Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti, dünyanın sayılı ören yerlerinden biridir. Yüzyıllar boyunca dini, ticari ve kültür merkezi olarak öne çıkmıştır. Kent, dünyaca ünlü eserleri bünyesinde barındırdığı için UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Bu yazımızda sizleri, Efes’in muhteşem tarihine doğru bir yolculuğa çıkaracağız.
 
Efes; bir liman kenti olması, verimli topraklar üzerinde kurulması, batı ile doğunun geçiş kapısı olması nedeniyle stratejik bir öneme sahiptir. Kuruluşu MÖ 6 binli yıllara dayanıyor. Antik bir Yunan kenti olmasına rağmen en görkemli zamanını Roma döneminde yaşıyor. Özellikle Meryem Ana Evi’nin bu topraklar olması nedeniyle Hıristiyanlar için özel bir anlamı bulunuyor. 
 

Efes Antik Kenti Nerededir?

Efes Antik Kenti Ege Bölgesinde, Selçuk ilçesinin 3 kilometre güneybatısında, İyonya kıyısında bulunuyor.
 

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

Efes Antik Kente giriş ücreti 100 Türk Lirasıdır. 8 yaşın altındaki çocuklardan ücret alınmıyor. Müzeye girişlerde Müze Kart geçerlidir. Bu giriş ücretine bazı bölümler dahildir. Örneğin Yamaç evlerini ziyaret edecekseniz giriş ücretinin haricinde 36 TL daha ödemeniz gerekiyor.
 

Efes Antik Kenti Tarihi

Efes Antik Kenti MÖ 6 binli yıllarda Küçük Menderes havzasında kurulmuştur. Kazı çalışmaları kentin Antik Yunanlılar tarafından kurulduğunu ortaya çıkarıyor. Kentin bulunduğu bölge Antik Çağda İyonya adıyla anılıyormuş. Efes, İyonya’nın 12 şehrinden biri olmakla kalmamış aynı zamanda başkentliğini de yapmıştır.
 
Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı İyonya döneminde yapılmıştır. MÖ 1050’de Yunanistan’dan gelen göçmenlerle kentin nüfusu daha da artmış. MÖ.700 yılında Lidya Kralı Giges, İzmir ve Milet şehirlerini istilâ etti, diğer şehirleri de ekonomik açıdan kendisine bağlandı. MÖ.560-545′te Lidya kralı Kresus, İyonya’yı tamamen egemenliği altına aldı.
 
Lidya Kralı Kresus, Efes halkını şehri terk etmeye zorluyor. Efes halkı da kenti terkederek Artemis Tapınağı etrafına yerleşiyorlar. MÖ 547/546’da Pers Kralı Büyük Kyros, Lidya Krallığını yıkarak, bölgeyi ele geçirmiş. MÖ 334 yılına kadar bölge Perslerin egemenliği altında kalmış.
 
Büyük İskender’in Anadolu’ya seferler düzenlemesi sonucunda MÖ 334’de Efes, Makedonların hakimiyetine girmiş. Kısa bir süre sonra Büyük İskender ölmüş. Efes ve Bergama (Pergamon) Krallığı, Büyük İskender’in komutanlarından Lysimakhos’un payına düşmüş. Lysimakhos da ilk iş olarak kentin yerini değiştirerek bugünkü yerine taşımıştır. Kentin ismini de değiştirerek karısının ismi olan Arsinoeia adını vermiş.
 
MÖ 129’da Bergama Kralı Attolos ölmeden önce vasiyet olarak Efes de dahil tüm bölgeyi Roma İmparatorluğu’na bağışlamış. Roma İmparatoru Agustus, Efes’i Asya eyaletinin başkenti yapmış.
 
4. yüzyılda Efes limanı, kuzeyden gelen Marnas Çayı ve Küçük Menderes Nehrinin taşıdığı alüvyonlarla dolar. İmparator Hadrianus limanı birkaç kez temizletir. Buna rağmen Efes, denizden uzaklaşır ve ticaret gerilemeye başlar.
 
7. yüzyılda Araplar İyonya kıyılarına saldırılar düzenlerler. Efes, Bizans döneminde tekrar yer değiştiriyor. Şehir ilk kurulduğu Ayasuluk Tepesine tekrar taşınıyor. Aydınoğulları 1330 yılında şehri fethederek başkent yapıyor. 16. yüzyıla gelindiğinde, halkın çoğunluğu şehri terk etmiştir. 17. yüzyılda ise Efes antik kenti eski hali kaybolmuştur. Şehirde sadece 100 kişi kalmış, onlar da hastalıklarla uğraşmaktadırlar.
 

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi

Efes Antik Kenti, bugünkü İzmir, Aydın kıyı sahillerini kapsayan ve İyonya adı verilen bölgede kurulmuştur. Küçük Menderes Nehrinin, Ege Denizine dökülen bölgede Ayasuluk Tepesinde kurulmuştur. O bölgede hüküm süren 12 İyonya Şehir Devletinden biridir.
 
Efes, ilk kurulduğunda küçük bir şehir olduğu, tarihi kayıtlarda yazılıdır. Stratejik konumu dolayısıyla sürekli gelişmiştir. Bundaki en büyük etken İyonların sürdürdükleri devlet politikasıdır. İyonlar, hoşgörülü, gelişmeye açık millettirler. Ayrıca kurdukları devletlerin dinleri yoktur. Bu nedenle her inanışa karşı saygılı ve hoşgörülü yaklaşmışlardır.
 
İyonların dine karşı hoşgörülü yaklaşmaları sayesinde Aziz Paul, Hz. Meryem’i Efes’e getirmiştir. MS 36’da Hz. İsa (as) çarmıha gerildiğinde, Hz. Meryem’in de zarar görmemesi için kaçırıp, Efes’e getirmiştir. Bu nedenle Efes, Hıristiyan alemi için çok önemlidir. Antik dönemden günümüze kadar Efes, Hıristiyanların hac uğrak noktası olmuştur.
 
Efes, Antik bir Yunan kenti olduğu için, İyonlar için önemli olan bereket tanrıçası Kbele/Artemis için bir tapınak inşa etmişlerdir. Şehir, kurulduğu günden beri İyonlar, Bergama Krallığı ve Roma İmparatorluğu dönemlerde sürekli gelişmiş ve döneminin metropolü haline gelmiştir.
 
Efes, Bergama Kralı Lysimakhos tarafından bir ızgara plan doğrultusunda inşa edilmiş. Bu düzen ve plan günümüze kadar gelmiştir. Şehir, ana caddeler ve bunları dik kesen ara caddeler/sokaklar üzerine kurulmuştur.
 
Efes, özellikle Roma İmparatoru Agustus döneminde altın çağını yaşamıştır. Agustus, şehri yeniden şekillendirmiş, her tarafı mermerlerle donatmıştır. Bu nedenle Efes, tarihin mermerden yapılan ilk ve en büyük kenti unvanını taşıyor.
 

Efes Antik Kenti Hangi İlimizdedir?

Efes Antik Kenti, İzmir’de yer alıyor. İzmir, Ege Bölgesi’nin en önemli turistik ve ticari kentlerinden biridir. Türkiye’nin üçüncü büyük kentidir.  
 

Efes Antik Kenti Hikayesi

Efes Antik Kentinin kuruluşu bir efsaneye dayanıyor. Kuruluş hikayesi, kentte bulunan Hadrianus Tapınağı girişindeki kitabede anlatılıyor.
 
Antik çağda Atina Kralı Kodros’un (Codrus) oğlu Androklos (Androcles), babasının ölümü üzerine Atina’yı terk etmeye ve yeni yerler fethetmeye karar veriyor. Antik çağda Yunanistan’da önemli kararlar almadan önce, Apollon Tapınağı’nın Kâhinine danışılırdı. Androklos da Kahinin huzuruna çıkar. Kahine, yeni bir başlangıç yapmak istediğini, fakat nereye gideceğini bilmediğini söyler.
 
Kâhin, Androklos’a Doğu’ya gitmesini, Ege Denizi’ni aşmasını ve karaya çıkmasını söylüyor. Karaya çıktığında “Balık bir işaret verecek, Domuz ise yol gösterecek” diye buyuruyor.  Androklos, bu söylenenler hiçbir anlam veremeden yolculuk hazırlıklarına başlar. Askerleriyle birlikte gemiye binerek Ege Denizine açılırlar.
 
Gemi, Ege Denizini aşıp, bugünkü Küçük Menderes Nehrinin denizle buluştuğu körfeze demir atıyor. Gemi mürettebatı acıkınca, denizden balık tutup, pişirmeye başlıyorlar. Balıklardan biri ellerinden kurtulup, yerde sıçramaya başlıyor. Bu arada çalılıklar arasından çıkan bir domuz, balığı kapıp, kaçıyor.
 
Androklos atıyla domuzun peşine düşüyor. Domuzu tepelik bir alanda okuyla vuruyor. Androklos, o zaman kehanetin gerçekleştiğini anlamıştır. Balık işareti vermiş, domuz yolu göstermiştir. Domuzun kanının aktığı Ayasuluk Tepesinde kentini kurmaya karar verir.
 

Efes Antik Kenti Hangi Şehirdedir?

Efes Antik Kenti, Ege Bölgesinin bir sahil şehri olan İzmir’dedir.
 

Efes Antik Kente Nasıl Gidilir?

Efes, İzmir’in Selçuk ilçesinin Selçuk’tan 3 kilometre uzağındadır. Günübirlik olarak gezmek istiyorsanız Selçuk ilçesinden düzenli olarak Efes’e dolmuş seferleri düzenleniyor. Şehirler arası otobüsle Selçuk otogarında indikten sonra, buradan kalkan Efes dolmuşlarına binebilirsiniz. Tren seyahatini seviyorsanız trenle Selçuk garına geldikten sonra, otogardan kalkan dolmuşlarla Efes’e gidebilirsiniz.
 
Özel veya kiraladığınız araçla Efes’e İzmir üzerinden gitmek istiyorsanız, İzmir-Aydın otoyolunu kullanıyorsunuz. Selçuk yol ayrımından çıkıp, Efes tabelasını takip ediyorsunuz. Eski yolu kullanacaksanız
İzmir-Aydın güzergahından Torbalı’yı takip ediyorsunuz.
 
Akdeniz, Doğu veya Güneydoğu Anadolu tarafından geliyorsanız, Aydın yolunu kullanıyorsunuz. Aydın’a geldikten sonra Aydın-Selçuk yolunu takip ediyorsunuz.
 

Efes Antik Kenti Hangi Ülkededir?

Efes, Asya ile Avrupa arasında bir köprü konumunda olan Türkiye’de bulunuyor. Türkiye’nin Anadolu tarafında ve batı bölgesindedir.
 

Efes Antik Kenti Özellikleri

Efes Antik Kenti, kurulduğu dönemden günümüze kadar önemini koruyarak gelen nadir kentlerden biridir. Stratejik konumu, din, ticaret ve kültür merkezi olması şehri sürekli olarak önemli kılmıştır. Efes’in sahip olduğu özellikleri şöyle sıralayabiliriz;
1-Doğu ile batıyı birbirine bağlayan bir liman ve ticaret kentidir.
2-Kurulduğu günden beri İyonya, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu Asya Eyaleti, Aydınoğulları gibi medeniyetlerin başkentliğini yapmıştır.
3-Artemis Tapınağı ve Hz. Meryem Evi dolayısıyla din merkezi ve Hıristiyanların hac uğrak noktasıdır.
4-200 bini aşkın nüfusuyla döneminin en büyük metropollerinden biridir.
5-Sahip olduğu yapılar sayesinde Efes antik kenti UNESCO Dünya Mirası listesindedir.
6-Şehir dört defa yer değiştirmiştir.
7-Bir imparator adına ilk defa kutsal anıtın yapıldığı şehirdir.
8-Tamamen mermerden yapılmış bir kenttir.
9-Izgara plan yöntemiyle kurulmuştur. Bütün ana ve yan caddeler birbirlerini dik olarak kesiyorlar.
10- Tarihin ilk taş baskı reklamı yapılan kentidir.
 

Efes Antik Kenti Kim Yapmıştır?

Efes Antik Kenti, kurulduğu çağdan itibaren dört kez yer değiştirdiği için her defasında kuranlar değişmiştir. Hadranius Tapınağındaki kitabede yazan efsanede, şehri eski Yunan prensi Antroklos’un kurduğu yazıyor. Bir rivayete göre de şehri savaşçı kadınlar olan Amazonlar kurmuşlar.
 
Efes’in Lidyalılar tarafından işgal edilmesiyle birlikte, halk şehri terkederek Artemis Tapınağı etrafında yeniden kuruyorlar. MÖ 281’de de Büyük İskender’in komutanlarından ve daha sonra Bergama Kralı olacak Lysimakhos tarafından dağlık bölgede kuruluyor.
 
Efes en son olarak Bizans Döneminde, ilk kurulduğu yer olan Ayasuluk Tepesine halk tarafından taşınmıştır.
 

Efes Antik Kenti Nerede Bulunur?

Efes Antik Kenti, günümüz Selçuk ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Selçuk ilçesinin 3 kilometre kadar güneybatısındadır.
 
 

Efes Antik Kenti Bir Açık Hava Müzesi midir?

Efes Antik Kenti bir açık hava müzesidir. Kent, dört defa yer değiştirdiği için yapılar 8 kilometrelik bir alana yayılmıştır. Yani Efes, 8 kilometrelik bir açık alan müzesidir.
 

Efes Antik Kenti Tarihi Eser midir?

Efes, binlerce yıllık tarihi gün yüzüne çıkarması bakımından tarihi bir öneme sahiptir. Kente ait yapılar da o çağın özelliklerini yansıttığından birer tarihi eserdir.
 

Efes Antik Kenti Ne Zaman Yapıldı?

Efes’in ilk kuruluş tarihi MÖ 6 binli yıllardır. MÖ 560’da yer değiştirerek Artemis Tapınağı çevresinde ikinci defa kurulmuştur. MÖ 281’de stratejik konum nedeniyle Bülbül ve Panayır Dağı yamaçlarında üçüncü defa kurulmuştur.
7. yüzyılda Arap saldırılarından korunmak için ilk kuruluş yeri olan Ayasuluk Tepesinde dördüncü defa kurulmuştur.
 

Efes Antik Kenti Ne Zaman Kuruldu?

Efes Antik Kenti, MÖ 6 binli yıllarda kurulmuştur. Kuruluşu Neolotik Çağa kadar dayanıyor.  
 

Efes Antik Kenti Gezilecek Yerler

Efes’te gezip, görülecek birçok tarihi eser bulunuyor. Eserler 8 kilometrelik geniş bir alana yayıldığı için Efes antik kenti harita bulundurmanızda fayda vardır. Ören yerinde gezebileceğiniz yerleri şöyle sıralayabiliriz;
 
Artemis Tapınağı; Antik dünyanın mermerden yapılan ilk tapınağı olan artemis tapınağı dünyanın yedi harikasından birisidir. Lidya kralı Croesus tarafından tanrıça Artemis için yaptırılmıştır. Bronz heykellerle süslü olan tapınak, adını ölümsüzleştirmek isteyen Herostratus adlı bir Yunan tarafından yakılmış. Tapınaktan günümüze temel ve birkaç mermer blok kalmıştır.
 
Celsus Kütüphanesi; 106 yılında Efes valisi Celsius ölünce, oğlu kütüphaneyi babasının adına mezar anıtı olarak yaptırmış. Celsius'un lahdi Efes antik kenti celsus kütüphanesi batı duvarı altında bulunuyor. Kütüphane Mermer Caddesinde Agora’nın yanında bulunuyor. Yapıldığı çağda dünyanın en büyük üçüncü kütüphanesiymiş. Kitap ruloları, duvarlarda bulunan nişlerin arkasında saklanıyormuş. Kütüphanenin dış duvarları üzerinde bulunan 4 kadın heykeli; Hikmet (Sophia), Bilgi (Episteme), Akıl (Ennoia) ve Erdem (Arete)’i simgeliyor.
 
Meryem Ana Evi; Bülbül Dağı’nda bulunan meryem ana evi Hz. İsa (as)’ın annesi Hz. Meryem’in Yuhanna ile birlikte son günlerini geçirdiği yer olarak kabul ediliyor. Hz. Meryem’in mezarının da bulunduğuna inanılıyor.
 
Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf); Geç Roma imparatorlarından Decius zamanında putperestlerin zulmünden kaçan yedi uyurlar Panayır Dağı eteklerindeki bir mağarada uykuya dalıyorlar. 200 yıllık bir uykunun sonunda hem imparator hem de düzen değişmiştir. Bizans döneminde burası mezar kilisesi haline getirilmiş.
 
