2018 İçin 4 Önemli Seo Trendleri

Arama motoru optimizasyonu olan Seo, web sitelerini arama motorlarında ilk sayfalara taşıma çalışmalarıdır. Bir web sitesinin amacı ürün ve hizmetlerini çok daha fazla müşteriye tanıtmak, sadık müşterilerini her zaman aktif tutma yanında yeni müşteriler kazanmaktır. Bunu gerçekleştirmenin en etkili yolu ise seo çalışması yaparak hedef müşteri kitlesine en kolay şekilde ulaşmak için arama motorlarında ilk sıralarda yer almaktır. Peki, 2017 yılının bitmek üzere olduğu bu günlerde web sitenizi dijital ortamda istediğiniz yere taşıyabildiniz mi? Eğer cevabınız hayır ise ya da daha iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız tavsiyelerimize mutlaka kulak vermelisiniz. Çünkü 2018 yılı için önemli seo trendlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.
 

Siteye Sesli Arama Ekleme


Hemen her alışverişin internet ortamında yapıldığı günümüz teknoloji çağında arama motorları alışverişlerde önemli rol oynamaktadır. Geçmiş yıllarda video pazarlamacılığı, bilgi grafikleri ve link oluşturma gibi taktikler seo trendleri arasında en etkili yöntemler olarak kullanılsa da çok daha etkili yöntemlerin olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bunlardan ilk akla gelen sesli arama yapma imkânıdır. 2002 yılında Google tarafından akıllı cihazlara entegre edilen sesli arama yapma imkânı 2014 yılında yeni bir özellik eklenerek 5 farklı dille sesli arama yapma kolaylığı sağlamış ve zahmetsiz bir şekilde üstelik çok daha kısa sürede kullanıcıların alışveriş yapmasına olanak tanımıştır.

Sesli arama özelliği ile seoda yeni bir dönemin açıldığı bir gerçektir. Sesli arama evde, iş yerinde hatta araç kullanırken yapılan ve hayatı kolaylaştırdığından her geçen gün çok daha fazla tercih edilen bir arama şekli olarak popülaritesini attıran bir yöntemdir. Sesli arama özellikli bir web sitesinin hedef müşteri kitlesine ulaşması çok daha kolaydır. Siteye sesli arama ekleme son derece kolay olup Google My Business sayfasına kayıt olmayı unutmamalısınız.
 

AMP Sayfa Nasıl Yapılır?

Arama motorlarında tıklanan ve sonrasında hızlı yüklenmeyen web siteleri çoğu zaman yükleme bitmeden kullanıcı tarafından terkedilir. Buna karşın hızla yüklenen web sitelerinin çok daha fazla ziyaretçi aldığı bir gerçektir. Peki, hızlandırılmış mobil sayfaları için ne yapmak gerekir?

Hızlandırılmış mobil yani amp sayfa hazırlama ile web siteleri mobil cihazlarda çok daha hızlı açılmakta ve mobil internet kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde web sitesinin çok daha fazla ziyaretçi almasını sağlamaktadır. Açık kaynaklı kodlara sahip Amp projesi ile Google Amp yönergelerine uygun ve doğrulanmış adresleri ön belleğinde saklar. Kullanıcı bu sayfalara girmek istediğinde ise hızla yükleyerek sayfanın kısa sürede açılmasını sağlar.

Amp sayfası hazırlamak için;
- Yeni özel AMP komutları (AMP HTML)  kullanılmalıdır.
- Dış kaynakların daha hızlı biçimde yüklenmesini sağlayacak JavaScript (AMP JS) yapısı ve
- Daha hızlı içerik sunumunu gerçekleştirmek için önbellek (AMP CDN) teknolojisinden faydalanılmalıdır.
- Amp standartlarında sayfalar oluşturmak için tasarıma, kodlamaya, yerleşim ve içeriğe, erişilebilirlik ve arama motorlarına açık olmaya, sayfayı Google Search Console’da bildirmeye, sayfa içeriğini zenginleştirmeye ve Amp sayfasındaki hataları tespit etmeye önem verilmelidir.
 

Yerel Seo Nasıl Yapılır?


Yerel seo, aranan kelimenin hangi ilde ve ilçede aranacağını belirlenmesidir. İl ve ilçe seçiminin yapılabilmesi bir kullanıcı için daha rahat bir arama ortamı oluşturduğundan siteye olan ilgisini arttıracak ve sadık kullanıcılar olarak web sitesinin daha fazla trafik almasını sağlayacaktır. Bu bakımdan yerel seonun genel seoyu ne kadar çok etkilediği ortadadır.  Web sitesine soru sorulması ve cevap alınması kullanıcılar için son derece önemlidir. Hedef müşteri kitlesine ulaşmak için yerel seo yapımı doğru müşteriyi bulma adına en doğru ve en etkili karar olacaktır. Büyük küçük tüm işletmeler için önemli olan yerel seo çalışmasında Backlink kalitesini geliştirmek, taranabilir anahtar kelimeler ve kaliteli içerikler üretmek, kullanıcıları Google My Business hesabını değerlendirmeye teşvik etmek, işletme adına anahtar kelime eklemek ve chema yapılandırılmış verilerini kullanmaya çalışmak gerekir.
 

Google Hızlı Cevap Kutucuğu


Web sitelerinde üst kısımlarda yer alan hızlı cevap kutucuğu bir kullanıcı için aranan kelimeye uygun cevabı en hızlı şekilde bulma bakımından son derece büyük kolaylıktır. Google hızlı cevap kutucuğu denilen bu hücreye sahip bir web siteniz yoksa hemen web sitenize hızlı cevap kutucuğu eklemenizi öneriyoruz. Çünkü 2018 yılının en önemli seo trendeleri arasında Google hızlı cevap kutucuğu da yer alıyor.
 
Önceki YazıMakale Yazarlığı
Sonraki YazıSeo İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Öneml…
Yorumlar (0)

Henüz bu konuya yorum yapılmadı, ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuzu Paylaşın