu, pek çok kişinin baktığı birincil metriktir. Çünkü bahsettiğim gibi, en iyi yayıncılardan marka kapsamı ve bağlantılarını kazanmak, yetkinliğinizi oluşturduğunuz anlamına gelir. Böylelikle Google'da sıralamanızı yükseltme ve kitleler tarafından güvenilme şansınızı artırır. Organik arama sayılarınızı etkiler.

İçerik pazarlamasının, en azından şirketiniz için önemli bir büyüme görmek için uzun bir süreç olduğu doğrudur. Ancak bu kısa vadede kazanılmayacağı anlamına gelmez. Yüksek performanslı bir projeden kesinlikle bir yükseliş görebilir ve en azından marka bilinirliği ve backlink oluşturma için daha güçlü bir temel oluşturmaya başlayabilirsiniz.
 
Önceki YazıSEO’da 15. Yıl Kutlandı!
Sonraki Yazıİçeriğiniz için En Değerli Verileri Nası…
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın