Harika Bir İçerik Üretmek İçin 4 Adım

Etkili bir içerik pazarlama stratejisine giden yol aslında SEO için çok önemli. Düzenlenen doğru bir içerik, marka mesajını doğrudan kitleye sunar.
Oluşturduğunuz harika içerik ise dönüşümleri teşvik ederek, internet üzerinde trafik oluşturmanızı sağlar ve ilgi oluşturur. Bütün saydığımız bu noktaların gerçekleşmesi için, içeriğin ona ihtiyaç duyan herkese yardımcı olması gerekiyor.
Konu hakkında örnek vermemiz gerekirse, bugün internette kullanıcıların ortalama %74’ü geleneksel reklam yöntemlerini kullanmadığını, içerikler aracılığı ile ürünler hakkında bilgi aldığını varsayalım.
Bu aslında bize, alıcıların 1-2 dakika ayırmak için bir zaman aradığını değil, bilgi ve zengin içeriklerden uzaklaşmak istediklerini ifade ediyor. Burada neler yapmanız gerekiyor?

1. Adımda Araştırmanıza Başlayın


Konu fikirleri almak “Nasıl yapılır?” için kolaydır. Kullanıcılara vereceğiniz hizmetle ilgili olarak yeni bir konu ya da ürün yazabilirsiniz. Doğru konuyu bulmak biraz zaman alabilir.
Yaptığınız içerik araştırmalarınızda, özellikle içerik oluşturanlar için bir aracı kullanarak işe başlayabilirsiniz. Bu araçların sağlamış olduğu bilgiler şu anda trend olan konu fikirleri hakkında size yardımcı olacak. Örneğin: Sonbaharda barda/ restoranda/ tatil köyünde hizmet vermek amacıyla klasik içecekler konusunda nasıl yapılır videosu hazırlanabilir.

2. Adımda Odaklanmaya Çalışın


Buradaki doğru yaklaşım, sadece bilgi vermek değildir. Aynı zamanda hedef kitlenizi markanız konusunda daha doğru yatırım yapmaya ikna etmektir. Bir konu seçtiniz. Bundan sonraki büyük adımınız ne? Elbette, yayınlamak için tercih edeceğiniz araç.

E-posta ile dağıtmayı mı yoksa bir parçayı bloğa dâhil etmeyi mi daha uygun buluyorsunuz? Yoksa bir video konuları aktarma noktasında daha mı uygun?
Burada unutulmaması gereken önemli bir nokta var. O da günümüzdeki kişilerin video ile etkileşim halinde olmayı daha çok sevdiğidir. Video ile sunulan içeriklerle daha fazla bilgi sahibi olunuyor. Bunu göz ardı etmeyin.

3. Adımda SEO


SEO’yu her şeyden öne çıkarmaya çalışın. Bunu ele almak, emin olun ki içeriğinizi daha keyifli, daha bilgili ve daha çekici bir hale getirecek.

“Nasıl yapılır” konusunu ele alalım. Bu anahtar kelimenin yüksek düzeyde bir performans olduğunu öğrenin. Kullanıcılar arama motoru kullanarak cevap aradıklarında genellikle yazdıkları içeriklerin yanına” nasıl yaparım” ya da “nasıl yapılır” sorusunu yazacak.

Kullanılacak olan doğru anahtar kelimelerin verimli olması için, arama motoruna değil, aksine kişilere daha fazla odaklanmanız gerekiyor.

4.Adımda Görselleri Atlamayın


Görsellik, aslına video açısından olmasa bile “Nasıl yapılır” içerikleri açısından son derece önemlidir. Öğretici içerikler genellikle kullanıcılar açısından sıkıcı bulunabilir. İçerikleri okuyan okuyucuların aslında tam da önemli bir yere geldiklerinde sıkıntıdan dolayı onları kaybedebilirsiniz. Bu sıkıntılı bir durumdur. Bu sadece onların ilgilerini kaybetmesini sağlamaz. Aynı zamanda onların içeriklere bir daha geri dönememesini sağlar. Bu noktada kullanılan görsellikler, daima içeriği canlandırmaktadır.

Önceki YazıSEO
Sonraki YazıYazı Yazarak Para Kazanma Ekşi
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın