Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Dünyanın göz bebeği olan İstanbul, gezilip görülmesi gereken mekanlarla doludur. Tarihi güzelliklere eşlik eden doğal güzellikler yerinde ziyaret edilerek şehrin tadı çıkarılabilir.
 

Kız Kulesine Nasıl Gidilir?İstanbul'un hem Anadolu hem de Avrupa yakasından ulaşım sağlanan Kız Kulesi, şehri bir de denizden seyretmek isteyenlere fırsat sunar. Şehrin adeta simgesi haline gelmiş olan mekan, iki kıtayı ayıran manzarasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakır. 2. Mehmet döneminde yapılan mimari eser, hikayesiyle de herkesi etkilemeyi başarır. Osmanlı ile Bizans tarzında mimariye sahip olan Kız Kulesi, son halini Sultan 2.Mahmut döneminde kazanmıştır. 
 

Beylerbeyi Sarayı ve Boğaziçi1861 yılında, Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmaya başlanan Beylerbeyi Sarayı, son dönem Osmanlı padişahları ve hanedan üyeleri için yazlık görevini üstlenmiştir. Boğaziçi Köprüsü ayaklarında konumlanan saray; muhteşem manzarası ve eşsiz işçiliğiyle tarihe tanıklık eder. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan saray diğer günler 09.00-17.00 arasında gezilebilir.
 

Çamlıca Tepesinde Kuşbaşı Seyir İmkanıİstanbul manzarasına hakim olan Çamlıca Tepesi, yılın 365 günü farklı güzelliğe sahiptir. Sadece İstanbul'a ziyaretçi olarak gelenler tarafından değil şehrin sakinleri tarafından da her zaman ilgi gören mekan; 
            * Panoramik bir manzaraya
            * Havadar tepelere
            * Doğal güzelliklere ve
            * Eşsiz günbatımı manzarasına sahiptir.

Küçük Çamlıca Tepesi; denizden 229 metre yüksekliktedir. 
Büyük Çamlıca Tepesi; denizden 262 metre yüksekliktedir.
 

Anadolu Hisarı1395 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilen kale, Anadolu Yakasının simgesi haline gelmiştir. Boğaz geçişlerinin güvenliği açısından son derece önemli olan yapı, İstanbul fethedildikten sonra önemini kaybetmiş ve yerleşime açılmıştır. Bazı bölümleri yıkık olan hisar, boğazın en dar kısmına inşa edilmiştir. Kahvaltıdan kahveye, 5 çayından akşam yemeğine kadar sayısız mekanın hizmet verdiği bölgeye hem deniz hem de kara yoluyla ulaşım sağlanabilir.
 

Anadolu KavağıTarihi öneminin yanı sıra küçük ve şirin bir balıkçı kasabası olmasıyla da dikkat çeken Anadolu Kavağı, şehrin en uç noktasındadır. Beykoz ilçesine bağlı olan mahalle, özellikle yaz aylarında hafta sonu günlerde nüfusunun kat kat daha fazlası ziyaretçiyi ağırlar. Eşsiz bir manzara ve en önemlisi unutulmayacak bir atmosfere sahip olan mekan;
            * Hz. Yüşa Türbesi
            * Beykoz Korusu ve
            * Yoros Kalesine de oldukça yakın mesafededir.
 

Haydarpaşa Garı1906 yılında 2.Abdülhamit döneminde yapımına başlanan gar, 1908 tarihinde tamamlanarak hizmete açılmıştır. Uzun yıllar Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının ana istasyonu olarak görev yapan bina, bugün hala ilk günkü heybetiyle denizde süzülen vapurları selamlar. 2010 yılında büyük bir yangın geçiren ve daha sonra kullanılamaz hale gelen binanın müze statüsüne kavuşması için çalışmalar devam etmektedir.
 

Moda İskelesiHer adımda denizin derinliklerine bir adım yaklaşma imkanı sunan iskele, tarihi ve turistik özelliklere sahiptir. Moda burnuna yürüyen herkesin görmesi gereken binadan günümüzde deniz taşımacılığı yapılmaz. Restoran ve kafe olarak hizmet veren bina, buram buram nostalji kokar.
 

Bağdat CaddesiAvrupa'nın tek yönlü kesintisiz en uzun caddesi olma özelliğine sahip olan yer, alışveriş yapmak isteyenler için sayısız seçenek sunar. Yerli ve yabancı markaların mağaza açmak için birbiriyle yarıştığı Bağdat Caddesi, boydan boya yürünebilir. Şık kafelerde soluklanan ziyaretçiler, kendileri ve sevdikleri için alışveriş yaparak şehrin tadını çıkarabilirler. 
 

İstanbul Oyuncak Müzesi2005 yılında sanatçı Sunay Akın tarafından açılan oyuncak müzesi sadece çocuklara değil, yetişkinlere de renkli rüyalar gördürür. Ülkemizin ilk oyuncak müzesi olan mekan, emsallerine örnek teşkil etmeyi başarmıştır. Yılın farklı dönemlerinde etkinliklere imza atan müzede, atölye çalışmalarına büyükler de katılabilir. Ziyaretçilerin oturup soluklanabileceği bir kafesi olan İstanbul Oyuncak Müzesi, Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilir.
 

Beykoz KorusuFransız bahçe mimarları tarafından zenginleştirilen koru, uzun ve keyifli kahvaltılar için ideal mekanlar arasında sayılabilir. Kara yoluyla ulaşımın kolay olduğu bölge, şehirden uzak kaldığı için sessiz ve sakindir.
 

Mihrabat KorusuHarika bir boğaz manzarasına eşlik eden çam kokuları, ziyaretçilerine farklı bir ortam yaratır. Son yıllarda çeşitli etkinlikler ve macera park hizmetleriyle ön plana çıkan koru, İstanbul'un Kanlıca sırtlarında yer alır. Ortaköy Sahilinden Rumeli Hisarına kadar uçsuz bucaksız boğaz manzarası eşliğinde ziyaretçiler, geçmişle gelecek arasında köprü kurabilirler. 
 

Polonezköy Tabiat ParkıŞehrin en sakin köşelerinden birisi olan Polonezköy, yürüyüş ve piknik için son derece uygundur. Şehrin stresinden kurtulmak isteyenler için sayısız mekana ev sahipliği yapan bölge, zengin bir bitki çeşitliliğine sahiptir. Şehre en yakın doğal ortamın hakim olduğu orman içi alanlarda turizm tesisleri de kaliteli hizmetleriyle göz doldurur.
 

Şile ve AğvaŞehirdeki zorlu yaşama kısa bir mola vermek isteyenlerin tercih ettiği Şile ve Ağva, özellikle yaz aylarında günübirlik tatilcilerin akınına uğrar. Şehir merkezine sadece 2 saat mesafede bulunan adresler, doğal zenginliklerle herkesi kendine hayran bırakmayı başarır. Deniz-kum-güneş üçlüsünün yeşil ve mavinin hemen her tonuyla buluştuğu Şile ve Ağva, Anadolu Yakasının Karadeniz'e yakın kuzey kısmında yer alır. 
Önceki YazıEmzirme Önlüğü Nasıl Kullanılır
Sonraki YazıKaymakam Nasıl Olunur
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın