Emzirme Önlüğü Nasıl Kullanılır

Emziren bir anneyseniz, ev dışında çocuğunuzu emzirmek durumunda kalabiliyorsunuz. Otobüste, arabada, cafede, parkta, misafirlikte kısacası her yerde çocuğunuzu emzirebilmek için koşullar uygun olmayabilir. Bu koşullarda yardımınıza emzirme önlükleri koşuyor. Hiçbir sıkıntıya girmeden ve açık vermeden bebeğinizi rahatlıkla emzirebiliyorsunuz.
 

Emzirme Önlüğü Nasıldır?Emzirme önlükleri şekil olarak mutfak önlüklerine benzerler. Mutfak önlükleri gibi boyundan asılıyorlar. Fakat onlar gibi dar değildir. Kareye yakın dikdörtgen şeklindedirler. Önlüğü üst askısından boynunuza asıyorsunuz. Alt taraftan da belinize bağlıyorsunuz.

Önlüğün üst tarafı bombeli olduğu için, emzirme sırasında hem siz bebeğinizi görüyorsunuz hem de bebeğiniz sizi görüyor. Önlüğün bombeli olması önemlidir. Bebeğinizin sizi emdiğini ve olası ters durumları görebilmelisiniz. Ayrıca bebekler emzirirken bir gözleriyle de anneleriyle temas halindedir. Emzirirken bebeğiniz sizi görmezse ağlayıp, sizi sıkıntıya sokabilir.
 

Emzirme Önlüğü Nasıl Kullanılır?Emzirme önlükleri her bedene uyacak genişliktedir. Boyun askıları ayarlı oldukları için beden ölçünüze bebeğinizin rahatlığına göre bağlama açısını ayarlayabilirsiniz. Önlüğün alt tarafını da belinize göre ayarlayıp, bağlayabilirsiniz. Burada önemli olan sizin ve bebeğinizin rahat hareket edebilecek pozisyonda önlüğü bağlamanızdır.
 
Toplum içinde, bebeğinizin acıktığını hissettiğinizde,  öncelikle önlüğü alt taraftan belinize bağlayın. Sonra boyun bağını ayarlayarak boynunuza bağlayın. Bebeğiniz ve sizin rahat edecek durumda önlüğü bağladıktan sonra bebeğinizi emzirmeye başlayabilirsiniz.
 

Emzirme Önlüğü ModelleriBebek mağazalarında ve internet sitelerinde birbirinden farklı ve modellerde emzirme önlükleri bulunuyor. Bunların içinde Çin’den gelen ve merdiven altı ürünler de bulunuyor. Bebeğinizin ve sizin sağlığınızı düşünüyorsunuz. Rahat edeceğiniz ve kanserojen içerikli olmayan önlükleri tercih etmelisiniz.
 
Önlükler genel olarak önü bombeli veya düz modeller olarak üretiliyorlar. Dikdörtgen ölçüde pamuklu, viskon ve müslin  kumaşlarda üretilen önlüklerde renk skalası zengindir.  Bebeğinizin cinsiyetine göre kırmızı, mavi, fuşya veya pembe renklerden birini tercih edebilirsiniz. Önlükler genellikle, hayvan, bitki,denizci, rakam ve puantiyeli desenlidir.
 
Önlüklerin boyun bağları, kopçalı, kemerli, tokalı ve cırt cırtlı oluyor. Boyundan ayarlı bağlar kullanış olarak daha rahat olduklarından bu modelleri tercih edebilirsiniz.
 
Emzirme Önlüğü Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Doğumdan sonra, eve kapanmayı sevmeyen annelerin, dış ortamda da bebeklerini rahatlıkla besleyebilmeleri için emzirme önlükleri büyük kolaylık sağlıyor. Bunu fırsat bilen bebek mağazaları ve konfeksiyonlar birbirinden şık ve alımlı emzirme önlükleri üretmeye başladılar. Cazibesine ve alımlı görünümüne aldanmadan önce önlük alımında dikkat etmeniz gereken hususlar bulunuyor.

1-Önlük, pamuklu kumaştan olmalı; Bebeğiniz kucağınızda ve üzerinde de örtü bulunuyor. Sizin vücut sıcaklığınız ve bebeğinizin sıcaklığı artacaktır. Bu durumda hem siz hem de bebeğiniz rahatsız olacaktır. Ayrıca bebeğiniz sağlıklı bir emzirme yapamayacaktır. Bu nedenle nefes alan ve hafi dokunmuş pamuklu kumaş önlükleri tercih etmelisiniz.
Yeni nesil anneler, tarihsel geçmişi olan müslin kumaştan dokunmuş ürünleri tercih etmeye başladılar. Geçmiş çağlarda bebek bezi ve kundak bezi olarak kullanılan bu kumaştan emzirme önlükleri de üretilmeye başlandı. Bu önlükleri de tercih edebilirsiniz.
 
2-Önlük geniş ölçüye sahip olmalı; Emzirme önlüğünün ebadı, bedeninizi rahatlıkla kaplamalı, çocuğunuz içinde havasız kalmadan rahat hareket edebilmeli. Bu nedenle genişliğinin en az 80 santimetre, boyunun da en az 50 santimetre olmasına dikkat ediniz.
 
3. Boyun Bağı rahat ve kullanışlı olmalı; Boyun bağı kemerli veya kopçalı olmalıdır. Boynunuzu rahatsız etmeyecek yumuşaklıkta ve ayarlanabilir olmasına dikkat etmelisiniz.
 
4. Emzirme Önlüğünün üst tarafı bombeli olmalı; Önlüğün göğsünüze gelen kısmının bombeli olması önemlidir. Bebeğinizle göz teması kurabilmeniz için önü bombeli önlük modellerini tercih etmenizde fayda vardır.
 
5. Önlüğün renk ve deseni zevkinize kalmış; Renk ve model takıntınız varsa, tarzınızı yansıtan model tercihi yapabilirsiniz. İsterseniz taşıma ve omuz çantanızla aynı renk emzirme önlüğü satın alabilirsiniz.
Bazı emzirme önlükleri önden ceplidir. Islak mendil, küçük biberon veya emzik koyma yeri olarak kullanabilirsiniz.
 

Emzirme Önlüklerinin Avantajları Nelerdir?1- Her ortamda rahatlıkla bebeğinizi emzirebilirsiniz. Ortamdakileri rahatsız etmeden ve sizi sıkıntıya sokmadan emzirme avantajına sahipsiniz.
2- Bir davette veya yolculuk esnasında önlüğü takarak, hızlı şekilde bebeğinizi emzirebilirsiniz.
3- Önlükler, şık ve elbisenin bir parçası gibi göründüklerinden, dikkat çekmezsiniz.
4- Uygunsuz bir ortam olsa bile emzirme saatini geçirmeden bebeğinizi emzirebilirsiniz.
5- Geçmiş dönemdeki annelerin yaşadığı gibi, bebeğiniz acıkıp ağladığında stres ve sıkıntı yaşamıyorsunuz.
 

Emzirme Önlüğünü Evde DikebilirsinizEliniz terziliğe yatkınsa, biçip dikmeyi seviyorsanız, emzirme önlüğünü kendi zevkinize ve tarzınıza göre dikebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bir parça kumaş alıp, işe koyulmaktır. Evde atıl durumda olan kumaş ya da kumaş parçalarını da değerlendirebilirsiniz.
 
Önlük için gerekli malzemeler; 130-150 cm x 50-60 cm ölçülerinde kumaş, sütyen baleni veya yoğurt kovası sapı, makas, iğne, iplik, kopça veya cırt cırt bant, isteğe göre renkli yama kumaşlar.
 
Kumaşın etrafını makineden bir veya iki santimetre kıvırarak dikin. Boynunuzun ölçüsüne göre iki adet boyun bağı ölçüp kesin. Kumaşınızın tam ortasında 45 santimetre boşluk kalacak şekilde bu bağları dikin. Bağların ucuna kopça veya cırt cırt bantları dikmeyi unutmayın. 45 santimlik bölgeye sütyen baleni veya yoğurt kovası sapını dikin. Bu bölüm sizinle bebeğinizin göz teması kuracağı bölge olacaktır.
 
İsterseniz alt taraftan ince uzun bağ ekleyip, belinize bağlama kemeri yapabilirsiniz. Önlüğün daha şık görünümlü olmasını istiyorsanız, renkli kumaşlardan üst veya alt cep dikebilirsiniz.
 
 

Önceki YazıDiş Plağı Nasıl Temizlenir
Sonraki YazıAnadolu Yakası Gezilecek Yerler
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın