İçerik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gözlemden çok çözümleme yöntemi olan içerik analizi, mevcut verileri özetleyerek standardize eden, karşılaştıran veya başka bir şekle dönüştüren bir yöntemdir. Sosyo politik, ekonomik ve psikoloji ihtiyaçları karşılamakta, nesnellik, sistemlilik ve genellik özellikleri taşımaktadır.

İçerik Analizi Çeşitleri


İçerik analizi kim, kime, neyi nasıl söylemiştir ve sonucu ne olmuştur zincirinde bu sorulardan bir ya da birkaçına cevap aramak için yapılır. İçeriğin özellikleri ve iletişim etkileri ile ilgili sonuçlar elde etme ve örnekleme ile elde edilen verilerden içerik etkilerini ölçme hedeflenir. İçerik analizi teknikleri;
  • Sıklık Analizi
  • Kategori Analizi
  • Değerlendirici Analiz
  • İlişki Analizi
  • Ve diğer analizlerdir.

Etkili bir içerikten beklenen hedef müşteri kitlesini yakalaması ve sadık müşteriler yanında yeni müşterilerin de verilen ürün ve hizmetlerle ilgili dikkatini çekebilmesidir. İçerik analizi ile içeriğin verdiği mesaj anlam açısından nesnel ve sistematik olarak sınıflandırılmakta, elde edilen veriler sayılara dönüştürülerek içerik başarısı ortaya çıkmaktadır. Web siteleri için en önemli şey olan içeriklerin nasıl hazırlandığı, sitelere olan etkileri, kullanım yoğunluğu ve olgunluğu içerik analizi konusu ile alakalıdır.

İçerik analizindeki ilk adım web sitesinin amacıdır. Siteye giren ziyaretçilerin web sitesinden ve içerikten beklentilerine ne derece cevap verildiği, ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığı içerik analizi ile belirlenir. İçeriklerin ne derece başarılı olduğu içerik analizleri ile tespit edilmektedir. Bu çerçevede içeriklerin özgün, bilgi verici ve etkili olması çok önemlidir. İçerik analizi çeşitleri içinde ziyaretçi sayısını, ziyaretçilerin sitede ne kadar süre kaldığını tespit eden analizler bulunmakta, yapılan içerik analizi çalışmaları sonrası ziyaretçi sayısını arttırmak ve sitede geçirilen süreyi uzatmak amaçlanmaktadır.  
 

İçerik Analizi Yöntemi


Web sitelerinden en iyi geri dönüşü sağlamak, siteleri sürekli güncel tutarak hedef müşteri kitlesine ulaşmak için kaliteli ve etkili içerik üretimi yapılmakta, içeriğin durumu göz önünde bulundurularak içerik analizleri ile gerekli etkinin alınıp alınmadığı kontrol edilmektedir. İçerik analizi yöntemi içerisinde en etkili yöntem öncelikle tüm içeriklerin ve içeriklere ait bilgilerin yer aldığı bir excel tablosu oluşturmaktır. Sonrasında söz konusu içeriklerle ilgili hedefler belirlenmeli, bu hedeflere ulaşmak için içeriklerde ne gibi düzenlemelerin yapılması gerektiği tespit edilmelidir.
  • Ziyaretçilerin sayfada durma süresi
  • Ziyaretçi sayısı
  • İçeriğin doyuruculuğu
  • İçerik uzunluğu
  • İçerikle ilgili üründeki satış miktarı

Tüm bu veriler doğrultusunda belirlenen hedefe ulaşmak için alınacak tedbirler içerik analizi sonucu ortaya çıkar. Nitel içerik analizinde içeriğin sonuçlarına bakılmakta, etkilerini anlama ve sorulara cevap bulmak amaçlanmaktadır. İşitsel ve görsel içeriklerdeki metinleri anlamaya ve analiz etmeye yarayan nitel içerik analizi, nitel araştırma yazılımları ile son derece pratik bir şekilde yapılır.

Web sitesine ziyaretçi çekmek için yapılan yatırımların ve hazırlanan içeriklerin sonucunu sayısal olarak görmek için yapılan içerik analizleri, dönüşüm oranlarının görüldüğü bir tablo olarak web sitelerinin geleceğine yön verir. İçerik analizleri web sitelerinin daha çok ziyaretçi çekmesini sağlamak, doğru müşterilere en hızlı ve en kolay şekilde ulaşmak ve kampanyaların ne kadar işe yaradığını ortaya koymak için yol göstericidir.
 

İçerik Analizi Programı


Teknoloji çağı günümüzde birçok içerik analizi programı kullanılıyor. Burada en çok kullanılan içerik analiz programlarına yer vererek nasıl çalıştıkları hakkında bilgi vereceğiz.

Qda Miner 
Makale, resim, video, konuşmalar, kitaplar, fotoğraflar ve yasal belgelerin analizinde kullanılmakta olup otomatik metin kategorizasyonu ve içerik analizinde kullanılmaktadır. Ücretli bir program olup 30 günlük demo süresi tanımaktadır. Ara yüz olarak İngilizce, Fransızca ve İspanyolca ara yüzlere sahiptir.

 Atlas.ti
Metin, video, resim, fotoğraf, ses ve pdf gibi dokümanların analizinde kullanılmaktadır. Ücretli bir uygulama olan program Google Earth Coğrafik Veri entegrasyonuna da sahip olup 10 belgenin eklenebildiği süresiz demo özelliği de bulunmaktadır.

 

HyperResearch
Video, ses, metin ve rafik işlenebilen program klasik bir ara yüze sahip olup diğer programlara göre en az tercih edilen programlar arasında yer alır. 10 belge ile sınırsız demo gösterisi sunan ücretli bir uygulamadır. Ücretli olarak kullanmaya başladığınızda ise etkili özelliklerini kullanabiliyorsunuz. 

MaxOda
Kullanıcı dostu nitel veri analiz programı olup Twitter’da tweetleri bile çekebilmektedir. Metin, video, ses kaydı, resim, pdf ve tablo gibi verileri her çeşit ortamdan çağırıp işlemekte ve sayısal veriler elde etmektedir. Diyagramlar, kodlamaların yapılıp raporlanabilmesi, Türkçe ara yüzü, metinler arası ilişkiler ve 30 günlük demo sunumu ile idealdir.


Nvivo, Quirkos, Raven's Eye, Qualrus, Transana ve Dedoose da ücretli uygulamalar olup, bunların yanında Cassandre, Rqda, Elan, Weft Qda, Qiqqa uygulamaları ücretsi veri analizi yapan programlardır.
 

İçerik Analizi Örneği


Veri trafiği, hedef kitle hakkında detaylı bilgi, performans analizi, ziyaretçi davranış analizi ve tıklama sayılarını gösteren veri analizleri, web sitelerinin durumunu değerlendiren ve gerek sayısal gerekse grafiksel sonuçlarla raporlama yapan bir çalışmadır. İçerik analizi örneği olarak bir e-ticaret sitesini baz aldığımızda şöyle bir içerik analizi ile genelleme yapabiliriz:
 

Cihaz türü
Hangi cihazlardan web sitesine hangi oranlarda giriş yapıldığını gösterir.
PC: % 70
Akıllı cihazlar: % 5
Tabletler: % 4
TV: % 1
Diğer cihazlar: % 20

Trafik kaynağı
Hangi kanaldan web sitesine ulaşıldığını ve oranlarını gösterir.
Arama motorlarından: % 45
Site bağlantılarından: % 25
Doğrudan trafik: % 20
Dâhili trafik: % 5
Sosyal ağlardan: % 3
Diğer: % 2

Yaş
Web site ziyaretçilerinin yaş grubu hakkında bilgi verir.
25-35 yaş: % 70
18-24 yaş: % 10
35-45 yaş: % 5
46-55 yaş: % 11
18 yaş altı: % 4

 

İCERİK.NET FREELANCER YAZAR BAŞVURULARI YENİDEN AÇILDI!
YAZAR BAŞVURUNU YAP HEMEN KAZANMAYA BAŞLA!

Önceki Yazıİçerik Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?
Sonraki YazıMakale Yazarlığı
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın