İçerik Nasıl Hazırlanır?

SEO uyumlu, hatasız, özgün, kaliteli ve etkili bir içerik yazmanın birçok kuralı bulunuyor. İçerik talebinde bulunan bir firmanın bir içerikten beklentisi web sitesini arama motorlarında üst sıralara taşıyacak niteliklerde olmasıdır. Web sitelerinin içeriklerle güncel tutulması, ürün ve hizmet tanıtımlarının etkileyici bir şekilde yapılması ziyaretçi sayısını arttıran bir özelliktir.
 

Bir firmanın ziyaretçi sayısını arttırması demek web sitesini her geçen gün yeni müşterilerin ziyaret etmesi ve hedef müşteri kitlesini yakalaması demektir.

Marka bilinirliğini arttırmayı amaçlayan bir firma için web sitesini arama motorlarında ilk sıralara taşıyan bir içeriğin etkisi son derece fazladır. Bu nedenledir ki firmalar içerik hazırlama işini profesyonellere bırakır. Yoksa herkes içerik yazabilir. Fakat etkili ve kaliteli bir içerik hazırlamak uzmanlık gerektirir. Peki, böyle bir içeriğin özellikleri nelerdir, etkili bir içerik nasıl hazırlanır?
 

Kaliteli Bir İçerik Nasıldır?

 
 • %100 özgündür.
 • SEO uyumludur.
 • Etkili bir başlığa sahiptir.
 • Gramer ve dilbilgisi olarak hatasızdır.
 • Akıcı ve merak uyandıran bir anlatımdadır.
 • Paylaşılır, yorum alır ve önerilir.
 • Bilgi vericidir.
 • Akılda kalıcılığı fazladır.
 • Alt başlıklarla hazırlanmış, okunması keyiflidir.
 • Güncel bilgilere sahiptir.
 • İstenen konuya göre ne uzun ne de kısadır.
 • Önemli yerler işaretlenmiş, dikkat çekicidir. 
 
 
İCERİK.NET FREELANCER YAZAR BAŞVURULARI YENİDEN AÇILDI!
YAZAR BAŞVURUNU YAP HEMEN KAZANMAYA BAŞLA! (KONTENJAN SINIRLIDIR)

 

İçerik Nasıl Üretilir?

İçerik yazmak isteyen birinin içerik talebinde bulunan firmanın ne istediğini, nasıl bir içeriğe ihtiyacı olduğunu çok iyi idrak etmesi gerekir. Çünkü içeriğin birçok çeşidi bulunmaktadır. Şimdi adım-adım etkili bir içerik nasıl üretilir bakalım.

1. Başlık Ses Getirmeli!
Konu ile ilgili dikkat çekici ve etkileyici bir başlık seçilmelidir. Çünkü başlık site içi optimizasyonunda çok değerli olup arama motoru sonuçlarını etkilemektedir. Başlık yani title SEO bakımından son derece önemli olup 60-65 karakteri geçmemelidir. Anahtar kelimenin kullanıldığı etkili bir başlık amacına ulaşacaktır.


2. SEO Uyumlu Olmalı
SEO arama motoru optimizasyonu olup web sitelerini arama motorlarında üst sıralara çıkaran bir çalışmadır. SEO çalışmasında en önemli nokta anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeleri firma vermemişse arama motorlarında konu ile ilgili en çok aranan anahtar kelimeler belirlenmeli ve metinde düzgün ve anlamlı cümleler içinde ek almadan kullanılmalı ve bold yapılmalıdır. Anahtar kelimeleri firma belirlemişse, verilen kelimeler konu ile bütünlük sağlayacak şekilde yine anlamlı cümleler içinde kullanılır.
 

 

 

3. Görüntüsü Etkileyici Olmalı
İçerik ve makale görüntüsü okuyucunun dikkatini ilk 30 saniyede çekmekte hatta daha kısa sürede okuyucu metin bütünlüğüne bakara okuyup okumamaya karar vermektedir. Gözü yormayan, okunması kolay, alt başlıklarla keyifli bir hale getirilmiş olan bir içerik her zaman merak uyandıracak ve sonuna kadar okunacaktır. İlk saniyelerde okuyucuyu etkilemeyi başaramayan bir içeriğin okunma şansı neredeyse hiç yok diyebiliriz. Amaç kullanıcıyı sitede tutmak ve diğer sayfaları da merak eder hale getirmektir. Kaliteli bir içerik aynı zamanda sitenin de kalitesini ortaya koyar ve marka imajını olumlu etkiler.

 

4. Dilbilgisi Kusursuz Olmalı
Gramer bir içeriğin olmazsa olmazıdır. Gerek anlatım gerekse imla bakımından hatalarla dolu bir metni kimse okumak istemiyor. Hatta “ben bile daha iyisini yazarım” diyerek daha ilk saniyelerde siteden ayrılıyor. Kaliteli bir içeriğin en belirgin özelliği olan dilbilgisi ve gramer kurallarına dikkat etmek son derece önemlidir. İnternette gramer kontrolü yapılan birçok adres bulmak mümkün. Hatta Microsoft Word'de hazırlanan metinlerde sistem zaten birçok kuralda yazara yardımcı oluyor.

 

5. Akıcı Dil Kullanılmalı

Anlatım gerek konu bütünlüğü gerekse akıcılık bakımından son derece önemlidir. Bir içeriğin keyifle okunmasında akıcılık dikkat çekmekte, okuyucunun metni keyif alarak okumasını sağlamaktadır. Düzgün cümleler, güncel bilgilerle açık anlatımlar, kaliteli bilgiler ve biraz da işin içine eğlence katmak her zaman etkili olmuştur.


6. İlle de Özgünlük

Kopya içerikler hedef kitleyi yakalamada başarısızdır. Üstelik kopya içerikleri Google amca da sevmiyor ve web sitesini arama motorlarında gerilere atıyor. Yeterli uzunlukta, bilgi verici ve yönlendirici, okuyucuyu yormayan ve sonuna kadar okutan, merak uyandırıcı ve tamamen özgün bir içeriğin sonuna kadar okunmaması için hiçbir sebep yok. Bir içerikte en büyük hatanın kopya olması unutulmamalı ve yazar hazır bir metni özgünleştirirken bile kendi cümlelerini kullanmalıdır.


7. Bilgi Verici Olmalı

İstenen konuda hazırlanacak olan bir içerik konu ile ilgili en güncel bilgileri içermelidir. Okuyucu başlıktan yola çıkarak öğrenmek istediği şeyleri öğrenmeli ve yeterli bilgi aldığını düşünerek tatmin olmalıdır. Bilgi verici bir içerik hazırlamak için internette araştırma yapmak, konu ile ilgili yazıları okumak ve özgün bir şekilde derleyerek yazmak gerekir.

 

İçerik Nasıl Bulunur?

Ürün ve hizmet tanıtımı veya herhangi bir konuda içerik ihtiyacı olan kişi veya kurumlar artık içerik hazırlama işini profesyonel yazar kadrolarına sahip firmalara yaptırıyor. Öyle ki bu firmaların yazarlarının her biri belli konularda tecrübeli yazarlar olup gerçekten seçkin makale ve içerikler hazırlıyor. İçerik nasıl bulunur, kimler tarafından hazırlanır bunu bilen kişi ve kurumlar içerik hizmeti sunan firmalara taleplerini geçiyor ve istediği zamanda tam da ihtiyacı olan özgün ve kaliteli içeriklere sahip oluyor. Bir içerikten bekledikleri tüm özelliklere sahip kaliteli metinlerle web sitelerini hit siteler arasına katarak hedef müşteri kitlesini çok kısa sürede yakalamayı başarıyor.
 

Kopya İçerik Nasıl Anlaşılır?

 

Kopya içerik birden fazla web sitesinde yayımlanmış olan bir içerik olup Google örümcek botlarınca indekslenmiş yazılardır. Yani her şeyi ile aynı olan bir metin farklı sitelerde aynı şekilde yayımlanır. İçerik hazırlayan bir yazarın kopyala yapıştır fonksiyonu ile aynı cümleleri başka yazılardan alması ve yazısında kullanması da bir kopyadır. Kopya içerik kontrolünde bu metin kullanılan kopya cümlelere göre %100 veya daha farklı oranlarda alıntı çıkacaktır.
Peki, kopya içerik nasıl anlaşılır, içeriğin kopya olup olmadığını tespit etmek mümkün mü?

Evet, günümüz internet çağında birkaç saniyede kopya içerik tespit etmek mümkün. Mesela bunlardan en popüler olan kontrol aracı kopyakontrol.com sitesidir. Kopyakontrol.com birkaç saniyede hazırlanan içeriğin kopya olup olmadığını kontrol etmekte, özgünlük oranlarını ücretsiz olarak vermektedir. Kopyakontrol.com web sitelerinin benzersiz içeriklere sahip olmasını ve internette aynı içeriğin birden fazla adreste yer almasını engelleyerek aslında internet dünyasına önemli bir hizmet sunuyor.


Kopya İçerik Tespiti

Kopyakontrol.com u kullanmak için test edilecek metin kopyalanıp kontrol sayfasındaki boş alana yapıştırılır. Kontrol et butonuna tıklanır ve sistemin içeriği kontrol etmesi beklenir. Saniyeler içinde yapıştırılan metnin kopya sonuçları görüntülenir. İşte bu kadar basit. Kopya tespiti yapmak için yapılacak işlemin birkaç adım ve birkaç saniye olduğu kopyakontrol.com ile web siteleri her zaman özgün içeriklere sahip siteler olarak dijital ortamda hak ettiği yeri alıyor.

Profesyonel bir çözüm ortağı olarak kopya içeriklerin tespitini %99 oranında doğru şekilde yapan kopyakontrol.com sayesinde içeriklerin korunması sağlanırken internet de kopya içeriklerle kirlenmekten de kurtuluyor. Ismarlama bir makale ve içeriğin özgün olup olmadığını kontrol ederek çalıntı içerikleri engellemek ve düzenli sorgulamalarla her zaman özgün içeriklere sahip olmak için kaliteli bir site olarak dikkati çekiyor.

Önceki Yazıİçerik Nedir?
Sonraki Yazıİçerik Yazarak Para Kazanmak
Yorumlar (1)
Kayroprakturk
16 Haziran 2019 18:16 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Kopyakontrol sitesini bilmiyordum. Faydalı bir araç.

Yorumunuzu Paylaşın