İsa Bey Cami; Aydınoğulları döneminde, Ayasuluk Tepesinde inşa edilmiştir. İsa Bey tarafından yaptırılan isa bey cami sade bir mimariye sahiptir. Anadolu cami mimarisinin ilk örneklerini sergiliyor. Camide zengin süslemeler ve çiniler bulunuyor. Cami ayrıca 19. yüzyılda kervansaray olarak da kullanılmış.
 
Liman Caddesi; Büyük tiyatrodan, bugün tamamen dolmuş olan Antik limana kadar uzanıyor. Caddenin zemini tamamen mermer kaplı olup, her iki yanında da sütunlar sıralanmıştır. Her birinde havarilerden birinin heykeli olan dört sütunlu Dört Havari Anıtı, caddenin ortasında yer alıyor. Ayrıca caddenin altında limana kadar uzanan kanalizasyon sistemi bulunuyor.
 
Meryem Kilisesi; Liman caddesinin kuzeyinde yer alıyor. Hıristiyanların hac uğrak noktasıdır.  Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden biridir. Antik çağda “Ekümenik Konsülü” bu kilisede yapıldığından Hıristiyanlık Alemi için çok önemlidir. Kilisenin 70 metre doğusunda Bizans Dönemi sarayı ilginizi çekebilir.  
 
Büyük Tiyatro; Liman Caddesinin kuzeyinde Mermer Caddesinin sonunda yer alıyor. 3 katlı sahne binası tamamen yıkılmıştır. 3 basamaklı oturma yerleri bulunuyor. 24 bin kişilik kapasitesiyle antik dünyanın en büyük tiyatrosudur.
 
Kuretler Caddesi; Herakles Kapısı’ndan Celsus Kütüphanesi’ne kadar uzanıyor. Traianus Çeşmesi, Hadrianus Tapınağı, Varius Hamamı gibi önemli yapılar bu cadde üzerinde bulunuyor.  Mitolojide yarı tanrı olanlara “kuretler” deniliyormuş. Efes’teki bir rahip sınıfına da bu isim verilmiş. Ayrıca caddeyi süsyelen sütunlarda bu yarı tanrıların isimleri yazılıdır.
 
Yamaç Evler; Efes antik kenti yamaç evleri zenginlerin yaşadığı yerlerdir. Bu evler üst sınıfın yaşam tarzını yansıtıyor. İki/üç katlı müstakil tarzda ve ikişerli gruplar halinde sıralanıyorlar. Evlerde alttan ısıtmalı bir düzen bulunuyor. Her evin kendine ait avlusu ve birer çeşmesi bulunuyor.
 
Hadrian Tapınağı; 4 sütunun taşıdığı kavisli bir yapıya sahiptir. Kemerde şans tanrıçası Tike ve arkasında Medusa kabartmaları bulunuyor. Kemerin iç duvarında Efes antik kenti friz kabartmaları Efes’in kuruluş öyküsünü anlatıyor. Tapınağın önünde bulunan dört köşeli sütunlarla bu sütunlara dayanan dört kaide Galerius, Maksimianus, Diocletianus ve Constantinus adlı Roma İmparatorlarını simgeliyor.
 
Traianus(Trajan) Çeşmesi; MS 102-114 yılları arasında Roma İmparatoru Traianus ile Efesli Artemis adına  inşa edilmiş. Tek katlı olan çeşmenin orijinali 2 katlı ve 9,5 metre yüksekliğindedir. Restore edilerek, çeşme tekrar ayağa kaldırılmış. Çeşmenin üzerindeki ayak kaidesi imparator Traianus’a aittir. Ayakların arasında dünya küresi bulunuyor. Çeşme üzerinde olması gereken heykellerin bir kısmı Efes, bir kısmı da British müzesinde sergileniyor.
 
Varius (Skolastika) Hamamı; Kuretler Caddesi üzerinde bulunuyor. Romalı zengin bir kadın olan Skolastika tarafından yaptırıldığı için Skolastika Hamamı adıyla biliniyor. 3 katlı olan hamam; Calderium (sıcak su odası), Tepidarium (ılık su odası), frigidarium (soğuk su odası) ve apodyterium (soyunma odası) şekilde 4 ana bölümden oluşuyor.
 
Latrina (Umumi Tuvalet) ve Aşk evleriyle birlikte MS2.yüzyılda inşa edilmiştir. Birlikte inşa edildiklerinden dolayı birbirlerine ait gizli geçitlerin olduğundan söz ediliyor. Hamam merkezi ısıtma sistemiyle ısıtılıyormuş. Bin kişilik kapasiteye sahip hamamda fakirlerden ücret alınmıyormuş.
 
Aşk Evi; Kuretler ile Mermer caddelerinin kesiştiği noktada bulunuyor. Hatta Mermer Caddesinde bu evi işaret eden ayak izi bulunuyor. Aşk evinde 3 adet genel ev bulunuyor.
 
Herkales kapısı; M.Ö.4.yüzyılda yapılmıştır. Bu kapıyı sadece soylular kullanıyormuş. Kapının ön cephesinde Heracles (Herkül) sembolize eden kabartmalar bulunuyor. Herakles kapısını geçtiğinizde karşınıza Domitianus Tapınağı ve Memmius Anıtı çıkıyor.
 
Memmius Anıtı; Romalı devlet adamı Sulla Felix’in torunlarından olan Memmius adına dikilen onur anıtıdır. Yapı kule biçimlidir. Sütunlarında Memmius’un faziletleri tasvir edilmiş. Anıtın kuzeybatısında sonradan eklenen bir çeşme bulunuyor.
 
Domitianus Tapınağı; MS 81-96 yılları arasında inşa edilmiştir. Tapınak İmparator Damitianus’a adanmıştır. İmparator öldükten sonra lanetlenmiştir. Bunun üzerine tapınak Flavius ailesine adanmış. İmparatorun lanetlenmesi üzerine imparatorun heykeli parçalanmış. Heykelden günümüze sadece baş ve kol kısımları gelebilmiştir.
 
Latrina (Umumi Tuvalet); Efes antik kenti tuvalet olma özelliği dışında, kentin önemli sosyal yapılarındandır. Tuvaletin ortasında bir havuz bulunuyor. Kenarlarında klozet gibi ortasında delik bulunan mermer oturaklar yer alıyor. Taşların önünde su kanalı bulunuyor. Tuvaletin zemini mozaik döşelidir.
 

Efes Antik Kenti Nereye Bağlı?

Efes, konum olarak Selçuk Belediyesi sınırları içindedir. Bu nedenle Selçuk’a bağlıdır. Fakat Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün denetimi ve kontrolü altındadır.
 
Efes Antik Kenti Yapıları
Efes Antik Kentinde mutlaka görülmesi ve incelenmesi gereken Efes antik kenti yapıları bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz;
1-Artemis Tapınağı
2-Meryem Ana Evi
3-İsa Bey Camii
4-Celcus Kütüphanesi
 
5- Yamaç Evler
6-Büyük Tiyatro
7-Aşk Evi
8-Liman Caddesi
9- Helenistik Çeşme
10-Mermer Cadde
11- Hadrianus Tapınağı
12- Latrina (Umumi Tuvalet)
13- Skolastika Hamamları
 

Efes Antik Kenti Neden Önemlidir?

Efes, çağının en uygar merkezlerinden biri olarak önemli bir yere sahiptir. Bir liman kenti olması dolayısıyla kültür, ticaret, siyaset ve dini alanda önemli merkezlerden biri olmasını sağlamıştır.
 
Efes, ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin kültürünü, mimarisini ve yaşantısını yansıtması bakımında da çok önemlidir. Helenistik dönemden, İslami döneme kadar birçok medeniyetin izlerini taşıyor.
 
Antik kent, şehir planlaması bakımından günümüz belediyelerine rol örnek oluyor. Antik çağlarda uygulanan “ızgara planı” günümüz şehirleşmesine ışık tutması bakımından önemlidir. Bu planlamada bütün caddeler birbirlerini dik olarak kesiyorlar. Su kanalları, alttan ısıtma ve kanalizasyon sistemleriyle şehirleşmede örnek teşkil ediyor.
 
Antik şehir, tamamen mermerden kurulması bakımından da ayrı bir öneme sahiptir. Döneminin en teknolojik şehri olması, günümüz mimarisinin şekillenmesinde ön ayak olmuştur. Rönesans döneminde İtalya ve Fransa, bu mimariye göre şekillenmiştir.
 
Efes, dünya mirası açısından da önemli eserlere sahiptir. Artemis Tapınağı, Celcus Kütüphanesi, Büyük Tiyatro, Meryem Ana Evi, Helenistik Çeşme gibi dünya literatürüne girmiş birçok tarihi yapıyı barındırıyor.
Özellikle Artemis Tapınağı dünyanın yedinci harikası olarak ayrı bir öneme sahiptir.
 
Efes, din merkezi olması bakımından hem Hıristiyan hem de Müslümanlar için çok önemlidir. Çünkü Hz. İsa’nın annesi Hz. Meryem’in evi bu bölgededir. Döneminde, hac uğrak merkezi olan Efes, günümüzde de her dinden insanın ziyaret ettiği yerdir.
 

Efes Antik Kenti Ne Kadar Sürede Gezilir?

Efes, çok geniş bir alana yayıldığından burası için geniş bir zaman ayırmanız gerekiyor. Sonuçta bir metropol geziyorsunuz. Ören yerini rehberli tur 2 saatte gezdiriyor. İsterseniz bu tura katılabilirsiniz. Tek gezmek istiyorsanız 2-3 saatinizi ayırmalısınız. Meryem Ana Evi, Yamaç Evler, Artemis Tapınağı gibi alanları da gezmek isterseniz geziniz 4-5 saat sürüyor.
 

Efes Antik Kenti Ne Zaman Açık?

Efes Antik Kenti, haftanın her günü ziyarete açıktır. Sadece bütün müzelerde uygulanan “dini bayramların birinci günü öğlene kadar kapalıdır” uygulaması burası için de geçerlidir. Dini bayramların birinci günü öğlene kadar hariç istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.
 

Efes Antik Kenti Ne Zaman Keşfedildi?

19. yüzyılın ikinci yarısında Efes’te ilk arkeolojik kazı çalışmalarına başlanmıştır. İlk kazı çalışmaları Artemis Tapınağı’nı bulmak için yapılmıştır. 1869’da J.T. Wood, British Müzesi adına ilk kazı çalışmalarını başlatmıştır. Wood’tan sonra D.G. Hogarth, 1940’te kazı çalışmalarını devr almıştır.
 
Avusturyalılar da Efes’te kazı çalışmalarına 1895’te Otto Benndorf liderliğinde başlamışlar. Günümüzde durma noktasına gelse de hala kazı çalışmalarına devam ediyorlar.
 
1909-10, 1914–1925 ve 1936–1953 yılları arasında kazılara ara verilmiş. 1954’den itibaren Efes Müzesi de kazı çalışmalarına katılmıştır. Müzenin çalışmaları günümüzde de devam ediyor.
 

Efes Antik Kenti Kuşadası Arası Kaç Kilometredir?

Efes, turistik bir lokasyonda bulunduğu için çevre turizm merkezlerinin de ilgi odağı durumundadır. Özellikle Aydın’ın Kuşadası ilçesinden günübirlik ziyarete gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler çoğunluktadır. Efes ile Kuşadası arası 20 kilometredir. Tatillerini Kuşadası’nda geçiren ziyaretçiler, günübirlik olarak Efes’i ziyarete gelip, geri dönüyorlar.
 

Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Efes Antik Kentini yılın her zamanı ziyaret edebilirsiniz. Ören yerinde yaz ve kış dönemi ziyaret saati uygulaması bulunuyor. 01 Nisan – 31 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.30, 01 Kasım-31 Mart arasında 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 
Efes’i ziyaret için girişteki gişeden biletinizi alıyorsunuz. Gişe yaz döneminde 18.30, kış döneminde 16.30’da kapanıyor.
 
Yaz mevsiminde, bölge çok sıcak olduğundan ve gölgelenecek fazla yer olmadığından ya sabahın erken saatlerinde ya da öğleden sonra ziyaret edebilirsiniz. Takviminiz uygunsa Mart-Nisan veya Kasım ayları en ideal ziyaret zamanlarıdır. Hem sıcaktan bunalmamış hem de fazla kalabalıkla karşılaşmamış oluyorsunuz.
 
Önceki YazıSavcı Nasıl Olunur?
Sonraki YazıCovid-19: Geleneksel Eğitim Yöntemleri Y…
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın