İçerik Editörü Nasıl Olunur?

Son günlerin en popüler mesleklerinden olan içerik editörlüğü, web sitesi optimizasyonundan markaya, misyon ve vizyondan ürün ve hizmet tanıtımı ve diğer tüm metin ve görsellere kadar bir web sitesinin her şeyi ile ilgilenen kişiye içerik editörü denir.

Bu nedenlerdir ki bir içerik editörü sürekli kendini geliştiren, okuyan, araştıran ve gelişmeleri yakından takip eden kişidir. Böyle biri olmasa idi web sitesini her zaman güncel ve arama motorlarında her zaman ilk sıralarda tutması imkânsız olurdu.
 

İçerik Editörü Olmak 

 

İCERİK.NET FREELANCER YAZAR BAŞVURULARI YENİDEN AÇILDI!
YAZAR BAŞVURUNU YAP HEMEN KAZANMAYA BAŞLA! (KONTENJAN SINIRLIDIR)İyi bir web sitesi içerik editörü olmak için bazı özellikleri taşımak ve bazı kuralları iyi bilmek gerekiyor. Günümüzde ek gelir elde etmek için güzel bir meslek olan içerik editörlüğü freelance mesleklerden biri olup hakkını vererek yapıldığında son derece iyi kazançlar sağlayan bir meslektir. Web siteleri için son derece önemli olan kaliteli içerikler üretimi ile editörler ilgilenir. SEO uyumu içeriklerle web sitelerinin arama motorlarında ilk sayfalarda yer alması demek ziyaretçi sayısını arttırması ve yeni müşteriler kazanarak hedef müşteri kitlesine ulaşması demektir.

İçerik editörü olmak için masa, sandalye ve bir bilgisayar yeterli olmakla birlikte önemli olan yazarlık yeteneği ve becerisidir. Günümüzde birçok internet sitesi içerik editörü aramakta, web sitelerini daha iyi yerlere taşıyacak editörlere ihtiyaç duymaktadır. Freelance editörlükle ek gelir sağlamak için bu ilanlara başvurmak, özgeçmişinizde editörlük deneyimlerinizden bahsetmek ve kanıtlar sunmak yeterlidir. Becerikli ve yetenekli editörlerin hemen iş bulduğu günümüzde iyi bir içerik editörü hangi özellikleri taşımalıdır?

İçerik editörü özellikleri

 • Türkçeyi akıcı ve etkili şekilde kullanmalıdır.
 • Gramer ve dilbilgisi kurallarına hâkim olmalıdır.
 • WordPress bilgisi yeterli düzeyde olmalıdır.
 • Araştırmacı ve detaylı araştırma yapabilme yeteneği bulunmalıdır.
 • Bol-bol okuyan biri olarak gündemi ve son gelişmeleri yakından takip eden biri olmalıdır.
 • Orijinal ve kaliteli içerikler üretebilmelidir.
   

İçerik Editörü Ne İş Yapar?

Öncelikle içerik editörlüğünün o kadar da kolay bir meslek olmadığını vurgulamak isteriz. Günümüzde web sitesi bulunan her kurum ve kuruluşun içerik editörüne ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde son derece popüler ve geçerli bir meslek olan içerik editörlüğüne, dijital ve sosyal medya ajanslarından e-ticaret sitelerine, online satış yapan firmalardan daha bir çok kurum ve kuruluşa kadar her sektörden firma ihtiyaç duymaktadır. İçerik editörü ne iş yapar, web siteleri içerik editörü ile çalışmaya başladığında nasıl bir değişime uğrar gözden geçirelim.
FREELANCER OL

İçerik editörünün yaptığı işler

 • İçerik editörü yayına verilmeden önce her yazıyı en küçük detayına kadar okur ve inceler.
 • Sevsin sevmesin hangi konuda önüne yazı gelirse gelsin okumak ve incelemek durumundadır.
 • Onlarca kategoride yüzlerce yazı okumak durumunda kalabilir.
 • Kelime ve gramer hatalarını, anlam bütünlüğünü kontrol eder.
 • Yazının verilen konuyu tam olarak açıklayıp açıklamadığını, yeterince bilgilendirici olup olmadığını denetler.
 • Paragrafların özel anlamlar içermesi, üçüncü kişilere hakaret tarzı ifadelere sahip olması yasal olarak sorun teşkil edeceğinden içerik editörü bunları da kontrol eder.
 • Web siteleri ve bloglar için içerik üreten, üretilen içerikleri kontrol eden ve düzenleyen içerik editörleri web siteleri için en uygun formatta içerikleri yayına alır.
 • İçerik fikrinin bulunması, araştırma yapılması, uygun bir dille hazırlanması, uygun formatta yayımlanması ve geri dönüşlerin değerlendirilmesinden sorumludur.
 

İçerik Editörü Görevleri Nelerdir?

Sosyal medya paylaşımlarına bakıldığında rekor kıran içeriklerin ne kadar başarılı olduklarını görüyoruz. Çünkü içerik yazma ve geliştirmede sektör her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Bu işin mimarları ise içerik editörleridir. Yaratıcı içerik editörlerinin içerik ve pazarlama konusuna ne denli hâkim olduğu da gözlerden kaçmıyor. Güncel konuları takip eden, sürekli okuyup yazarak kendini geliştiren, sorgulayıcı olan ve her zaman özgün içerikler üreterek web sitelerini rakiplerinin önüne geçiren kişiler içerik editörleridir.

Profesyonel bir web sitesinin çalışan kadrosunda içerik editörü önemli bir konumda olup ilk sıralarda yer alır. Henüz ülkemizde içerik editörlüğü için üniversitelerde bir bölüm bulunmasa da alınan kurslarla iyi bir eğitim alan bir içerik editörünün popüler sitelerde editörlük yapmasının önünde hiçbir engel yoktur. İçerik editörü görevleri nelerdir, nelerden sorumludur,  bir içerik editörü web siteleri için ne kadar önemlidir inceleyelim.


İçerik editörünün görevleri

 • Benzersiz ve özgün içerikler üretmek
 • Markaya veya firmanın kurumsal kimliğine uygun dinamik, akıcı ve etkili içerikler üretmek
 • Doğru kanalları kullanarak firmanın hedef kitleyi yakalamasını kolaylaştırmak
 • Kurumsal kimliği, marka ve logoyu ön plana çıkaracak, dijital ortamda web sitesini popüler hale getirecek benzersiz içerikler hazırlamak
 • Dikkat çekici başlık ve görsellerle hedef kitleye ulaşan içerikler hazırlamak
 • Hedef kitleyi iyi analiz etmek ve firma ihtiyaçlarını doğru belirlemek
 • Kaliteli, özgün, benzersiz, seo uyumlu ve gramer kuralları olarak hatasız içerikler üretmek.
 

İçerik Editörü Maaşları Ne Kadar?


İçerik editörlerinin maaşlarının belirlenmesinde rol oynayan birçok faktör bulunuyor. Editörün tecrübesi ve yetenekleri yanında web sitesinin geliri de içerik editörünün maaşının belirlenmesinde etkilidir. Çünkü aylık kazancı küçük miktarlarda olan bir web sitesi ile çok iyi paralar kazanan bir web sitesinin içerik editörüne vereceği maaş farklıdır. İçerik editörü maaşları için belli bir aralık vermek bu nedenle sağlıklı değildir. Web sitelerinin editöre teklif edeceği ücretler kendi geliri yanında editörün tecrübesine göre de değişecektir.
 

Ortalama 1.500 - 2.000 TL maaş alanlar olduğu bilinse de editörün performansına ve web sitesinin gelir düzeyine göre bu ücretlerin 6.000 TL ye kadar çıktığı bilinmektedir. İletişim fakültesi mezunlarının, felsefe, sosyoloji ve siyaset mezunların da rağbet ettiği bir meslek grubu olan içerik editörlüğü, başarılı ve aranan bir editör için son derece iyi kazançlar sağlayan bir iş olarak günümüzde internette en çok aranan iş ilanları arasında yer alıyor.

Önceki Yazıİçerik Yazarak Para Kazanmak
Sonraki Yazıİçerik Çalınmasını Engelleme
Yorumlar (5)
Nurhayat K.
8 Eylül 2019 19:33 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Giderek teknolojinin hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte yeni mesleklerin ortaya çıkması da gayet doğal.Bir çok meslek kaybolmaya yüz tutarken teknolojiyle birlikte yenileri ortaya çıkmaya başladı.Artık online eğitim de hayatımızın önemli bir parçası ve daha da büyüyen bir hacimle her alanda etkili olmaya devam ediyor.Hal böyleyken içerik editörlüğü gibi bir meslek dalının ortaya çıkması güzel olduğu kadar şaşırtıcı da değil.Çünkü artık bireysel çalışmalarımız dahil bütün takım işlerinde de bilgisayar kullanmadan bir iş halletmek mümkün değil.Durum böyle olunca bireysel tasarımlarımızı renklendirmek için daha fazla içeriğe ihtiyaç duyacağız ve içerik editörlüğü giderek artan oranda kaliteli yayın üretimine ihtiyaç duyacak.Bu yüzdendir ki sosyal medya uzmanlığı gibi eğitim alanlarına bir yenisi daha eklenecek gibi görünüyor.Hem böylece teknolojinin yalnızlaştırdığı insanlar olmaktan çıkıp web üzerinden üzerinden güvenilir ,kaliteli takımlara üye olup üstüne bide para kazanmak mümkün olabiliyor.Ama dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta yazdığımız yada yazmak istediğimiz alanda sürekli kendimizi geliştirmek,zaten böyle olunca kalite ,güven,yeni tasarımlar kişisel gelişim yolculuğumuzun daha da aydınlanmasına yol açacaktır.

Talha
3 Aralık 2019 22:16 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

bu özelliklerin hepsini taşıyorum. daha 15 yaşımda olmama rağmen editörlük yapıyorum google reklam gelirimizi onayladı. daha çok küçük kazançlarımız olmasına rağmen mutluyum

Selinay
11 Aralık 2020 02:08 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

İçerik editörlüğü ilk başta bir bireyin kendini en iyi ispatlama yöntemlerinden sadece biridir.Bu ve bunun gibi bir mesgalle uğraşmak insanın kelime haznesinin gelişmesinin,kendisini çeşitli alanlarda kanıtlamasını sağlar ve kendine çok daha büyük bir özgüven verir diye düşünüyorum.Son olarak şunu söylemeliyim ki kişi kendisini her alanda çok iyi tanımalı ve bu da ancak hayatını yaşadıklarını yazılara dökerek tam manasıyla olur,oluşur hayatta kendimizi tanımadan yapabilecegimiz her şey sınırlıyken,kendimizi tanıdığımızda yapabileceklerimizin bir sınırı yoktur...!

Zişan Y.
11 Aralık 2020 02:59 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Merhaba ben 17 yaşındayım ve bu konuyla ilgili bilgilerini ve deneyimlerini anlatabilir misin nasıl yapabilirim başlayabilirim

Elif
12 Aralık 2020 03:01 tarihinde gönderildi. CEVAPLA

Sizinle iletişime geçmem mümkünmü acaba mail adresinizdan filan bu konu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olur musunuz ? Bilen birine ihtiyacım var bende bu işi yapabilirim

Yorumunuzu Paylaşın