Akademisyen Nasıl Olunur

Lisans eğitimi aldıktan sonra kariyerine akademisyen olarak devam etmek isteyenlerin lisansüstü bir programda çalışma yapıyor veya çalışmalarını tamamlamış olması gerekir. Lisans eğitimi alırken not ortalamasını yüksek tutmak ve yabancı dil öğrenmek önemlidir.
 

Akademisyenliğin İlk Adımı Yüksek LisansAkademisyenlik için yüksek lisans eğitimi almak gerekir. Bunun için de ALES, YDS sınavlarına  girilir. ALES’ten en az 70, YDS’den de en az 50 puan alarak yüksek lisans başvurusu yapılır. Bu taban puanlar üniversiteden üniversiteye değişir.
Başvuru için üniversitelerin ilgili enstitü duyuruları takip edilir. Başvuru tarihleri de üniversiteden üniversiteye değişir. 
ALES, YDS ve mezuniyet ortalamaları hesaplanarak seçim yapılır. Bunun yanında her üniversite kendisi de bir sınav yaparak sözlü ve yazılı değerlendirmeler sonrası alınacak aday veya adaylara karar verilir. 
 

Araştırma GörevlisiYüksek lisans eğitimi alacak olan biri, üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışmak için başvuruda bulunabilir. Fakat her yüksek lisans yapan araştırma görevlisi olamaz. Araştırma görevlisi olarak çalışmak için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekir. YÖK'ün kadroları yayımladığı ilanları takip etmek önemlidir. 
Araştırma görevlisi olmak için YDS veya YÖKDİL gibi yabancı dil sınavları ve ALES’ten geçer puan almak gerekir. Üniversitelerin genelde istediği taban puanlar;
1 ALES’ten en az 70,
2 YDS’den en az 50'dir.

Araştırma görevlisi için başvuru yapanlar mülakata çağrılır. ALES'ten alınan puanının yüzde 60’ı, YDS puanının da yüzde 40’ı alınarak sıralama yapılır. En yüksek puana sahip olanlardan başlanarak adaylar mülakata çağrılır. Sözlü ve yazılı sınav sonrası adaylara jüri tarafından puan verilir. Tekrar alınan ortalama ile en başarılı bir/birkaç kişi üniversitede araştırma görevlisi kadrosuna alınarak çalışmaya başlar.

Genelde üniversitelerde uygulanan puan hesaplama yöntemi;
1 ALES puanının yüzde 30’u,
2 Lisans mezuniyet ortalamasının yüzde 30’u,
3 Yabancı dil puanının yüzde 10’u ve
4 Üniversitenin yaptığı sınav veya mülakatta verilen puanın yüzde 30’u alınarak yapılan hesaplama yöntemidir.
 

Öğretim Görevlisi2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na göre öğretim görevlisi; ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanı olarak tanımlanmıştır. Eğer isterse bir öğretim görevlisi bilimsel çalışmalar yapabilir. Fakat bu zorunlu değildir. Bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmak için;
1 Tezli yüksek lisansı tamamlamış olmak veya lisans mezunu olmak ve alanında en az 5 yıllık belgelendirilmiş bir tecrübeye sahip olmak,
2 ALES’ten en az 70, YDS veya eşdeğer bir yabancı dil sınavından en az 50 puan almak,
3 Ön değerlendirme sonrası yazılı sınava girmek ve geçer not almak gerekir.
Öğretim görevlisi olarak çalışmak için genelde doktora yapma şartı aranmaz. Fakat bu durum üniversiteden üniversiteye değişir. 
Öğretim görevlisi kadroları üniversitelerin YÖK Akademik Kadro İlanları sayfası ile ilan edilir.
Başvurular şahsen veya posta yolu ile yapılır. 
Öğretim görevlileri yardımcı veya esas öğretim üyesi olarak boş kadrolardan birine tayin edilir ve göreve başlarlar. Nakil yolu ile gelen öğretim görevlileri derecelerine göre maaş alırken, serbest meslek sahibi öğretim görevlileri ise belirli bir aylık alır.
 

DoçentlikDoçent olmak için YÖKDİL veya YDS'den 60 ve üzeri puan almış olmak gerekir. Doçent adayının yapmış olduğu araştırmalar ve üniversite çapında yapılan etkinlikler derlenir ve üniversite tarafından son karar verilir. Mülakatta başarılı olanlar YÖK tarafından açılan kadrolara başvuru yapabilir.

Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı'ndan temin edilecek evrakların hazırlanması gerekir. İstenen evraklar her bölüm için farklılık gösterir. Sağlık Bilimleri alanında doktora yapacak birinin alanında yaptığı çalışmalar sonrası minimum 90 puanın alınması, ve minimum 100 puanlık bilimsel etkinlikte bulunması gerekir. Kimi üniversitelerde sözlü, yazılı ve bedensel sınav yapılırken kimi üniversitelerde sadece yazılı sınav yapılır.
Akademisyenlere puan getirecek yayınlar ve faaliyetler;
Ulusal ve Uluslararası Makaleler
Kitaplar
Lisansüstü veya Tıpta Uzmanlık Tezleri İle Üretilen Yayınlar
Ulusal ve Uluslararası Patentler
Atıf Yapılan Eserler
Bilimsel Araştırmalarla İlgili Projeler, Toplantı ve Faaliyetler
Lisanüstü Tez Danışmanlığı
Eğitim Öğretim Faaliyetleridir.
Doçentlik başvurusu için teslim edilen belgeler toplamda 7 jüri üyesi tarafından değerlendirmeye alınır. 7 jüri üyesinin 5'i asıl 2'si yedek üyedir.
 

ProfesörlükDoçentlikten profesörlük unvanına yükselmek için en az 5 yıl doçent olarak çalışmak gerekir. Profesörlük için temel şartlar;
1 Yüksek lisans eğitimi,
2 Doktora eğitimi,
3 Doçentlik sınavı,
4 Uluslararası eser vermek ve
5 Doçent olduktan sonra en az 5 yıl açılan boş kadrolarla ilgili bilimsel çalışmalar yapmaktır.
Her aşama zaman alan ve takip eden başarılı çalışmalara imza atılan bir süreçtir. 
Yüksek lisans ortalama 2 yıl
Doktora ortalama 4 yıl
Doçentlik ortalama 3 yıl sonunda tamamlanır.
Doçent olduktan sonra ise en az 5 yıllık bir sürenin geçmesi ve kişinin bu süre içerisinde yayınlarına devam etmesi gerekir. 

Tüm süreçlerin hızlı ve ara vermeden geçirildiği düşünülürse, 21 yaşında yüksek lisans eğitimine başlayan birinin en az 35 yaşında profesörlük unvanını kazanması beklenir. Yurt dışında eğitim alan ve profesör olmak için çalışanlarda bu süreç değişebilir. 
Önceki YazıKaymakam Nasıl Olunur
Sonraki YazıMuhtar Nasıl Olunur
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın