İçeriğiniz için En Değerli Verileri Nasıl Seçersiniz?

İçerik pazarlama sektöründe müşterileriniz için ürettiğiniz içerikleri iyileştirmek yapabileceklerinizin başında en doğru verileri seçmek gelmektedir. Verileri biraz daha derinlemesine incelemek ve içeriğinizin kaynağının, içeriğinizin nasıl performans göstereceğini belirlemek aynı derecede önemlidir.

Halka Açık Veriler

Hemen hemen her içerik için, kullanıma ve halka açık bir veri kümesi olduğundan emin olabilirsiniz. Bu örnekler arasında nüfus sayımı, kolejler ve üniversiteler, WHO ve TUİK’den alınan veriler yer alır. İçeriğiniz için bir metodoloji olarak halka açık verileri kullanmak söz konusu olduğunda fırsatlar gerçekten sonsuzdur.
Ücretsiz veri kümeleri içeriğiniz için bir bilgi hazinesi olabilir. Ancak bunların her zaman birlikte çalışmanın en kolay yolu olmadığını unutmayın. İçlerindeki muazzam miktardaki bilgiyi anlamlandırmak ve öngörüleri okuyucularınız için sindirilebilir hale getirmek için çok fazla analize ihtiyaç duyarlar.

Anketler

İnternette ücretsiz veri taramanın aksine, bir anketi metodoloji olarak kullanmak daha maliyetli olabilir. Bununla birlikte, içeriğinizi şekillendirmek için bir anket kullanmanın büyük bir avantajı vardır. İstediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Herkese açık veriler bir hikaye anlatacak olsa da, her zaman anlatmak istediğiniz hikayenin tamamı değildir ve anketler burada devreye girer.
Elbette, anketler söz konusu olduğunda, araştırma yönteminin en iyi uygulamalarına dikkat etmeden herkes bir tane oluşturabilir. Ele alınması gereken sorunlardan biri budur. 2020'de herkesin zihninde "sahte haberler" olduğu için, gazeteciler ve editörler arasında güven inşa etmek son derece önemlidir. İçerik oluşturucuları olarak, içeriğin yalnızca dikkat çekici ve eğlenceli değil, aynı zamanda doğru ve bilgilendirici olmasını sağlama sorumluluğunuz var.
Özellikle anket kampanyaları, yanıtları titiz bir metodolojik mercekle analiz etmenizi gerektirir. Anketler için veri toplarken, etik koruma, veri geçerliliği ve adil görsel temsillere çok dikkat ettiğinizden emin olun.

Viral Kampanyalar

Viral içerik kampanyaları en eğlenceli ve çoğu zaman en rahatsız edici olanıdır. Tiksinme gibi olumsuz duygular, viral kampanyalarının sonuçlarını incelerken sıklıkla ortaya çıkar. Çalışmanın, olumsuz duygular beklenti veya sürpriz gibi duygularla eşleştirildiğinde, viral başarıya ulaşabileceği bulundu. Uçak tepsisi masasının klozet kapağından daha kirli olduğunu öğrenmekten daha şaşırtıcı olan nedir?
Dünyanın dört bir yanındaki yayıncılar da bu içeriğin şaşırtıcı olduğunu düşünüyor gibiydi. Bu kampanya, 195 farklı basında yer alan tipik bir içerik kampanyası için normların üzerinde performans gösterdi. Üstelik bu, COVID-19 salgınından önceydi.

Katılımcı Yöntemler

Katılımcı yöntemler, metodolojik açıdan aktif katılım gerektiren kampanyalardır. Bunlar benzersiz fikirlerdir ve hiçbiri birbirine benzemez. Bu kampanyaların kendileriyle ilişkili belirli bir risk seviyesi vardır. Herhangi bir geri dönüş vaadi olmaksızın çok fazla ön çaba ve planlama gerektirirler. Haliyle müşteriler ve onları elde etmek için büyük çaba harcayan ekipler için korkutucudur.
Bununla birlikte, bu fikirler toplu olarak diğer kampanya türleriyle aynı seviyede ve hatta hem bağlantı sayısı hem de basın açıklamaları için anket yöntemlerinden daha iyi performans göstermektedir. Büyük faydalar elde etmek için, büyük bir risk almaya istekli olmanız gerekiyor gibi görünüyor.

Sosyal Medya

Bir veri kaynağı olarak sosyal medya, anket metodolojileri ve kamuya açık veri kümeleri ile birbirlerine benzemektedir. Katılımcı yöntem kampanyalarının aksine, sosyal medya verilerine dayalı bir kampanya oluşturmak için bilgisayarınızdan ayrılmak zorunda değilsiniz.
Sosyal medyayı bir içerik kaynağı olarak kullanmanın en iyi yanı, tüm dikeylere uygulanabilmesidir. Sosyal medya verilerine dayalı içerik üretmekten öğrenilen en büyük ders, metodolojinin tipik olarak öznel olduğudur. Bu nedenle büyük bir kapsam elde etmek için projeyi doğası gereği hafif tutmanız gerekir.
Konu ne olursa olsun, ürettiğiniz her şeyin devam eden bir sohbete katkıda bulunduğundan emin olun. Anlamlı hiçbir şeye işaret etmeyen istatistikler, içeriklerine eklemeye çalışan yazarlar için alakalı olmayacaktır.

Müşteri Verileri

Müşteri verileri, genellikle içerik pazarlamacıları için en az takdir edilen veri kaynağıdır. Çok sayıda eyleme geçirilebilir endüstri anlayışı üzerinde olmanıza rağmen bunu bilmiyor olabilirsiniz. Dahili verileri yalnızca işyerindeki dahili süreçlerinizi iyileştirmek için yararlı olarak düşünebilirsiniz, ancak kuruluşunuz dışında da değerli olabilir.
Halka açık verilerin aksine, dahili veriler daha önce hiç görülmemiştir ve % 100 benzersizdir. Gazeteciler bunu özellikle istiyor çünkü tamamen özel kaynaklar sağladığınız anlamına geliyor. İçeriğinizi oluşturmak için dahili verileri kullanmanın ek bir avantajı, analizlere göre anketlerle eşit performans göstermesidir. Anketlerin aksine, tamamen ücretsizdir.
 
Önceki Yazıİçerik Pazarlama ve Dijital PR’ın Kısa v…
Sonraki YazıBaşarı Ölçütü: Sektörünüz İçerik Pazarla…
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın