Backlink Nasıl Oluşturulur?

Backlink, web sitesi yöneticiliği yapanlar için oldukça tanıdık; İnternet kullanımında yeni sayılanlar içinse çokça yabancı bir terimdir. Web sitesini arama motorunda yükseltmek isteyenler içinse backlink sıradan bir terimin ötesinde, öğrenilmesi mecburi bir iştir. Çünkü arama motorlarında üst sıralara yerleşmek ve ziyaretçi trafiğini yoğunlaştırmak Backlink önemi hakkında ipucu veren en basit örneklerdir. Sakin olun, bunu öğrenmek sadığınız kadar zor değil.

Backlink Ne Demektir?

Backlink, ilk etapta karmaşık bir anlama sahipmiş gibi görünse de asında “link” manasına gelir. Farklı iki web sitesi arasında link verilerek referans gösterme işlemi backlink oluşturma olarak isimlendirilir. Siteler arasındaki bu alışveriş ise genellikle web tasarımı çalışmalarının ardından yapılır.

Web sitelerinde paylaşılan backlinklerin hepsi birbirinden farklıdır. Bu bağlamda backlinleri; takip edilebilir, izlenemez, sponsorlu, ücretli ve zararlı linkler şeklinde sıralamak mümkündür.

Backlink Ne işe Yarar?

Dijital platformda backlinkler, arama motorlarının çalışma prensibi açısından oldukça değerlidir. Bu sebeple de Backlink oluşturma çoğu web sitesi açısından kaçınılmazdır. Bu işlem, http ve https protokolleri ile hizmet veren sitelerde ziyaretçileri yönlendirmek amacıyla kullanılır. Siteye backlink ekleme ise url şeklinde olabileceği gibi resim ya da bağlantı metni şeklinde de olabilir.

Büyük arama motorlarının algoritmaları, anahtar kelime veya marka adı gibi kavramlar hakkında yapılan yorumları algılayabilir. Bu sebeple backlinkler, web sitesinin arama motorundaki görünürlüğü üzerinde doğrudan etkili bir faktördür.

Alexa Backlink Ne Demek?

Alexa, SEO uyumlu içerik üretmek ve rakip site analizi yapmak için kullanılan dijital bir araçtır. Alexa backlink ise web sitenize, diğer sitelerden gönderilen linklerin sayısal değerler verilerek ölçülmesi ile oluşur. Bu bağlamda, Alexa için aynı zamanda backlink bulucu da denilebilir.

Alexa sayesinde, backlink sayısı ve hangi sitelerden backlink alındığı rahatlıkla görülebilir. Bu sayede backlink alınacak siteler kontrol edilebilir ve web sitesine zarar verme olasılığı bulunan sitelerden backlink alma engellenebilir.

Alexa’nın çalışma prensibinde yalnızca ana sayfayı referans olarak gösteren linkler baz alınır. Bu sebeple farklı alan isimleri kullanarak link almak, web sitesinin popülerliğini artırmak için oldukça iyi bir yoldur. Alexa backlink, manuel backlink yapma yöntemleri arasında değildir. Web sitesi belli bir ziyaretçisine ulaştığında bu backlinkler otomatik olarak oluşturulur. Bu bakımdan Alexa backlink almak, biraz özveri gerektiren bir süreçtir.

Doğal Backlink Nedir?

Backlink paket halinde satın alınabildiği gibi, doğal yollardan da kazanılabilir. Doğal olmayan backlinkler; farklı medya alıcıları tarafından backlink hizmetleri olarak web sitesine eklenir ve izlenebilir. Organik olarak oluşan doğal backlinkte ise böyle bir durum söz konusu değildir.

Kolayca oluşturulamayan doğal backlinkler herhangi bir içerik ya da kaynak için referans görevi görür. Web sitesi için alınan doğal backlinki kullanan bir ziyaretçi de kandırılma duygusuna kapılmaz.

Nasıl Backlink Alınır?

Doğal backling almak isteyenlerin takip etmeleri gereken bazı adımlar vardır. Bu bağlamda, Siteye backlink ekleme adımına geçmeden önce mutlaka popülaritesi olan bir içerik bulunmalıdır. İçeriğe karar verildikten sonra da arama motorunda üst sıralarda yer alan benzer içerikler incelenmelidir. Bu inceleme sayesinde rakiplerinizi bulabilirsiniz.

Rakip içerikler karar verildikten sonraki adım, bu içeriklerin eksik noktalarını bulmaktır. Buradaki amaç rakiplerin eksikliklerini tamamlayan daha güncel bir içerik hazırlamaktır. Son adımda ise yapılması gereken rakip içeriğin yayınlandığı adreste yer alan backlink bilgilerine erişmektir.

Backlink bilgilerine erişim ücretli ve Ücretsiz Backlink araçları üzerinden kolaylıkla yapılabilir. Bu araçlarla backlinklerin hangi sitelerden geldiği öğrenilebilir. Rakip içerikten daha gelişmiş olarak hazırlanan içeriğe atıfta bulunarak da bir mail yardımı ile aynı sitelerden backlink talebinde bulunulabilir.

Backlink Nereden Alınır?

PR8 ve PR7 olarak isimlendirilen blok siteleri Kaliteli Backlink Listesi oluşturmak açısından oldukça önemlidir. İçlerinde; Amazon, Tumblr ve Reddit gibi popüler adreslerin olduğu bu bloklar hem ücretli hem de ücretsiz backlink siteleri olarak çalışmaktadır. Sektörde yer alan Backlink Fiyatları ise siteden siteye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ücretli ya da ücretsiz backlink almak istiyorsanız denenmiş ve güvenilir bazı araçları aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz.

 1. Guup.com
 2. Peplr.com
 3. Foodspotting.com
 4. Flipboard.com
 5. Del.icio.us
 6. Storify.com
 7. Visual.ly
 8. Soundcloud.com
 9. Giphy.com
 10. About.me
 11. Stumbleupon.com
 12. Disqus.com
 13. Scoop.it
 14. Flickr.com
 15. Quora.com
 16. Reddit.com
 17. Webgenio.com
 18. Diigo.com
 19. Ehow.com
 20. Eternagame.org
Kaliteli backlink hizmeti veren sitelerin sayısı bunlarla sınırlı değil. Ben daha tanıdık medya araçlarını kullanmak istiyorum diyenler olabilir. Bu durumda göz atılması gereken liste de aşağıdaki gibidir.
 1. Linkedin.com
 2. Wordpress.com
 3. Pinterest.com
 4. Youtube.com
 5. Twitter.com
 6. Facebook.com
 7. Tumblr.com
 8. Blogger.com
 9. Instagram.com
 10. Vimeo.com

Backlink Nasıl Eklenir?

Backlink alınacak platform belirlendikten sonra web sitesine backlink ekleme mümkün olmaktadır. Bu işlem en basit hali ile ücretsiz backlink veren siteler üyeliği oluşturulduktan sonra yapılabilir. İlgili sitede ücretsiz bir profil oluşturduktan sonra, burada web sitesi adresi paylaşmak Backlink ekleme için yeterli olmaktadır.

Backlink Nasıl Verilir?

Backlink verilen popüler web siteleri, ziyaretçi defterinde yer alan backlinkleri silebilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple backlink verme işi yapılırken birkaç detay göz önünde bulundurulmalıdır. Bu detaylar; ziyaretçi olarak yazı yazarken profil bilgilerini değiştirmek, web sitesi tanıtımında kullanılan üslup ve ifadelerde değişiklik yapmak ve linklerin izlenmesini zorlaştırmak olarak sıralanabilir. Paylaşılan linkin takip edilemediği durumlarda ise uzantı a href backlink şeklinde görünür.
Sürekli aynı profil ve açıklama ile backlink kullanımı yapmak, bunun yalnızca SEO odaklı bir çalışma olduğu izlenimi verir. Bu izlenimi veren backlinkler de hedef site tarafından rahat bir biçimde kaldırılabilir ya da değiştirilebilir.

Backlink Nasıl Alınmalı?

Web sitesi için önem arz eden backlink örneği, ücretli veya ücretsiz backlink sitesi kullanılarak alınabilir. Ancak bu noktada backlink hizmeti alınacak adresin güveni ve test edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Dijital platforma ilgisi bulunan web sitesi yöneticileri ufak bir çalışma ile backlink almanın dışında backlink yapma için de bir araç geliştirebilirler.

Web sitesi için en doğru Backlink alma ise sayıdan çok linkin kalitesine bağlıdır. Kaliteli backlinklere sahip bir web sitesinin günlük ziyaretçi sayısı da aynı oranda artış göstermektedir. Bu bağlamda web sitesine backlink almadan önce bu alanda başarılı birkaç sitenin backlink örnekleri üzerinden inceleme yapmakta fayda vardır.

Zararlı Backlinkler Hangi Araç Sayesinde Temizlenir?

Web sitelerinin bağlantı kalite analizleri yapılırken farklı metriklerden ve verilerden yararlanılır. Bu analizlere dahil edilen bir konu da backlink kalitesi olarak karşımıza çıkar. Web siteleri üzerinde organik olduğu kadar zararlı backlink örnek ile karşılaşmak da olasıdır. Bu kalite analizleri sayesinde zararlı linkleri tespit etmek mümkün olmaktadır.

Zararlı backlink tespitinde Backlink siteleri 2020 içerisinde yer alan araçlara benzer dijital araçlar kullanılır. Bu araçlar sayesinde web sitesine ait pa ve spam skor tarzında değerleri görmek de mümkündür. Bundan sonra spam skoru yüksek ve düşük sitelerden gelen backlinkler için reddetme işlemi uygulanabilir.

Backlink ile alakalı daha detaylı bilgi almak için aklınıza takılan soruları bizlere yorum şeklinde iletebilirsiniz. Bu bilgileri diğer meraklılar ile paylaşmaya ne dersiniz?
hotmail aç
Önceki YazıNasıl Yayıncı Olunur? (100 K Takipçi İçi…
Sonraki YazıLacivert Nasıl Elde Edilir
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın