İçerik Çalınmasını Engelleme

İçerik mağdurlarının sayısı her geçen gün artıyor. Bir içeriğin kaynak belirtmeden olduğu gibi alınıp başka bir site tarafından izinsiz kullanılması içerik çalınması olup kaynak sahibini sıkıntıya sokuyor. 

Saatlerce çalışarak hazırlanmış bir içeriğin başka bir web sitesi tarafından kopya olarak kullanılması tam bir emek hırsızlığıdır. Ziyaretçiler için özenle hazırlanmış ya da hazırlatılmış bir içeriğin noktası virgülüne kadar başka bir site tarafından kullanılması son derece can sıkıcıdır. Kendi içeriğini üretmeyen bu emek hırsızlarına karşı ne gibi tedbirler alınabilir, içerik kopyalama nasıl engellenir bu yazımızda bu konuya açıklık getiriyoruz.
 

İçerik Çalınması Zararları

  • İçerik çalınmasının en büyük zararı bin bir emekle hazırlanmış bir çalışmanın başkaları tarafından da kullanılıyor olması ve kopya içerik kullanan web sitesinin hit olma yolunda emek vermeden ilerlemeye çalışıyor olmasıdır.
  • En önemlisi de web sitesinin marka ve imaj saygınlığının zedelenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmasıdır.
  • Eğer içerik indekslenmiş ise kaynak sahibine kopya içerik kullanma bakımından bir zararı olmaz. Şöyle ki, indekslenmemiş bir içeriğin başka bir adres tarafından kullanılması asıl kaynak sahibini kopya içerik kullanan site durumuna düşüreceğinden asıl sıkıntı o zaman başlar. Yani özgün bir içerik yayımlayan bir sitede söz konusu metin site tarafından indekslenmiş olmalıdır.

İçerik Çalınması Nasıl Engellenir?

İçerik çalınmasını engellemenin birkaç yolu bulunuyor.
 

1. Copright Bannerlar / Uyarıları Kullanmak

İçeriklerin altına sitenin tüm haklarının saklı olduğuna ve içeriklerin izinsiz kullanımı sonucu hukuki sürecin başlatılacağına dair uyarı niteliğinde kullanılan copright bannerlar kullanmak son derece caydırıcıdır. Bu uyarıların detaylı bir şekilde yazılması, izinsiz kullanımın yasak olduğunun vurgulanması ve bunun doğuracağı sonuçların belirtilmesi önemlidir. Bu uyarıları okuyan birinin söz konusu içeriği bile-bile kopya olarak kullanması pek akıllıca olmayacaktır. Kullanım koşullarının eklenmesi de bir başka tedbirdir.


2. İçeriklerin Eş Zamanlı Kaydedilmesi

Hazırlanan içeriğin Word dosyasında kaydedilmesi ve yayımlandığı gün kaynak sahibinin kendi mail adresine söz konusu içeriğin kullanımının sadece kendisine ait olduğuna dair bir yazı ile göndermesi delil niteliğindedir. Böylece aynı gün gönderilen bu e-posta ile içerik sahibinin kaynak sahibi web sitesi olduğu ispatlanmış olur. İzinsiz kullanımda delil olarak gösterilen bu e-posta ile karşı tarafa tazminat ödettirmek bile mümkündür.


3. İçeriklerin Sosyal Medyada Yayımlanması

İçeriklerin eş zamanlı olarak sosyal medyada yayımlanması da bir başka tedbirdir. İster tamamı ister linkle beraber birkaç satırı yayımlanabilir. Site tanıtımı ve marka bilinirliğine etkisi olmanın yanında içerik sahibinin kimin olduğuna dair ispat niteliğindedir.
 

İçerik Kopyalamayı Nasıl Engellerim?

İçerik kopyalama Google’ın gözünde hırsızlıktır. İçerik çalınmasını engellemenin yolu da kopyalamayı engellemekten geçer. Orijinal içerikler üretmek için emek sarf edenler alıntı ve kaynak belirtmeden içeriklerinin kullanılmasına haklı olarak tepki göstermektedir. Peki, içerik kopyalamayı engelleme için neler yapılabilir?

1. Servis Kullanımı

İçerik çalınmasını engellemenin ilk yolu kopyalama fonksiyonuna engel olmaktır. Siteye yerleştirilecek birkaç kodla kopyalama işleminin önüne geçilmekte, site içerik kopyalama yapılamadığından içerik sahibi sitenin mağduriyeti önlenmiş olmaktadır. İçerik alma işini bot adı verilen programlar yapar. Kopyala yapıştır fonksiyonlu botlara engel olmanın yolu siteye eklenecek kodlarla mümkündür. Yani içerik çalınmasına karşı servis kullanımı etkili bir tedbirdir.


2. İçeriğe Link Ekleme

İçeriğe eklenecek birden fazla linki botların ayırt etmesi mümkün değildir. Botlar bu linkleri içeriğe dahil bir link olarak algılayacağından ve yapıştırılan sayfadan link çıkışı olacağından içerik çalınması engelleme bakımından önemli bir tedbir alınmış olur.


3. Ücretsiz İçerik Koruma

Site içeriğini koruyarak güvenliğini sağlamanın son derece masrafsız yolları bulunuyor. Mesela bunlardan biri DMCA sitesidir. Web sitelerini bedava koruyan DMCA, ücretsiz bir internet platformu olarak site içeriklerini adeta sigortalıyor. Bunun için yapılması gereken tek şey DMCA’ya üye olup lisans almak. DMCA, içeriği çalan siteyi arama motorlarında bloke ederek içerik çalınması veya kopyalanması durumunda web sitelerini haklarını koruyor. 

WordPress ve DMCA yanında imaj koruma adı ile birçok internet sitesi bu işi yapıyor ve web sitelerinin içeriklerini koruma altına alarak resim ve videolar da dahil olmak üzere tüm içeriklerin başkaları tarafından paylaşılmasını engelliyor. Lisans ekleyen ve sağla tıklamayı engelleyen bu programlar sayesinde web siteleri içeriklerinin başkaları tarafından kullanılmasını engellemiş oluyor.

Önceki Yazıİçerik Editörü Nasıl Olunur?
Sonraki Yazıİçerik Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın