Covid-19: Geleneksel Eğitim Yöntemleri Yerini Online Eğitime mi Bırakacak?

Covid-19 salgını tüm dünyada okulların kapatılmasına sebep oldu. Dünya çapındaki rakamlara baktığımızda toplamda 186 ülkede 1.2 milyardan fazla çocuk hali hazırda okullarından uzakta kaldı. Türkiye’de de son günlerde okulların yüz yüze eğitim için açılıp açılmayacağı merak konusu olurken 2020-2021 eğitim yılına online başlanması yönünde karar verildi. Dünyanın pek çok noktasında eğitim ve öğretim online olarak devam ederken yapılan araştırmalar gösteriyor ki: Online eğitim yöntemleri zaman tasarrufu sağlamasının yanı sıra bilgilerin daha uzun süre tutulmasına da yardımcı oluyor. Araştırma sonuçları bu şekilde seyrederken geleneksel eğitim yöntemlerinin salgın sonrasında da yerini online eğitim yöntemlerine bırakıp bırakmayacağı, eğitim sektörünü bu noktada nelerin beklediği tartışılıyor.

Online Eğitim İçin Yapılan Yatırımlar Ne Ölçüde Değişti?

Covid-19 salgınından önce de eğitim teknolojilerinde yoğun bir büyüme söz konusuydu. Ancak okulların yüz yüze eğitime kapanıp online eğitime geçişiyle birlikte 2019 yılında küresel eğitim teknolojileri yatırımları neredeyse 19 milyar ABD dolarına ulaştı. Bu yatırımların 2025 yılına kadar küresel pazarda 350 milyar ABD dolarına ulaşması beklenilmektedir. Online dil programları, sanal eğitim öğretim programları, video konferans araçları ve yazılımlarının kullanım oranlarındaki artışta pandeminin büyük bir etkisi bulunmaktadır.

Eğitim ve Öğretimin Geleceği Nereye Gidiyor?

Bazıları online eğitime geçiş sürecinin bu kadar hızlı olmasının yetersiz altyapı ve yetersiz hazırlık sebebiyle sekteye uğrayacağına inanırken bazıları da yeni bir hibrit eğitim modelinin ortaya çıkacağını savunuyor. Tencent Cloud Başkan Yardımcısı ve Tencent Eğitim Başkan Yardımcısı Wang Tao, "Bilişim teknolojisinin eğitime entegrasyonunun daha da hızlanacağına ve online eğitimin sonunda okul eğitiminin ayrılmaz bir bileşeni olacağına inanıyorum" diyor.
 
Bununla birlikte dünyanın pek çok yerinde online eğitime başarılı geçiş yapmış üniversite örnekleri bulunuyor. Örneğin; Imperial College London, şuanda Coursera üzerinden gerçekleştirilen ve öğrencilerin yoğun bir şekilde kayıt olduğu  Coronavirüs üzerine bir kurs sunmaya başladı.
 

Online Öğrenmenin Zorlukları Neler?

 
Yapılan araştırmalar online eğitimin faydalarını vurgularken; online eğitim sistemleri üstesinden gelinmesi gereken pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Her şeyden önce eğitimde fırsat eşitliği sağlamak online eğitim sistemleri içerisinde oldukça zorlayıcı bir hale geliyor. Güvenilir internet erişimi ve teknolojik araç gereç kullanımı hem toplumsal hem de küresel boyuttaki gelir farkını vurguluyor. OECD verilerine göre, Norveç ve İsviçre gibi ülkelerde çocukların %95’inin online derslere katılım sağlayabileceği bir bilgisayarı varken Endonezya’da bu oran %34’te kalıyor.
Bununla birlikte online eğitim sürecinde bilgilerin kalıcılığının arttığı belirtilirken, gelişim çağındaki çocuklar için akran ilişkilerinin etkisi ve önemi göz ardı ediliyor. Çocukların akranlarıyla birlikte sosyalleşmesi, oyunlar oynaması ve interaktif bir iletişim içerisinde olması gelişimlerini büyük ölçüde etkilemektedir. Olası gelecekte eğitim sistemlerinin tamamen online devam etmesinin, çocukların sosyal gelişimleri üzerindeki etkileri de gözlemlenebilir hale gelecektir. Çünkü yaş grupları küçüldükçe, dikkat süreçlerini ve öğrenme motivasyonlarını aktif hale getirebilmek adına çocuklar için daha yapılandırılmış bir ortam hazırlanması gerekmektedir.
Covid-19 sırasında ve sonrasında geliştirilecek eğitim planlamaları, online eğitimin yeterli olup olmadığının, artılarının ve eksilerinin neler olduğunun anlaşılması ve gözlemlenmesi için fırsat sunmaya devam edecektir. Ancak bu süreç tamamlanana kadar ‘Online eğitim sistemleri bu kadar etkili mi?’  ‘Geleneksel eğitim yöntemlerinin yerini alacak mı?’ ‘Online eğitimin artıları ve eksileri nelerdir?’ gibi sorular hepimizin aklını bir süre daha meşgul edecek gibi görünüyor.
 
Önceki YazıEfes Antik Kenti
Sonraki Yazıİçeriklerinizi Kişiselleştirmenin 6 Yolu
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın